Zabawa w chowanego – spędź aktywnie czas z dzieckiem
Pamiętasz zabawę w chowanego? Przypomnimy ci jej zasady i podpowiemy, jak się w nią bezpiecznie bawić z dziećmi w różnym wieku.
Bawiłaś się w dzieciństwie w chowanego? My tak! I bardzo dobrze wspominamy tę zabawę ruchową. Dlatego zachęcamy cię, żebyś zaproponowała ją swoim dzieciom albo zajęła czas gościom twojej pociechy w czasie imprezy urodzinowej.
Spis treści:
- Gdzie się bawić w chowanego?
- Zasady gry w chowanego
- Modyfikacja zabawy z zaklepywaniem
- Zasady bezpieczeństwa
Gdzie się bawić w chowanego?
Właściwie można to robić wszędzie: w domu, w parku, na placu zabaw, w lesie. Oczywiście zachęcamy do tego, aby zabrać dzieciaki na świeże powietrze. Ruch w plenerze zawsze jest bardziej relaksujący i przyjemny niż ten odbywający się w czterech ścianach. Najlepszy do zabawy jest teren, na którym znajdują się zarośla czy obiekty, za którymi można się schować.
Zasady gry w chowanego
Na początku zabawy trzeba ustalić obszar, na jakim będzie się odbywała zabawa w chowanego. W domu może to być cały dom, całe mieszkanie, ale można też wyłączyć z zabawy poszczególne pomieszczenia, np. sypialnię rodziców. W terenie trzeba wyraźnie określić granice terenu do zabawy.
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Czy twoje dziecko waży tyle ile powinno? Czytaj więcejNastępnie wybiera się lub losuje pierwszego szukającego. Ten staje przodem do ściany lub drzewa, zasłania dłońmi oczy i liczy np. do 50. W tym czasie pozostali uczestnicy zabawy chowają się.
Po doliczeniu do 50 szukający głośno woła: szukam! I zaczyna poszukiwać ukrytych osób. Gdy którąś znajdzie, mówi np.: "Agata, widzę cię, jesteś za krzakiem" (za drzwiami itp.). Zabawa trwa aż wszyscy zostaną odnalezieni. Wygrywa osoba, której nie udało się znaleźć albo znaleziona jako ostatnia. Pierwsza znaleziona osoba staje się w kolejnej rundzie szukającym.
Można bawić się już w dwie osoby, ale bardziej atrakcyjna jest zabawa w grupie. Idealna jest liczba 6-10 uczestników. Większa grupa oznacza, że znalezieni wcześniej mogą zacząć się nudzić, czekając aż szukający wszystkich znajdzie.
Modyfikacja zabawy z zaklepywaniem
To idealny pomysł na to, by trochę zmusić dzieci do ruchu. Drzewo czy ściana, przy której szukający odlicza, staje się też miejscem do tzw. zaklepywania. Podstawowe zasady gry pozostają bez zmian. Jednak każdy chowający się może pokonać szukającego, zaklepując się.
Robi to w ten sposób, że gdy szukający odejdzie od miejsca zaklepywania, ukrywający się do niego dobiega, klepie w wyznaczone miejsce i woła "Raz, dwa, trzy za siebie". Z kolei szukający, żeby "zaklepać" osobę znalezioną, musi przed nią dobiec do miejsca zaklepywania i uderzyć w nie kilka razy dłonią wypowiadając imię znalezionego, np.: "Raz, dwa, trzy Maciek". W tej rozgrywce rywalizacja toczy się między każdym chowającym się a osobą szukającą. W kolejnej rundzie szukającym staje się pierwsza "zaklepana" przez szukającego osoba.
Zobacz przy okazji: Jak skutecznie chronić się przed komarami?
Zasady bezpieczeństwa
Jeśli w domu bawią się w chowanego małe dzieci, wyłączyć z gry trzeba schody, piwnice, poddasza. Dla maluchów lepsza będzie podstawowa wersja gry, która jest mniej skomplikowana.
Starszym dzieciakom na pewno spodoba się zabawa w chowanego z zaklepywaniem. Warto wtedy upewnić się, że dzieci, biegnąc do miejsca zaklepywania, nie wpadną np. na szklany stolik lub gablotkę.
Niezależnie od odmiany zabawy w terenie trzeba koniecznie sprawdzić, czy wyznaczony obszar jest bezpieczny. Czy nie ma żadnych ukrytych pod trawą dołów, czy na ziemi nie leży potłuczone szkło, czy krzewy znajdujące się na obszarze gry nie mają kolców itp.