Reklama

Rodzice mierzą się z wieloma dylematami związanymi z obecnością dziecka w sieci. Warto jednak podkreślić, że aplikacje i gry online służą dziecku, jeśli rodzice kierują się kilkoma ważnymi wskazówkami. Dowiedz się, dlaczego taka – przemyślana – rozrywka i nauka jest wartościowa.

Reklama

Gry online wspierają dziecko. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach!

Należy podkreślić, że zgodnie z opiniami specjalistów dzieci, które nie ukończyły dwóch lat, nie powinny korzystać ze smartfonów, tabletów czy laptopów. Po tym okresie warto wprowadzać je stopniowo, z pewnymi ograniczeniami – jednorazowy czas korzystania z sieci nie powinien przekraczać 15-20 minut. Świetnie sprawdza się też wyznaczenie w tygodniu dni bez elektroniki, a także wyrobienie nawyku, by nie korzystać z tych urządzeń: po przebudzeniu, na godzinę przed snem i w czasie posiłków.

Rzeczywistość online jest szansą na rozwój dziecka. Dlatego warto skorzystać z tej wirtualnej przygody i wspólnie z dzieckiem aktywnie i z zaangażowaniem poszukiwać edukacyjnych, ciekawych i wzmacniających treści. Ponadto rodzice powinni pamiętać, by korzystanie z elektroniki nie było związane z karą lub nagrodą. Tym samym nie może być tak, że dziecko, które także w wirtualnym świecie zawiązuje relacje, nagle zostanie od nich odcięte z powodu ukarania dziecka przez dorosłego.

Co jeszcze jest ważne? Chociaż świat nowoczesnych technologii rozwija się zawrotnym tempie, warto mieć na uwadze również tu i teraz – czyli ten realny świat. Dla dzieci kluczowe jest zwracanie na nie uwagi, zauważenie ich potrzeb i spędzanie z nimi czasu, a wszystko po to, by były radosne i szczęśliwe.

Jakie cechy powinna mieć idealna aplikacja lub gra online dla dzieci?

Zastanawiasz się, jakie wirtualne rozrywki dla dzieci wybierać, aby maluchy czerpały z nich frajdę, a także zyskiwały wiedzę? Sprawdź koniecznie, czy aplikacja lub gra:

  • ma treści dostosowane do wieku dziecka,
  • zawiera funkcję kontroli rodzicielskiej,
  • stymuluje rozwój, w tym m.in. rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny,
  • jest zrozumiała (działa intuicyjnie),
  • jest wolna od reklam i zakupów,
  • edukuje i mobilizuje różne sfery aktywności.
Adobe Stock

Dlaczego gry online są wartościowe dla dzieci? Odpowiada psycholog

W towarzyszeniu naszym dzieciom często bardzo restrykcyjnie ograniczamy kontakt z ekranem i elektroniką. I o ile słuszne jest, żeby rodzic wiedział, w co konkretnie gra dziecko i w jakim czasie to robi, to o tyle radykalne podejście w tej kwestii nie jest dobre. W myśl zasady, że wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem.

– W sieci i w aplikacjach wiele się dzieje i to też może być rozwój dla naszych dzieci. Wszystkie gry strategiczne, wspomagające myślenie logiczne i planowanie działań, gry przygodowe i zręcznościowe mają wartość dodaną w rozwoju dziecka. Obecnie większość dzieci gra w gry komputerowe i jeżeli odetniemy je od tej sfery, ryzykujemy, że maluch stanie się outsiderem wśród rówieśników, którzy przecież rozmawiają o tym lub np. umawiają się na granie w sieci. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby dzieci grały w gry bez agresji – nie jestem zwolennikiem tzw. strzelanek – podkreśla psycholożka Dominika Słomińska.

Ekspertka zwraca również uwagę, że w sieci znajduje się mnóstwo wartościowych gier stricte intelektualnych, przygodowych i zręcznościowych, które są godne polecenia. Istotne jest również to, by rodzice nie wyciągali konsekwencji i nie nagradzali elektroniką. Zasady z korzystania z komputera, czy tabletu powinny być uzgodnione w spokojnej, miłej atmosferze i poparte rozmową tłumaczącą dziecku, z czego wynikają ramy czasowe, w których może grać.

Szukasz idealnej aplikacji dla dzieci? Wybierz APPLAYDU

To darmowa aplikacja przeznaczona dla dzieci w wieku 4-9 lat umożliwia przeniesienie się w świat ożywionych zabawek z KINDER Niespodzianki. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą rozszerzonej rzeczywistości! Wystarczy zeskanować zabawkę i gotowe – ulubiona figurka pojawia się jako postać w grze i odblokowywane są nowe funkcje.

Co ważne, aby zapewnić nowe, wciągające wrażenia, które koncentrują się na poznawaniu zwierząt z serii zabawek Natoons od KINDER Niespodzianki, podejście do postaci i funkcji jest hiperrealistyczne! I tak np. wystarczy stuknąć w zwierzaka na ekranie, aby usłyszeć jego odgłos i uruchomić animację dla jeszcze większego realizmu. Ponadto dziecko może uczyć się z nimi angielskiego, a także sprawdzić, gdzie można spotkać dane zwierzę, co ono je, ile waży i jaki ma rozmiar! Swoje odkrycia może zapisywać, tworząc własną encyklopedię.

W aplikacji APPLAYDU jest w sumie 65 realistycznych zwierząt do nauki i zabawy – zintegrowano aż 33 zupełnie nowych, cyfrowych postaci Natoons! Dzięki temu aplikacja wspiera dzieci w rozwoju, stymulując przez zabawę i naukę o zwierzętach.

W świecie KINDER Niespodzianki i Applaydu można tworzyć wyjątkowe historie. Przyczyniają się do tego m.in.:

  • mini-gry edukacyjne,
  • ciekawe grafiki i zabawy „zrób to sam”,
  • kreator książek,
  • bajki do poduszki
  • ...i wiele więcej!

WIĘCEJ O APLIKACJI MOŻESZ PRZECZYTAĆ >>> TUTAJ

Reklama

Chcesz wiedzieć więcej? Weź udział w akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem”!

Reklama
Reklama
Reklama