Rodzaje klocków dla dzieci w różnym wieku
AdobeStock
Zakupy

Najlepsze klocki dla dzieci w różnym wieku [Poradnik]

Klocki to jedna z najbardziej rozwijających zabawek. Mogą być drewniane, plastikowe, z obrazkami lub bez. Sprawdź, jakie klocki będą najlepsze dla twojego dziecka.

Klocki to jedne z najlepszych zabawek, jakie możesz zaproponować dziecku. Dlaczego warto je kupić i jakie wybierać? Podpowiadamy, które klocki będą najlepsze dla niemowląt i małych dzieci, a które dla starszaków. I uwaga: to zabawa, która nigdy się nie nudzi! 

Spis treści:

Dlaczego warto kupować dziecku klocki?

Gdy dziecko beztrosko postukuje klockami albo buduje z nich prościutki domek, uczy się wielu ważnych rzeczy. Co dziecko zyskuje dzięki tej fantastycznej zabawce? Klocki:

  • rozwijają sprawność manualną i uczą precyzji. Na początku maluch potrafi jedynie obracać je w dłoni albo nimi rzucać. Później próbuje dopasowywać je do siebie. Wreszcie staje się małym budowniczym;
  • rozwijają wyobraźnię. Malec w swoich budowlach odwzorowuje rzeczywistość, ale też próbuje przedstawiać w konstrukcjach przestrzennych świat z bajek i z własnych marzeń;
  • uczą koncentracji, wytrwałości i cierpliwości. Aby powstał wieżowiec, dom z ogródkiem czy nawet prosty pociąg, potrzeba wiele wysiłku, ponawiania prób, żmudnej pracy;
  • rozwijają intelekt. Dziecko uczy się na przykład, jak połączyć dwa klocki, by powstał most albo jak konstruować wieżę, aby się nie przewróciła. Budując, sprawdza różne możliwości i wyciąga wnioski.

Rodzaje klocków dla dzieci

Wybór klocków w sklepach jest ogromny i możemy czuć, że zakup tych jednych najlepszych nas przerasta (choć przecież dziecko wcale nie musi mieć tylko jednego zestawu). Jakie wybrać - drewniane czy tradycyjne? Aby ułatwić rodzicom, dziadkom czy ciociom podjęcie odpowiedniej decyzji, podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje klocków. 

Klocki wciskane

Dla najmłodszych przeznaczone są klocki typu Duplo, dla starszaków — Lego. Możemy wybierać pomiędzy tzw. klockami systemowymi, z których można budować według wzoru (np. prostą postać ludzką albo skomplikowany okręt) a zestawami, w których znajdą się klocki do dowolnego konstruowania. Warto kupić maluchowi oba rodzaje. Pierwszy zachęci go do nauki odwzorowywania, a drugi pozwoli na rozwój wyobraźni i pracę koncepcyjną.

Klocki drewniane

Szczególnie polecane przez psychologów. Wspaniale rozwijają wyobraźnię, bo pozwalają na budowanie własnych konstrukcji. Uczą też rozpoznawania figur geometrycznych. Drewniane klocki, nawet te w małych zestawach, są często umieszczone w specjalnym wózku, co jest dodatkowym atutem. 

Klocki nietypowe

To na przykład tzw. klocki wafle lub przyssawki. Mogą być wykonane z plastiku lub gumy. Wkładając jedne w drugie, maluch komponuje fantazyjne przestrzenne konstrukcje.I nie potrzebuje do tego żadnych podstawek! Nadają się nawet do zabawy w samochodzie lub w kąpieli. 

Klocki plastikowe

Każdym z nich można się bawić jak osobną zabawką. Mają ruchome elementy, które rozwijają wyobraźnię i stymulują pracę rączek. W każdym klocku jest coś, co można przycisnąć, przekręcić. Mogą też wydawać różne dźwięki, uwrażliwiając w ten sposób malca na muzykę. 

Jak dobierać klocki do wieku dziecka?

Przy wyborze klocków warto zwrócić uwagę na to, dla jakiego wieku są one przeznaczone. Wówczas zabawa będzie nie tylko bezpieczna, lecz także przyniesie malcowi najwięcej korzyści. Zawsze można też postawić na klocki tradycyjne, wśród których znajdują się zestawy dopasowane do dzieci w każdym wieku. 

O-1 rok

Niemowlę traktuje klocki tak jak wszystkie inne zabawki. Ściska je, wkłada do buzi, próbuje nimi rzucać. Klocki dla niemowlęcia powinny być miękkie, by dały się ściskać i ugniatać. Mogą być z gąbki, materiału wypchanego watą albo nadmuchanego plastiku.

Zobacz także:  Klocki dla niemowlaka - sprawdź opinie!

1-2 lata

Roczne dziecko  wie już doskonale, do czego służą klocki. Potrafi ułożyć je obok siebie, a także zbudować wieżę z dwóch kostek czy walców. Półtoraroczniak wznosi wieżę z czterech elementów. Dwulatek buduje tzw. pociąg, czyli ustawia klocki w szeregu. Dziecku w tym wieku warto kupić klocki gładkie, plastikowe lub drewniane. Przy wyborze zwróć uwagę na barwy. Dobrze, by kolory były żywe, jasne, wyraziste.

2,5 - 3 lata

Dziecko potrafi już zbudować bardziej skomplikowane konstrukcje, np. most, domek z kominem, pociąg. Trzylatkowi możesz zaproponować zestaw typu Duplo, z którego można konstruować trudniejsze figury. 

3–3,5 roku

Dziecko w tym wieku powinno już poradzić sobie z bardziej złożoną zabawą. Zaproponuj mu klocki wciskane z obrazkami, które po ułożeniu tworzą całość. Zacznij od prostych, złożonych z 6–8 elementów. Niech maluch stawia najpierw klocki bezpośrednio na obrazku, a dopiero później obok, patrząc na widoczek czy postać, którą ma ułożyć. Stopniowo liczbę klocków możesz zwiększać. 3 lata to też doskonały wiek na pierwsze klocki przestrzenne

4 lata

Czterolatek lubi realizować własne pomysły. Buduje pałace, umeblowane pokoiki, fikuśne samochody i maszyny. Niektóre dzieci w tym wieku wolą jednak konstruować, posługując się podanym schematem. Czterolatkowi możesz już zaproponować klocki z literkami i cyferkami. Zapewne sam zacznie pytać, co to za znaczki, a potem pochwali się przed tobą zapamiętanymi nazwami. 

Co sposób zabawy mówi o twoim dziecku?

Obserwując swoją pociechę podczas konstruowania z klocków, możesz zaobserwować, czy masz dziecko cierpliwe i spokojne, czy też gwałtowne i wybuchowe. Jeśli, mimo porażek, kontynuuje zabawę, to zapewne jest ambitne. Jeśli zaś rzuca klocki przy pierwszej nieudanej próbie, to znaczy, że łatwo zraża się niepowodzeniami i trzeba mu wtedy pomóc. Obserwacja budowli tworzonych przez dziecko powie ci też dużo o jego wyobraźni, pomysłowości, zainteresowaniach, a nawet marzeniach. A zatem, do dzieła! 


Zobacz też:

Sprawne paluszki – od klocków do szlaczków i literek [WIDEO]

Rozwój
Zabawki, które rosną z dzieckiem. Twoje dziekco musi je mieć!
Piłka, klocki, miś czy kredki to ważne ... pomoce naukowe. Sprawdź, jak bawi się nimi niemowlę, a jak dwu- i trzylatek.

W sklepach jest mnóstwo zabawek tak nowoczesnych, że… w zasadzie bawią się za dziecko. Szczekają, grają, jeżdżą i robią milion innych rzeczy. Są wspaniałe, ale lepsze są te proste, które da się wykorzystywać na rózne sposoby inigdy się nie nudzą. To właśnie one najlepiej stymulują dziecięcą wyobraźnię. Pokazuj malcowi, jak można używać zabawek, ale nie ingeruj, gdy robi to po swojemu. W końcu odwrócony „do góry nogami” bębenek naprawdę świetnie nadaje się do gotowania klockowej zupy, prawda? Czy dziecko potrzebuje różnych zabawek? Na początku dziecko używa wszystkich zabawek w podobny sposób : bada je na wszelkie możliwe sposoby, ogląda, ściska, przekłada z ręki do ręki, wkłada do buzi.  Tak samo traktuje piłkę, klocki i każdą inną rzecz. Mimo to potrzebuje najróżniejszych przedmiotów, bo dzięki temu gromadzi różne doświadczenia.  – Każda zabawka jest  inna w dotyku: piłka – chłodna i gładka, pluszak – ciepły i mięciutki. Każda inaczej się  zachowuje: klocek stuka o podłogę, piłka się toczy itd.). Dzięki eksperymentom dziecko gromadzi wiedzę nie tylko o przedmiotach, ale też o świecie i prawach fizyki! – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka.  Przeczytaj także:  Twoje dziecko ciągle upuszcza  zabawki? Burzy zamki, które mu budujesz? Rozrabia? To dobrze. Sprawdź, dlaczego! Z czasem dziecko uczy się używać zabawek bardziej celowo . Wie już, że i piłką, i klockiem można rzucić, ale z piłek nie da się zbudować wieży, a klocka nie można potoczyć. Kolejny etap rozpoczyna się, gdy malec włącza do zabaw wyobraźnię (a wtedy np. klocek może być autem). Sprawdź także:  Wyobraźnia też jest ważna. 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka. Jak zabawki zabawki rosną wraz z dziećmi? Zajrzyj na...

drewniane klocki
Adobe Stock
Gry i zabawy
Drewniane klocki dla dzieci - 8 różnych typów zestawów [Przegląd]
Drewniane klocki wspaniale rozwijają dziecko - sprawność rączek i wyobraźnię. Przedstawiamy ich zalety oraz propozycje zestawów klocków drewnianych.

Drewniane klocki kojarzą się głównie z maluchami. I słusznie, bo dla tych najmłodszych - 2-3-latków wybór tego typu zabawek jest największy. Jednak także starsze maluchy pięcio- czy nawet sześcioletnie odnajdą w nich ogromną frajdę, rozwijającą ich kreatywność i sprawność rąk. Zanim się zdecydujesz, które klocki kupić, poznaj ich zalety. Zobacz, co twojemu dziecku może zaoferować świat drewnianych klocków – jest w czym wybierać! Dlaczego dziecko powinno bawić się klockami Klocki to z reguły jedna z pierwszych zabawek, jakimi się bawi małe dziecko. Powinny znaleźć się w domu każdego malucha, gdyż rozwijają sprawność jego rączek oraz: intelekt; wyobraźnię; uczą precyzji; koncentracji; wytrwałości; cierpliwości; pomagają w nauce kolorów , cyfr i liter. Drewniane klocki oferują coś więcej niż składanie nieskomplikowanych konstrukcji. Z ich użyciem można budować tory dla kulek, czy grać w proste gry uczące liczenia albo... języka obcego. Zalety i wady drewnianych klocków Klocki drewniane są szczególnie polecane przez psychologów, gdyż wspaniale rozwijają wyobraźnię malucha, pozwalając na budowanie własnych konstrukcji . Ich największymi zaletami są: prostota zabawy; trwałość zabawki; łatwość w utrzymaniu jej w czystości. Klocki te mają jednak także swoje minusy. Są nimi: mała trwałość tworzonych z nich budowli; ryzyko narażenia dziecka na kontakt z toksycznymi farbami i lakierami w przypadku klocków słabej jakości; mniejsza odporność na wilgoć; zbyt mała możliwość konstruowania budowli dla starszych dzieci. Na co zwrócić uwagę kupując klocki? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę: wybierz klocki sprawdzonej firmy; odpowiednie do wieku dziecka, klocki dla maluchów poniżej 3 lat nie powinny zawierać małych elementów, którymi dziecko może...

klocki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Czym się różnią klocki tradycyjne od magnetycznych? [Porównanie]
Oba rodzaje klocków mają swoje wady i zalety, dlatego przeczytaj ten materiał i zdecyduj, które klocki będą lepsze dla twojego dziecka: magnetyczne czy tradycyjne. Pomagamy dokonać najlepszego dokonać wyboru.

Klocki magnetyczne przestały być już nowością. Produkuje je wiele firm, tak samo jak klocki tradycyjne. Wybór zatem jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najlepsze klocki dla dziecka? Tak, aby chętnie się nimi bawiło, rozwijając przy tym swoje umiejętności i kreatywność? Tym razem porównujemy dwa rodzaje tego typu zabawek: klocki magnetyczne i tradycyjne. Wydawać by się mogło, że różnice między nimi są duże. Tymczasem jest ich tak naprawdę niewiele, jednak warto je znać, by móc dokonać trafnego wyboru, bo jak zwykle: diabeł tkwi w szczegółach! Przeczytaj też: Drewniane czy plastikowe – jakie klocki kupić dziecku? Spis treści: Klocki tradycyjne Klocki magnetyczne Klocki tradycyjne czy magnetyczne? Klocki tradycyjne Zabawa nimi polega, jak to zabawa klockami, na układaniu konstrukcji według podanych przez producenta wzorów lub według własnej inwencji twórczej. Zwykle wykonane są z drewna, plastiku lub pianki. Klocki drewniane po prostu stawia się jeden na drugim, budując proste wieże lub budowle o większych niż jeden klocek podstawach. Najczęściej wszystkie ich boki są płaskie i gładkie, co sprawia, że nie wczepiają się jeden w drugi, sprawiając, że tworzone z nich konstrukcje są nietrwałe , a więc łatwo je zburzyć. W kompletach mogą znajdować się różne bryły: sześciany, stożki, walce. Nieco bardziej skomplikowane są klocki plastikowe – mają najczęściej wypustki i zagłębienia, dzięki którym budowane kształty czy bryły są trwalsze. Jednak łączenie takich elementów wymaga już większej sprawności rąk – trzeba precyzyjne ustawić klocek nad klockiem i jeszcze je docisnąć. Mogą występować w różnych rozmiarach. Te większe idealnie będą nadawały się dla maluchów (np. Lego Duplo), a tymi mniejszymi (np. Lego Star Wars, Lego Friends) z lubością będą bawiły się dzieci starsze. Zobacz też: Jakie klocki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak