Psi przyjaciel Twojego dziecka – co trzeba wiedzieć?
Obecność zwierzaka w domu może bowiem sprawić, że dziecko stanie się m.in. bardziej empatyczne i odpowiedzialne. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wprowadzeniu czworonoga do naszej rodziny, powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad.
- materiał promocyjny
"Pies to najlepszy przyjaciel człowieka" – chyba wszyscy znają to powiedzenie. Psi domownik może stać się także idealnym kompanem dla dziecka – nie tylko jako towarzysz zabaw, ale również nauczyciel wielu pozytywnych zachowań. Obecność zwierzaka w domu może bowiem sprawić, że dziecko stanie się m.in. bardziej empatyczne i odpowiedzialne. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wprowadzeniu czworonoga do naszej rodziny, powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad.
Dobrze przemyślana decyzja
Zanim zdecydujemy się na psa, warto poczytać o tym, czym cechuje się dana rasa. Ponadto powinniśmy zapoznać się z zasadami odpowiedniego wychowania zwierzaka. Dużym ułatwieniem będzie, jeśli najpierw nauczymy psa podstawowych komend i przestrzegania reguł, które obowiązują w domu, a dopiero potem zaczniemy go oswajać z obecnością dziecka.
Zanim zyskamy pewność, że nic złego się nie przydarzy dziecko i pies, muszą się dobrze poznać. Pamiętajmy, że ich pierwsze wspólne chwile powinny odbywać się pod nadzorem dorosłego. Dziecko bada otaczającą rzeczywistość poprzez dotyk i wzrok, a zadaniem rodzica jest nauczenie go, że pies to żywa istota, która także odczuwa ból czy strach. Malec powinien wiedzieć, że nie można czworonoga ciągnąć za sierść, ogon lub łapę czy przeszkadzać w trakcie jedzenia. Nie należy również pozwalać dziecku na noszenie czy podnoszenie zwierzaka – żaden pies nie będzie się czuł w takiej sytuacji komfortowo, a zagrożenie upadkiem może wywołać w nim niechęć do małego sprawcy zamieszania.
Zadaniem dorosłych opiekunów jest także nauczenie psiego domownika, że w kontakcie z dzieckiem nie może okazywać agresji, bez względu na sytuację. Można to osiągnąć poprzez stanowcze werbalne karcenie wszelkich przejawów niewłaściwego zachowania.
Pozytywny wpływ psów na dzieci
Specjaliści współpracujący z najmłodszymi świetnie zdają sobie sprawę z pozytywnego wpływu psich towarzyszy na osoby dotknięte autyzmem, zespołem Downa czy porażeniem mózgowym. Zajęcia nazywane dogoterapią służą wspomaganiu ich rozwoju psychicznego oraz fizycznego.
Obecność czworonoga pozytywnie oddziałuje także na zdrowe dzieci, które nie mają problemów z prawidłowym rozwojem. Zostało udowodnione, że maluchy dorastające z psami szybciej zaczynają raczkować, są spokojniejsze oraz bardziej kontaktowe. Decydujące znaczenie ma w tym wypadku fakt, że czworonogi okazują bezwarunkowe przywiązanie, sympatię i są pełne pozytywnych emocji. Ogromną wartość ma również dotyk i wzajemne okazywanie uczuć – pomaga to rozwinąć w dziecku empatię i wrażliwość.
Należy jednak pamiętać, że posiadanie psa to również duża odpowiedzialność i obowiązek. Ważne jest, by dziecko od najmłodszych lat miało tego świadomość. Konieczność dbania o psa, regularnych spacerów i przestrzegania godzin posiłków nauczą je systematyczności i odpowiedzialności.
Świat z psiej perspektywy
Przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem od lat inspiruje twórców książek, filmów i bajek dla najmłodszych. Twórcy animowanego serialu "Przygody Kleo" pokazują, że warto czasem spojrzeć na świat z psiej perspektywy, zwłaszcza gdy jest się właścicielem czworonoga.
Produkcja została doceniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie w 2015 roku, zdobywając nagrodę dla najlepszego serialu animowanego dla dzieci. Serial przedstawia losy Kleo od momentu narodzin aż do adopcji przez kochającą rodzinę i przeprowadzki do nowego domu.
Oprócz zabawnych przygód wesołego szczeniaka, serial pokazuje również, czym jest odpowiedzialność – Irma, mimo młodego wieku, wywiązuje się ze wszystkich obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem i świetnie sprawdza się w roli opiekunki Kleo.
Na "Przygody Kleo" zapraszamy w styczniu od poniedziałku do piątku o godz. 6:20 i 17:00, tylko w POLSAT JimJam!
***
POLSAT JimJam to kanał przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Telewizja prezentuje bezpieczne, inspirujące i angażujące programy, które wspomagają emocjonalny, intelektualny oraz społeczny rozwój dziecka. Oglądając POLSAT JimJam, mali widzowie uczą się poprzez zabawę z sympatycznymi bohaterami emitowanych na nim programów.
Więcej o POLSAT JimJam:
Jimjam.tv
Facebook.com/jimjampolsat