Rodzice coraz uważniej dobierają repertuar filmowy dla swoich dzieci. Ale logo Disney’a działa na wszystkich uspokajająco - przecież to są filmy specjalnie dla dzieci! Rodzice włączają je z czystym sumieniem, a dzieci je uwielbiają.

Reklama

Księżniczki Disneya źle wpływają na dziewczynki

Tymczasem badania przeprowadzone przez profesor Sarah M. Coyne z Birgham Young University pokazują, że filmy z serii Księżniczki Disneya to nie są całkiem niewinne produkcje. Co prawda nie wpływają negatywnie na postrzeganie własnego ciała przez małe dziewczynki, ale w dłuższej perspektywie zachęcają je do przyjmowania „stereotypowo kobiecych” postaw, które - nie oszukujmy się - w dzisiejszych czasach są raczej ograniczające dla dziewcząt niż pożądane.

Księżniczki Disneya - nie takie bezpieczne, jak się rodzicom wydaje

„Wydaje mi się, że rodzice myślą, że kultura Księżniczek Disneya jest bezpieczna. To słowo przewija się wciąż w rozmowach - bezpieczna. Ale jeżeli naprawdę się nad tym zastanowić, rodzice powinni mieć na uwadze długofalowe skutki nasiąkania przez dzieci tą kulturą” - mówi prof. Coyne.

Badanie kultury Księżniczek Disneya

Warto posłuchać tego, co ma do powiedzenia, bo sprawdziła dokładnie, jak przedszkolaki reagują na zabawki i filmy Disneya. Prof. Coyne przebadała 198 dzieci w wieku przedszkolnym pod kątem zaangażowania w „kulturę księżniczek”. Rozmawiała z rodzicami i nauczycielami dzieci, a także obserwowała, jak szeregują zabawki od najbardziej do najmniej ulubionej. Dzieci mogły wybierać zabawki z 3 grup - „dziewczęcej” (lalki, zestawy do kawy itd.), „chłopięcej” (samochody, figurki, narzędzia itd.) i neutralnej (puzzle, farby itd.).

Ogólne wyniki tego badania nie były bardzo odkrywcze - 96 proc. dziewczynek i 87 proc. chłopców oglądało bajki Disneya o księżniczkach, a ponad 60 proc. dziewcząt i tylko 4 proc. chłopców regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) bawiło się zabawkami z motywem księżniczek. Ale dalsze wnioski powinny zainteresować rodziców.

Zobacz także

Okazało się bowiem, że już rok później widać było wpływ tych zabaw, a także oglądanych filmów, na zachowanie dzieci. Na obie płcie wpływało to w taki sposób, że dzieci zachowywały się w bardziej stereotypowo kobiecy sposób. Co w tym złego, można zapytać. Okazuje się, że na dłuższą metę dziewczynki mogą na takim zachowaniu bardzo stracić.

To może być poważny problem, jeżeli dziewczynki zaczną unikać całych obszarów wiedzy (matematyka, fizyka) uważanych za „niekobiece” albo wierzyć, że jako kobiety mają mniejsze możliwości w życiu.

„Wiemy, że dziewczynki, które silnie przyswajają sobie stereotypy płciowe, uważają, że nie mogą robić pewnych rzeczy. Są mniej pewne siebie w naukach ścisłych i mniej chętne do próbowania różnych rzeczy i eksperymentowania, bo… nie lubią się brudzić” - podsumowuje Coyne.

Jak uniknąć złego wpływu Księżniczek Disneya na córkę

Czy można uniknąć negatywnych efektów kultury księżniczek? Oczywiście - trzeba otwarcie rozmawiać z dzieckiem na temat jej dobrych i złych stron.

Korzystałam z artykułów na temat kultury Księżniczek Disneya zamieszczonych na washingtonpost.com i news.byu.edu

Reklama

Czytaj też: Różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca? Nie tym razem!

Reklama
Reklama
Reklama