Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama daje dziecku pieniądze kieszonkowe
Fotolia
Mama

Nie stać cię na zachcianki dziecka? Nie daj się złym emocjom

Nie stać cię na kupowanie dziecku rzeczy, o których marzy i które mają jego rówieśnicy? Podpowiadamy, jak odmawiać z korzyścią dla wszystkich i nie dać się poczuciu winy i gniewu.

Ten  moment pojawia się zazwyczaj w okolicach świąt i urodzin, ale nie tylko: chwila, kiedy musimy odmówić dziecku czegoś, o czym marzy, bo nas na to nie stać albo nie chcemy tego kupić. Im dziecko starsze, tym trudniej, bo i wymagania coraz większe. Staczamy ze sobą wewnętrzną walkę, zastanawiając się, które życzenie jest już fanaberią, a które mieści się jeszcze w granicach rozsądku. Same przecież też lubimy kupić sobie coś dla przyjemności, a nie tylko po to, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby. Jak to wypośrodkować, by nie dać się zwariować? Zwłaszcza, kiedy zakupy dla dziecka zaczynają wywoływać w nas poczucie winy lub złość...

Dlaczego akurat te emocje? Poczucie winy pojawia się, kiedy nie możemy sprostać oczekiwaniom innych, dać im tego, czego od nas chcą. Złość to druga strona medalu: kiedy my nie dostajemy tego, co chcemy albo kiedy czujemy, że spełniamy potrzeby innych swoim kosztem. Niełatwe te uczucia, ale są naturalną częścią rodzicielstwa. 

Czuję się winna, bo nie mogę ci tego kupić

- Czuję się okropnie winna, że inne dzieci w klasie mojej dwójki mają wszystko, a mnie nie stać. Nie żyjemy w ubóstwie, ale większość domowego budżetu idzie na jedzenie i rachunki, nie ma szans, żebym odłożyła na konsole, tablety itd. Dwóch par markowych butów też nie kupię, kupujemy ubrania w tanich sieciówkach. I jakoś sobie z tym nie radzę, uważam, że zawiodłam moje dzieciaki jako rodzic – zwierza się Iwona, mama dzieci w wieku szkolnym.

Nie chcemy, żeby dzieci odstawały od grupy rówieśniczej albo żeby im dokuczano z powodu ubrań, które noszą czy telefonu, którego używają. Nie chcemy, żeby czuły się gorsze od kolegów i koleżanek z klasy. Z drugiej strony czujemy sprzeciw przeciwko kupowaniu nowego sprzętu elektronicznego tylko dlatego, że właśnie pojawił się nowy model. Nierzadko też po prostu nie stać nas na taki zakup. W tym momencie często czujemy się winne wobec swojego dziecka. I kiepsko oceniamy się jako rodzice. W rankingu popularności na najfajniejszą mamę czy tatę świata spadamy – w swoich oczach – daleko poza podium.

Jestem zła, że mnie o to prosisz

Innym uczuciem, która może w nas wywołać kolejna prośba dziecka o dobra materialne jest gniew: na dziecko, bo znowu o coś prosi lub dlatego, że wywołuje w nas poczucie winy; na partnera, pracodawcę, siebie – z powodu niesprzyjającej sytuacji materialnej. I znowu na dziecko: dlaczego nie może cieszyć się z tego, co ma, okazać więcej wdzięczności

Złość może pojawić się także dlatego, że ulegamy – znowu kupiłyśmy dziecku nowe drogie buty, na które tak bardzo nalegało albo nowy model smartfona. Uważamy, że to nieuzasadniony wydatek, że naszemu dziecku zbyt łatwo wszystko przychodzi, ale nie umiemy mu odmówić. Raczej zrezygnujemy z zakupu nowych butów dla siebie, niż odmówimy nastolatkowi nowego super plecaka. I to też może wzbudzać w nas gniew i poczucie niesprawiedliwości.

Zanim kupisz, zapytaj sama siebie

Żeby uniknąć złości na siebie lub dziecko, zanim spełnisz jego zachciankę, zastanów się, czy jest to coś, co w Twojej ocenie jest ważne, czy też czujesz się zmuszona do zakupu. Zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy mogę to kupić bez  poważnego uszczerbku dla domowego budżetu?
  • Czy moje dziecko korzysta odpowiedzialnie z technologii/szanuje rzeczy, które kupuję mu z wyrzeczeniem?
  • Jakie korzyści wyniesie z posiadania tego przedmiotu/co straci nie mając go?
  • Czy kupię to tylko po to, żeby dziecko nie miało do mnie żalu?
  • Czy chcę to kupić tylko dlatego, żeby nie odstawało od innych? Czy to dobry powód?

Odmawiaj bez poczucia winy

Jak wybrnąć z tego kręgu negatywnych emocji? Co zrobić, by nauczyć się odmawiać dziecku bez poczucia winy? Po pierwsze, jak zauważa psycholog Agata Marszałek, odmawianie jest często trudniejsze dla nas niż dla dziecka i to my mamy z tym większy problem: - Rodzicom dużo trudniej jest mówić "nie"  niż dzieciom. Rodzicielskie "nie" często budzi w nas wyrzuty sumienia, żal, poczucie winy. Dzieci wydają się mieć z tym słowem mniej problemu – przekonuje Marszałek. 

Kupowanie dziecku wszystkiego, o co poprosi jest też po prostu krzywdzące dla dziecka, bo tworzy nierealistyczny obraz świata. - Odmawianie nie tylko nie jest niczym złym, ale wręcz jest ważną umiejętnością każdego rodzica – podkreśla psycholog. - Jest rozwojowe dla dziecka. Pozwala mu konfrontować się z realnym światem i realnymi ograniczeniami, które w ciągu całego życia będą pojawiały się na jego drodze. Dobrze, jeśli dzieci uczą się radzić sobie najpierw  z małymi frustracjami, jak np. niemożność  posiadania autka, którym bawi się kolega lub różowej spódniczki, w której przyszła do przedszkola koleżanka. Jeśli na tym etapie uda się pokazać dziecku, że nie wszystko jest warte awantur lub że można na coś poczekać  lub z czegoś zrezygnować, to  dużo łatwiej nasz nastolatek za parę lat zaakceptuje fakt, że nie może dostać najnowszego  modelu telefonu lub ekstra gry komputerowej. W konsekwencji łatwiej mu będzie funkcjonować  w dorosłym życiu, kiedy to każdego niemal dnia większość z nas musi podejmować decyzje i godzić się z ich konsekwencjami – wyjaśnia Agata Marszałek.

Jak odmawiać z korzyścią dla dziecka i siebie?

Ważny jest sposób, w jaki wytłumaczymy dziecku powód naszej odmowy: - Myślę, że bez względu na okoliczności ważna jest konsekwencja – mówi psycholog. - Jeśli rodzic ma pewność, że na coś się nie zgadza, powinien tę pewność okazać przez nieugiętą odmowę. Maluchowi można "osłodzić" tę stanowczość proponując mu coś w zamian – coś, co niezwiązane jest z materialnym wymiarem: wspólny czas, pomysł na zabawę itd. Pokazujmy tym samym, że nie trzeba "mieć", żeby się cieszyć i doświadczać przyjemności. Pokazujemy, że rzeczy materialne można z łatwością zastąpić tym, co nie wymaga nakładów finansowych i co ma każdy: wyobraźnią, kreatywnością, zaangażowaniem. I że do tego każdy z nas ma w zasadzie nieograniczony dostęp – tłumaczy.

Co z nastolatkami? Ich potrzeby są większe, a presja rówieśników nie do zlekceważenia. Agata Marszałek mówi, że starszemu dziecku można wyjaśnić, w sposób adekwatny do wieku, dlaczego nie zgadzamy się na spełnienie prośby. Taka postawa niesie ze sobą wiele korzyści: - Starsze dzieci uczą się w ten sposób uczestniczenia w rodzinnych decyzjach związanych z różnymi ograniczeniami oraz swojego "wkładu" w funkcjonowanie materialne rodziny – wyjaśnia psycholog. - Warto też pokazywać dzieciom  i tłumaczyć na różnych płaszczyznach funkcjonowania, że to, co mają, za ile i jakiej marki tak naprawdę nie zmieni tego, jakie są i kim są. Że tego się nie da kupić lub przelicytować. Rodzic może pomóc dziecku zainwestować w siebie – w wiarę, że jest jedyne w swoim rodzaju i bezcenne – podkreśla Marszałek.

Zgadza się z tym Kasia, mama gimnazjalistki: - Pamiętam ze swojego dzieciństwa, że rodziców nie stać było na wiele rzeczy, które mieli moi rówieśnicy. Rozumiałam to. Pewnie, chciałam mieć takie same dżinsy i czasem byłam zła na rodziców i miałam do nich żal, ale nie było to coś co zniszczyło mi dzieciństwo. Miałam fajnych przyjaciół, bo sama byłam fajna. I oni też. I to jest najważniejsze, patrząc teraz z perspektywy rodzica – nauczyć dziecko, że nie to, co mamy sprawia, że jesteśmy fajni, tylko to, jacy jesteśmy w środku.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

kłótnia w związku
Fotolia
Związki i seks
Czego kobiety nie akceptują w związkach? 10 spornych kwestii
Wiemy, jakich zachowań partnerów Polki nie akceptują w związkach i jakie rzeczy są dla nich nie do przeskoczenia. Czy coś z tej listy was dziwi?

Bycie w związku wymaga pracy. Nawet w tych najbardziej udanych relacjach pojawiają się konflikty i momenty, w których nasz ukochany wzbudza w nas złość. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji" dowiadujemy się, czego Polki nie akceptują w związkach i u swoich partnerów: Nieuczciwość, obłuda, nieuprzejmość Najwięcej kobiet w badaniu TNS Polska wskazało właśnie na te trzy cechy. Chcemy mieć życzliwych i uczciwych partnerów, a obłuda nas odrzuca. To właśnie cechy charakteru mężczyzny odgrywają główną rolę przy wyborze towarzysza życia. Wg badań te najbardziej pożądane u mężczyzny to życzliwość, inteligencja, empatia i dobry stan zdrowia . A o tym, że zdaniem kobiet niełatwo o takich mężczyzn świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez SGH – połowa Polek w wieku prokreacyjnym twierdzi, że nie ma dzieci, bo nie spotkała nikogo, z kim mogłaby stworzyć poważny związek i mieć dzieci. Brak skłonności do kompromisu Mężczyzna, który nie chce ustąpić lub znaleźć rozwiązania, które mogłoby zadowolić obie strony także wzbudza naszą niechęć. Czasy, kiedy to kobiety zawsze ustępowały, a mężczyzna miał ostatnie słowo w każdej sprawie przeszły już do historii. Umiejętność wypracowywania uczciwych kompromisów to bardzo ważna rzecz dla pokonania różnic i problemów w związkach . Naturalne jest to, że będą się pojawiać sytuacje, które będziemy oceniać inaczej, ponieważ jednak tworzymy związek musimy znaleźć takie rozwiązanie problemu, które nie skrzywdzi jednego z nas. Brak wsparcia i zaangażowania ze strony partnera - Wiadomo, że nie możemy robić wszystkiego razem, bo to absurdalne. Ważne jest to, żeby wprowadzać rozmowę we wspólną przestrzeń bycia razem. I uczyć się tego, jak rozmawiać –...

Kinga Ślużyńska - life coach, psycholog, psychoterapeuta
Anna Maria Zagórska
Mama
Psycholog o macierzyństwie: „Perfekcyjnie nie będzie”
„Może ja jestem jakaś gorsza, niewystarczająca?” – pomyślałaś tak kiedyś? Przeczytaj rozmowę z psychologiem o tym, jak się nie zagubić w roli matki.

Dlaczego my, mamy, jesteśmy zmęczone, ciągle w biegu, nie mamy chwili na złapanie oddechu? „Chcemy wszystko robić jednocześnie. To nas gubi. Byłoby nam dużo łatwiej, gdybyśmy nie miały wobec siebie tak wielkich oczekiwań i robiły różne rzeczy w swoim tempie” – mówi Kinga Ślużyńska, psycholog, life coach, psychoterapeuta . A czy można inaczej? Sprawdź. My, matki, żyjemy chyba tylko dzięki kawie. W ciągłym biegu! Jak my dajemy sobie w ogóle radę? Czasem mam wrażenie, że ostatkiem sił, szczególnie wtedy, gdy kobieta ma na sobie obowiązków za 2-3 etaty. Ogrom zadań, które kobiety na siebie biorą, bywa porażający. Potem ledwo się z tym wyrabiają, pracują w weekendy, siedzą po nocach, kosztem np. snu, randki z mężem czy wypoczynku.  Znak naszych czasów, czy tak było zawsze? Nasze matki też tak goniły ostatkiem sił? Wydaje mi się, że kiedyś mieliśmy większą pomoc rodziny, mieszkaliśmy bliżej siebie, częściej korzystaliśmy z pomocy babci, sąsiadów, koleżanek, nie było komputerów, smartfonów, nie zabieraliśmy pracy do domu. Ale czy kiedyś kobiety miały lżej i były bardziej wypoczęte? Trudno powiedzieć. W dzisiejszym świecie jest na pewno więcej oczekiwań, jakie my kobiety chcemy spełniać np. określonego wzorca macierzyństwa, perfekcyjnej pani domu.  Chcemy dobrze pełnić swoje role, a nawet kilka na raz i to na 100 proc. Rozmawiając z kobietami słyszę, jak bardzo chcą robić karierę, być dobrą żoną, doskonałą matką... One nie tylko chcą pracować, chcą robić coś wyjątkowego, z pasją, mieć osiągnięcia. I jeszcze chcą to jednocześnie godzić z opieką nad małymi dziećmi. Niestety nie da się wszystkiego robić na raz, na 100 proc. i jeszcze być przy tym wypoczętą. To, że tak wiele od siebie oczekujemy, budzi dużo napięcia– już od tego można poczuć się zmęczonym!  Skąd bierze się ta presja? Z...

Jak radzić sobie ze złością na dziecko
Fotolia
Mama
Skąd ta złość na dziecko i jak sobie z nią radzić
Zdarza ci się złościć na dziecko? Dlaczego tak się dzieje, skoro je kochasz? Przeczytaj, jak sobie z tą złością poradzić.

Dziecko - kochasz je nad życie, ale czasami doprowadza cię do wściekłości. Podnosisz głos, a za chwilę masz wyrzuty sumienia widząc jego wykrzywioną w podkówkę buzię. Obiecujesz sobie, że już nigdy nie nakrzyczysz na dziecko , nie stracisz panowania nad sobą. Do następnego razu. Dzieci marudzą, płaczą, zachowują się irracjonalnie. Odmawiają współpracy, kiedy trzeba się spieszyć. W takich sytuacjach czujesz złość na dziecko. Znowu to robi – myślisz sobie. Robi mi na złość. Już nie mogę. Nie wytrzymam, mam dość. I wybuchasz. Krzyczysz, twoje dziecko się boi, a ty czujesz się podle. Chcesz nauczyć dziecko panowania nad emocjami, ale czujesz, że sama nie jesteś dobrym przykładem. Skąd bierze się ta złość, którą odczuwasz w stosunku do dziecka? Złość nie jest zła Wyobraźmy sobie taką sytuację: codziennie rano budzisz dziecko, żeby iść z nim do przedszkola. Potem biegniesz do pracy. I każdego ranka powtarza się ten sam scenariusz : najpierw dziecko nie chce wstać, potem nie chce się ubrać, potem rozlewa na siebie mleko, potem płacze, bo nie chce wyjść z domu albo zaczyna się czymś bawić i nie chce tej zabawy przerwać. A minuty nieubłaganie mijają. Wiesz już, że znowu wyjdziecie za późno i znowu spóźnisz się do pracy. Boisz się reakcji szefa. Do tego jesteś niewyspana. Co robisz? W którymś momencie pękasz: może już przy ubieraniu, może dopiero przy rozlanym mleku: zaczynasz krzyczeć . Jesteś zła, sfrustrowana i zestresowana. Złość bierze górę. Złość sama w sobie, jako uczucie, nie jest zła. Zły może być sposób, w jaki ją wyrażamy - i to tutaj jest pole do pracy nad sobą. Odczuwamy całe spektrum różnych emocji – niektóre są przyjemne, inne nie. Każda ma jakiś cel, czemuś służy. Złość jest sygnałem ostrzegawczym : coś mi nie pasuje, czuję się zagrożona, moje potrzeby są zaniedbywane. Złość motywuje do zmiany...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj