Czy twoje dziecko wie, jak się zachować, gdy się zgubi
Okras wakacyjny to czas wypoczynku, niestety wiąże się też on ze wzrostem liczby zaginionych dzieci. Obyście nigdy nie znaleźli się w takiej sytuacji. Na wszelki wypadek jednak łagodnie i bez straszenia przygotuj dziecko na taką ewentualność.
1 z 5
Naucz dziecko, jak się nazywa
Naucz dziecko, jak się nazywa
Przede wszystkim sprawdź, czy potrafi powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Ćwicz tę umiejętność w zabawie i od czasu do czasu powtarzaj. Trzy- lub czterolatek szybko się uczy, ale też prędko zapomina. A te wiadomości powinien mieć w główce zawsze. Starszak może też zapamiętać numer twojego telefonu komórkowego.
Czytaj też: Top 10 plażowych produktów dla dzieci >>
2 z 5
Kup identyfikator
Kup identyfikator/opaskę na rękę
Jednak pod wpływem stresu (gdy się zgubi) nawet bardzo rezolutny przedszkolak może zapomnieć nazwiska. Wiele kurtek i bluz ma wewnątrz specjalne naszywki – nie wpisuj tam pełnych danych dziecka, wystarczy imię i numer twojej komórki. W Internecie można zamówić bransoletkę z numerem telefonu, którą malec może nosić np. na plaży. Gdyby się zgubił, osoba, która go znajdzie, będzie mogła szybko się z tobą skontaktować.
Zobacz też: 11 najlepszych produktów ułatwiających podróż samochodem >>
3 z 5
Uczmy kim jest policjant
- Uczmy też dziecko, kim jest policjant, ochroniarz, strażnik miejski, obsługa sklepu. Na spacerze lub podczas zakupów pokazujmy mu takie osoby: "To jest pan ochroniarz. Gdybyś się zgubiła, zorientowała się, że nas nie ma, podejdź i powiedz, że szukasz rodziców" – radzi Mariola Pietroń-Ratyńska, psycholog.
4 z 5
Oprowadź dziecko po nowym miejscu
W nowym miejscu, w hotelu, na kempingu oprowadź malca po terenie.
– Można się pobawić, że ono jest dorosłym, a mama lub tata dzieckiem, które trzeba zaprowadzić do restauracji, na plażę – podpowiada psycholog. Na dużym placu zabaw lub w wesołym miasteczku pokaż miejsca charakterystyczne: "Gdybyś zobaczył, że nas nie ma, stój przy tej karuzeli i nie odchodź, znajdziemy cię tam".
5 z 5
Ucz dziecko na przykładzie bajek
Ucz dziecko na przykładzie bajek
Czerwony Kapturek i wilk - ta baśń pomaga łagodnie i obrazowo ukazać dziecku, dlaczego nie z każdym obcym (wilk) można wdawać się w rozmowę, nie wolno z nikim odchodzić (zbaczać ze ścieżki), nawet jeśli obiecuje, że pokaże coś fajnego, da cukierki albo jeśli mówi, że zabierze do mamy. Warto tę bajkę od czasu do czasu czytać z malcem, a potem porozmawiać o tym, jaki błąd popełniła bohaterka. I że zdarzają się osoby, które mają złe intencje, choć udają miłych.