Roczne czy dwuletnie dziecko naprawdę wiele rozumie. Dlatego warto przygotować jedynaka na pojawienie się rodzeństwa, aby to „trzęsienie ziemi” nie okazało się dla niego za trudne.

Reklama

Opowiadaj dziecku o braciszku lub siostrzyczce

Rocznemu dziecku możesz opowiadać o niemowlaku, który ma się urodzić. Rób to w sposób naturalny, tak samo jak opowiadasz mu o wszystkim, co robicie. Nie zaczynaj jednak za wcześnie – gdy tylko zobaczysz dwie kreseczki na teście ciążowym. Dla małego dziecka 9 miesięcy to niewyobrażalnie długi czas. Może zareagować rozpaczą lub zniechęceniem, jeśli braciszek nie pojawi się natychmiast.

Kiedy powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo

Najlepszy moment to 2. lub 3. trymestr, kiedy brzuszek staje się widoczny. Powiedz swojemu jedynakowi, że mieszka tam dzidziuś. Pobawcie się w pukanie do niego lub śpiewanie mu kołysanek.

Dwulatkowi możesz kupić lalkę i pozwolić się nią zajmować, tłumacząc, że tak samo będziecie się opiekować młodszym braciszkiem. Zachęć, by pomógł Ci przygotować pokój dla rodzeństwa, zabierz go do sklepu, by kupować razem ubranka dla niemowlaka. Zaproponuj, aby przyszykował swoje stare śpioszki dla dzidziusia. Ale nie odbieraj mu rzeczy „dla siostrzyczki”, bo zacznie postrzegać rodzeństwo jako zagrożenie.

Przygotuj dziecko na czas, gdy będziesz rodzić

Przygotuj także dziecko na kilkudniowe rozstanie, gdy będziesz w szpitalu. Potrenujcie zostawanie bez mamy na noc (np. u dziadków).

Zobacz także

Jeśli musisz w ciąży leżeć, pomyśl o niani lub osobie z rodziny, która przejmie część twoich obowiązków. Ale nadal poświęcaj dużo czasu dziecku, by nie miało poczucia, że brat jeszcze przed narodzinami zabiera mu mamę. Po porodzie dbaj, by mieć codziennie przynajmniej godzinę, którą spędzisz tylko ze starszym dzieckiem!

Wielkie przygotowania na pojawienie się rodzeństwa

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji?

  • Nie wprowadzaj dużych zmian (np. przenosiny do własnego pokoiku) w terminie narodzin rodzeństwa. Odłóż to lub zrób wcześniej, by starszak nie wiązał ich z pojawieniem się maleństwa.
  • Chwal dziecko, jeśli samo chce oddać dzidziusiowi grzechotkę czy kocyk. Ale nie zmuszaj do tego.
  • Czytaj książeczki, gdzie bohater ma rodzeństwo, np. z serii o Kamyczku, Basi.
  • Zainteresuj dziecko niemowlakami – może w rodzinie urodziło się dziecko? Pozwól malcowi głaskać, bawić się z nim.
  • Naucz dziecko chodzić pieszo, bez wózka. Unikniesz potem spacerów z podwójnym wózkiem albo marudzenia.
  • Przygotuj się na „cofnięcie w rozwoju”. Dwulatek przy bobasie może nagle „zapomnieć” o nocniku albo domagać się butelki. To się zdarza i na pewno z czasem minie. Po porodzie starszak może ci się wydać duży i samodzielny. Ale pamiętaj, że on nadal jest malutki i bardzo cię potrzebuje.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama