król maciuś, audiobook
materiały prasowe
Gry i zabawy

Król Maciuś i Król Maciuś na Bezludnej Wyspie – recenzja audiobooków dla dzieci

W przyszłym roku Król Maciuś Janusza Korczaka skończy dziewięćdziesiąt lat. Posłuchajcie, jak pięknie czyta je dla was Krzysztof Tyniec, znany z głosu Timona w Królu Lwie, czy Goofy’ego w Teraz Miki.
Teraz kilka słów przypomnienia, bo wierzę, że dużo dzieci już dawno jest po lekturze tych książek. Posłuchać jednak trzeba, bo w przypadku audiobooków chodzi o całkiem inny rodzaj przeżyć. A zatem małe przypomnienie. Po śmierci taty Maciuś zostaje królem, i od tej pory to on jest odpowiedzialny za swoje państwo. Na początku wierzy królewskim urzędnikom, ale dość szybko przekonuje się, że nie powinien tego robić, bo oni wszyscy dbają tylko o siebie. Maciuś inaczej, Maciuś to prawdziwy władca  symbolizujący reformy kraju, zmiany, uczciwość. Jemu można i trzeba zaufać. Jego urzędnikom nie, bo są zimnymi biurokratami, egoistami, zawsze i wszędzie widzą tylko czubek własnego nosa.
 
W drugiej części Maciuś, który cudem uniknął śmierci, zostaje zesłany na bezludną wyspę,  gdzie czeka go cała masa zaskakujących przygód, niekoniecznie zakończonych pomyślnie. Kto czytał, ten pamięta, jak potoczą się dalsze losy Maciusia, który marzył o szczęściu wszystkich dzieci na świecie. Kto nie czytał, chętnie posłucha, a przy okazji dowie się wielu ciekawych rzeczy. Namówcie do wspólnego słuchania rodziców, bo to książka nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, którzy, do czego się i tak nie przyznają,  często tęsknią za dziecięcymi marzeniami.
 
Król Maciuś I, Król Maciuś na Bezludnej Wyspie
Autor: Janusz Korczak
Czyta: Krzysztof Tyniec
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Czas nagrania: 10 godzin 13 minut

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Maciuś i dziadek, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Maciuś i dziadek – recenzja książki
Wydawnictwo Bona proponuje kolejną książkę Roberto Piuminiego, która opowiada o odchodzeniu bliskich. Przeczytajcie. Koniecznie.

Przy łóżku dziadka zebrała się cała rodzina. Siedmioletni Maciuś również się tam znalazł. Nie był jednak specjalnie zainteresowany tym, co się dzieje, bardziej go intrygowały wybryki muchy na suficie. Myślał zresztą o wszystkim, tylko nie o dziadku. „Kiedy tak rozmyślał, dziadek odwrócił głowę w jego stronę i zawołał: – Maciusiu! Pozostali, być może dlatego, że dziadek ich nie zawołał, nawet nie drgnęli. Wyglądało na to, że nawet nie zorientowali się, że dziadek w ogóle coś powiedział. – Tak, dziadku? – zapytał Maciuś, który unosił właśnie głowę w stronę sufitu, żeby popatrzeć na muchę; zaraz jednak zwrócił się w stronę dziadka, żeby mu odpowiedzieć. Pomyślał, że dziadek poprosi, żeby go podrapał, ale ten zaproponował: – Pójdziemy na spacer? Maciuś rozejrzał się dookoła. Być może dlatego, że dziadek zaprosił tylko jego, mama, tata, siostry, wujowie, kuzyni i wszyscy trwali dalej w bezruchu, nic nie mówiąc, tylko dalej patrzyli na dziadka, albo na jego dłonie, albo na koc, albo na ciemność łez. To wszystko było dość dziwne, ale jednak możliwe, bo przecież działo się naprawdę. – Ale ty nie umierasz, dziadku? – zapytał Maciuś. – A kto tak powiedział? – chciał wiedzieć dziadek, unosząc dłoń i drapiąc się w czubek nosa. – Wszyscy – odparł Maciuś i wskazał głową na osoby wokół nich. – Żartują – uspokoił go dziadek.” Za chwilę rozpocznie się szalona wyprawa, a wraz z nią cała masa przygód dwóch bliskich sobie mężczyzn. Dziadka i wnuczka. To będzie niesamowity spacer, a właściwie podróż przez życie w pięknej scenerii. Dookoła zieleń, woda, zabawne sytuacje i niezwykle groźne sceny. Jak w życiu. W czasie tego dziwnego spaceru Maciuś rośnie (czy tylko fizycznie?), a dziadek maleje, by stać się niewidzialny. I ten niewidzialny dziadek...

Patronaty
"Król Maciuś Pierwszy" na na DVD
Opowieść o chłopcu, który zostaje królem podbiła serca czytelników na całym świecie. Teraz możesz ją mieć w swojej domowej bibliotece.

A to było tak... Dawno, dawno temu żył sobie chłopiec o imieniu Maciuś, który miał zostać królem. Był jeszcze bardzo mały i ledwo mógł dosięgnąć tronu, więc na swojej drodze wciąż napotykał nowe przeszkody. Szczególnie niebezpieczne były dla niego spiski knute przez złego Generała. Maciuś pragnął najbardziej, żeby wszystkie dzieci w jego państwie były szczęśliwe. Dorosłym wydawało się to śmiesznym pomysłem i dużo trzeba było wysiłku Maciusia i pomocy jego przyjaciół, by dorośli zaczęli traktować ten pomysł poważnie. Mały król rozkazał zapisać wszystkie marzenia i postulaty dzieci. Niektóre z nich chciały trzymać w domu gołębie, inne psa i żeby każde dziecko miało zegarek, i żeby wolno było telefonować i samochodem jeździć do szkoły. Żeby co dzień był śmigus. I prima aprilis. I tłusty czwartek. A, i żeby każdemu dziecku wolno było raz na miesiąc stłuc szybę, żeby nie było dyktanda, żeby dorośli chodzili do szkoły i żeby dzieci miały więcej kieszeni... Ach, życzeń było co niemiara! Pewnego dnia Maciuś usiadł na tronie i zaczął głowić się, które marzenia i jak spełnić. Na dobry początek postanowił, że dorośli pójdą do szkoły, a dzieci zajmą się sprawami dorosłych. Wiecie, jakie się wtedy zrobiło zamieszanie? Nie wiecie?       O filmie Gatunek: animowany Czas trwania: 83 min. Kraj produkcji: Polska/Francja/Niemcy Rok produkcji: 2007 Dystrybucja: Best Film        

Gry i zabawy
Okropny Maciuś i Namolna Niania - recenzja książki dla dzieci
To książeczka dla kandydatów na zerówkowiczów i pierwszoklasistów

Jej bohater, Okropny Maciuś, to aniołek w diablej skórze. Warto mu się przyjrzeć, bo Maciuś nie jest złym chłopcem, on tylko ma fantazję, i nieprawdopodobną wyobraźnię. Przekonacie się, słuchając opowieści o jego niesamowitych wyczynach. Chyba że sami już umiecie czytać. Najzwyklejszy pod słońcem chłopiec. Nazywa się Maciuś, ma błękitne oczy, kręcone włosy i zadarty nos. Tylko patrzeć i podziwiać. Ale podziwiać nie sposób, bo Maciuś jest okropny. Nie wierzycie? Do tego stopnia, że mama zatrudnia nawet nianię, aby synka utemperowała. Sama nie da rady, pracuje, i ma zbyt mało czasu. No i zjawia się niania. Nie jakaś zwykła, ale Namolna Niania, która twierdzi, że jest w stanie spełnić życzenie mamy. Na to malec nie pozwoli. Przede wszystkim nie da sobą manipulować. Wypowiada niani wojnę, musi przecież się jej pozbyć. Nie wiem, czy mu się to uda, bo zarówno rodzice, jak i niania potrafią znaleźć sposób, by sobie z Okropnym Maciusiem poradzić, nawet z Maciusiem, groźnym piratem, bo taką pozę mały urwis przyjmuje. Fantazja mu podpowiada, że jako zwykły chłopiec nie da rady, jako pirat jest w stanie pokonać nawet Namolną Nianię. Jest groźny, bezwzględny, i nigdy się nie poddaje. Tylko w stosunku do swej młodszej siostrzyczki Michasi, jest zwyczajnym Maciusiem. Czułym, serdecznym, ciepłym. Fajne, prawda? A te przygody! A te wymyślane przez malca historie! Te pułapki zastawiane na nianię! I do tego Maciuś, urwis wiecznie uśmiechnięty. I wcale nie taki Okropny. Nawet go polubicie.   Okropny Maciuś i Namolna Niania Autorka: Małgorzata Strękowska-Zaremba Ilustrator: Marek Nawrocki Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj