Reklama

Będzie wam miło, gdy w samym środku zimy zaśpiewa kanarek, zastuka dzięcioł, zakuka kukułka.

Reklama

Czy kiedykolwiek widzieliście drozda śpiewaka żyjącego głównie na drzewach, ale żerującego wśród leśnej ściółki. Ten niewielki smukły ptak , wyróżniający się donośnym i melodyjnym głosem, na zimę nas opuszcza i udaje się na południe Europy lub do Afryki Północnej. A może znacie kukułkę nazywaną na wsiach gżegżółką (okropnie dużo błędów robią w tym wyrazie dzieci, dorośli zresztą także) lub zazulą. Pan kukułka w maju śpiewa dla pań kukułek miłosne pieśni składające się z trzech sylab kukuku. Gdy natomiast jest zdenerwowany woła hahhahhah. Podobnie krzyczą panie, które nie potrafią kukać.

O ptakach tak naprawdę niewiele wiemy. Ani tego, że pan wilga wydaje z siebie fletowe gwizdy, ani tego, że jest ptakiem bardzo skrytym, ani nawet tego, że pieśni miłosne śpiewa najczęściej wówczas, gdy zwiększa się wilgotność powietrza. Jeśli zapoznacie się z książeczką, na pewno będziecie chcieli więcej wiedzieć o naszych skrzydlatych przyjaciołach.

Książeczka zresztą spełnia więcej funkcji. Po pierwsze edukacyjną, bo pozwala nauczyć się odróżniać głosy różnych ptaków. Może być także znakomitą łamigłówką, dziecko obejrzy zdjęcia poszczególnych ptaków, usłyszy następnie dźwięki, a na koniec będzie musiało dopasować ptaka do słyszanego głosu. Ta książeczka ma także walor sentymentalny. Dzieci, tak bardzo tęskniące za wakacjami, za lasem, jeziorami, u brzegów których żyją najróżniejsze ptaki, będą mogły przypomnieć sobie lato z całą jego urodą, śpiewem ptactwa, gorącym słońcem. Chyba warto mieć ja w domu. Napiszcie list do Mikołaja, może spełni wasza prośbę.

Rozpoznajemy ptaki po głosie

Wydawnictwo: Harmonia

Książka oraz płyta CD

Reklama

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Reklama
Reklama
Reklama