Dinovember- dinozaury lecą balonem
facebook.com/dinovember
Gry i zabawy

Dinovember - dołącz do zabawy i ożyw plastikowe dinozaury!

Jak zrobić dzieciom frajdę, rozwinąć ich wyobraźnię i sprawić, że zapomną o tabletach i kreskówkach? Można na przykład... ożywić zabawki. Rodzice czwórki dzieci, pomysłodawcy akcji Dinovember, zrobili to tak dobrze, że w zabawę włączyły się setki tysięcy osób z całego świata. Ty także możesz wziąć w niej udział.


Co robią zabawki, gdy ich właściciele śpią?  Jak to co?  Bawią się, podróżują, jedzą smakołyki i bałaganią! 

Refe i Susan Tuma z Kansas City,  pomysłodawcy zabawy Dinovember przez cały listopad przekonują  swoje pociechy,  że nocą ich plastikowe dinozaury ożywają i zaczynają rozrabiać.

 

 

Co nocami robią dinozaury?

Gdy maluchy śpią, prehistoryczne gady szaleją na całego:  oglądają filmy zajadając popcorn,  tłuką wazony,  przy pomocy farb przeobrażają się w zebry i żyrafy,  bawią się w piratów i mumie, urządzają przyjęcia i robią mnóstwo innych ekscytujących rzeczy.  
Dzieci państwa Tuma nie muszą wierzyć  na słowo: mogą zobaczyć efekty tych wybryków.  Wszystko jest także na zdjęciach: nocne zabawy dinozaurów są dokumentowane.

Sprawdź co nocami robią dinozaury - GALERIA
 

Dinoveber - zabawa pobudza wyobraźnię

Dlaczego Rafe i Susan Tuma aranżują nocami scenki z udziałem zabawek, zamiast zajmować się swoimi dorosłymi sprawami?
Ponieważ – jak piszą na swojej stronie internetowej – nie chcą, by w dobie iPadów i telewizji on line  ich dzieci  straciły wyobraźnię i  umiejętność zachwycania się.
"W czasach,  gdy w sieci można znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania,  chcemy, by doświadczyły odrobiny tajemnicy"- wyjaśniają.
 

Dinovember na Facebooku - setki tysięcy fanów z kilkudziesięciu krajów

Zaczęło się skromnie: dzieci państwa Tuma obudziły się rano i zobaczyły, że w nocy ich zabawki rozsypały płatki śniadaniowe i zrobiły bałagan na kuchennym stole. 

Dziś publikowane na m.in. na Facebooku na profilu Dinovember zdjęcia  mają setki  tysięcy fanów z kilkudziesięciu krajów.  Niektórzy z nich włączyli się do zabawy i publikują własne fotografie. 

Zabawa trwa już 4 rok. Ty także możesz się do niej włączyć. Wystarczy, że "przyłapiesz" zabawki swojego dziecka w niecodziennej sytuacji i opublikujesz je na Facebooku z hashtagiem #dinovember.

Refe i Susan Tuma wydali także książkę  pod tytułem "What the Dinosaurs did last night" (Little, Brown and Company). Można ją kupić  przez internet.

Polecamy także:  Dinozaury - kolorowanki do druku

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Ludziki LEGO
iStock
Gry i zabawy
18 rzeczy, których nie wiesz o klockach LEGO. Możesz się zdziwić!
Ludziki LEGO są właśnie w drodze na Jowisza, a najróżniejsze klocki, z figurkami ośmiornic i miniaturowym sprzętem do nurkowania włącznie, można znaleźć na plaży obok wyrzuconych przez morze muszelek. Czego jeszcze nie wiesz o klockach LEGO?

1. Trzy minifigurki  LEGO zmierzają właśnie w stronę Jowisza Trzej plastikowi pasażerowie sondy JUNO,  wystrzelonej w 2011 roku przez NASA ,  przedstawiają włoskiego astronoma Galileusza, rzymskiego boga Jowisza i jego żonę Junonę. Dotrą na miejsce (czyli na orbitę Jowisza) w 2016 roku. Jowisz, Junona i Galileusz (fot. www.nasa.gov)   2. Klocki LEGO można znaleźć na plaży To dlatego, że przed laty u wybrzeży Kornwalii ze statku  Tokio Express wypadł kontener wypełniony prawie 5 milionami  sztuk klocków.  Jak pisze Mario Cacciottolo w BBC News Magazine,  zrządzenie losu sprawiło, że  wiele elementów było w stylu marynistycznym, więc mieszkańcy  i turyści odpoczywający na plażach w Kornwalii  znajdowali  –  i wciąż znajdują – miniaturowe płetwy  i sprzęt do nurkowania (ale także smoki i stokrotki). Zdaniem oceanografa Curtisa Ebbesmeyera, klocki dryfują i mogą być teraz na każdej plaży na ziemi. Jeśli znajdziesz klocek na plaży, możesz to zgłosić na pośrednictwem Facebooka na stronie "Lego Lost At Sea" Klocki dla niemowląt - sprawdź opinie rodziców! Plastikowa ośmiornica znaleziona na plaży w Kornwalii (fot. Tracey Williams) Sprawdź także , co nocami robią dinozaury 3. Kolumna zbudowana z  40 miliardów klocków LEGO sięgnęłaby Księżyca Materiału na taką konstrukcję wystarczyłoby z nawiązką: do dziś powstało ich 700 miliardów, a więc 17 i pół razy więcej. Na każdego mieszańca Ziemi przypadają średnio 94 klocki LEGO. Przeczytaj  także: Mamo, kup mi klocki! 4. Najsłynniejsze na świecie plastikowe klocki zawdzięczamy ... stolarzowi Nazywał się Ole Kirk Christiansen, mieszkał w  Billund w Danii i miał czterech synów. To właśnie dla nich wymyślał pierwsze zabawki, np. kaczki na kółkach. Podobały się...

Aleksandra Piotrowska psycholog
Małgorzata Mikołajczyk
Wychowanie
Jak wybierać zabawki dla dzieci? Tuż przed Gwiazdką radzi psycholog
Przedświąteczna gonitwa za prezentami dla dzieci właśnie osiąga apogeum. Czy dać się temu porwać? Jeśli jeszcze nie masz prezentu, przeczytaj, po co dzieciom w ogóle potrzebne są zabawki i zobacz, które poleca znana psycholog dr Aleksandra Piotrowska, która twierdzi, że zabawa to poważna sprawa.

Zapytam najpierw: po co dzieci się w ogóle bawią? – Dzieci nie mają świadomości, że się bawią, nie mają takiej intencji. To po prostu ich podstawowy sposób istnienia przez kilka pierwszych lat życia. Niemal wszystkie czynności, które dziecko wykonuje, mają charakter zabawowy. Gdy trzymiesięczne niemowlę nieudolnym chwytem namierza i łapie grzechotkę, zaczyna nią wymachiwać, to są to właśnie pierwsze zabawy. Przez całe życie albo się bawimy, albo uczymy, albo pracujemy. Zmienia się to, że w pewnym momencie rozwoju zyskujemy świadomość zabawy, wiemy, że spotykamy się, żeby obejrzeć film czy pograć w brydża. Nie wolno lekceważyć zabawy , to bardzo poważna sprawa – przecież w jej trakcie dziecko intensywnie się uczy. Ale czy do zabawy potrzeba zabawek? – Zabawki są potrzebne, kwestia tylko jakie. Część pedagogów i psychologów formułuje dość kategoryczny pogląd, zgodnie z którym wszystkie przedmioty robione lub kupowane specjalnie do zabawy, przeszkadzają w rozwoju wyobraźni. Ich zdaniem, dziecku wystarczą rekwizyty, które są wszędzie: kamyczki, listki, piasek, woda, łyżki. Drugi kraniec to pogląd, zgodnie z którym dzieci powinny mieć wszystkie możliwe zabawki , a obowiązkiem opiekunów jest ich dostarczanie. I im więcej zabawek o różnych stopniach skomplikowania, tym dziecko ma lepsze warunki rozwoju. Jaka jest prawda? Moim zdaniem, żadna skrajność nie jest dobra. Nie jestem zwolenniczką skazywania dzieci tylko na patyczki i kasztanki, bo zabawki naprawdę pobudzają wyobraźnię i sprzyjają rozwojowi, a dzieci nie żyją w społecznej próżni. Spotykają inne dzieci i porównują, czym one dysponują. Przez pierwsze parę lat naszego życia świat dostrzegamy przecież na poziomie materialnym. To nic złego. Te konkretne przedmioty, zabawki, są dla dzieci bardzo użyteczne z punktu widzenia rozwoju sprawności spostrzegania, manipulowania, myślenia,...

kontrole zasiłków rodzinnych
AdobeStock
Aktualności
Plaga oszustw i wyłudzeń zasiłków rodzinnych - ruszają kontrole
Koniec z wyłudzaniem milionów na fałszywe akty urodzenia dziecka - rozpoczęto kontrole wniosków o świadczenia rodzinne.

Chodzi o tak zwany Kindergeld, czyli zasiłek na dzieci przyznawany imigrantom w Niemczech. To ważna wiadomość dla polskich rodzin przebywających w tym kraju, gdyż to właśnie nasi rodacy stanowią największą grupę cudzoziemców pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Szacuje się, że zza Łabą mieszka 783 tysięcy Polaków . Kontrole w pierwszej kolejności obejmą rodziny imigrantów, w których rodzice pracują w Niemczech, a dzieci przebywają w kraju ojczystym. Plaga oszustw i wyłudzeń Kindergeld Rodziny polskich imigrantów mieszkających w Niemczech mogą liczyć na pomoc państwa niemieckiego w wychowywaniu dzieci. Kindergeld jest świadczeniem wypłacanym co miesiąc na każde dziecko. W 2018 roku wynosiło ono 194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie dziecko oraz 225 euro na każde kolejne dziecko. Ale w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła liczba osób pobierających taki zasiłek. W czerwcu tego roku Kindergeld przyznano ponad 268 tys. dzieciom , co było wzrostem o 10,4 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wyłudzenia na setki milionów euro Jak się okazuje, nie ma to związku ze wzrostem liczby imigrantów w Niemczech, ale ze wzrostem grup przestępczych wyspecjalizowanych w wyłudzaniu świadczeń socjalnych . Gangami kierują najczęściej obywatele Europy Południowo-Wschodniej. Kasy rodzinne wypłacające zasiłki rodzinne szacują, że przekręty związane z fałszowaniem wniosków wynoszą setki milionów euro.   Niemieckie media opisały, że oszuści sprowadzają do Niemiec rodziny celem sfałszowania papierów uprawniających do otrzymywania Kindergeld. W ten sposób w kasach rodzinnych zostają złożone sfałszowane akta urodzenia , zaświadczenia szkolne dzieci oraz podrobione dokumenty na temat zatrudnienia rodziców. "Werbują rodziny w krajach pochodzenia i obiecują im lepsze życie przy wsparciu niemieckiego państwa. Następnie organizują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak