Baśnie dla Antosia, książki dla dzieci, bajki dla dzieci
Materiały prasowe
Gry i zabawy

Baśnie dla Antosia - recenzja książki dla dzieci

To książka dla dużych i małych, oczytanych, i takich, którzy dopiero stawiają w czytaniu pierwsze kroki. Dla Antosia, który dziś jest już studentem, i Klary, która kończy właśnie trzecią klasę.

Wkraczamy w świat wykreowany przez pisarkę i szybko się z tym światem zaprzyjaźniamy. No, bo jak tu nie pokochać Królewny w Okularach, misia Babulina, pajacyka, który nie miał imienia, lalki Dorotki, dziewczynki, która szukała sklepu z mamami, czy chłopca wilka, albo historii o trzech bratnich okrętach.

Każda z tych opowieści przedstawia inna historię, niby prostą, ale nie do końca. Jeśli będziecie czytać uważnie, na pewno zauważycie, że pod warstwą tej prostoty kryją się dziecięce smutki, i dziecięce emocje. Ważne, że wszystkie opisane historie mają szczęśliwe zakończenie. Królewna pokocha swego księcia, Babulin zostanie bohaterem, bo uratuje księcia misiów, bezimienny pajacyk otrzyma imię Filip, chłopiec wilk da się oswoić…

Dobrze byłoby, gdyby te baśnie czytali z wami rodzice. Można od razu porozmawiać, omówić każdą ważną kwestię, a nawet wspólnie się posmucić. Bo przecież smutno jest małemu człowiekowi, gdy czyta o niekochanych dzieciach, lub o wiecznie niezadowolonych mamach. Moje wnuczki te baśnie urzekły, i nie tylko dlatego, że starsza chodzi do jednej klasy z Klarą, choć zasiadły do czytania, aby sprawić przyjaciółce przyjemność.

Po długiej dyskusji ze swoją mamą orzekły, że najbardziej spodobało się im to, iż autorka bardzo szanuje wszystkie dzieci, i że na pewno ma rację, gdy na końcu baśni o okrętach pisze:  Jeśli zaufacie własnemu marzeniu, jeśli będziecie mieć odwagę popłynąć we własną podróż, czeka was wielka przygoda. A gdzieś tam, u kresu podróży – niebiański port. Fantastyczny i niepowtarzalny. Stworzony specjalnie dla każdego z was.
 
Baśnie dla Antosia
Autorka: Monika Rakusa. 
Ilustratorka: Lucyna Talejko-Kwiatkowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Książka dla dzieci: 6+ 

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

pejzaż z gżegżółką, książka
materiały prasowe
Gry i zabawy
Pejzaż z gżegżółką - recenzja książki dla dzieci
Kolejna lekcja gimnastyki języka poprowadzona przez niezawodną Małgorzatę Strzałkowską. Nowe wierszyki , prawdziwe językowe łamańce na pewno sprawią wam radość, pomogą logopedom, rodzicom, nauczycielom.

I przede wszystkim nauczą was nowych słów, bardzo prostych, ale jakże trudnych do wymówienia.   Zbyt szybko mówicie, plącze wam się język, bo słowa go uwierają, nie jesteście w stanie wymówić niektórych grup głosek… I na to znajdziecie lekarstwo. Sięgnijcie po wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej zamieszczone w tomie Pejzaż z gżegżółką. I czytajcie dopóki, dopóty nie dojdziecie do perfekcji. Jeśli niektóre słowa będą dla was zbyt trudne, zajrzyjcie do słownika zamieszczonego na końcu książki.    Jestem również ciekawa jak sobie poradzicie z dłuższymi wierszykami wyglądającymi  jak wielki blok, na którego piętrach umieszono kolejne wyliczanki? Pewnie nie wystarczy je raz przeczytać, bo nie sposób poprawnie wymówić wiele zamieszczonych tam słów. Ale gdy już się wam to uda, będziecie szczęśliwi. To duża sztuka mówić pięknie, jak wielcy aktorzy czytający specjalnie dla was znane wiersze. To także pyszna zabawa ze słowem. Nawet gdy niektóre rymowanki  wydadzą się wam absurdalne, nie przejmujcie się, przecież chodzi o zabawę językową, o brzmienie konkretnego wyrazu.    Mam do was malutką prośbę. Ponieważ zbyt mało w książeczce rysunków (też autorstwa  Małgorzaty Strzałkowskiej), spróbujcie uruchomić wyobraźnię  i zilustrować  niektóre utwory. A może sami napiszecie jakiś trudny wierszyk ? Zachęcam. Wierzę w wasze zdolności poetyckie i malarskie.   Pejzaż z gżegżółką, czyli językowy zawrót głowy Autorka i ilustratorka: Małgorzata Strzałkowska Wydawnictwo: Media Rodzina   Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy  

dziecko w bajce
fotolia.com
Wychowanie
O zaletach baśni dla dzieci
Bajki rozwijają wyobraźnię i inteligencję, pomagają dziecku radzić sobie z uczuciami. Wzbogacają słownictwo, budzą poczucie piękna, przekazują tradycje naszej kultury. Bawią oraz sprawiają przyjemność. Rozwijają też osobowość dziecka. Czytaj, dlaczego jeszcze warto czytać dziecku bajki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 14.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 14.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee; -webkit-text-stroke: #042eee} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {text-decoration: underline ; font-kerning: none; color: #042eee; -webkit-text-stroke: 0px #042eee} span.s3 {font-kerning: none; color: #000000; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s4 {text-decoration: underline ; font-kerning: none; -webkit-text-stroke: 0px #042eee} ul.ul1 {list-style-type: disc} Najcudowniejszą cechą baśni jest to, że pomagają dziecku znaleźć sens życia, lepiej zrozumieć siebie i innych, a w rezultacie nawiązywać głębokie więzi międzyludzkie.  Na dziecięce problemy - bajka Pod osłoną fantastycznych wydarzeń w baśniach istnieją bliskie dziecku problemy. W Brzydkim Kaczątku będzie to samotność, brak miłości i akceptacji, w Kopciuszku – rywalizacja między rodzeństwem , a w Jasiu i Małgosi – lęk przed odłączeniem i dorastaniem. Jednocześnie bajki na różny sposób mówią małemu człowiekowi, że walka z przeciwnościami jest nieodłączną częścią życia, ale jeśli się ją odważnie podejmuje, można pokonać przeszkody i odnieść zwycięstwo. Baśnie - lektura w sam raz dla kilkulatka  Świat baśni jest dostosowany do potrzeb małego odbiorcy. Tu dobro i zło są bardzo wyraźnie określone. Prosta fabuła pomaga mu dostrzec problem. Pomyślne zakończenie zaś daje wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość. Z wyrazistymi postaciami...

Aisha i wąż, książka dla dzieci, baśnie arabskie, baśnie dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Aisha i wąż – recenzja książki dla dzieci
Aisha, czyli ciesząca się pomyślnością i dostatkiem, jest bohaterką jednej z 30 baśni arabskich spisanych przez Iwonę Taidę Drózd.

Baśnie, jak pisze autorka, opowiadane przez mamy i babcie pozwalały dzieciom zasnąć i przejść, jak po czarodziejskiej drabinie, ze świata rzeczywistego w świat snu. Wieczorne opowiadanie baśni w krajach arabskich to prawdziwy rytuał. Zaczynało się ono przeważnie od recytacji wiersza. Kiedy mama czy babcia kończyły recytować lub śpiewać wiersz, mówiły: módlmy się do Proroka, a dzieci odpowiadały: pokój niech będzie z nim. Po każdym takim wstępie rozpoczynało się wielkie bajanie. Trwało dopóty, dopóki nie zasnęło ostatnie dziecko. Rano dzieci przekazywały innym dzieciom to, co usłyszały przed snem. Po co? Po to, aby one też poznały te baśnie. W czasach mojego dzieciństwa mamy i babcie też opowiadały baśnie. Trudniej było (tak, tak) o książki, nikt jeszcze nie słyszał o audiobookach, czy e-bookach. Przypomniałam sobie tę historię, czytając Aishę i węża oraz inne arabskie baśnie . Przypomniałam, bo wiele z tych historii zabrzmiało mi znajomo. Może tylko bohaterowie mają inne imiona. Ale to normalne, bo te wszystkie opowieści toczą się w innym świecie, w innej kulturze. Aisha i wąż to nic innego jak historia królewicza zamienionego w żabę. A że na Półwyspie Arabskim nie ma królewiczów, ale bogaci szejkowie, o żaby także trudno, ale za to żyje tam sporo węży, więc i opowieści się trochę różnią. Dodam także, że większość z nich rozgrywa się nad morzem albo na pustyni, wśród beduinów. Tak to jest z tym światem, niby podobny, a jednak inny. Najważniejsze, że i w baśniach europejskich, i indiańskich, i azjatyckich, istotne są te same wartości. Aha, warto przyjrzeć się także ilustracjom. Pięknie pachną Orientem. Aisha i wąż. Baśnie arabskie Autorka: Iwona Taida Drózd Ilustratorka: Ufuk Kobas Smink Wydawca: Media Rodzina Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak