Gotując z rodzicami dziecko uczy się mnóstwa ważnych rzeczy
Fotolia
Psychologia

Gotowanie z dzieckiem - 8 kuchennych lekcji

Gotowanie z dzieckiem to nie tylko bałagan. Kilkulatek uczy się w kuchni o wiele więcej, niż się spodziewasz!

Gotowanie z dzieckiem przynosi mnóstwo korzyści. Malec  spędza z nami czas (a właśnie to jest mu potrzebne najbardziej), robi coś konkretnego, nabiera apetytu i wiary w siebie. Ale to nie wszystko, bo kuchnia to fantastyczna szkoła, w której odbywa się mnóstwo ciekawych "lekcji". Oto one:

1. Kuchenna godzina wychowawcza

W kuchni dziecko uczy się

  • współpracy
  • pomagania innym
  • przestrzegania reguł („Jeżeli zbliżysz się do piekarnika, koniec zabawy”)
  • cierpliwości
  • odpowiedzialności za to, co robi („Jeśli posmaruję chleb byle jak masłem, będę miał byle jaką kanapkę”)
  • zasad bezpieczeństwa
  • tego, że fakt, czy miło spędzimy czas, zależy od nas, a nie od tego, czy obok jest Aquapark albo sklep z zabawkami.

2. Język polski od kuchni

Podczas gotowania dziecko poznaje i  zapamiętuje nowe słowa: nazwy produktów, potraw, czynności.
I nie tylko te, bo przecież przygotowywanie kolacji czy obiadu to okazja, by pogadać o wszystkim.

3. Matematyka z piekarnika

Podczas wspólnego przyrządzania posiłków kilkulatek poznaje kształty (okrągłe plasterki pomidora, kwadratowe kromki razowca), uczy się liczyć („Daj trzy ogórki”), dowiaduje się, że jest coś takiego jak litr, kilogram, połowa, ćwierć.

4. Fizyka i chemia

W kuchni można  przeprowadzać  z dzieckiem proste eksperymenty. Co się szybciej rozpuszcza? Sól czy cukier? Czy barwnikami spożywczymi uda się zafarbować mleko? Surowy makaron da się połamać. A ugotowany?
Zresztą samo gotowanie dostarcza wiedzy. No bo jak to jest, że z jajek, masła i kilku innyvchskładników powstaje pyszne ciasto?

5. Przyroda

Szykując posiłek, można pogadać o tym, że marchewka rośnie pod ziemią, a czereśnie na drzewach. Że rośliny potrzebują światła oraz wody. I o tym, skąd się bierze cukier lub sól. Dzięki temu dziecko zdobywa wiedzę o świecie i zaczyna rozumieć, że to, co jada, nie wzięło się znikąd. 
Przy okazji: warto  zasiać z dzieckiem  rzeżuchę na talerzyku i podglądać, jak rośnie.

6. Geografia dla dociekliwych

Mały kuchcik ma okazję dowiedzieć się na przykład tego, że truskawki i buraki są hodowane w Polsce, a banany nie. Można pogadać z nim o tym, co to znaczy „tam, gdzie pieprz rośnie”, i o tym, że nie wszędzie jada się tak samo, bo na przykład Chińczycy wolą ryż od chleba.

7. Historia z piratami i kapustą

Warto opowiedzieć przedszkolakowi o tym, że zanim pewna królowa przywiozła do Polski ziemniaki (podobno na początku hodowano je głównie dla… kwiatów), jadało się dużo kasz. I że kiedyś marynarze (piraci też!) zabierali na statki beczki z kiszoną kapustą, by w ten sposób uchronić się przed szkorbutem.

8. Zajęcia plastyczne

Podczas pracy w kuchni dziecko  poznaje kolory, uczy się komponować, może nawet tworzyć obrazki na kanapkach lub pizzy.  Ćwiczy paluszki nie gorzej niż wówczas, gdy lepi coś z plasteliny albo wycina.

Polecamy także: Czego powinno doświadczyć dziecko zanim pójdzie do szkoły?

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Pascal Brodnicki, syn Pascala Brodnickiego, Leo Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, partnerka Pascala Brodnickiego, znany kucharz
AKPA
Tata
Czym słynny kucharz karmi swojego syna? Zgadniecie?
Pascal Brodnicki miłością do gotowania zaraził swojego syna, który niemal od urodzenia próbuje gotować razem z tatą. Ze słynnym kucharzem rozmawiamy o tym, skąd wzięła się jego kulinarna pasja i jak wychowuje się małego smakosza.

Kiedy twój ośmioletni już teraz synek, Leo, zaczął uczestniczyć w przyrządzaniu posiłków? – Właściwie bardzo wcześnie, odkąd nauczył się siedzieć. Sadzaliśmy go na kuchennym blacie, aby mógł się przyglądać, obserwować, dotykać, wąchać i próbować tego, co z Agnieszką w kuchni przyrządzamy. Wszystkie zmysły poszły więc od razu w ruch. Pamiętam moment, kiedy dałem mu spróbować najpierw wyfiletowaną słodką pomarańczę – natychmiast uśmiechnął się od ucha do ucha, a potem grejpfruta – po którym pojawił się na jego twarzy grymas... To były jego pionierskie kulinarne cienie i blaski. Pamiętasz, co mu wtedy gotowałeś? – Jeśli pytasz o pierwsze dania, które przygotowałem specjalnie dla niego, to najpierw pojawiło się domowe puree ze słodkich ziemniaków i zupka brokułowa . Bardzo mu to smakowało i tak jest do dziś, choć teraz urozmaicamy już takie potrawy wieloma przyprawami. Wczoraj na przykład robiliśmy zupę brokułową ze szpeclami, ale pojawiła się w niej trawa cytrynowa i galanga. Leo często z wami gotuje? – Raz w tygodniu mamy rytuał wspólnego przyrządzania domowego posiłku , a ja z przyjemnością obserwuję jak on się w to fajnie wkręca, nawet jeśli czeka go obieranie dziesięciu z rzędu marchewek. Widzę w nim tę samą ciekawość, którą miałem jako dziecko – taki szczery zachwyt nad kuchenną chemią i alchemią, nad tym, że włożona do piekarnika zapiekanka po pół godzinie zmienia konsystencję, nad tym, że ciasto rośnie i staje się chlebem. W tym jesteśmy z Leo do siebie bardzo podobni.  A kto pod względem kulinarnym wywarł na tobie największy wpływ, gdy byłeś dzieckiem? – Moja babcia z Lille, z którą spędzałem w kuchni mnóstwo czasu. Robiła najlepsze na świecie ratatouille , przeróżne makarony, pieczeń Orloff. Pamiętam też pierwszy w życiu smak uzbieranych z tatą w lesie...

dziecko je pysznego pączka
AdobeStock
Święta i uroczystości
Mamo, zróbmy pączki! Tłusty Czwartek z dzieckiem
Tłusty Czwartek to doskonała okazja, by wspólnie z dzieckiem zaszaleć w kuchni. Pączki, faworki... mniam!

Tłusty Czwartek to świetna okazja, by zachęcić dziecko do wspólnego gotowania. Dzięki kulinarnym zabawom mały kuchcik odkrywa bogactwo smaków, zapachów i konsystencji. Kuchnia to wymarzone miejsce, by poznawać świat wszystkimi zmysłami, a wykonywane tam czynności wprost zachęcają do eksperymentów. To, czego maluch tam doświadczy, zapamięta na długo. Zobacz też:   dlaczego jeszcze warto gotować z dzieckiem?   Co dziecko może robić w kuchni w Tłusty Czwartek?  Podczas wspólnego gotowania dziecko chce się czuć potrzebne i robić coś ważnego. Proste zadania można powierzyć już dwulatkowi.  Mały kucharz może na przykład  odmierzać szklankami (plastikowymi!) cukier, wsypywać mąkę do miski, wałkować ciasto, przekręcać faworki lub wycinać rozmaite kształty w kruchym cieście. Kuchenne eksperymenty Przy okazji wspólnego  gotowania możecie trochę poeksperymentować. To nie musi być nic wymyślnego - dziecko jest przeciez na świecie od niedawna i dla niego wszystkie zjawiska są nowe i tajemnicze. Przepis na prosty eksperyment: wsypcie do pojemniczków niewielką ilość soli, cukru, mąki, ryżu, a potem wlejcie do nich wodę. Dziecko szybko przekona się, że cukier i sól rozpuszczają się w wodzie, a mąka i ryż nie. Dla niego to wielkie odkrycie! Fot. AdobeStock Jakie potrawy przygotować na Tłusty Czwartek? Oczywiście pączki i faworki! Oto kilka przepisów: Przepis na pączki „Palce lizać” Przepis na kruche faworki Przepis na ptysiowe pączki Przepis na łatwe oponki serowe Klasyczne pączki z marmoladą Tłusty Czwartek alergika Nawet jeśli Twoje dziecko jest  alergikiem, nie musisz rezygować ze zrobienia mu przyjemności, bo pyszne paczki można przygotowac również  bez tego, na co dziecko jest uczulone. Sprawdź  przepisy na pączki bez glutenu i pączki bez jajek i mleka  i...

Gotowanie z dzieckiem
AdobeStock
Aktualności
Czym zająć dzieci przed świętami, by przygotowania szły sprawnie? Podpowiadamy
Wybieranie i kupowanie prezentów, porządki no, a potem gotowanie, pieczenie... Większość z tego (jak nie wszystko) na matczynej głowie. Jak opanować sytuację i nie zwariować? Są na to sposoby!

Daj na luz! Łatwo powiedzieć? Może i tak, ale to często my same "podkręcamy sobie śrubę". Przede wszystkim zastanów się, do których zadań możesz oddelegować innych członków rodziny. Starsze dzieci i mąż z pewnością świetnie poradzą sobie z porządkami czy zakupami. Rozważ również zakupy przez internet. Zastanów się, czy koniecznie każda paczka musi być zapakowana w papier (choć ma to swój urok). Jeśli brak ci na wszystko czasu, może w tym roku postawić na torebki? Maksymalnie spróbuj ułatwić sobie życie . Bo przecież nie chodzi o umęczenie się przed świętami. Z dziećmi niewykonalne? Niekoniecznie! Pozostaje jeszcze kwestia gotowania. Oczywiście zawsze możesz włączyć dzieciom TV czy dać kolorowanki , by się "czymś" zajęły, jednak czy to o to chodzi, by mieć je "z głowy"? Gorąco zachęcamy do rodzinnych przygotowań. Dlaczego? Bo naprawdę warto. Dzięki temu stworzycie przepiękne wspomnienia na lata . Na początku uprość maksymalnie listę rzeczy do ugotowania i upieczenia, a potem zastanów się, czy np. nie możesz wybrać prostszego przepisu na sernik lub makowiec. Choć dziecko w kuchni to olbrzymi chaos, to mogą to być równie przyjemne chwile zarówno dla malucha, jak i dla ciebie. Małe dzieci często same rwą się do pomocy, a to my dorośli chcemy zrobić lepiej szybciej, sprawniej. Chyba nie do końca o to chodzi w tym świątecznym czasie. Dlaczego warto gotować z dzieckiem? Dobrych stron jest naprawdę wiele: to matematyka w praktyce - nauka odmierzania, ważenia, odliczania przyda się dziecku z pewnością, a przy okazji jest to świetna zabawa. Wspólne gotowanie to zdobywanie zdrowych nawyków żywieniowych. Malec jednocześnie uczy się szacunku do jedzenia, poznaje składniki i docenia posiłki. Wasze kuchenne rewolucje będą świetną okazją do rozwijania motoryki mniejszej (to przyda się później przy nauce pisania), a także...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak