Pobawmy się w berka!
Zabaw się z dzieckiem w berka! To doskonały pomysł na zachęcenie pociechy do aktywności i spożytkowanie nadmiaru energii dziecka.
Berek to jedna z najstarszych zabaw dla dzieci w różnym wieku. Chętnie pobawią się w nią i przedszkolaki i uczniowie. Dzięki niej spędzą czas na powietrzu, dotlenią ciało, usprawnią pracę serca i płuc. Ty możesz zyskać to samo, o ile sama włączysz się do zabawy!
Na czym polega zabawa?
Najlepiej bawić się w nią w grupie, dlatego berek to idealny pomysł na zajęcie dzieciom czasu podczas ogrodowej imprezy urodzinowej. Na początku wybiera się jedną osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego, klepnięcie go w dowolną część ciała z okrzykiem "berek!". Dotknięta osoba staje się w ten sposób berkiem i teraz ona goni pozostałych.
Odmiany gry w berka
Można ich wymyślić całe mnóstwo! Warto korzystać z tych różnych możliwości, aby urozmaicić dzieciom zabawę. Wybór odmiany warto dopasować do terenu, w jakim bawią się dzieciaki i do liczebności grupy. Poniżej znajdziesz 10 naszych propozycji:
1. Berek kucany
Ogólne zasady pozostają bez zmian. Jednak uciekający mogą się uchronić przed berkiem, kucając. Dziecko, które ukucnie, zanim zostanie dotknięte przez berka, nie może zostać "zamienione" w berka.
2. Berek-drzewko
Zabawa idealna w terenie, gdzie są drzewa. Wybiera się konkretne z nich, ale o jedno mniej niż liczba dzieci. Po wybraniu berka pozostałe dzieci stają po jednym przy wybranych drzewach. Berek woła: "drzewko zmień się!". Na ten sygnał uciekające dzieciaki muszą przemieścić się do innego drzewa tak, aby tylko jedno stało przy jednym drzewie. W tym czasie berek stara się złapać jedno z dzieci.
3. Berek-bocian
Odmiana podobna do berka kucanego, z tym że przed "zberkowaniem" chroni stanięcie na jednej nodze, przełożenie jednej ręki pod uniesionym kolanem drugiej i złapanie się tą ręką za nos. Gwarantujemy mnóstwo uciechy!
4. Złap ogonek!
Każdemu dziecku wkłada się z tyłu za pasek od spodni "ogonek". Można je zrobić z szarf, tasiemek, pasków papieru. Wszystkie dzieci biegają, a ich celem jest zabranie pozostałym ich "ogonków". Wygrywa to dziecko, które zbierze ich najwięcej.
5. Berek zamrażany
Złapane przez berka dziecko zostaje "zamrożone" – staje i opiera dłonie na ziemi, unosząc wysoko biodra. Pozostali gracze mogą "odmrozić" złapanego, przechodząc na czworaka pod nim. Odmrożone dziecko wraca do gry i ponownie ucieka przed berkiem. Gra się kończy, gdy wszyscy zostaną przez berka "zamrożeni\", albo zmiana berka następuje po wyznaczonym czasie.
6. Murowany berek
Dwoma przedmiotami (piłkami, pluszakami) wyznacza się linię, po której może poruszać się berek (tylko lewo-prawo). Pozostali staja po jednej stronie naprzeciwko berka. Na sygnał dzieci starają się przebiec na drugą stronę wyznaczonej linii, mieszcząc się między przedmiotami, które ją wyznaczają. Berek łapie przebiegających. Złapane dziecko staje na linii, zmniejszając w ten sposób szerokość bramki, przez którą przebiegają pozostali. Tak berek "zamurowuje" przejście. Gra toczy się, aż berek złapie ostatnią osobę.
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Czy twoje dziecko nie waży za dużo? Czytaj więcej7. Berek z figurami
W tej odmianie jest jeden berek i jeden uciekający. Pozostałe dzieci stają w różnych pozycjach (na jednej nodze, pochylone, z wyciągniętymi w bok ramionami itp.) w odległości kilku metrów jedno od drugiego. Berek i uciekający gonią się między "figurami". Gdy uciekający chce odpocząć, staje przed wybraną "figurą" w takiej samej pozycji jak ona i wtedy to dotychczasowa "figura" zaczyna uciekać.
8. Chory berek
Berek jest chory np. na ból głowy i wtedy trzyma się jedną ręką za głowę. Jeśli jest "chory na kolano", trzyma się za kolano (to utrudnia bieganie). Chory berek łapie pozostałe dzieciaki. Złapany "zaraża" się od berka, więc też musi trzymać się za "chore" miejsce i pomaga gonić pozostałych. Zabawa się kończy, gdy wszyscy zostaną złapani.
9. Berek "pomóż mi!"
Do zabawy będą potrzebne miękkie piłeczki. Na grupę 8 dzieci wystarczą dwie, na grupę 2 dzieci przydadzą się trzy piłeczki. Berek jest jeden. Piłeczki rozdzielić należy między uciekających. Ten, kto ma piłeczkę, nie może być złapany przez berka. Uciekające bez piłeczki może prosić o pomoc, wołając: pomóż mi! Gdy ktoś mu rzuci piłeczkę, a on ją złapie, zanim berek go dotknie, jest chroniony.
10. Berek ameba
Zabawa dla większej grupy dzieci. Berkiem zostaje para dzieci, które muszą trzymać się za ręce i tak gonić pozostałych. Gdy kogoś złapią, ten przyłącza się do berka, chwytając jedno z dzieci z pary za rękę. Gdy berek będzie składał się z 4 osób, należy go podzielić na 2 pary, które są dwoma berkami. Zasady podziału stosuje się za każdym razem, gdy berek osiągnie liczbę 4 dzieci. Gra kończy się, gdy ostatni gracz zostanie złapany.