mama, maluch, przyjęcie, urodziny, tort
Gry i zabawy

Scenariusze zabaw urodzinowych dla 5-6–latków

Twoje dziecko z pewnością marzy o własnym przyjęciu, na które będzie mogło zaprosić swoich przyjaciół. Wykorzystaj nasz scenariusz zabawy, a sprawisz, że kinderbal na długo zapadnie dziecku w pamięci.

Twoje dziecko z pewnością marzy o własnym przyjęciu, na które będzie mogło zaprosić swoich przyjaciół. Spraw, aby na długo zapadło mu ono w pamięć.

W tym wieku dziecko świetnie się bawi podczas przyjęć tematycznych. Razem z nim zastanów się, jaki temat wybrać i jakie zabawy przygotować na kinderbal. Możecie dany motyw wykorzystać już na zaproszeniu na urodziny, a potem wspólnie przygotujcie ozdoby i wystrój wnętrza.

Urodziny przedszkolaka  - podwodny świat

Przyjęcie należy podzielić na dwie części:

  1. W pierwszej dzieci wspólnie przygotowują podwodny świat.
  2. W drugiej – razem szukają ukrytego skarbu króla Octopusa IV.

W podwodnym świecie dzieci nie chodzą, lecz „pływają”, ich ruchy są spowolnione, spotykają rybki, syrenki. Przygotowanie podwodnego krajobrazu wymaga rozpięcia w pokoju (pod sufitem) siatki ze sznurka, która będzie tworzyć powierzchnie wody. Do tej siatki zostaną przyczepione zrobione przez dzieci dekoracje - paski bibułek, rybki, jeżowce, rozgwiazdy. Dzieci przygotowują je razem. Trzeba im zapewnić bibułę, folię aluminiową, nożyczki, mazaki, papier kolorowy.

Kiedy ozdoby są już gotowe i zawieszone, zaczyna się druga część zabawy. Dzieci znajdują butelkę ze znajdującym się w środku listem z zadaniem. Maluchy dowiadują się, że władca mórz potrzebuje pomocników i żeby następnej wiadomości szukały w kuchni. Tam kolejny list mówi o stojącym przed dziećmi zadaniem - muszą przecedzić przez sitka brudna wodę z miednicy do drugiej aby ocalić ryby. Gdy wykonają dobrze zadanie, odnajdą literki, które utworzą hasło prowadzące do skarbu. I tak się dzieje. Przed nimi jednak jeszcze inne zadania (może to być szukanie czegoś w piasku czy rzucanie dmuchanym kołem do celu).

Przyjęcie urodzinowe na kółkach

Musi się z założenia odbyć na zewnątrz – przed domem albo w parku. Poproś gości o przyniesienie ich ulubionych „kółek”- rowerów, rolek, wrotek, deskorolek, hulajnóg. Upewnij się, czy dzieci maja kaski oraz ochraniacze na ręce i nogi. Zabawa: tor przeszkód. Możesz na drodze przejazdu ustawić krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, by mierzyć czas przejazdu małym sportowcom.

Zobacz też: Torty dla dzieci – przepisy

Scenariusz urodzinowy - Pracownia młodych artystów

Takie przyjęcie wydobędzie z dzieci ich kreatywność i pozwoli im sprawdzić się w różnych formach sztuki. Salon sztuk możesz urządzić zarówno w domu (zabezpiecz meble), jak i na zewnątrz. Na zaproszeniu zaznacz, że planujesz przyjęcie artystyczne, tak, by rodzice odpowiednio ubrali swoje pociechy.
Zorganizuj trzy stanowiska poświęcone różnym dziedzinom sztuki tak, by przy każdym z nich zmieściło się przynajmniej dwoje dzieci. Przykładowe „stacje” to np. malowanie palcami, lepienie z gliny, malowanie plakatów, lepienie z plasteliny, itp. Postaraj się, aby przy każdym stanowisku była osoba dorosła. Pozwól dzieciom bawić się w każdym kąciku 10-15 minut, a potem niech nastąpi rotacja. Przygotuj spinacze, magnesy, aby wieszać prace, a inni mogli je podziwiać jak na wystawie.

Pomysł na urodzinowy teatrzyk

Najlepiej zaplanować wystawienie historii, którą każdy dobrze zna, np. o Arce Noego, i która wymaga zaangażowania dużej ilości bohaterów. Zabawa polega na robieniu przez dzieci kukiełek z papieru. Przygotuj im dużą ilość papieru, mazaków, klej, włóczki. Gdy kukiełki są gotowe, rozpoczynajcie przedstawienie, na którym widzami będą dorośli.

Kosmiczna zabawa urodzinowa

Dzieci w tym wieku uważają kosmos za coś niezwykle fascynującego. Wiele gier, które przygotujesz, może mieć charakter edukacyjny, dotyczyć planet, wahadłowców, odkryć, czy też istot pozaziemskich. Możesz przygotować tort urodzinowy dla chłopca lub dziewczynki w kształcie planet. Przygotuj każdemu z dzieci pierścień Saturna. Możesz je wykonać wycinając zewnętrzną część papierowego talerzyka i owijając folią aluminiową. Na każdym z pierścieni napisz imię dziecka, do którego należy. Uczestnicy mogą ozdobić pierścienie naklejkami, jeśli chcą. Aby zrobić Saturna, weź puszkę po kawie, owiń folią, a na wierzchu połóż niewielka piłkę. Piłka stanie się Saturnem, ale bez swoich pierścieni. Dzieci kolejno rzucają swoje pierścienie tak, by trafić ich środkiem w piłkę. Każdy, komu się to uda, zdobywa jeden punkt. Wygrywa ten, kto jak najszybciej zdobędzie 10 punktów.

Zobacz też: Jak zorganizować kinderbal

Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)

kinderbal
fotolia.com
Gry i zabawy
Jak zorganizować kinderbal?
Organizujesz przyjęcie urodzinowe dla dziecka? Pomożemy ci krok po kroku zorganizować udaną zabawę! Zapraszamy na nasz kinderbal!

Kinderbal w domu czy w kawiarni?  Coraz popularniejsze staje się urządzanie kinderbali poza domem : w restauracjach i centrach rodzinnej rozrywki. Jednak, oprócz wysokich kosztów, ten rodzaj imprezy ma również inne wady. Przede wszystkim, dziecku trudno będzie poczuć się gospodarzem takiej uroczystości, w związku z czym samo będzie czuło się gościem w obcym miejscu. Poza tym, uroczystość w domu, w przygotowaniu której bierze udział dziecko, ma swój niepowtarzalny klimat, jest przyjemnością samą w sobie. Planowanie przyjęcia dla dziecka Organizację kinderbalu zacznij od zaplanowania: ile osób zaprosicie, co zrobić do jedzenia, ile będzie to kosztować, jakie zabawy zorganizować dla dzieci . Staraj się zachować normalny porządek dnia (drzemka jest najważniejsza!). Ty znasz swoje dziecko najlepiej - dostosuj poziom zabawy do tego co może wytrzymać maluch.  Dekoracje na kinderbalu Dobrym pomysłem jest ozdobienie pokoju, w którym będą bawić się dzieci. Dzięki temu zaznaczamy, że dzień przyjęcia jest dniem wyjątkowym. Poza tym, uroczysty wygląd pomieszczenia wprowadza dzieci w nastrój zabawy. Do ozdoby mogą posłużyć baloniki – najlepiej bardzo kolorowe (tylko nie za mocno nadmuchane, aby nie pękały zbyt często, bo młodsze dzieci mogą przestraszyć się tego huku), serpentyny, kolorowe zabawki z papieru, łańcuchy i girlandy, które można kupić ale i zrobić samemu. Ozdoby mogą być porozwieszane na ścianach, drzwiach, oknach czy pod sufitem. Przyda się również konfetti. Czapeczki i maski na kinderbal Możesz je kupić w większych sklepach albo zrobić samemu. Najlepiej wyciąć je z białej tektury a pokolorowanie zostawić małym gościom. Na pewno sprawi im to wiele radości. W tym celu przygotuj dla dzieci farby, kredki, flamastry, kolorowy papier, klej i wszystko co może posłużyć do ozdoby i będzie bezpieczne dla dzieci. Możesz...

dzieci, kinderbal, przyjęcie
Gry i zabawy
Zaplanuj przyjęcie dla dziecka
Przyjęcie dziecięce trzeba wcześniej zaplanować. Przewidzieć ile osób zaprosić, co zrobić do jedzenia, ile będzie to kosztować, jakie zabawy zorganizować.

Dzięki takiej wcześniejszej organizacji będziesz mogła przewidzieć wiele rzeczy, które mogą umknąć w ferworze przygotowań. Zobacz jak krok po kroku zaplanować przyjęcie dla dziecka. Datę przyjęcia dla dzieci trzeba zaplanować nieco wcześniej. Najlepiej już miesiąc przed wydarzeniem. Będziesz miała wystarczająco dużo czasu, aby wszystko zorganizować Eksperci radzą zaprosić na przyjęcie tyle dzieci , ile lat ma twoje dziecko. Jednak zaufaj swojej intuicji, ty wiesz najlepiej jakie towarzystwo będzie odpowiadać twojemu dziecku. Pamiętaj o wcześniejszym rozdaniu zaproszeń na urodziny dziecka . Goście powinni je otrzymać najpóźniej na dwa tygodnie przed imprezą. Rodzice dzieci muszą mieć czas na zaplanowanie wizyty w waszym domu. Jeśli wystarczy ci czasu, postaraj się przygotować zaproszenia z wykonanymi ręcznie akcentami. Daj przy tym dziecku wykazać się inwencją twórczą (np. pozwól odcisnąć rączkę na zewnętrznej stronie blankietu albo niech samo ozdobi go kolorowymi naklejkami). Niech twoja pociecha też zaangażuje się w organizację swojego przyjęcia. Jeśli nie masz na to czasu wydrukuj gotowe szablony zaproszeń na dziecięce przyjęcie . Być może będą ci potrzebni pomocnicy, to znaczy dorosłe osoby, które będą ci pomagać w organizowaniu zabaw dla dzieci i opiece nad nimi. Umów się wcześniej z tymi osobami. Upewnij się, czy mogą zarezerwować sobie czas w danym terminie. Jeżeli urządzasz przyjęcie tematyczne to wybierz temat. Może być on związany z zainteresowaniami dziecka, z ulubiona bajka czy książką lub z pora roku, w czasie której organizowana jest zabawa. Oczywiście temat musi być odpowiedni do grupy wiekowej. Można też urządzić bal bez tematu przewodniego. Zobacz też: Scenariusze zabaw urodzinowych dla 5-6–latków   Zaplanuj też wcześniej wydatki – co będzie ci potrzebne i zastanów się ile to...

dziecko, przyjęcie, fotelik, impreza, czapeczka
Wychowanie
Przyjęcie dla dziecka
Kto powiedział, że na karnawałowych ostatkach mogą bawić się tylko dorośli? Być może właśnie dziecięce przyjęcie okaże się wydarzeniem sezonu.

Roczny malec najchętniej bawi się w towarzystwie mamy i taty, to domator, któremu nie w głowie przyjęcia i tańce. Jednak już dwulatek na pewno odczuje – i doceni – gorączkę karnawałowych zabaw. Owszem, trzeba się trochę napocić, aby przyjęcie wypadło idealnie , ale gra jest warta świeczki. W końcu to pierwsza w życiu prawdziwa impreza dziecka ! Zaplanuj przyjęcie dla dziecka z głową Lepiej nie idź na żywioł. Przyjęcie dla dzieci trzeba zaplanować tak samo dokładnie jak galę oscarową w Los Angeles – zresztą przyznasz sama: zaproszeni goście są tak samo wymagający. O czym musisz pomyśleć koniecznie? Zrób listę gości . Najlepiej, aby nie było ich więcej niż pięcioro (tłum męczy). Pochowaj kable i zabezpiecz gniazdka. Usuń też szklane przedmioty z pokoju. Rozbawione dzieci mogą zapomnieć o zasadach BHP . Sprawdź, czy w apteczce masz plastry i wodę utlenioną. Podczas świetnej zabawy mogą wydarzyć się bolesne niespodzianki. Na zaproszeniu na urodziny dziecka napisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia imprezy . Dwulatki po dwóch godzinach zabawy będą wykończone, ale już czterolatki mogą świetnie bawić się np. od 15 do 19. Wyraźnie zaznacz, że zapraszasz dzieci z rodzicami . Dla dorosłych przygotuj lekki poczęstunek, jakieś nieskomplikowane menu urodzinowe . Przygotuj dekoracje na dziecięce przyjęcie Kolorowe serpentyny i balony wprowadzą gości (i małych, i dużych) w szampański nastrój! Przydadzą się też choinkowe migoczące światełka, konfetti (można kupić w sklepach z artykułami papierniczymi albo samemu wyprodukować z kolorowego papieru czy starych gazet za pomocą dziurkacza). Świetnym pomysłem są tematyczne przyjęcia, np. bal misiów w jaskini (jaskinię wyczarujemy z pudeł tekturowych i szarego papieru) albo przyjęcie księżniczek w pałacu. Rozdaj maski i czapeczki na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak