Czy często zdarza się Wam mylić słowa „adaptować” i „adoptować”? Podobno to jeden z najczęściej popełnianych błędów językowych. Różnią się one tylko jedną małą głoską, ale posiadają zdecydowanie odmienne znaczenie. Takie bliźniaczo podobne wyrazy o łudząco podobnym brzmieniu, lecz odległe semantycznie określamy mianem paronimów.

Reklama

Dla przedszkolaków zjawisko to może być fascynującym odkryciem – jak niewiele potrzeba do kompletnej zmiany znaczenia słowa. Wykorzystanie paronimów w logopedii służy temu, aby przy okazji zabaw językowych stymulować rozwój słuchu fonematycznego. Dzięki umiejętności różnicowania i właściwego stosowania wyrazów różniących się jedną głoską, dzieci będą w stanie prawidłowo artykułować dźwięki mowy. Niezwykle istotne jest uświadomienie najmłodszym, że głoska to element wpływający na zmianę znaczenia słowa. „Kaczka” i „taczka” brzmią nieomalże identycznie, lecz właśnie ta subtelna różnica nagłosu powoduje, że pierwsza ma dziób i skrzydła, a druga służy do transportowania różnych materiałów. Niewiele mają ze sobą wspólnego, chyba że obie zaliczymy do kategorii dziecięcych zabawek.

Reklama

Do powyższych ćwiczeń możecie wykorzystać między innymi grę z serwisu Mimowa.pl – „Pary niby”. Materiał językowy do gry został tak dobrany, by równocześnie ze słuchem fonematycznym, ćwiczyć poprawną wymowę głosek szeregu szumiącego i syczącego. Dziecko powinno skoncentrować się na wrażeniach słuchowych i wśród par podobnie brzmiących słów, np. wąż – wąs, kaczka – kaszka itd., wskazać obrazek odpowiadający nagraniu. Dodatkowo zaleca się głośne powtarzanie obu wyrazów. Tylko wówczas zyskamy pewność, że nasze pociechy wychwyciły różnice brzmieniowe i trenują wymowę odpowiednich głosek. To nie wszystko. Po zabawie przed monitorem komputera, warto zajrzeć do towarzyszącego grze pliku pdf do wydruku. Zawiera on ćwiczenie polegające na uzupełnieniu liter w podpisach rysunków oraz wycinany zegar, którego wskazówki dziecko ma obracać tak, by pokazywały obrazki z paronimami. To świetny sposób, by ćwiczenia logopedyczne stały się dla malucha źródłem pożytecznej rozrywki.

Reklama
Reklama
Reklama