zabawa w chowanego
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zabawa w chowanego – spędź aktywnie czas z dzieckiem

Pamiętasz zabawę w chowanego? Przypomnimy ci jej zasady i podpowiemy, jak się w nią bezpiecznie bawić z dziećmi w różnym wieku.

Bawiłaś się w dzieciństwie w chowanego? My tak! I bardzo dobrze wspominamy tę zabawę ruchową. Dlatego zachęcamy cię, żebyś zaproponowała ją swoim dzieciom albo zajęła czas gościom twojej pociechy w czasie imprezy urodzinowej.

Spis treści:

Gdzie się bawić w chowanego?

Właściwie można to robić wszędzie: w domu, w parku, na placu zabaw, w lesie. Oczywiście zachęcamy do tego, aby zabrać dzieciaki na świeże powietrze. Ruch w plenerze zawsze jest bardziej relaksujący i przyjemny niż ten odbywający się w czterech ścianach. Najlepszy do zabawy jest teren, na którym znajdują się zarośla czy obiekty, za którymi można się schować.

Zasady gry w chowanego

Na początku zabawy trzeba ustalić obszar, na jakim będzie się odbywała zabawa w chowanego. W domu może to być cały dom, całe mieszkanie, ale można też wyłączyć z zabawy poszczególne pomieszczenia, np. sypialnię rodziców. W terenie trzeba wyraźnie określić granice terenu do zabawy.
 

Czy twoje dziecko waży tyle ile powinno?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Następnie wybiera się lub losuje pierwszego szukającego. Ten staje przodem do ściany lub drzewa, zasłania dłońmi oczy i liczy np. do 50. W tym czasie pozostali uczestnicy zabawy chowają się.

Po doliczeniu do 50 szukający głośno woła: szukam! I zaczyna poszukiwać ukrytych osób. Gdy którąś znajdzie, mówi np.: "Agata, widzę cię, jesteś za krzakiem" (za drzwiami itp.). Zabawa trwa aż wszyscy zostaną odnalezieni. Wygrywa osoba, której nie udało się znaleźć albo znaleziona jako ostatnia. Pierwsza znaleziona osoba staje się w kolejnej rundzie szukającym.
 

Można bawić się już w dwie osoby, ale bardziej atrakcyjna jest zabawa w grupie. Idealna jest liczba 6-10 uczestników. Większa grupa oznacza, że znalezieni wcześniej mogą zacząć się nudzić, czekając aż szukający wszystkich znajdzie.

Modyfikacja zabawy z zaklepywaniem

To idealny pomysł na to, by trochę zmusić dzieci do ruchu. Drzewo czy ściana, przy której szukający odlicza, staje się też miejscem do tzw. zaklepywania. Podstawowe zasady gry pozostają bez zmian. Jednak każdy chowający się może pokonać szukającego, zaklepując się.

Robi to w ten sposób, że gdy szukający odejdzie od miejsca zaklepywania, ukrywający się do niego dobiega, klepie w wyznaczone miejsce i woła "Raz, dwa, trzy za siebie". Z kolei szukający, żeby "zaklepać" osobę znalezioną, musi przed nią dobiec do miejsca zaklepywania i uderzyć w nie kilka razy dłonią wypowiadając imię znalezionego, np.: "Raz, dwa, trzy Maciek". W tej rozgrywce rywalizacja toczy się między każdym chowającym się a osobą szukającą. W kolejnej rundzie szukającym staje się pierwsza "zaklepana" przez szukającego osoba.

Zobacz przy okazji: Jak skutecznie chronić się przed komarami?

Zasady bezpieczeństwa

Jeśli w domu bawią się w chowanego małe dzieci, wyłączyć z gry trzeba schody, piwnice, poddasza. Dla maluchów lepsza będzie podstawowa wersja gry, która jest mniej skomplikowana.

Starszym dzieciakom na pewno spodoba się zabawa w chowanego z zaklepywaniem. Warto wtedy upewnić się, że dzieci, biegnąc do miejsca zaklepywania, nie wpadną np. na szklany stolik lub gablotkę.

Niezależnie od odmiany zabawy w terenie trzeba koniecznie sprawdzić, czy wyznaczony obszar jest bezpieczny. Czy nie ma żadnych ukrytych pod trawą dołów, czy na ziemi nie leży potłuczone szkło, czy krzewy znajdujące się na obszarze gry nie mają kolców itp.

Zobacz także
rower górski dla dziecka

Rower górski – modele idealne na prezent dla dzieci

ciuciubabka zabawa ruchowa

Ciuciubabka -to fajna zabawa ruchowa dla dzieci!

gra w klasy

Gra w klasy – pokaż dziecku, na czym polega i skaczcie razem!

Koordynacja ruchowa dziecka - najlepsze zabawy dla maluchów! Film

berek
Adobe Stock
Gry i zabawy
Pobawmy się w berka!
Zabaw się z dzieckiem w berka! To doskonały pomysł na zachęcenie pociechy do aktywności i spożytkowanie nadmiaru energii dziecka.

Berek to jedna z najstarszych zabaw dla dzieci w różnym wieku . Chętnie pobawią się w nią i przedszkolaki i uczniowie. Dzięki niej spędzą czas na powietrzu, dotlenią ciało, usprawnią pracę serca i płuc. Ty możesz zyskać to samo, o ile sama włączysz się do zabawy! Na czym polega zabawa? Najlepiej bawić się w nią w grupie, dlatego berek to idealny pomysł na zajęcie dzieciom czasu podczas ogrodowej imprezy urodzinowej. Na początku wybiera się jedną osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego , klepnięcie go w dowolną część ciała z okrzykiem "berek!". Dotknięta osoba staje się w ten sposób berkiem i teraz ona goni pozostałych. Odmiany gry w berka Można ich wymyślić całe mnóstwo! Warto korzystać z tych różnych możliwości, aby urozmaicić dzieciom zabawę . Wybór odmiany warto dopasować do terenu, w jakim bawią się dzieciaki i do liczebności grupy. Poniżej znajdziesz 10 naszych propozycji: 1. Berek kucany Ogólne zasady pozostają bez zmian. Jednak uciekający mogą się uchronić przed berkiem, kucając . Dziecko, które ukucnie, zanim zostanie dotknięte przez berka, nie może zostać "zamienione" w berka. 2. Berek-drzewko Zabawa idealna w terenie, gdzie są drzewa. Wybiera się konkretne z nich, ale o jedno mniej niż liczba dzieci. Po wybraniu berka pozostałe dzieci stają po jednym przy wybranych drzewach. Berek woła: "drzewko zmień się!". Na ten sygnał uciekające dzieciaki muszą przemieścić się do innego drzewa tak, aby tylko jedno stało przy jednym drzewie. W tym czasie berek stara się złapać jedno z dzieci. 3. Berek-bocian Odmiana podobna do berka kucanego, z tym że przed "zberkowaniem" chroni stanięcie na jednej nodze , przełożenie jednej ręki pod uniesionym kolanem drugiej i złapanie się tą ręką za nos. Gwarantujemy mnóstwo uciechy! 4. Złap ogonek! Każdemu...

mamy, dzieci
fotolia
Wychowanie
Co robić, gdy dzieci się nie lubią? Popularne problemy rodziców i niezawodne rozwiązania
Macie tych samych znajomych od lat, uwielbiacie wspólne spotkania. Niestety, ta zażyłość nie przeniosła się na malców. Dzieciaki za sobą tak nie przepadają. Jak rozwiązać ten towarzyski galimatias?

Byłoby idealnie, gdyby dzieciaki przyjaciół i wasze maluchy się zaprzyjaźniły. Wspólne spotkania pełne byłyby ich śmiechu i zabaw, dorośli mieliby okazję, by spokojnie porozmawiać. Ale jak wiadomo, dzieciaki różnią się wiekiem, temperamentem, aktywnością. Rodzice mają odmienne podejście do dyscypliny . Czy wobec tych różnic są szanse na dobre relacje dwóch rodzin? Jak sprawić, by nasze dziecko polubiło niemowlaka? Naszym najbliższym przyjaciołom urodziło się dziecko. Dotychczas spotykaliśmy się bardzo często, ale teraz kontakty utrudnia nam nasza trzyletnia córka. Maja zatyka uszy, gdy niemowlę płacze, szybko chce wracać od znajomych do domu. Choć minęły cztery miesiące, nic się nie zmienia. Córeczka, choć bardzo lubi naszych przyjaciół, nie chce ich odwiedzać. Boję się, że nasze kontakty się rozluźnią. Maluchowi, który do tej pory był najmłodszy, może być trudno zaakceptować fakt, że pojawiło się dziecko, któremu poświęca się tyle uwagi. Niemowlę przyciąga spojrzenia, wciąż się o nim rozmawia, każdy chce wziąć maluszka na ręce. Poza tym, skoro spędzaliście dużo czasu razem, wasza córeczka może być przywiązana do „cioci” i „wujka”, a oni teraz skoncentrowani są na swoim dziecku. Może czuć się opuszczona , odsunięta, zagrożona przez zawiniątko. Dla niej niemowlę to żadna atrakcja – leży, płacze, nie można się z nim bawić. Nie musi to jednak oznaczać rozluźnienia kontaktów. Trzeba jedynie oswoić wasze dziecko z nową sytuacją. Nie zmuszajcie jej do odwiedzin, jeśli mała nie chce, możecie zostawić ją z babcią lub opiekunką, ale zachęcajcie ją do kontaktu z przyjaciółmi. Kiedy się zgodzi, umówcie się z przyjaciółmi, że poświęcą jej trochę czasu, pobawią się z córeczką. Pozwólcie jej też na pomoc przy pielęgnacji niemowlaka , może np. przynieść pieluszkę, zabawić malca grzechotką....

ciuciubabka zabawa ruchowa
Adobe Stock
Gry i zabawy
Ciuciubabka -to fajna zabawa ruchowa dla dzieci!
Pamiętasz tę zabawę ze swojego dzieciństwa? Przypomnij sobie jej zasady i baw się w nią razem ze swoją pociechą!

Ciuciubabka to świetna zabawa ruchowa dla dzieci w każdym wieku. Można ją wykorzystać do wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny na świeżym powietrzu, albo zaproponować ją dzieciom podczas imprezy urodzinowej twojej pociechy. Gwarantujemy mnóstwo śmiechu i radości. Pamiętaj tylko, że im młodsze dziecko, tym mniej skutecznie należy mu umykać, żeby się nie zniechęciło do dalszej zabawy. I koniecznie zadbaj o bezpieczne otoczenie – z zasłoniętymi oczyma łatwo się o coś potknąć lub na coś wpaść, dlatego albo przygotuj przestrzeń do zabawy, albo grajcie na otwartym terenie. Zobacz także: Gra w klasy – zasady (z modyfikacjami) i sposób rysowania pola do gry   Co jest potrzebne? Szalik lub chustka, którą trzeba zawiązać na głowie ciuciubabki tak, aby zasłonić jej oczy. Liczba osób: Im więcej tym lepiej! Najfajniejsza zabawa zaczyna się od 3-4 osób w górę. Gdzie grać? Wszędzie, a najlepiej na dworze lub w dużym niezagraconym pomieszczeniu. Czas gry: Do znudzenia. Można rozegrać tyle rund, ile się chce. I nie trzeba patrzeć na zegarek. Zasady gry: Spójrz na obrazek poniżej – wszytko na nim wyjaśniliśmy. Zasady gry w ciuciubabkę są bardzo proste, więc zapamiętasz je od razu! Polecamy: 23 zabawy ruchowe dla dzieci    

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak