nauka jazdy na rowerze
Fotolia
Psychologia

Naucz dziecko jazdy na rowerze

Jak nauczyć dziecko jazdy na dwukołowym rowerze? Oto niezawodne rady, by obyło się bez większych stłuczeń i siniaków.

Wybierz dobry moment na rower

Dziecko może rozpocząć naukę jazdy na rowerze już około 4–5 roku życia (choć czasami udaje się ta sztuka nawet trzylatkom). To najlepszy wiek, bo właśnie wtedy kończy się kształtować poczucie równowagi, wzrasta także koordynacja ruchowa. Poza tym dziecko potrafi się na dłużej skupić i nie rozprasza się z byle powodu (bo np. zobaczyło fajnego pieska).
Ważna rada Są dzieci, które nie potrafią nauczyć się jazdy na dwukołowym rowerze jeszcze w wieku 6–7 lat. I nie ma w tym nic niepokojącego: po prostu u nich nie wykształciło się jeszcze do końca poczucie równowagi albo mają problemy z dłuższą koncentracją. Takiego dziecka nie wolno zmuszać do jazdy ani wyśmiewać.

Asekuruj podczas jazdy na rowerze

Najpierw dziecko powinno nauczyć się samodzielnie ruszać. Dlatego ustaw pedały roweru tak, by jeden z nich był przechylony do przodu. Kiedy mały rowerzysta już zacznie jechać, przez cały czas zabezpieczaj go przed upadkiem. Najlepiej przymocuj z tyłu roweru kij, którym będziesz równoważyć rower. Możesz też po prostu trzymać rower za siodełko albo przytrzymywać dziecko z tyłu za kark.
Ważna rada Kiedy dziecko zacznie coraz lepiej utrzymywać równowagę, przez krótkie momenty pozwalaj mu na samodzielną jazdę (jeśli jednak się boi, nie mów mu, że je puszczasz). Bądź jednak blisko, by móc w każdej chwili chwycić dziecko.

Naucz, jak manewrować na rowerze

Dziecko musisz nauczyć nie tylko jazdy prosto, ale także skrętów i hamowania. Z hamulcem zapoznaj brzdąca najpierw na sucho. Pokaż, którego powinien używać (ma to być hamulec do tylnego koła, bo hamowanie przednim dla niedoświadczonego rowerzysty może się skończyć przykrym wypadkiem). Zwróć także uwagę, by dziecko nie hamowało zbyt silnie i gwałtownie.
Ważna rada Skrętów możesz uczyć dziecko, które potrafi już jechać prosto. Pamiętaj, by na początku smyk robił duże, szerokie zakręty (to dla niego znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze).

Dbaj o bezpieczeństwo dziecka na rowerze

Nauka jazdy na rowerze nie obędzie się bez upadków. Ale odpowiednie akcesoria i przestrzeganie kilku zasad sprawią, że twój rowerzysta będzie bezpieczny.
Kask rowerowy. To obowiązek! Musi być idealnie dopasowany do główki dziecka. Zbyt mały będzie uciskał głowę, zbyt duży – zasłaniał widoczność, a zbyt ciężki nie pozwoli złapać równowagi.
Ochraniacze. Obowiązkowo na kolana i łokcie. Można także dodatkowo założyć dziecku ochraniacze na nadgarstki.
Odpowiednie ubranie. Na rower dobrze jest założyć dziecku długie spodnie i bluzę z długim rękawem (smyk nie otrze sobie naskórka podczas upadku). Pamiętaj też o wygodnych butach, które dobrze będą trzymały stopę malca.
Wybrane miejsce. Nie może być tłoczne, bo dziecku na początku nie jest łatwo wymijać innych. Musi być także dostatecznie duże, by malec nie musiał ciągle skręcać. Lepiej by podłoże było twarde, bo łatwiej po takim jeździć. Idealnym miejscem jest trasa rowerowa lub pusty chodnik dla pieszych. 

Jeśli twoje dziecko ma kłopoty z utrzymaniem równowagi, zastanów się nad kupnem na początek rowerka biegowego. Oto jak wygląda jazda na nim. Prawda, że jest prostsza?
 

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

fotelik rowerowy dla dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Fotelik rowerowy dla dziecka –  jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 
Jaki fotelik rowerowy dla dziecka wybrać – montowany do ramy, na bagażnik czy na kierownicę? Trzeba wyważyć zalety konkretnego modelu w stosunku do jego ceny. Najważniejsze jednak, aby fotelik rowerowy dla dziecka był bezpieczny i wygodny. Sprawdź, jak wybrać najlepszy fotelik rowerowy dla dziecka.

Jazda na rowerze z dzieckiem to świetna przygoda dla rodzica i dziecka. Mama (lub tata!) może zacząć aktywny tryb życia, nie rozstając się ze swoją pociechą, a maluch może zwiedzać świat . Wystarczy mieć odpowiedni fotelik rowerowy dla dziecka. Odpowiedni, czyli jaki? Zobacz nasze podpowiedzi. Zobacz też: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Oto szybki i prosty sposób  Spis treści: Jaki fotelik rowerowy dla dziecka – miniporadnik zakupowy Jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka Jaki fotelik na rower dla dziecka montowany z przodu roweru? Jaki fotelik na rower dla dziecka montowany z tyłu roweru? Fotelik rowerowy dla dziecka mocowany do ramy roweru Fotelik rowerowy dla dziecka z regulowanym oparciem Fotelik rowerowy dla dziecka z funkcją spania Jaki fotelik rowerowy dla dziecka – miniporadnik zakupowy Wielu rodziców zastanawia się, jak dobrać fotelik do roweru. Do wyboru są przede wszystkim dwa typy fotelików : montowany przed siodełkiem roweru i za nim. Jak zwykle istnieją wady i zalety obu rozwiązań. Zapoznaj się z nimi, aby podjąć decyzję, który z nich będzie lepszy dla ciebie i dziecka. Poniższy poradnik ułatwi ci tę decyzję. Pamiętajmy, że podstawową funkcją fotelika rowerowego jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Musi on więc posiadać wszystkie wymagane atesty i certyfikaty.  Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy, czy  fotelik rowerowy jest dobrze dopasowany do dziecka i czy czuje się ono w nim komfortowo. Jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka Od jakiego wieku najwcześniej możemy przewozić dziecko w foteliku rowerowym? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Musimy więc kierować się własnym rozsądkiem i dobrem naszego dziecka. Trzeba pamiętać, że maluch musi być całkowicie gotowy do korzystania z fotelika – musi potrafić samodzielnie siedzieć i stabilnie trzymać...

jak narysować rower
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak narysować rower – najprostszy sposób w 4 krokach [FOTO]
Jak narysować rower? To bardzo prosta instrukcja – dzięki niej narysujesz rower bez najmniejszego problemu.

Jeżeli zastanawiasz się jak narysować rower i wydaje ci się to bardzo trudne, to koniecznie zobacz nasze rysunki. Pokazujemy na nich jak narysować rower krok po kroku. To jest o wiele prostsze, niż myślisz i zajmie ci zaledwie kilka minut. Wystarczy narysować koła, kierownicę, ramę i rower gotowy! Zachęcamy was do wspólnego rysowania z dzieckiem – to bardzo rozwija zdolności manualne rąk dziecka i jest bardzo fajnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Jak narysować rower – krok po kroku Rysowanie roweru zaczęłyśmy od narysowania dwóch kół i ramy roweru. Kolejnym etapem jest narysowanie pedałów, siodełka i kierownicy. Ostatni krok to narysowanie szprych w kołach roweru. Jak narysować rower – k rok 1 Narysuj dwa koła, a w ich środku po jednym mniejszym.   Jak się rysuje rower – krok 2 Dorysuj ramę roweru, to ta czerwona linia łącząca oba koła, a następnie narysuj małe kółko z przodu tylnego koła – to będzie tarcza na pedały roweru.   Jak narysować rower – krok 3 Do tarczy roweru dorysuj dwie linie w kształcie literki T, które będą pedałami roweru oraz dwie linie, które utworzą ramę z siodełkiem. Z przodu ramy, na jej szczycie dorysuj kierownicę.   Jak się rysuje rower – krok 4 Ostatni krok to dorysowanie w środku kół ich szprych – wystarczy narysować linie promieniście odchodzące od mniejszych  kółek w środku kół roweru. Rysowanie roweru – naucz dziecko także jazdy na rowerze! Prawda, że było to proste? Przy okazji gorąco namawiamy was do jazdy z dzieckiem rowerem od najmłodszych jego lat. To wspaniały sport, dzięki któremu dziecko: ćwiczy poczucie równowagi, kształtuje koordynację ruchową, poprawia kondycję, wzmacnia organizm, rozwija nawyk aktywności ruchowej, ciekawość...

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
AdobeStock
Gry i zabawy
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? [sprawdzone metody]
Podpowiadamy, jak pomóc dziecku szybko i bez stresu nauczyć się jeździć na rowerze z pedałami. Najważniejsza zasada: nic na siłę!

Nauka jazdy na rowerze to niełatwa sprawa. Opanowanie tak skomplikowanych czynności, jak jednoczesne pedałowanie, utrzymywanie równowagi, omijanie przeszkód, orientacji co do kierunku jazdy, to dla dziecka spore wyzwanie. Jednak wkrótce z pewnością się tego nauczy i będzie się cieszyć przyjemnością, jaką można czerpać z jazdy na rowerze. Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze? Metody nauki jazdy na rowerze Czy warto kupić rowerek biegowy? Jaki rower z pedałami kupić dziecku? Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze? Dziecko może rozpocząć naukę około czwartego-piątego roku życia. To najlepszy wiek, bo właśnie wtedy kończy się kształtować poczucie równowagi, wzrasta także koordynacja ruchowa. Poza tym maluch potrafi się na dłużej skupić i nie rozprasza się z byle powodu. Są jednak dzieci, które nie potrafią nauczyć się jazdy na dwóch kółkach jeszcze w wieku sześciu, siedmiu lat. I nie ma w tym nic niepokojącego: wszytko zależy od koordynacji i skupienia. Pamiętaj, że każdy umiejętności zdobywa indywidualnie. Świetnym pomysłem są rowerki biegowe dla najmłodszych. Już dwu-trzylatek może zacząć ćwiczyć równowagę, odpychając się nóżkami na takim rowerku. Metody nauki jazdy na rowerze Maluch, który opanował jazdę, a rowerku biegowym znacznie szybciej podłapie jak pedałować i hamować, bo równowagę na jednośladzie ma już opanowaną. Jeśli malec jeździł do tej pory na 3 lub 4 kółkach, może być troszkę trudniej, ale nie ma co się zniechęcać. Przede wszystkim dziecka nie wolno zmuszać, malec musi być chętny, najedzony i wyspany. Po drugie warto, by sam rowerek zachęcał malucha. Dzieci są szczęśliwe, jeśli same mogą wybrać rower lub dostały wymarzony jednoślad w prezencie. Rower nie może być zbyt ciężki, a jeśli jest to rower używany, powinien być dobrze naoliwiony. Najlepiej na początek wybrać prosty odcinek, bez...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak