Wieszczami nazwali potomni trzech znamienitych dziewiętnastowiecznych poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego. Wydawnictwo Znak wybrało 9 wierszy naszych wieszczów, które przepięknie zilustrowała Zuzanna Orlińska. Do czytania dzieciom najlepiej przez mamę lub tatę.

Reklama

To nie są zwykłe wiersze. To wiersze najwspanialszych poetów. Bohaterowie owych literackich perełek przemówią językiem, którego już nie słychać ani w szkole, ani tym bardziej na ulicy. W tych wierszach zresztą nie tylko ludzie mówią wyszukanym językiem. Zwierzęta z wierszy Adama Mickiewicza toczą filozoficzne dysputy, herszt zbójców wcale nie jest taki zbójecki, ale elegancki i wrażliwy, a pan Twardowski daje radę nawet samemu diabłu, że nie wspomnę o pani Twardowskiej.

U Juliusza Słowackiego, z którego utworów, wybrano 2 wiersze, gwiazdy błękitne, kwiateczki czerwone składają poematy, każdy kwiatek mówi wierszem, a wody Ikwy, nad którą urodził się poeta, mają kolor srebra. Ten wiersz zadedykował poeta córce swojej przyjaciółki – Zosi Bobrównie. Prawda, że wielka z niej szczęściara. W drugim utworze bohaterem uczynił Janka, który z chłopca, co psom szył buty, przemienił się w wielkiego pana. Wiersz pochodzi dramatu Kordian.

I wreszcie trzeci wieszcz Zygmunt Krasiński, autor wiersza Pannie Katarzynie.

Kto z nas po łąkach rankiem lub wieczorem
Gdzie nad strumieniem lub gdzie ponad borem
Nie szukał skrytej stokroci śród ziela,
Jak maleńkiego w trawie przyjaciela?
Taki odległy, a taki dzisiejszy.

Zobacz także

Zapraszam.

Reklama

Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci
Autorzy: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński
Ilustratorka: Zuzanna Orlińska
Wydawnictwo: Znak

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Reklama
Reklama
Reklama