Przedszkola narciarskie dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy

Przedszkole narciarskie: nauka jazdy na nartach dla najmłodszych

Przedszkola narciarskie stają się coraz bardziej popularne. Z każdym rokiem przybywa ośrodków, które oferują naukę jazdy na nartach dla kilkulatków. Gdzie warto pojechać?

Wyjazd z kilkuletnim dzieckiem na narty wcale nie musi skończyć się tym, że zamiast szusować, będziecie musieli spędzać całe dnie na oślich łączkach, ucząc malca prawidłowej techniki jazdy. W naszym kraju działa sporo przedszkoli narciarskich, które dostosowane są do możliwości dzieci w wieku już od 3 lat.

Czym są przedszkola narciarskie?

To szkółki zlokalizowane przy ośrodkach narciarskich, w których dzieci mogą stawiać pierwsze kroki na nartach pod okiem profesjonalistów. W ciągu dnia przewidziany jest czas na naukę jazdy na nartach, ale i na zabawę, a także dodatkowe atrakcje, dzięki którym maluchy nie będą chciały w ogóle zdejmować nart. W przedszkolach narciarskich znajdują się odpowiednio dostosowane wyciągi, łagodne zjazdy, profesjonalny sprzęt, a także zimowe place zabaw oraz kąciki malucha, w których dzieci mogą odpoczywać po szaleństwach na stoku.

Zobacz też: Ferie zimowe 2020: terminy dla wszystkich województw

Przedszkola narciarskie funkcjonujące w Polsce

  • Kubusiowe Przedszkole Tylicz: dla dzieci od 5 do 8 lat. Na najmłodszych czekają tu takie atrakcje, jak tor przeszkód, Kubusiowy Park Zabaw z oponami, unihokejem i placem śnieżnych bitew, Kubusiowy Wyciąg o długości 150 m. 
  • Skilandia Szczyrk: prowadzone są tu zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci w wieku 4-6, 7-9 i 10-13 lat. Na miejscu znajduje się wyciąg dla maluchów o długości 100 m, plac zabaw śnieżnych i całodniowy klub przedszkolaka.
  • Kids Park Szymoszkowa: dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Szkółka ta posiada wydzielony fragment stoku przy wyciągu krzesełkowym, wyciąg dla maluchów „magiczny dywan” i zimowy plac zabaw.
  • Snow4Fun Szklarska Poręba: zajęcia grupowe w Akademii Młodego Narciarza prowadzone są dla dzieci od 4. roku życia, indywidualnie można zapisać również młodsze dzieci. Na miejscu znajduje się również zimowy plac zabaw.
  • Przedszkole narciarskie Wierchołek Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla: dla dzieci od 5 roku życia (młodsze dzieci mogą brać udział w zajęciach i zabawach bez nart). W przerwach między lekcjami można skorzystać z kącika zabaw.
  • Dimbo Międzybrodzie Żywieckie: dla dzieci od 3 do 15 lat. Przedszkole dysponuje 50-metrowym wyciągiem taśmowym i 300-metrowym wyciągiem orczykowym oraz torem do snowtubingu. Gawra Misia Limbo to dodatkowa atrakcja, w której dzieci mogą się zagrzać i pobawić.


Zobacz też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

buty narciarskie dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Buty narciarskie dla dzieci: rodzaje i jak wybrać te idealne
Dobór butów narciarskich dla dzieci jest kluczową sprawą. To od nich w dużej mierze zależy, czy dziecko będzie robić postępy w nauce jazdy.

Buty narciarskie dla dzieci różnią od butów narciarskich dla dorosłych. Są dostosowane do budowy anatomicznej dziecięcej stopy, są niższe, nie wymuszają sportowej sylwetki, są bardziej miękkie , aby najmłodsi mogli w nich spędzać komfortowo dużo czasu – nie tylko jeżdżąc. Podpowiadamy, jak wybrać idealne buty narciarskie dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie lub podczas wypożyczania butów z wypożyczalni. Spis treści: Rodzaje butów narciarskich dla dzieci Co uwzględnić przy doborze butów Zakup używanych butów narciarskich dla dzieci Rodzaje butów narciarskich dla dzieci Ze względu na liczbę klamer, wyróżnia trzy typy butów narciarskich dla dzieci, które sugerują od razu, dla jakich dzieci są przeznaczone: Buty narciarskie dla dzieci z jedną klamrą Przeznaczone są dla początkujących. Bardzo wygodnie się je zakłada, jednak nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji stóp. Dlatego polecamy je jedynie: najmłodszym dzieciakom , które więcej czasu spędzą na dreptaniu po śniegu niż na samej jeździe, dzieciom o wysokim podbiciu lub grubej łydce , która nie mieści się w butach z większą liczbą klamer, dzieciom ze stopami w rozmiarze 14-15 – dla nich nie produkuje się butów z większą liczbą klamer.   Buty narciarskie dla dzieci – 2-3 klamry W teorii są przeznaczone dla dzieci jeżdżących , także tych, które już radzą sobie naprawdę bardzo dobrze. W praktyce nawet początkującemu malcowi warto kupić buty z dwiema klamrami – zapewniają lepszą stabilizację stóp, co zdecydowanie zwiększa kontrolę nad nartami, czyli ułatwia dziecku naukę.   Buty narciarskie dla dzieci – 4 klamry Warto je kupić tylko zaawansowanym w jeździe na nartach dzieciom oraz tym, które zaczynają narciarskie treningi sportowe. Zapewniają najlepszą stabilizację stóp i...

nauka jazdy na nartach dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Nauka jazdy na nartach dla dzieci
Nauka jazdy na nartach dla dzieci – prowadzona przez rodziców bywa wyzwaniem. Z kolei korzystanie ze szkółek jest kosztowne. Podpowiadamy, na co się zdecydować.

Chcesz nauczyć dziecko jazdy na nartach? Masz dwie opcje : jeśli jesteś naprawdę dobrym narciarze, podstaw możesz uczyć samodzielnie. Jeśli jednak słabo sobie radzisz na deskach, lepiej oddać malucha w ręce profesjonalistów. Dowiedz się, co cię czeka przy samodzielnej nauce jazdy na nartach dla dzieci i z czym liczyć się, gdy postanawiasz oddać dziecko do szkółki. Spis treści: Kiedy zaczynać naukę Zalety i wady oddania dziecka do szkółki Jak samodzielnie uczyć dziecko Pierwsze kroki Wybór stoku do nauki jazdy Od czego zacząć Kiedy zaczynać naukę jazdy na nartach dla dzieci Z punktu widzenia rozwoju dziecka, najlepszy moment zaczyna się po 6. roku życia . Wtedy układ kostny, więzadłowy i stawy dziecka są już gotowe na obciążenia, jakie powstają podczas jazdy na nartach. Z drugiej strony na stokach widzi się mnóstwo maluchów w wieku 3, 4 i 5 lat, które nieźle sobie radzą. Zatem: kiedy zacząć szkolenie dziecka? To zależy... Jeśli twój trzy- czy czterolatek jest bardzo sprawny fizycznie, nie ma wad postawy (np. koślawości stóp czy kolan), naukę jazdy na nartach można zacząć nawet w tak młodym wieku. Współczesne narty carvingowe bardzo to ułatwiają – łatwiej się na nich skręca i mniej obciążają nogi dziecka. Bardzo ważne też będzie nastawienie dziecka – jednemu będzie się chciało uczyć, innemu wcale. I warto to wziąć pod uwagę i nie zmuszać malca do ćwiczeń. Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna Z dzieckiem mniej sprawnym albo z wadami postawy z nauka jazdy na nartach lepiej zaczekać do 6. roku życia, a do tego czasu posłać je do dobrego rehabilitanta, który skoryguje istniejące wady. Zalety i wady oddania dziecka do szkółki narciarskiej Z doświadczenia wiem, że to rozwiązanie ma więcej zalet niż wad. Choć sama jestem instruktorem narciarstwa, moje dzieci korzystały z nauki w...

Sporty zimowe dla dzieci
AdobeStock
Czas wolny
Sporty zimowe dla dzieci – łyżwy, narty, snowboard
Nawet całkiem małe dzieci mogą z powodzeniem uprawiać sporty zimowe z korzyścią dla zdrowia i charakteru. Najważniejsze jest odpowiednie podejście oraz odpowiedni sprzęt, który ułatwi dziecku naukę, zamiast ją uprzykrzać. Zatem – jakie sporty zimowe mogą uprawiać dzieci?

Na alpejskich stokach sporo jest grup nawet czteroletnich dzieci szusujących za instruktorem. W Polsce zwykle później zarażamy dzieci pasją do zimowych sportów. Czas to zmienić! Przedszkolaki całkiem dobrze radzą sobie na stoku czy lodowisku. Bardzo szybko się uczą jazdy na nartach czy łyżwach. Trzeba tylko kupić lub wypożyczyć odpowiedni sprzęt i wiedzieć, jak zachęcić (a nie zniechęcić) małego sportowca. Efekt? Zadowolone i dumne z siebie dziecko.  Sporty zimowe dla dzieci – jazda na łyżwach Łyżwy mają tę przewagę nad innymi sportami zimowymi, że... nie potrzeba do nich (przynajmniej w większych miastach) zimy. Na krytym lodowisku dziecko może jeździć nawet przez cały rok. Od jakiego wieku? Pierwsze kroki na łyżwach może postawić już cztero-,pięciolatek. Wcześniej to niewskazane ze względu na zbyt delikatne stawy (wtedy łatwiej o ich przeciążenie lub uraz).   Co będzie potrzebne? Na początek łyżwy lepiej wypożyczyć. Zakup lepiej odłożyć, gdy będzie wiadomo, że jazda na łyżwach nie była kilkudniowym kaprysem. Kupując łyżwy, nie korzystaj z cenowych superokazji, bo tanie łyżwy są gorzej wykonane, szybciej się deformują i mogą stać się przyczyną kontuzji. Do nauki potrzebny też będzie kask i rękawiczki (dotknięcie lodu gołą dłonią jest nieprzyjemne).   Jak wygląda nauka? Najpierw jest... nauka chodzenia po lodzie. Później – trening upadania i hamowania. Na kolejnych lekcjach jest nauka jazdy na łyżwach przodem, na jednej nodze, podskoków, wypadów. Dopiero później jazdy tyłem, po łuku, obrysie koła oraz spiral i obrotów.   Na ile wynająć instruktora? Aby nauczyć się nie tylko jazdy, ale też np. skoków, potrzeba około dziewięciu miesięcy. Można wykupić indywidualne lekcje (od 100 zł za godzinę) lub grupowe (40–50 zł). Sporty zimowe dla dzieci – jazda na nartach...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak