Jeśli twoje dziecko właśnie wkroczyło w wiek przedszkolny, na pewno nie są ci obce takie pojęcia, jak "walka o władzę", "upartość" i wiele innych uciążliwych dla mam cech kilkulatków. Nie martw się! W wieku 3-4 lat maluch wkracza w fascynujący etap rozwojowy, w którym stanie się najciekawszym i najfajniejszym dzieckiem, jakie kiedykolwiek spotkałaś. - W tym wieku umiejętności motoryczne, językowe, jak i społeczne bardzo się rozwijają.- mówi Mike Assel, profesor Instytutu Pediatrii Dziecięcej w Houston. "Na twoich oczach" dziecko stanie się bardziej opiekuńczą, wyrazistą i samodzielną osobą. Następnym razem, gdy zacznie ogarniać cię złość, zanim wybuchniesz na swoje dziecko, przypomnij sobie te cechy, za które kochamy przedszkolaków:

Reklama

1. Umiejętności werbalne przedszkolaka

Nagły wzrost umiejętności werbalnych następuje między 3 a 5 rokiem życia – mówi dr Assel. Podczas, gdy 2-letnie dziecko na ogół używa "mowy Tarzana" ("Chcę pić!"), przedszkolaki zaczynają mówić pełnymi zdaniami i są w stanie lepiej opisać swoje uczucia, odpowiedzieć na pytania bardziej opisowo. Używają nowych słów i potrafią powiedzieć naprawdę zabawne rzeczy. Tata 4-letniej Julki cytuje jej słowa: "Tato, zobacz nieżywa biedronka! Zabiłeś ją czy popełniła samobójstwo?".

2. Samodzielność przedszkolaka

Sprawność manualna bardzo szybko rozwija się w tym wieku. Dzieci zaczynają same się ubierać, zapinać guziki, myć rączki, używać łyżki i widelca itp.
Jeszcze chwilę temu maluch był od ciebie całkowicie zależny. Teraz twój przedszkolak staje się coraz bardziej samowystarczalny, samodzielny, co możesz zaobserwować w różnych dziedzinach. 3-4-latek może pozbierać swoje zabawki, umieścić brudne ubrania w koszu, a nawet sprzątnąć naczynia po posiłku. Twój przedszkolak nie będzie wykonywał tych zadań z idealną precyzją, ale z pewnością może być bardzo pomocny, dzięki czemu twoje życie stanie się odrobiną lżejsze.

Sprawdź, czy twój 3-4 latek jest samodzielny - test >>

3. Przedszkolak a empatia

Dzieci w tym wieku zaczynają rozpoznawać i nazywać własne uczucia oraz rozumieć uczucia innych – to sprawia, że są bardziej empatyczne.
3-letnia Zosia musiała zostać pod opieką dziadków, kiedy jej mama zachorowała i trafiła do szpitala. Zosia była smutna i bardzo tęskniła za mamą. Gdy podczas odwiedzin w szpitalu, mama Zosi zobaczyła jej smutek, łzy spłynęły jej po policzkach. Zosia na widok płaczącej mamy, natychmiast oświadczyła: "Nie martw się mamusiu, jestem szczęśliwa, bo mogę teraz trochę więcej czasu spędzić z dziatkami.".
- To uświadomiło mi po raz pierwszy, że moja córka widząc moje zdenerwowanie, próbowała mnie uspokoić, mimo własnego smutku. Był to dla mnie bardzo wzruszający moment – wspomina mama Zosi.

Zobacz także

4. Przedszkolak ekscytuje się nauką

3 i 4-latki niemal nieustannie zadają pytania i próbują zdobywać informacje niczym mali dziennikarze.
"Dlaczego, dlaczego, dlaczego?" - etap, który występuje w tym wieku, jest sposobem na zbudowanie bazy wiedzy i naukę o świcie. Zrozumieją i zapamiętają fakty nie wiadomo kiedy, a potem "złapią cię" z zaskoczenia.
Podczas ostatniej wizyty u pediatry padło pytanie:"Data urodzenia dziecka?" i zanim zdążyłam odpowiedzieć, 3-letnia Julka krzyknęła "19 marca!". Kiedy ona się tego nauczyła?
Twój przedszkolak rozpocznie również naukę nazw kształtów, kolorów i liter. Może już rozpoznać swoje imię na urodzinowej kartce lub być w stanie przeczytać "STOP" na znaku drogowym.

Problemy z przedszkolakiem? A może chcesz podzielić się sukcesem swojego dziecka? - dołącz do grupy mam przedszkolaków na forum babyonline

5. Przedszkolak jest mniej "przylegający"

Jeśli masz już za sobą łzy związane z rozstaniem – dobra wiadomość: łatwiejsze pożegnanie jest kolejną zaletą tego wieku.
Przedszkolaki potrafią dobrze się czuć i radośnie bawić się z innymi, mimo że nie ma przy nich rodziców. - To jest prawdopodobnie związane z faktem, że dziecko w tym wieku powoli zaczyna rozumieć abstrakcyjne pojęcie, jakim jest czas.- mówi dr Assel. Gdy dziecko zdaje sobie sprawę, że przyjdziesz po nie np. po obiedzie, to pożegnanie staje się dla niego łatwiejsze. Maluch nie obawia się już porzucenia, wie, że mama wróci.

Reklama

Sprawdź też: Co powinien umieć 3-4 latek - test >>

Reklama
Reklama
Reklama