Czy twoje dziecko będzie leworęczne? To widać już na USG!
Dlaczego dziecko jest leworęczne lub praworęczne? Naukowcy już wiedzą! W 13. tygodniu w łonie matki płód często pokazuje, którą rękę ma sprawniejszą! Czy leworęczność jest dziedziczna i czy za sprawność ręki odpowiada mózg?
Najnowsze badania naukowców z Holandii, Niemiec i Południowej Afryki opublikowane na łamach czasopisma „eLife” dowodzą, że za sprawność naszych rąk odpowiada rdzeń kręgowy, a nie – jak do tej pory sądzono – mózg. To asymetria w rdzeniu kręgowym, którą widać już w łonie matki, najprawdopodobniej odpowiada za to, czy sprawniej władamy lewą, czy prawą ręką.
Do tej pory naukowcy byli przekonani, że to aktywność genowa lewej lub prawej półkuli mózgu może odpowiadać za rękę dominującą. Na podstawie badań USG z lat 80. XX wieku - leworęczność lub praworęczność ujawnia się już w łonie matki od około 8. tygodnia ciąży. Od 13. tygodnia ciąży płody ssą już lewy, albo prawy kciuk.
Za ruch rąk i ramion odpowiada kora motoryczna w mózgu. Wysyła konkretny sygnał do rdzenia kręgowego i tam jest on przetwarzany na ruch. Kora mózgowa – jak tłumaczą badacze – nie jest jednak od początku połączona z rdzeniem kręgowym i zanim to połączenie powstanie, już pojawiają się zalążki dominacji jednej z rąk. Tak więc geny, które sterują korą mózgową są odpowiedzialne za lewo- lub praworęczność.
Dlaczego to takie rewolucyjne odkrycie w świecie nauki? Może spowodować uprawnienie metod rehabilitacji po uszkodzeniach ciała czy niedowładach i paraliżach.
Źródło: businessinsider.com.pl, ciekawe.org
Zobacz także:
- Leworęczność u dziecka i jego skutki
- Gdy dziecko jest leworęczne...
- Leworęczność - kwestia genów?