Reklama

Człowiek uczy się przez całe życie. Jednak jego inteligencja zależy w dużej mierze od wiedzy i umiejętności zdobytych w dzieciństwie. Do czwartego roku życia rozwija się bowiem aż 50 procent zdolności do uczenia się, kolejne 30 – do ósmego roku życia. Chcesz, by twoje dziecko wykorzystało w pełni swoje możliwości? Poświęcaj jak najwięcej czasu na wspólną edukacyjną zabawę – szczególnie w wakacje. Oto kilka podstawowych lekcji.

Reklama

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Wygadany pierwszoklasista używa ok. 4–5 tysięcy słów. By twoje dziecko także je znało, rozmawiaj z nim od urodzenia.

  • Pokazuj, o czym mówisz. Przez pierwsze dwa lata opowiadaj malcowi, co się aktualnie wokół niego dzieje.
  • Powtarzaj pierwsze dźwięki, które wypowiada – pobudzisz jego inwencję. Staraj się jednak zmieniać intonację lub tempo, by utrzymać zainteresowanie maleństwa.
  • Mów proste rymowanki, np. „Idzie rak...” Powtarzanie słów i rymów pomaga zrozumieć znaczenie dźwięków i słów.
  • Nazywaj i dawaj mu do potrzymania przedmioty, na które patrzy.

Uczymy liczenia

Kroki, latarnie, schody, guziki… Licz z przedszkolakiem wszystko, co możliwe.

  • Łącz zabawy ruchowe z liczeniem (wymyślaj mu zadania, np.: zrób cztery podskoki, dwa razy ukucnij, pięć razy klaśnij w dłonie).
  • Naucz dziecko wyliczanki, np: jeden, dwa, Janek ma, trzy, cztery, żółte sery, pięć, sześć, chciał je zjeść, siedem, osiem, spotkał Zosię, dziewięć, dziesięć, schował w kieszeń.
  • Gdy dziecko potrafi liczyć do dziewięciu, pokaż mu, jak wyglądają cyfry. Bawcie się w poszukiwanie właściwych cyfr i dopasowywanie ich do liczby przedmiotów.

Zobacz też: Łamigłówki dla małej główki - garść pomysłów na zabawy z cyframi

Jak nauczyć dziecko pisać?

Przy opanowywaniu tej umiejętności bardzo ważne jest rozwijanie koordynacji ruchowej. Zachęcaj malca do częstego rysowania i malowania farbami, kopiowania, powtarzania tych samych motywów.

Reklama

Zabawy rozwijające - wspólne gotowanie

  1. To świetna okazja do kreatywnej zabawy. Z warzyw i owoców możecie wyczarowywać niezwykłe obrazy na talerzu (fale z sałaty, łódeczki z sera i pomidorów) oraz rzeźby (jeżyk z połówki gruszki z pałeczkami czekoladowymi, potworki z jabłek) itp.
  2. Wykorzystajcie wspólne gotowanie do poznawania liczb, miar i pojęć (lekki, lżejszy, ciężki – cięższy, najcięższy). Robienie kanapek to także doskonała okazja do poznawania kształtów: prostokątów, kwadratów, kół. Dzbanek z domowej roboty napojem może zaś zastąpić paletę barw. Mleko z dodatkiem soku z aronii będzie różowe, z sokiem marchwiowym – pomarańczowe, z jagodami – granatowe.
  3. Korzystajcie z książek kucharskich dla dzieci. Właśnie ukazała się wspaniała kulinarna opowieść o Cecylce Knedelek. Oprócz zabawnych opowiastek z życia Cecylki i jej przyjaciół, zawiera 130 przepisów na pyszne proste potrawy. Możecie też korzystać z przepisów Kubusia Puchatka czy Kitusia Burczyska.
Reklama
Reklama
Reklama