Dysleksja - 5 ważnych pytań, które zadają sobie rodzice
O dysleksji ostatnio dużo się mówi, ale wielu rodziców narzeka na brak rzetelnych informacji. Czym jest dysleksja, komu grozi, jakie objawy powinny zaniepokoić?
1 z 5
Czy dysleksja jest dziedziczna?
Czy dysleksja jest dziedziczna?
Przyczyny dysleksji nie są do końca znane. Funkcjonuje kilka teorii, mówi się o mikrouszkodzeniach mózgu, dziedzicznych zmianach w układzie nerwowym, opóźnionym dojrzewaniu. Wyniki badań sugerują, że dziedziczne uwarunkowania dysleksji dotyczą 1 na 4 dzieci z dysleksją. Niektórzy badacze mówią, że prawdopodobieństwo odziedziczenia trudności z czytaniem jest o wiele wyższe, nawet 60%.
Należy pamiętać, że dysleksję mogą powodować różne czynniki i to, że jedno z rodziców czy rodzeństwo dziecka ma dysleksję, jeszcze o niczym nie przesądza.
Czytaj też: 5 oznak, że dwulatek rozwija się prawidłowo
2 z 5
Niepokojące objawy
Co powinno zwrócić uwagę rodziców u kilkulatka?
Diagnozę zawsze stawia specjalista, ale jest kilka objawów, które powinny nakłonić rodziców do zasięgnięcia porady pedagoga czy psychologa. Rozpoznanie i diagnoza dysleksji możliwe są dopiero u starszych dzieci, ale w okresie niemowlęcym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym można zaobserwować pierwsze symptomy. Są to:
- opóźniony i słaby rozwój mowy, np. trudności z zapamiętaniem, przeczytaniem dłuższych wyrazów, podziałem na sylaby, nauką piosenek, wierszyków, rymowanek- opóźniony rozwój ruchowy i mała sprawność ruchowa, zaburzenia koordynacji- problem z pisaniem, rysowaniem, zapamiętywaniem i odtwarzaniem kształtów - szlaczkami, kolorowankami.
Czytaj też: Rozwój trzylatka - 5 dowodów, że przebiega prawidłowo
3 z 5
Co powinno zwrócić uwagę rodziców
Co powinno zwrócić uwagę rodziców ucznia?
U starszych dzieci objawy dysleksji są już bardziej jednoznaczne i łatwiejsze do zauważenia zarówno przez rodziców, jak i nauczycieli. Mogą t być:
1.Trudności w pisaniu: (np. brzydkie pismo, niezdarny rysunek, trudności w przepisywaniu i pisaniu ze słuchu, błędy ortograficzne i interpunkcyjne, wolne tempo pisania, opuszczanie, dodawanie, przestawianie liter) 2. Trudności w czytaniu: (np. wolne tempo, błędy w czytaniu, przestawianie liter, wyrazów, sylab, opuszczanie wiersza tekstu, odczytywanie go ponownie, trudności w dzieleniu wyrazów na sylaby, czytanie bez zrozumienia)
3. Inne trudności, np. z rysowaniem na plastyce, problem z nauką języków obcych, trudności z tabliczką mnożenia, zapamiętywaniem, słaba orientacja przestrzenna.
Czytaj też: Czy dziecko jest gotowe do szkoły - test
4 z 5
Czy z dysleksji się wyrasta
Czy z dysleksji się wyrasta?
Rzadko. Zwykle jednak nie, choć nad wieloma jej objawami można pracować i przy systematycznych ćwiczeniach sprawić, że nie będzie ona tak uciążliwa. Dorośli dyslektycy wybierają formy i dziedziny życia zawodowego, w której dysleksja im nie przeszkadza, a nawet pomaga (ponieważ dysleksja to nie tylko specyficzne trudności, ale również specyficzne zdolności).
Czytaj też: Rozwój pięciolatka - sprawdź, czy przebiega prawidłowo
5 z 5
Jak leczyć dysleksję?
Czy dysleksję się leczy?
Dysleksja nie jest chorobą, nie można więc jej wyleczyć. Wczesna diagnoza umożliwia odpowiednią pracę z dzieckiem, dostosowanie programu, systematyczne ćwiczenia. Nie należy się więc bać diagnozy.
Bardzo ważna dla dziecka z dysleksją jest atmosfera akceptacji i życzliwości - w domu i w szkole.
Sprawdź też: Gry i łamigłówki logiczne dla dzieci