Gry wideo dla dzieci
Fotolia
Gry i zabawy

Gry na piątkę – pięć powodów, dla których warto pokazać dziecku gry wideo

Wiele wskazuje na to, że gry wideo będą dla pokolenia naszych pociech jedną z dominujących form rozrywki. Nie ma się jednak czego bać, bo choć przez długie lata media utrwalały obraz gier jako medium brutalnego i ogłupiającego, ich faktyczny wpływ na nasze dzieci może być bardziej niż pozytywny. Jakie korzyści płyną z grania w gry wideo?

Zacznijmy od tego, że dawno już skończyły się czasy, gdy gry wideo oferowały jedynie strzelanie do cyfrowego wroga bądź mozolne skakanie po platformach. Rynek gier jest ogromny i wydaje się, że absolutnie każdy jest tu w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, również najmłodsi. Ważniejsze jednak, że pomagają one rozwijać przydatne w życiu umiejętności. Jakie?

Gry uczą rozwiązywania problemów

Projektowanie gier wideo to niełatwa sprawa. Gra idealna to taka, która cały czas stawia przed nami wyzwania, nie będąc jednocześnie przesadnie trudną. Zachowanie złotego środka nie jest łatwe, ważne jednak, że dobrze zaprojektowana gra uczy nas radzić sobie z wyzwaniami. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy nasze dziecko gra właśnie w zręcznościówkę, czy grę logiczną, jego mózg intensywnie pracuje, tak by udało się rozwiązać postawione przed nim problemy.

Gry rozwijają spostrzegawczość i koordynację ręka oko

Gry akcji i platformówki to jedynie bezmyślna rozrywka? Nic bardziej mylnego! To właśnie te dwa gatunki wymagają od naszej pociechy największej uwagi i pomagają rozwinąć nie tylko spostrzegawczość, ale też koordynację ręka oko. Jakby tego było mało, badania wykazały, że aktywni gracze zazwyczaj lepiej radzą sobie jako kierowcy!

Gry pomagają rozwinąć umiejętności planowania i strategicznego myślenia

Nie od razu Rym zbudowano. Z pewnością wiedzą o tym wszyscy, którzy kiedykolwiek zagrali w kultowe strategie z serii Cesar, a także wszyscy ci, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z darmowymi grami strategicznymi w przeglądarce. Niezależnie od tego, czy nasz pociecha będzie prowadzić własną farmę, zoo, czy rozbudowywać średniowieczną wioskę, wymagało to będzie od niej nie tylko chwili zastanowienia, ale także umiejętnego planowania i dysponowania dostępnymi zasobami.

Gry pomagają radzić sobie z porażką i uczą współpracy

Gry już dawno przestały być zabawą jedynie dla pojedynczego gracza. Dziś ogromną popularnością cieszą się tytuły, które pozwalają na rozgrywkę wieloosobową za pośrednictwem sieci. Jakie korzyści mogą wypłynąć z zabawy w tym przypadku. Po pierwsze wiele tytułów polega nie tylko na rywalizowaniu, ale też na współpracy z innymi graczami i to umiejętnej inaczej nie ma co myśleć o wygranej. Po drugie pomagają rozwijać umiejętność godzenia się z porażką.

Gry pomagają rozwijać zainteresowania i zachęcają do nauki nowych rzeczy

Czy jest jakiś lepszy sposób, by zainteresować dziecko historią świata, niż pozwolić mu aktywnie w tym procesie uczestniczyć? Tytuły takie jak Forge of Empires czy My Little Farmies mogą być świetną bazą dla rozwijania historycznej pasji, podobnie jak Wiejskie życie czy Na Ryby mogą się okazać świetnymi interaktywnymi encyklopediami świata przyrody. Poza tym, kto wie, być może to właśnie gry zachęcą wasze dziecko do zgłębiania pewnych tematów. Dorośli dziś gracze często wspominają, że ich zainteresowanie historią zaczęło się dzięki... grze w Cywilizację.

Nie wiecie jaką grę wybrać. Najlepszy wybór darmowych produkcji znajdziecie na Game Planet!

Jak skutecznie uczyć dziecko? [Wideo]

gra w klasy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Gra w klasy – pokaż dziecku, na czym polega i skaczcie razem!
Przypomnij sobie zasady gry w klasy i poznaj jej modyfikacje. Następnie weź w dłoń kredę i narysuj pole do zabawy. Skacz z dzieckiem i baw się dobrze!

Gra w klasy to zabawa ruchowa dla co najmniej dwojga i więcej dzieci. Albo dla dziecka i rodzica. Im więcej osób bierze w niej udział, tym zabawa jest ciekawsza. Do jej zorganizowania będzie potrzebna tylko kreda i kamyk . Można też, zamiast kamyka, użyć puszki po paście do butów wypełnionej np. piaskiem. Jak narysować grę w klasy? Na betonie lub asfalcie  Ponumeruj je kolejno, patrząc od dołu: 1, 2, 3, 4, 6. Obok kwadratu nr 4, dorysuj po obu bokach po jednym kwadracie i nadaj im obu numer 5. Na szczycie kolumny kwadratów, nad polem nr 6, narysuj spore koło, przedziel je pionową kreską i nadaj polom numery 7 i 8. Zwróć uwagę, że w każdym polu powinna bez problemu mieścić się stopa każdego gracza. Gotowe! Poniżej zobaczysz wersję pola do gry w klasy, w która grają dzieci w innych krajach. Tez możecie ją wypróbować!   Zasady gry w klasy Trzeba stanąć przed polem numer 1 i rzucić na nie kamyk/puszkę. Gdy się to uda, gracz zaczyna skakać na jednej nodze na kolejne pola: 1, 2, 3, 4. Z pola nr 4 należy podskokiem obie nogi postawić na polach nr 5, a następnie podskokiem wylądować na jednej nodze na polu nr 6. I ponownie podskokiem trzeba przejść na dwie nogi na pola 7 i 8. Podskokiem trzeba zrobić obrót o 180 stopni i wrócić, skacząc jak poprzednio. Runda jest niezaliczona, gdy gracz nadepnie na linię lub wypadnie z pola. Gracze skaczą na zmianę. Po zaliczonej rundzie pierwszej następuje runda druga, gdy trzeba rzucić kamyk na pole nr 2. I tak dalej, aż zaliczy się wszystkie 8 rund, czyli zaliczy 8 klas. Wygrywa ten, kto pierwszy tego dokona. Modyfikacje gry w klasy Dla początkujących. Aby nauczyć dziecko zasad gry, można skakać, nie wymagając od niego umieszczenia kamyka w konkretnym polu. Po prostu wystarczy skakać bez deptania po liniach i wypadania z pól. Gdy malec nie będzie miał z tym problemu, do gry wprowadzić warto kamyk czy puszkę po...

Dziadkowie i wnuczka
Fotolia
Gry i zabawy
W co dziadkowie mogą zagrać ze swoimi wnuczętami? W gry wideo!
Choć to dwa zupełnie inne pokolenia nie oznacza, że nie odnajdą nici porozumienia w temacie nowinek technologicznych. Gry wideo mogą się okazać świetnym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu. Jakie tytuły okażą się najlepsze, dla dziadków i wnucząt? Podpowiadamy!

Jeśli jest ktoś, komu zawsze bez większych obaw powierzymy opiekę nad swoją pociechą, to są to nasi rodzice. Tym na pewno nie zabraknie pomysłów na to, jak spędzić czas ze swoimi wnuczętami, gdyby jednak poszukiwali inspiracji warto im wspomnieć im o grach wideo , te mogą się bowiem okazać świetnym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu. Jak wybrać grę najlepszą zarówno dla dziadków, jak i wnucząt? Zacznijmy od tego, że o typie gier, w które dziadkowie swobodnie zagrają ze swoimi wnukami, zadecyduje przede wszystkim ich wiek. Nie trudno się domyślić, że cztero i pięciolatki będą potrzebowały pomocy i nadzoru podczas zabawy, podczas gdy w przypadku sześciolatków i starszych dzieci możemy już myśleć o faktycznej kooperacji, czy nawet wprowadzać elementy rywalizacji . Ciężko dokładnie wskazać gry, które okażą się najlepszym wyborem, wszystko zależy bowiem od osobistych preferencji wnuków i dziadków, bez problemu możemy jednak wyróżnić kilka gatunków gier, które najlepiej nadają się do wspólnej zabawy: Gry Logiczne  Nie ma nic lepszego niż wspólne ćwiczenie szarych komórek! Pomogą w tym z pewnością rozmaite gry logiczne. Tych możemy znaleźć w sieci mnóstwo warto więc dokładnie poszperać , sprawdzić, czy nie będą zbyt trudne dla naszego malucha i czy ich oprawa graficzna okaże się dla niego przyjazna. Później można już spokojnie zasiąść przed komputerem i wspólnie pogłówkować. Na Game Planet możemy swobodnie wybierać między klasycznymi grami kolorowymi produkcjami, które z pewnością okażą się atrakcyjne dla najmłodszych, by wymienić, chociażby Tiny Island , Tasty Tale , czy dostępne na urządzeniach mobilnych Cut the Rope .  Gry Farmerskie  Budowa i doglądanie własnej farmy to świetna zabawa dla graczy w każdym wieku. Dlaczego nie spróbować popracować nad swoim wirtualnym gospodarstwem...

Najlepsze gry komputerowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maluch i gry wideo – jak bezpiecznie rozpocząć przygodę dziecka z elektroniczną rozrywką? 
Gry wideo to dziś jedna z najbardziej dochodowych gałęzi przemysłu rozrywkowego i wszystko wskazuje na to, że niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie będą one dla naszych dzieci integralną częścią codziennego życia. Zamiast więc pytać, czy warto w ogóle pokazywać im gry warto zastanowić się, kiedy to zrobimy i jakie tytuły będą dla nich najlepsze na początek?

Kiedy w ogóle nasze dziecko powinno zacząć swoją przygodę z elektroniczną rozgrywką? Zdaniem Amerykańskiej Gildii Pediatrów powinniśmy poczekać przynajmniej do momentu, aż nasza pociecha skończy trzy latka . Zdajemy sobie sprawę, że ekran smartfona i telewizora wzbudza żywe zainteresowanie waszych dzieci już wcześniej, niemniej radzi zastosować się do zaleceń lekarzy i trochę poczekać.  Współczesne gry są łatwiejsze Pokolenie dzisiejszych 30-latków zaczynało swoją przygodę z grami przy komputerze, konsoli lub maszynie w salonie gier. Każde z tych urządzeń posiadało dość skomplikowane interfejsy, nie zawsze dostosowane do potrzeb najmłodszych. Dzisiaj nieco łatwiej wprowadzić dziecko w świat elektronicznej rozgrywki, angażując je do zabawy na dotykowym ekranie naszego smartfona bądź tabletu. Gry zręcznościowe dla 3-latków Można pokazać trzylatkowi gry zręcznościowe na przykład Cut the Rope , znacznie lepszym pomysłem będzie jednak zaoferowanie mu interaktywnych środowisk, gdzie zamiast podejmowania konkretnych wyzwań, będzie mógł po prostu pomyszkować po nowym środowisku. Świetnie sprawdzą się tu gry z serii Pango , lub wirtualne kolorowanki. Możliwość interakcji na pewno sprawi maluchowi sporo frajdy.  Gry zręcznościowe i logiczne na komputer Nieco większe pole do popisu będziemy mieli, gdy nasza pociecha nieco podrośnie. Cztero- i pięciolatek doceni już gry wymagające od niego nieco więcej uwagi i staranności i bez problemu poradzi sobie z obsługą gier za pomocą myszy i klawiatury lub pada. To idealny wiek, by pokazać dziecku proste gry zręcznościowe i logiczne, a także symulatory opieki nad zwierzętami jak Niesamowite Zwierzaki czy Howrse . Jeśli chcecie, by wasze dziecko musiało nieco pogłówkować, polecamy proste gry, jak Secret Relict  lub Tasty Tale   Gry dla 6-latka Sześciolatek może już w grach wybierać i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta