Reklama

Buty narciarskie dla dzieci różnią od butów narciarskich dla dorosłych. Są dostosowane do budowy anatomicznej dziecięcej stopy, są niższe, nie wymuszają sportowej sylwetki, są bardziej miękkie, aby najmłodsi mogli w nich spędzać komfortowo dużo czasu – nie tylko jeżdżąc. Podpowiadamy, jak wybrać idealne buty narciarskie dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie lub podczas wypożyczania butów z wypożyczalni.

Reklama

Spis treści:

Rodzaje butów narciarskich dla dzieci

Ze względu na liczbę klamer, wyróżnia trzy typy butów narciarskich dla dzieci, które sugerują od razu, dla jakich dzieci są przeznaczone:

Buty narciarskie dla dzieci z jedną klamrą

Przeznaczone są dla początkujących. Bardzo wygodnie się je zakłada, jednak nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji stóp. Dlatego polecamy je jedynie:

  • najmłodszym dzieciakom, które więcej czasu spędzą na dreptaniu po śniegu niż na samej jeździe,
  • dzieciom o wysokim podbiciu lub grubej łydce, która nie mieści się w butach z większą liczbą klamer,
  • dzieciom ze stopami w rozmiarze 14-15 – dla nich nie produkuje się butów z większą liczbą klamer.

Buty narciarskie dla dzieci – 2-3 klamry

W teorii są przeznaczone dla dzieci jeżdżących, także tych, które już radzą sobie naprawdę bardzo dobrze. W praktyce nawet początkującemu malcowi warto kupić buty z dwiema klamrami – zapewniają lepszą stabilizację stóp, co zdecydowanie zwiększa kontrolę nad nartami, czyli ułatwia dziecku naukę.

Buty narciarskie dla dzieci – 4 klamry

Warto je kupić tylko zaawansowanym w jeździe na nartach dzieciom oraz tym, które zaczynają narciarskie treningi sportowe. Zapewniają najlepszą stabilizację stóp i kontrolę nad nartami, ale nie są tak miękkie i wygodne jak buty z mniejszą liczbą klamer.

Co uwzględnić przy doborze butów narciarskich dla dzieci

Jeśli twoje dziecko ma dużą stopę, na którą pasują modele butów unisex czy kobiecych, nie kupuj ich. Dla dzieci przeznaczone są buty juniorskie, kropka! W butach unisex czy kobiecych dziecku nie będzie wygodnie – są zbyt wysokie, za twarde, za ciężkie.

Zobacz też: Nauka jazdy na nartach dla dzieci – samodzielna i w szkółce

Rozmiar butów narciarskich dla dzieci

Po pierwsze i najważniejsze: nie ufaj dziecku w wieku 3-6 lat – będzie wolało buty, które bardziej mu się podobają i wybierze je kosztem wygody. To ty musisz stwierdzić, czy buty są dla dziecka dobre. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

  1. Zmierz stopę dziecka. W tym celu postaw dziecko na kartce papieru i odrysuj jego stopy – jedna może być większa. Jeśli tak jest, mierz tę większą. Zmierz długość obrysu stopy i zapisz wynik w centymetrach. Drugi sposób to zmierzenie długości wkładki ze zwykłego buta dziecka – o ile but jest w dobrym rozmiarze.
  2. Znajdź buty narciarskie w rozmiarze o 1-1,5 cm większym od długości stopy dziecka. Jeśli masz narciarski but w ręce, wyjmij z niego wkładkę i zmierz jej długość – powinna być dłuższa od stopy dziecka o wspomniane 1-1,5 cm,
  3. Buty narciarskie dla dzieci trzeba przymierzyć. Nie zakładaj dziecku drugiej grubej skarpety! Buty dla dzieci są wystarczająco dobrze ocieplone. Druga skarpeta może sprawić, że buty staną się zbyt wąskie. Na stoku oznacza to zaburzenie dopływu krwi, marznięcie stóp dziecka oraz ból – zamiast przyjemności!

Uwaga! Na rynku są buty z regulowana długością. Jednak przy mokrym śniegu mają tendencję do przepuszczania wilgoci do środka. Odradzamy zakup takich butów.

Co oznacza połówka dodana do rozmiaru

Wbrew pozorom, nie oznacza to dłuższej skorupy buta i wkładki o 0,5 cm. Buty np. w rozmiarach 21 i 21,5 będą miały wkładki i skorupy identycznej długości, jednak buty oznaczone jako większe o 0,5 cm będą nieco szersze.
Uwaga! Nie jest to sposób na wepchnięcie do buta drugiej grubej skarpety. Jeśli to zrobicie, macie jak w banku, że dziecko obetrze stopy i szybko zniechęci się do jazdy!

Sprawdź: Kask narciarski dla dziecka – jaki kupić

Twardość butów narciarskich dla dzieci (flex)

Podawany jest dla butów powyżej rozmiaru 19. Parametr ten oznacza tzw. twardość buta, czy to, czy jet mniej lub bardziej podatny na zginanie się do przodu – im wyższy flex, tym twardsze buty.
W butach narciarskich dla dzieci najczęściej spotyka się flex: 50, 60 lub 65.

Zasada przy wyborze parametru flex jest taka: im mniej zaawansowany narciarz, tym mniejszy flex trzeba wybrać, czyli tym miększe buty są mu potrzebne.

Wraz ze wzrostem umiejętności można zwiększyć twardość butów, ale nie można z tym przesadzić. Zbyt twarde buty uniemożliwią dziecku przyjęcie prawidłowej postawy na nartach (przeniesienie ciężaru ciała w przód) i będą sprzyjać pozycji "na sedes", a nie o to przecież chodzi.

Jak sprawdzić, czy buty narciarskie dla dziecka są odpowiedniej dla niego twardości? Dziecko wkłada buty narciarskie i robi przysiady oraz próbuje przejść do klęku na obu kolanach. Podczas tych ruchów górna część butów powinna lekko uginać się w przód. Jeśli tak się nie dzieje, buty są za twarde.

Cholewki butów narciarskich dla dzieci

Sprawę liczby klamer oraz twardości mamy za sobą. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wysokość buta oraz kąt nachylenia górnej części butów.

buty narciarskie dla dzieci brzuchaty łydki
Adobe Stock

Wysokość cholewki

U dzieci cholewka nie powinna zbyt mocno nachodzić na mięsień brzuchaty łydki (widoczny na rysunku; źródło: Adobe Stock) – nie może zasłaniać najszerszej części łydki! W przeciwnym razie dziecko będzie narzekać na ból. Idealna wysokość cholewki to taka, gdy górna jej krawędź najwyżej lekko nachodzi na dolną część tego mięśnia.

Kąt nachylenia cholewki

Jeśli cholewki nie będą odpowiednio pochylone do przodu, żadna siła nie zmusi dziecka do przyjęcia prawidłowej postawy narciarskiej! But po prostu musi wymusić na dziecku pozycję z ugiętymi kolanami.

Włóż dziecku buty, wepnijcie je w narty, albo ustawcie stopy równolegle. Zobacz, jak stoi dziecko. Malec powinien stać w butach na ugiętych kolanach! Jeśli ma proste kolanka, to nie są buty dla twojego dziecka – szukaj takich, z większym pochyleniem cholewki do przodu.

Zakup używanych butów narciarskich dla dzieci

Nie ma w nim nic złego! Wybierając używane buty, warto zwrócić uwagę na to, by nie były zbyt zużyte. Jak to ocenić? Poniżej lista rzeczy, na jakie trzeb zwrócić uwagę.

  • skorupa – nie może mieć żadnych pęknięć, nie może być zbyt mocno starta na pięcie i palcach,
  • klamry – muszą płynnie się zapinać i odpinać, nie mogą się blokować w żadnym ustawieniu,
  • rzepy – nie mogą być zużyte, muszą się skutecznie zapinać,
  • kapcie i wkładki – trzeba je wyciągnąć i obejrzeć; nie mogą być przetarte, rozdarte, niedopuszczalne są ślady pleśni, muszą być identycznego rozmiaru, nie mogą być zbyt deptane i zgniecione, bo dziecku będą marzły stopy.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama