5 pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu (prace plastyczne)
Jak spędzić z dziećmi czas podczas deszczowych dni? Może skorzystacie z naszych propozycji zabaw plastycznych. Co wam będzie potrzebne? Odrobina chęci, cierpliwości oraz szczypta pomysłowości. To składniki przepisu na świetną zabawę.
1 z 5
1. Stwórz motyla
Do tej zabawy potrzebujecie:
- farby plakatowe,
- pędzelek,
- kartkę papieru technicznego.
Najpiękniejszy motyl może powstać w zaciszu domowym - wystarczy zgiąć na pół kartkę z bloku technicznego i zachęcić dziecko do namalowania farbami, na jednej ze stron, kolorowego skrzydła tego urokliwego owada. Po zgięciu i rozłożeniu papieru oczom ukaże się odbicie, tworzące cudowny obrazek.
Warto pamiętać o tym, że malowanie kształtuje u dzieci indywidualne poczucie piękna. Rozwija też ich zdolności manualne. Jeżeli maluch nie będzie zadowolony z efektu swojej pracy, obrazek może wzbogacić np. wycinankami z kolorowego papieru lub bibuły.
2 z 5
2. Zgadnij, co to za stwór
Do tej zabawy potrzebne są kredki i blok rysunkowy. Dziecko wybiera w myślach trzy ulubione zwierzęta i zapamiętuje je. Następnie rodzic wymienia nazwy trzech najprostszych do odwzorowania części ciała, np. głowa, łapy i ogon. Zadaniem malucha jest narysowanie jednego stwora, mającego cechy wybranych wcześniej zwierząt. Mama lub tata zgadują, do kogo należą poszczególne fragmenty. Zabawa ta pomaga utrwalić w pamięci dziecka nazwy zwierząt i części ciała. Powstałego stwora można też nazwać, zachęcając pociechę do tworzenia nowych słów.
3 z 5
3. Ubierz księżniczkę i księcia na bal
Do tej zabawy będziecie potrzebować: białą kartkę papieru, kolorowy papier (mogą też być samoprzylepne kolorowe papiery), kredek i kleju. Narysuj wspólnie z dzieckiem księżniczkę lub księcia, a następnie zachęć dziecko do wyklejenia za pomocą kolorowego papieru ich stroju balowego. Do tej pracy może przydać się wszystko, co macie w domu: nitki, piórko, plastelinę itp. Wyklejając ubrania, dzieci utrwalają w pamięci nazwy części ciała i garderoby. Kształtują indywidualne poczucie piękna. Z pomocą rodziców uczą się reguł ubioru.
4 z 5
4. Znajdź kółka
Do zabawy potrzebny jest dziurkacz i kolorowe kartki. Dziecko, używając tych przedmiotów, wycina barwne kółka, którymi wykleja biały papier. Im więcej kolorów i elementów, tym ciekawsza okaże się zabawa. Widok za oknem, ulubione zwierzę, pani nauczycielka, wymarzona podróż, przyszły zawód – temat obrazka ogranicza tylko wyobraźnia. Wyklejając drobne elementy najmłodsi uczą się cierpliwości i ćwiczą koncentrację. Odkrywają znaczenie kontrastu kolorów. Paletę barw można wzbogacić wycinając kółka ze stron przeczytanych już czasopism lub z samodzielnie pomalowanych kartek papieru.
5 z 5
5. Plastusiowy warsztat - tworzymy pojazdyDo tej zabawy potrzebujecie plasteliny. Stwórz wraz z dzieckiem samochodziki, przyczepy, wagony, lokomotywy itp.. Połącz je. W "Plastusiowym warsztacie" nie liczy się wierne odwzorowanie wyglądu środków transportu. Wszelkie braki wypełni wyobraźnia. Zabawa rozwija kreatywność i zdolności manualne dzieci, które bawiąc się, utrwalają jednocześnie nazwy pojazdów. Z pomocą opiekunów poznają też ich zastosowanie i środowisko, w którym są wykorzystywane.
Zobacz także: Jak zrobić masę solną?