Gdy dziecko chce zwierzaka - porady dla rodziców
Zastanawiasz się, co począć z prośbą dziecka? Nie wpadaj w panikę, tylko zgódź się. Posiadanie zwierzaka to nie tylko obowiązek.
- Małgorzata Świgoń/"Przyjaciółka"
Zwierzę dostarczy dziecku wielu pozytywnych przeżyć, ale pod warunkiem że będzie traktowane odpowiedzialnie – jak członek rodziny, a nie zabawka. Przyjaźń z nim nauczy malucha odpowiedzialności i współczucia.
Czego może nauczyć pupil
Naukowcy nieraz udowodnili, jak korzystny dla psychiki człowieka jest kontakt ze zwierzakiem, a lekarze wykorzystują to w dogo-, hipo- i kototerapii (wspomaga ona m.in. rehabilitację dzieci z porażeniem mózgowym). Kilkulatki wychowujące się w towarzystwie zwierząt są spokojniejsze, wrażliwsze na cudzą krzywdę, bardziej tolerancyjne. Mają też większe poczucie bezpieczeństwa. Zwierzęta zmniejszają rywalizację między rodzeństwem, okazują dziecku sympatię, dają się kochać i zawsze mają czas dla swojego opiekuna. Stwarzają też mnóstwo okazji do ciekawych obserwacji i pretekst do rozmów rozwijających wyobraźnię, spostrzegawczość (co chomik trzyma w pyszczku, dlaczego piesek szczeka, jak kot okazuje zadowolenie itp.). Dzięki psu czy kotu dziecko ma więcej ruchu i mniej czasu spędza przed telewizorem lub komputerem.
Kiedy kupić zwierzątko i jakie
Psycholodzy uważają, że kontakt z psem jest korzystny już dla niemowlaka! W jego obecności uczą się one raczkować i chodzić. Chętniej gaworzą do kudłatego przyjaciela, który z ciekawością zagląda do wózka i do niego też często wypowiadają pierwsze słowa. Inne zwierzątka, jak kot, chomik czy królik nie nadają się dla maluchów. Lepiej obdarowywać nimi dzieci bardziej dojrzałe – starszaki i w wieku szkolnym.
Niebezpieczeństwa
Rodzice często boją się, że zwierzaki roznoszą choroby, którymi dziecko może się zarazić. Jest to mało prawdopodobne, jeśli zachowamy podstawowe zasady higieny, a zwierzę będzie regularnie odrobaczane, szczepione i badane przez lekarza weterynarii. Po każdej zabawie z czworonogiem malec powinien umyć rączki. Należy go nauczyć, by nie całował zwierzątka i nie dzielił się z nim przysmakami. Rzeczywistym przeciwwskazaniem może być alergia na sierść, ślinę, naskórek. Należy to sprawdzić wcześniej, zanim kupimy zwierzę.