rodzice, mama, tata, dziecko, łóżko, sex, rozmowa
Wychowanie

Kłopotliwe pytania, które dręczą rodziców – o intymność, nagość, seks

Dzieci zwykle nie pytają o seks, ale o to, skąd się wzięły. Czy jesteś już przygotowana na rozmowę ze swoim dzieckiem o „tych” sprawach?

Przebrana w seksowną koszulkę, z błyskiem w oku zbliżasz się do partnera, który patrzy na ciebie pożądliwie. Zapominacie o bożym świecie. Do czasu, kiedy nagle okazuje się, że macie niespodziewaną widownię w postaci waszej pociechy wyrwanej ze snu miłosnymi odgłosami.

Dziecko przyłapało was na uprawianiu seksu. Co teraz?

Takie historie mogą się zdarzać. Gdy następnego dnia dziecko nie wraca do tematu i nie sprawia wrażenia wstrząśniętego – nie roztrząsajcie tego incydentu. Ale jeśli wygląda na przestraszone, nie można tego ignorować. Dla dziecka, które nie ma pojęcia o tym, co się dzieje, pozycje miłosne mogą wydawać się agresywne, a wasze westchnienia przypominać reakcję na ból, a nie na przyjemność. Trzeba zapewnić, bez drobiazgowych wyjaśnień, że nie robiliście sobie krzywdy, ale przytulaliście się i całowaliście, tak jak to robią rodzice.

Ile o seksie powiedzieć dziecku?

To zależy do wieku dziecka. Dzieci do trzeciego roku życia na ogół nie są zainteresowane technicznymi aspektami poczęcia. Zwykle wystarcza im wiedza na temat własnego istnienia, która zaczyna się od pobytu w brzuszku mamusi. Trzymajcie się faktów, ale darujcie sobie opowieści o bocianie i grządce kapusty. Mówcie tylko tyle, o ile dziecko zapyta – nigdy więcej. I pamiętajcie: ono nie pyta o seks, ale o rozmnażanie – o to, skąd się biorą dzieci.
Tłumacząc pewne kwestie dotyczące erotyki, zawsze podkreślajcie emocjonalną stronę związku. Jeśli np. dziecko zobaczy w telewizji scenę miłosną, na pytanie: „Co oni robią?” odpowiedz: „Kochają się”. Jeśli to nie wystarczy, dodaj, że kiedy dorośli są sobie bliscy, to lubią spać w jednym łóżku, całować się i przytulać. Pozwoli to wybrnąć z sytuacji, tzn. odpowiedzieć szczerze, ale bez wnikania w techniczne szczegóły. Kiedy mały ciekawski zacznie dociekać, skąd wziął się dzidziuś w brzuchu jego cioci, opowiedz o małym ziarenku, które podarował jej wujek. Pytaj, jak on to rozumie. Unikniesz zabawnych sytuacji, bo niektórym dzieciom zdarza się nawet podejrzewać ciężarne o kanibalizm...

Jak zachowywać się podczas rozmowy o seksie?

Dzieci nie rodzą się z poczuciem wstydu, to my je tego uczymy. Dla dziecka pytanie: „Którędy dzidziuś wychodzi z brzuszka?” jest takim samym pytaniem jak: „Co to jest prąd?”. Nie rozumie, dlaczego o prądzie opowiadasz spokojnie, a o narodzinach z zażenowaniem. Jeśli czerwienisz się ze wstydu, pomyśl, że reakcja dziecka może być taka sama jak na wykład o funkcjonowaniu silnika. Nie ucz go więc, że narodziny czy anatomia człowieka to tematy tabu. Już na tym etapie to od ciebie zależy, jak twoje dziecko będzie sprawy seksu postrzegało w przyszłości.

Czy można okazywać sobie czułość przy dziecku?

Choć nie można unikać mówienia o intymnych stronach życia, wiele informacji rodzice mogą przekazać dzieciom bez słów. Maluchy to doskonali obserwatorzy. Mogą nie rozumieć relacji między mamą i tatą, a świetnie je wyczuwają. Dziecko, które rano pakuje się do łóżka rodziców, powinno widzieć ich uśmiechniętych, a nie warczących na siebie, gdy tylko otworzą oczy. 
Nie bójcie się przy dziecku przytulać i całować, ale nie róbcie też tego w nadmierny sposób. Nigdy nie włączajcie dziecka w swoje życie uczuciowe poprzez zbyt „naerotyzowaną” atmosferę w domu. Tak postępując, przyczyniacie się do tego, by wasza pociecha nie miała w przyszłości problemów z okazywaniem uczuć.

8 rad, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

  1. Nie ignoruj dziecka, jeśli uparcie dopytuje się, skąd się wzięło na tym świecie.
  2. Nie złość się, gdy dziecko zadaje niewygodne pytania.
  3. Nie rozmawiaj o seksie, kiedy czujesz się skrępowana.
  4. Postaraj się uspokoić albo poproś swojego partnera, by wyręczył cię w rozmowie z dzieckiem.
  5. Nie okłamuj dziecka, mów mu prawdę odpowiednio dostosowaną do jego wieku i potrzeb.
  6. Nie karz dziecka za to, że zainteresowało się miłosną tematyką.
  7. Nie utrwalaj przekonania, że intymna sfera życia człowieka jest czymś złym i niepożądanym.
  8. Poszukaj odpowiednich książek, które wyjaśnią dziecku tajemnice tej sfery życia.

Czytaj też: Gdzie są granice intymności mamy?

Konsultacja: Małgorzata Ohme, specjalizuje się w psychologii rozwoju, jest doktorantką PAN

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

seks przy śpiącym dziecku
Adobe Stock
Aktualności
Czy możesz uprawiać seks przy śpiącym dziecku?
Kochacie się, a obok w tym samym pokoju śpi wasz 2-letni maluch. Wpłynie to na jego rozwój psychiczny? Takie pytanie zadała w sieci blogerka Mama na Kozetce, a odpowiedzi, jakie uzyskała, wbiły ją w „w fotel”.

Mama na Kozetce to tak naprawdę Izabela Markiewicz. Jest psychologiem i psychoterapeutą , a także mamą kilkuletniego syna. Prowadzi blog, w którym pokazuje macierzyństwo, a pytania i wątpliwości, jakie przy tej okazji powstają, chętnie analizuje pod kątem swojej wiedzy psychologicznej. Nie tak dawno zapytała internautów, co sądzą o seksie przy śpiącym dziecku. Chyba nie takich odpowiedzi się spodziewała. #Nieprzydziecku Mama na Kozetce stworzyła ankietę, zadała pytanie: "Czy uprawianie seksu w tym samym pokoju, w którym śpi nasze dziecko (bardzo małe, załóżmy do 2 roku życia) ma znaczenie dla jego rozwoju psychicznego?". Były dwie odpowiedzi: tak albo nie. Po dwóch godzinach zerknęła na wyniki i jak mówi "wbiło ją w fotel" zupełnie, ponieważ aż 79 proc . biorących udział w ankiecie odpowiedziało, że nie ma to wpływu na rozwój dziecka, a tylko 21 proc. że ma. Pani Izabela, patrząc na problem przez pryzmat swojego zawodu, stawia sprawę w jasny sposób: uprawianie miłości przy śpiącym dziecku nie wchodzi w grę. Stąd swój wpis Mama na Kozetce oznaczyła hasztagiem #nieprzydziecku. Dlaczego? Bo to mu szkodzi! " Seks rodziców nawet przy śpiącym dziecku jest potencjalnie bardzo traumatyzujący dla dziecka . To jest jedyna możliwa odpowiedź na to pytanie" - napisała. Jak podkreśliła, "w przypadku bardzo małych dzieci nie jesteśmy też w stanie stwierdzić na pewno, że dziecko śpi, a nie, że właśnie przebudza się i jest świadome tego, co się dzieje. No i właśnie... Świadome na swój własny, dziecięcy, niedojrzały sposób. Nie powinniśmy narażać naszego dziecka na takie doświadczenia i to niezależnie od tego, czy ma 4 tygodnie, miesiące czy lata". Okey, nie róbmy tego, ale żeby od razu trauma? Opinia mamy podzieliła internautów i pod postem pojawiło się szereg komentarzy. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników...

kobieta, mężczyzna, łóżko, seks
fotolia
Seks w ciąży
Seks po porodzie: jak odzyskać bliskość, mówi seksuolog
Łóżko kojarzy ci się tylko z miejscem do spania? Jesteś ciągle zmęczona, nie masz ochoty na seks? I boisz się, że będzie bolało? Seksuolog odpowiada na pytania o seks po porodzie.

Co zrobić, aby intymność na nowo zagościła w waszym związku? Jak wzbudzić w sobie ochotę na miłosne uniesienia? O seksie po porodzie opowiada Alicja Długołęcka, seksuolog z Zakładu Psychoterapii Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Młode mamy pytają: kiedy seks po porodzie będzie taki jak dawniej? No cóż... W pewnym sensie już nigdy. Nie łudźmy się – seks po urodzeniu dziecka niewątpliwie się zmieni. To zresztą zrozumiałe: mamy do czynienia z zupełnie innym układem, inną sytuacją psychologiczną. Bezpośrednio po porodzie inne hormony działają na kobietę. Nie jest wówczas nastawiona na ekstatyczne przeżycia seksualne, ale raczej na bliskość i czułe pieszczoty. Poza tym pojawienie się noworodka zmienia nasz stosunek do łóżkowych igraszek. Nagle okazuje się, że efektem seksu może być cud życia. Oczywiście, nie chodzi o to, że zaczniemy traktować seks z nabożeństwem, ale że wspinamy się na nieco wyższy poziom świadomości seksualnej. Naszym zabawom zaczyna towarzyszyć głębsza refleksja. Czytaj też: Pytania o seks po porodzie Skąd bierze się taka zmiana nastawienia? Zaczyna się to już podczas porodu, kiedy wyzwala się ogromna ilość oksytocyny, nazywanej też hormonem więzi. Niektórzy psychologowie twierdzą, że ten zalew hormonalny przestawia nas na emocje, na spokój, bezpieczeństwo. Tę psychiczną zmianę matki widać podczas kontaktów z dzieckiem: to przecież także bardzo bliska, bardzo intymna relacja. Seks dla kobiety staje się wyznacznikiem miłości. Zresztą zawsze tak jest, ale w tym okresie poporodowym szczególnie. Seksualne wyciszenie kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a nawet trochę dłużej. Dopiero po upływie około 3 lat, kiedy więź matki z dzieckiem nieco się rozluźnia, kobieta wraca do siebie – tej dawnej. Wtedy znowu potrzeby się zmieniają i odkrywamy kolejną...

skąd się biorą dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Jak rozmawiać o tym, skąd się biorą dzieci? Fragment książki Agnieszki Stein
Tego pytania boi się wielu rodziców. Zanim zaczniesz opowiadać dziecku o bocianach i bobasach pozostawionych w kapuście, przeczytaj, co na temat rozmów o seksie pisze psycholożka Agnieszka Stein w książce "Nowe wychowanie seksualne".

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Mamania mamy dla was fragment rozdziału "Skąd się wziąłem? Pytania i rozmowy" z książki "Nowe wychowanie seksualne" Agnieszki Stein . Zobaczcie, jak zdaniem psycholożki, radzić sobie z dziecięcą ciekawością dotyczącą seksu i prokreacji. Skąd się wziąłem? Fragment "Nowego wychowania seksualnego" Wiedza dzieci na tematy związane z seksualnością stale się zmienia. Zmieniają się też pytania i czas ich pojawienia się. Dzieci mają też różne tempo zaciekawiania się kolejnymi kwestiami. Tam, gdzie jedno dziecko będzie czekało z pytaniem do siódmego roku życia, inne zainteresuje się jako czterolatek. Kolejność pojawiania się określonych zagadnień jest z grubsza taka: najpierw dziecko pyta, skąd się wzięło, potem jak dziecko wychodzi z brzucha, potem jak się tam znalazło. Po informacji, że łączą się dwie komórki, z których jedna pochodzi od ojca i nazywa się plemnik, zadaje w końcu pytanie: a jak ten plemnik się tam dostał? Wszystko poza tym jest bardzo indywidualne. Będę więc bardziej dostarczać wiedzy, jak rozmawiać, niż kiedy i o czym (zakładam też, że czytelnicy tej książki wiedzą, jak ten plemnik się tam znalazł). Dzieci słuchają nie tylko tego, co przeznaczone dla nich. Kiedy ma się tego świadomość, warto to wykorzystać. Dzieci bardzo dużo uczą się, kiedy słuchają dorosłych. Mówiąc o sobie, swoim ciele, swoich emocjach do innego dorosłego, partnera, przyjaciół, pokazujemy, na czym może polegać rozmowa na różne tematy, także związane z seksualnością. Można przy dziecku pytać kobietę w ciąży, jak się czuje. Rozmawiać o karmieniu piersią . Rozmawiać o znajomych jednopłciowych parach. Można rozmawiać o miesiączce i kupowaniu staników, i na milion innych tematów. Rozmowy z dziećmi nie dzielą się na te o seksie i na inne tematy. Kwestie związane z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak