nie!
fotolia.com
Wychowanie

25 sposobów, jak odmówić dziecku, nie mówiąc "nie"

Rodzice podejmują większość decyzji za swoje dzieci i wiele z tych decyzji nie cieszy się popularnością wśród najmłodszych. Zobacz, jak nie dopuścić do płaczu i histerii dziecka i osiągnąć swój cel.

Odmawianie czegoś dziecku jest zaskakująco trudną sztuką. Przecież chciałabyś mu przychylić nieba, ale pewne rzeczy zwyczajnie mu nie służą. Dlatego niektóre kontrowersyjne (zdaniem dziecka) decyzje podejmujesz dla jego dobra. Zakaz jedzenia słodyczy, oglądania telewizji przez pół dnia – to może sprowokować atak płaczu. A jeśli tych odmownych decyzji musisz wydać więcej, raczej nie zostaniesz ulubionym rodzicem tygodnia, nie mówiąc o tym, ilu jęków wysłuchasz. Są jednak sytuacje, w których musisz twardo powiedzieć "nie". Na szczęście są też sposoby, jak zrobić to mądrze. 

Zamiast krzyczeć "nie", kiedy dziecko pyta cię, czy może zjeść górę słodyczy przed obiadem, daj mu wybór – jeden cukierek teraz lub kilka po obiedzie. A kiedy twój 3-latek rzuca w ciebie klockami, zamiast zbudować powóz dla króla, wyraźnie mu powiedz, że to cię smuci i że chętnie mu pomożesz zbudować coś fantastycznego. Jednym słowem – dawaj dziecku pozytywne alternatywy, zamiast ucinać dyskusję ostrym “nie". 

Taki sposób komunikacji zajmie może więcej czasu, ale też przyniesie więcej korzyści. Oszczędzisz sobie wielu potencjalnych awantur z dzieckiem, a dzięki temu ono nauczy się bardziej skutecznego sposobu porozumiewania się.  

Oto 25 sposobów, jak odmówić dziecku, nie używając słowa “nie"

1.    Pokażę ci, jak to zrobić.
2.    Wiem, że chcesz, ale teraz nie możemy.
3.    Mogę ci pomóc.
4.    Pomyślmy o tym przez chwilkę.
5.    To chyba się nie uda.
6.    Może jutro?
7.    Poczytajmy książeczkę zamiast tego.
8.    Musisz mi opowiedzieć o tym więcej.
9.    Zrobimy to inaczej.
10.    Nie mogę ci na to pozwolić.
11.    Spróbujmy czegoś innego w zamian.
12.    Pokażesz mi, jak to trzeba zrobić?
13.    To nie jest twoja zabawka. Razem poszukajmy twojej łopatki.
14.    Podejdź w tamtą stronę.
15.    Jak się umawialiśmy?
16.    Byłabym bardzo rozczarowana, gdybyś to zrobiła.
17.    Czy jest jakiś inny sposób, żeby to zrobić?
18.    To chyba nie jest najlepszy pomysł.
19.    Nie w tej chwili. 
20.    Jak myślisz – jaka jest odpowiedź na to pytanie?
21.    Przecież jesteś od niego mądrzejszy.
22.    Bardzo bym  chciała, ale nie możemy.
23.    A co ty na to? Pyszne maliny zamiast niezdrowego lizaka? 
24.    Pokażę ci szybszy (śmieszniejszy/fajniejszy/itd.) sposób, żeby to zrobić.
25.    To nie jest bezpieczne

Czytaj też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mama i córka w sklepie
fotolia.com
Wychowanie
Zamiast kary - co może zrobić rodzic
Kara nie zawsze musi się wiązać z zakazami i restrykcjami; często wystarczy zwrócenie dziecku uwagi czy zmartwienie wyrażone przez rodzica. Co jeszcze może zrobić rodzic, jeśli nie chce karać dziecka - radzi psycholog Elżbieta Rakowska. Przeczytaj i wydrukuj!

Zamiast kary - ściągawka dla rodziców  1. Wyraź swoje uczucia wobec zachowania dziecka, nie atakując jego charakteru na przykład: Jestem wściekła, że znowu nie chcesz się ubierać , a mamy wyjść na spacer. 2. Wyraź ostry sprzeciw wobec zachowania dziecka na przykład: Nie zgadzam się, żebyś szedł spać nie myjąc zębów. 3. Określ swoje oczekiwania na przykład: Oczekuję, że tu przyjdziesz i zaraz będziesz się ubierać do wyjścia. 4. Wskaż dziecku jak może naprawić zło na przykład: Możesz mi zrobić niespodziankę i teraz szybko ubrać buciki . 5. Zaproponuj dziecku wybór na przykład: Mogę na ciebie poczekać jeszcze chwilę w korytarzu albo za drzwiami, sam zdecyduj. 6. Przejmij inicjatywę bez tłumaczeń na przykład:  Co trzeba teraz zrobić, ty mi powiedz. Muszę cię ubrać na siłę (i ubierasz). 7. Wspólnie z dzieckiem rozwiąż problem na przykład: Możemy ustalić, jak to zrobić, żebyśmy mogli wyjść na spacer bez szarpania się i w zgodzie... 8. Daj dziecku odczuć konsekwencje złego zachowania – poinformuj o uczuciach poszkodowanych, zachęć swoje dziecko do samodzielnego zaplanowania rozwiązania tej sytuacji (zadośćuczynienia). Dowiedz się, jak to zrobi i dlaczego właśnie tak; dopilnuj wykonania. Niech dziecko samo sprawdzi, czy nastąpiło wybaczenie i pojednanie, zachęć wtedy do dalszych wspólnych kontaktów. Nie pozwól na „rozmycie” się całej sprawy . Na przykład: -Sypiesz dzieci piaskiem, więc teraz nie możesz bawić się w piaskownicy. Spójrz! Dzieci są bardzo niezadowolone, że je posypałeś, a ta dziewczynka ma pełno piasku na czapce i jest jej z tym nieprzyjemnie. Jej mama będzie musiała strzepywać piasek z czapki tak, żeby nie wpadł do oczu. Powiedz, co teraz musisz zrobić, żeby wszystkim było milo dalej bawić się z tobą? Chcesz przeprosić? –...

Godzina tylko dla siebie
Mama
Godzina tylko dla siebie: dlaczego wszystkie powinnyśmy być Francuzkami?
Jak znaleźć czas tylko dla siebie i swojego rozwoju osobistego oraz dlaczego to takie ważne? O tym, dlaczego powinnyśmy brać przykład z Francuzek i o programie "Godzina tylko dla siebie", skierowanym do obecnych i przyszłych mam, rozmawiamy z jego autorką, Kamilą Kubiak.

Opracowała Pani program rozwoju osobistego dla przyszłych i obecnych mam oraz kobiet planujących macierzyństwo. Skąd wziął się pomysł na "Godzinę tylko dla siebie"? Kiedy mieszkałam jeszcze w Nowym Jorku mój narzeczony, który był Francuzem, został wysłany z pracy do Polski na 3 tygodnie. Po powrocie powiedział: "Wiesz, jak cię poznałem to byłem tobą zafascynowany, bo jesteś taka silna... ale po tym, jak pojechałem do twojej ojczyzny zrozumiałem, że wy wszystkie takie jesteście, że to kobiety zmieniły system". I ja się z nim absolutnie zgadzam. Tylko, że on nie wiedział, jaką kobiety płaciły za to cenę, bo społeczeństwo wciąż coś od nich wymagało. Miały być matkami, żonami, Paniami domu oraz kobietami czynnymi zawodowo.  To było w Polkach niesamowite – że dały radę na dwóch dużych płaszczyznach. Płacąc za to dużą cenę... Bardzo dużą! Teraz, gdy wróciłam do Polski jako dreamsetterka, zauważyłam, że te kobiety ułożyły sobie życie i chcą realizować swoje cele i marzenia, tylko nie mają na to czasu.  To jedna grupa kobiet. Druga grupa kobiet nie odnalazła się w tej rzeczywistości. Zostały w domach, pilnują dzieci, a schemat jest taki, że idą na wychowawczy na 3 lata, a potem nie mają gdzie wrócić, zachodzą w drugą ciążę, kolejny urlop, to już 6 lat... A po 6 latach będzie coraz gorzej! Życie zawodowe pędzi. I stąd pomysł na "Godzinę tylko dla siebie". Paniom, które szukają sposobów na zmiany w życiu program pomoże przygotować plan dzialania oraz znaleźć ich własne rozwiązania. Opracowałam ten program na podstawie francuskich kobiet, które są pozytywnymi egoistkami i potrafią być wszędzie na 100 proc. Dlatego, uważam, że warto inspirować się tym co sprawdzone i skuteczne. My, Polki, bardzo często czujemy się winne, kiedy myślimy o sobie, prawda? Tak, a tak nie wolno. Rzadko mówi się w Polsce...

Mama pisze felieton
Fotolia
Mama
Zwykły dzień - felieton czytelniczki
Mamusiu! Zrobisz mi pić? – Z pokoju słyszę jak moja starsza córeczka domaga się czegoś do picia. – Chcesz soczek z czarnej porzeczki czy kompot z jabłek? – Chcę kompocik!

Mamusiu! Zrobisz mi pić? – Z pokoju słyszę jak moja starsza córeczka domaga się czegoś do picia. – Chcesz soczek z czarnej porzeczki czy kompot z jabłek? – Chcę kompocik! Pora obiadowa, a ja mam jeszcze ziemniaki nieobrane i nieugotowany makaron do rosołu. Muszę się sprężyć i zrobić obiad . Przydałoby się też posprzątać w łazience, poodkurzać i poprasować stertę ubrań, która leży już dobry tydzień. Eh, tylko czasu brak.  – Mamusiuuu! Gabisia płacze! – No to już chyba nici ze sprzątania. Czemu ta moja młodsza córka tak marudzi? Ania tak nie płakała! Potrafiła większość dnia przespać, budząc się na jedzenie i przebranie. – No już, Gabrysiu, mamusia cię nakarmi, przebierze i pójdziesz sobie spać. Godzina bujania w wózku pomaga i malutka zasypia, a ja mogę dokończyć to, co robiłam wcześniej. Anusia jest już dużą dziewczynką i kiedy dostanie plastelinę albo kredki, nie ma jej dobrą godzinę, a ja mogę troszkę ogarnąć bałagan. No, to teraz dokończę obiad i biorę się za ogarnięcie domu .  Ledwo obrałam ziemniaki słyszę: – Mamusiu! Gabisia płacze! – Co się dzieje, córeczko? Dlaczego płaczesz? Czy coś ci dolega? – Córeczka uspokaja się, gdy tylko biorę ją na ręce. Jak szybko nauczyła się, że na rękach najlepiej! To chodź, maluchu, pokażę ci nasze mieszkanko. Wycieczka, karmienie i przebranie zajęło nam prawie godzinkę, ale mała śpi. Uf, to idę kończyć to, co zaplanowałam. – Mamusiu, mamusiu, nudzę się! – Eh, czemu one nie dadzą mi posprzątać? Przecież robię to dla nich, żeby było czysto, a obiad był na czas. – To chodź, pomożesz mi sprzątać . Tutaj masz ściereczkę i umyj stoliczek. Stuk! Hałas, że ho-ho. Co się stało? Przerażona pobiegłam do pokoju, gdzie sprzątała moja córeczka. – Mamusiu, psieplasiam, nie chciałam. Uf, to tylko cukierniczka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak