przedszkolak, dzieci, zabawa, nauka, cyferki, edukacja przedszkolaka
Gry i zabawy

Raz, dwa, trzy i liczysz ty!

Nie bez kozery matematykę nazywa się królową nauk. Wymaga ona bowiem nie tylko ściśle logicznego myślenia, ale także umiejętności myślenia abstrakcyjnego i wyciągania wniosków o charakterze przyczynowo-skutkowym.

Przedszkolak najszybciej i najchętniej uczy się przez zabawę. Nawet tak poważna zdawałoby się nauka jak matematyka, „podana” na wesoło może być po prostu fajna! Metod nauki liczenia jest wiele – od uczenia się na pamięć tabliczki mnożenia po gry i zabawy wykorzystujące... komputer i drukarkę. Oto przykład takiej nauki przez zabawę. Zatem: 1, 2, 3 – zaczynamy!

Rzeczywiste wartości

By malec sprawnie posługiwał się matematyką w codziennym życiu, musi od początków jej nauki wiedzieć, że cyferki to tylko symbole, a tak naprawdę dodaje się czy dzieli pewne realne wartości.
Jak mu to wytłumaczyć?
Wg jednej z metod warto bawić się z dzieckiem białymi kartkami z nadrukowanymi np. kropkami (jedną, dwoma etc). Maluch dostając je do ręki, ma je, w tym wypadku kropki, do siebie dodać (na późniejszym etapie odjąć, pomnożyć itd.). Chodzi o to, by malec zrozumiał, że nieważne jakiego symbolu się użyje, wynik działania będzie taki sam.

Znaczące symbole

Kolejnym etapem jest zaznajomienie dziecka z symbolami – pokazując kartkę z np. pięcioma kropkami, pokazujemy drugą z nadrukowaną cyfrą 5, tak by dziecko zrozumiało, że cyfra jest tylko symbolem pewnej realnej wartości/ilości.

Nauka do pary

Kiedy dziecko opanuje te dwa warianty, pora na „nauki mieszane”. Pokazujemy dziecku (narysowane na kartce) np. trzy jabłka, do których dodana jest cyfra, np. 6. Czy Twoje dziecko poprawnie wykona takie działanie?
Czytaj także: Jak mnożyć na palcach przez 9?

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

edipresse.YPL105.jpg
Edipresse
Gry i zabawy
Pisanie imienia - zabawa dla dzieci
Choć jeszcze upłynie trochę czasu, zanim Twoje dziecko nauczy się pisać swoje imię, już teraz możecie...

Choć jeszcze upłynie trochę czasu, zanim Twoje dziecko nauczy się pisać swoje imię, już teraz możecie podejmować pierwsze próby. Napisz lekko jasną kredką imię malca i zachęć go, aby "poprawił" je kolorowym flamastrem. Możesz też napisać imię kropkami i zaproponować ich połączenie. Co to daje? Imię jest najważniejszym słowem dla dziecka. Nauka pisania własnego imienia bardzo motywuje do nauki pisania i czytania. Pomysł na zabawę zaczerpnięty ze zbioru "Zabawy fundamentalne", wyd. Transfer Learning, www.transferlearning.pl

deDOMO
Magdalena Wójcik
Czas wolny
Metoda deDOMO
Chcesz, żeby twoje dziecko nauczyło angielskiego? Rozmawiaj z nim. Wszędzie i na każdy temat. Wakacje to dobry moment na rozpoczęcie przygody z deDOMO.

Rodzice szukają pewnie przekonującego pomysłu na to, jak nakłonić swoje pociechy, żeby zechciały w końcu chociaż raz czy dwa powiedzieć coś po angielsku i wreszcie pokazać Wam, że coś im zostało w małych głowach po miesiącach (a może już latach?) nauki w szkole. Jakby to było miło, gdyby – tak dla odmiany – przestały w kółko powtarzać, że nic nie pamiętają z lekcji angielskiego. I żeby coś wreszcie zapamiętały i, co ważniejsze, przypomniały sobie wtedy, kiedy jest to potrzebne! Najlepiej coś sensownego, nie wyliczankę kolorów czy nazw zwierzątek, tylko na przykład Can I have a coke? albo Where is the toilet?, I’d like a candy bar itp. Tym bardziej, że jest spora szansa, że w czasie tegorocznego urlopu znajdziecie się w miejscu, gdzie można by wypróbować takie zwroty w restauracji, hotelu, czy na basenie. Dlaczego angielski? Bo, całkiem po prostu, świat w coraz większym stopniu mówi po angielsku. W ciągu ostatnich lat angielski stał się prawdziwym językiem globalnym. Nie mówić wcale po angielsku to dziś trochę tak, jak nie wiedzieć, jak wysłać sms czy kupić bilet przez internet. A już wakacyjny wyjazd gdziekolwiek poza Polskę (no, może z wyjątkiem Francji...) to niemal 100% gwarancji, że coś trzeba będzie załatwić po angielsku – zapytać o drogę, zamówić pizzę, przełożyć rezerwację w hotelu, czy umówić się z koleżanką do kids’ clubu na popołudnie. W takich sytuacjach często Mamie i Tacie brakuje potrzebnego zwrotu, z głowy ulatuje akurat potrzebne słówko, a nasz syn lub córka w ogóle nawet nie próbują mówić, tylko się nagle rumienią i znacząco spoglądają w Waszą stronę... Dlaczego dla rodziców? Bo rodzice to taka szczególna odmiana dorosłych, prawda? I widać to może najlepiej właśnie w czasie wakacji i ferii, gdy ten rodzaj dorosłych otoczony jest niezmiennie i nieustannie przez swoje...

dziecko, ząbki, szczoteczka do zębów
Panthermedia
Pielęgnacja
Jak dbać o ząbki małego dziecka?
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy i jak wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Odpowiedź jest dosyć prosta: trzeba zacząć jak najwcześniej. Tylko wtedy dbanie o ząbki będzie dla dziecka zupełnie normalnym nawykiem.

Stomatolodzy zgodnie potwierdzają, że im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko właściwych przyzwyczajeń dotyczących dbania o zęby, tym większe szanse na zdrowe i piękne zęby w przyszłości. Czy przemywać dziąsła, gdy dziecko nie ma jeszcze zębów? Często zapominamy o tym, że dzieci tak naprawdę rodzą się z zawiązkami wszystkich zębów. Początkowo są one przykryte dziąsłami, jednakże nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej już od wczesnego etapu życia dziecka. Na początku powinniśmy regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie przemywać jamę ustną gazikiem namoczonym letnią przegotowaną wodą lub słabym naparem rumianku. Pomaga to usunąć z dziąseł i całej jamy ustnej resztki pokarmowe i bakterie. Przemywanie gazikiem stosujemy w trakcie wyrzynania się pierwszych ząbków, a dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia. Zobacz też: Czy zęby mleczne trzeba leczyć? [VIDEO] Kiedy zacząć  używać szczoteczki? Po kilku dniach od wyrżnięcia się pierwszych zębów powinniśmy rozpocząć szczotkowanie , małą szczoteczką z bardzo miękkim, delikatnym włosiem. Takie szczotkowanie nie tylko usunie resztki jedzenia, ale również zapewni maluchowi chwilę relaksu podczas masowania obolałych dziąseł. Na początku wystarczy szczotkowanie samą wodą, ale po paru dniach na szczoteczkę zaczynamy nakładać minimalną ilość pasty do zębów z zawartością 500 ppm fluoru. Jak zapobiec próchnicy zębów? Higiena jamy ustnej jest bardzo istotna już od pierwszych miesięcy życia dziecka, w przeciwnym razie, w nowo wyrżniętych ząbkach mlecznych bardzo szybko mogą pojawić się pierwsze oznaki próchnicy . Aby uniknąć tzw. próchnicy butelkowej, występującej u małych dzieci karmionych mlekiem, słodzonymi papkami i sokami z butelki, należy zawsze zabierać dziecku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj