
Rodzaj choroby a zabawa z dzieckiem
Pamiętajmy, aby dostosować formy zabawowej aktywności do stanu zdrowia chorowitka, tego np. jak szybko się męczy. Weźmy pod uwagę, czy dziecko czuje się względnie dobrze (może się poruszać, wychodzić na krótkie spacery) czy może nie powinno wychodzić z łóżka.
Nie rezygnuj z zabawy z dzieckiem tylko dlatego, że jest chore. Gdy dziecko nie musi leżeć pozwól mu się cieplej ubrać i zaproponuj zabawy, które pozwolą dziecku rozładować energię, ale nie będą zbyt męczące. Jeśli dziecko się zmęczy z pewnością da ci znać. Jesienne przeziębienie przeważnie nie wymagają ciągłego leżenia, więc nie każ dziecku spędzać całego dnia pod kołdrą.
Rola zabawy w procesie zdrowienia dziecka
Czy zabawa może działać terapeutycznie na chore dziecko?
- Zabawa ułatwia znoszenie bólu, pomaga choć na chwilę o nim zapomnieć,
- rozwesela i dodaje energii osowiałym dzieciom (np. mającym gorączkę),
- rozładowuje napięcie, pobudzenie, które pojawia się często przy chorobach objawiających się wysypką.
Zachęcaj więc dziecko do wspólnej zabawy. A w co się bawić z chorym dzieckiem?
Zabawy dla chorego dziecka, które musi leżeć
- Zgadywanki
Aby ułatwić zabawę, ograniczcie ją np. do zwierząt lub przedmiotów znajdujących się w pokoju, w którym jesteście. Jedna z osób myśli o jakimś przedmiocie/zwierzęciu, a druga próbuje je odgadnąć, zadając pytania, na które można odpowiedzieć jedynie "Tak" lub "Nie" (np. Czy to jest duże? Czy to jest twarde?). Po odgadnięciu zamieńcie się rolami.
- Zapamiętywanka
Rozpocznij zdanie od słów: "Mama poszła do sklepu i kupiła (tu podaj jedną rzecz)". Dziecko powinno powtórzyć zdanie, które powiedziałaś, dodając kolejną rzecz do listy zakupów. Potem twoja kolej na powtórzenie dwóch przedmiotów i dodanie swojego. Sprawdźcie, ile rzeczy jesteście w stanie zapamiętać.
- Co to jest?
Włóż pod kocyk kilka przedmiotów i zaproponuj dziecko, by jedynie dotykiem, wkładając ręce pod kocyk, odgadło, co to jest.
- Rysowanki – masowanki
Rysuj palcem na plecach dziecka różne przedmioty, a ono niech spróbuje odgadnąć, co rysujesz.
- Bajki – masowanki
Opowiadaj dziecku historię, malując ją jednocześnie palcem na plecach dziecka. Taka zabawa jest przyjemna dla dziecka i pobudza jego wyobraźnię.
- Co się zmieniło?
Ułóż przed dzieckiem 3 przedmioty i poproś, by postarało się zapamiętać ich ułożenie. Poproś dziecko, by zamknęło oczy. W tym czasie zmień ułożenie jednego z przedmiotów. Potem poproś by dziecko pokazało, co się zmieniło. Możesz zwiększać liczbę przedmiotów lub zamiast zmieniać ich ułożenie chować jeden lub podmieniać z innym, nowym przedmiotem.
Zobacz też: Zabawy z kanapy dla zmęczonych rodziców