Wychowanie

Bananowe dziecko, czyli kto?
pieniądze
wychowanie

Bananowe dziecko, czyli kto? Po czym poznać bananowego chłopaka i bananową dziewczynę w XXI wieku? 

W czasach PRL bananową młodzieżą nazywano młode osoby z bogatych rodzin. „Banany” nie musiały się martwić o pieniądze ani o swoje zachcianki. Żaden z nich nie wiedział też, jak wygląda życie ludzi, których nie stać nawet na podstawowe wydatki… Po latach określenie bananowe dziecko okazuje się bardzo aktualne.
Luiza Słuszniak
Pokolenie płatków śniegu
wychowanie
uczeń
nastolatki

Pokolenie płatków śniegu: czy twoje dziecko jest śnieżynką? [definicja, osobowość]

Pokolenie płatków śniegu to określenie osób, które weszły w dorosłość po 2010 roku. Nazwa ta przede wszystkim opisuje obecnych nastolatków i młodych ludzi, którzy zostali wychowani przez nadopiekuńczych rodziców. Czy wiesz, skąd się wzięło to pojęcie i co to znaczy, że ktoś jest płatkiem śniegu?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dlaczego dziecko nie chce odrabiać lekcji?
wychowanie
szkoła

Dziecko nie chce odrabiać lekcji? Ekspertka radzi, jak je do tego zachęcić

Dlaczego dziecko nie chce odrabiać lekcji? Praca domowa to zwykle nielubiany punkt programu w każdym domu. Psycholożka wyjaśnia, jak nauczyć małe dziecko odpowiedzialności i wykrzesać motywację do popołudniowej pracy oraz odpowiada, czy odrabiać lekcje z dzieckiem.
Katarzyna Imiołek
Jej dzieci chodzą bez butów, „chyba że jest za zimno lub specjalnie o nie proszą”
maluch
buty
wychowanie

Jej dzieci chodzą bez butów, „chyba że jest za zimno lub specjalnie o nie proszą”

Jedna z mam na TikToku dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi rodzicielstwa. Jedną z zasad, która obowiązuje w jej rodzinie to chodzenie boso. Dlaczego nie pozwala swoim dzieciom chodzić w butach?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
matka ukarała 4-latkę
wychowanie
problemy wychowawcze

Mama boleśnie ukarała 4-latkę za zniszczenie kosmetyków (film)

Ta dziewczynka na własnej skórze przekonała się, że nie wolno niszczyć cudzej własności. Niektórzy rodzice sądzą jednak, że kara była zbyt surowa, a 4-letnie dziecko może mieć traumę.
Magdalena Drab
ubranie galowe do szkoły
wychowanie
szkoła

„Kiedyś strój galowy był czymś oczywistym na rozpoczęcie roku szkolnego, teraz większość dzieci przychodzi w bluzach i jeansach. Ci rodzice oszaleli? Jak mogą na to pozwalać?” [LIST DO REDAKCJI]

Wczoraj poszłam z córką na rozpoczęcie roku szkolnego do szkoły podstawowej. I, powiem szczerze, byłam w szoku. Prócz mojego dziecka, tylko garstka miała na sobie białe koszule. Pozostali założyli codzienne ubrania: najczęściej bluzy i jeansy. Jedna koleżanka córki miała nawet spodnie dresowe. Szok. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia!
Luiza Słuszniak
Jak wychować dziecko w poliamorycznym związku? Ci rodzice znają odpowiedź
wychowanie
miłość
związek

Jak wychować dziecko, będąc w poliamorycznym związku? Ci rodzice znają odpowiedź

Dwójka biologicznych rodziców, ich stały partner oraz osoby, z którymi wchodzą w relacje poza związkiem. Czy w takim układzie jest jeszcze miejsce na dzieci?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
 „Dziadkowie, ciotki, nieznajomi - wszyscy pouczają moje dziecko. Przestańcie się wtrącać! Wychowanie to moja sprawa" [LIST DO REDAKCJI]
wychowanie
dobre rady
list

„Dziadkowie, ciotki, nieznajomi – wszyscy pouczają moje dziecko. Przestańcie się wtrącać! Wychowanie to moja sprawa” [LIST DO REDAKCJI]

„Przestań płakać, bo nie masz powodu”. „Nie wstaniesz od stołu, póki nie zjesz”. „Dłubiesz w nosie? Brzydka dziewczynka!”. To tylko niektóre durne teksty, które wygłosili do mojej córki dziadkowie, ciotki lub zupełnie nieznajomi ludzie. Czemu wszystkim wydaje się, że mają prawo wychowywać moje dziecko?
Luiza Słuszniak
Sebastian Fabijański o wychowaniu w duchu gender neutral
wychowanie
dzieci celebrytów
gender

Sebastian Fabijański: „Nie wiem, co myśleć o neutralności płciowej. Świat zmierza w rejony, których się boję”

Sebastian Fabijański, tata niespełna 2-letniego Bastiana, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat coraz bardziej popularnego wśród gwiazd i celebrytów wychowania w duchu neutralności płciowej. Co o gender neutral sądzi aktor wcielający się w rolę osoby transpłciowej?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Według córki są już wakacje...
wychowanie
szkoła
wakacje

„Według mojej córki już są wakacje. A ja jestem nienormalna, bo wysyłam ją do szkoły” [LIST DO REDAKCJI]

Długi weekend upłynął w naszej rodzinie pod znakiem jednej wielkiej awantury. Powód? Moja 11-letnia córka uważa, że w ostatnim tygodniu przed wakacjami już nie trzeba chodzić do szkoły. Za przykład podaje mi dzieci sąsiadki, którym mama już pozwoliła mieć wakacje… Moim zdaniem córka powinna chodzić do szkoły do końca roku szkolnego.
redakcja mamotoja.pl
Dorota Zawadzka o nazywaniu narządów płciowych
wychowanie
Dorota Zawadzka

Dorota Zawadzka ostrzega przed takim nazywaniem narządów płciowych: „Nie róbcie tego dzieciom”

Superniania wywołała spore poruszenie, zwracając rodzicom uwagę na infantylne słownictwo, jakiego używają do określania narządów płciowych. Okazuje się jednak, że wiele mam ma trudności w posługiwaniu się medycznymi nazwami, i to nie tylko w rozmowach z dziećmi.
Magdalena Drab
60% mam wydaje jednorazowo 300 zł na akcesoria dla dzieci. Jesteś jedną z nich?
pieniądze
wychowanie
mama zakupy

60 proc. mam wydaje jednorazowo 300 zł na akcesoria dla dzieci. Jesteś jedną z nich?

60 proc. Polek biorących udział w sondażu przeprowadzonym przez UCE RESEARCH deklaruje, że co 3-4 miesiące wydaje jednorazowo 300 zł na akcesoria dla dzieci w wieku 0-12 lat. Czy wiesz, czym się kierują, kupując rzeczy dla dzieci?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Moje dziecko bardziej kocha mojego męża niż mnie.
wychowanie
tata i córka

„Moje dziecko bardziej kocha mojego męża niż mnie. Ja jestem na co dzień i muszę trzymać dyscyplinę, a tatuś jest od prezentów i rozpieszczania” [LIST DO REDAKCJI]

W naszej rodzinie wszystko jest na opak. Dla mojej prawie trzyletniej córeczki najważniejszą osobą na świecie jest tata. Nie mama. Dla mojego męża również najważniejsza jest córeczka. Nie żona. Jak się czuję jako ta nieważna mama i żona? Jak kobieta pozbawiona wartości. Jak śmieć.
redakcja mamotoja.pl
Katarzyna Skrzynecka z córką
wychowanie

„Mama, tylko nie drzyj mordy”: Katarzyna Skrzynecka słyszy to od córki! Karygodne?

Katarzyna Skrzynecka ujawniła, jak czasem zwraca się do niej córka. To nie są słowa, które naturalnie kojarzą się z 10-letnim dzieckiem!
Magdalena Drab
4-latka się maluje
malowanie
wychowanie

4-latka w ostrym makijażu, mama zachwycona. Niesmaczne?

Pewna mama znana z programów telewizyjnych pokazała zdjęcie córki w pełnym makijażu. Czy mała dziewczynka powinna mieć pozwolenie na malowanie ust i oczu? Jej mama nie widzi w tym nic złego.
Magdalena Drab
Polska
dziecko
wychowanie
patriotyzm

11 listopada – Święto Niepodległości ważne także dla dzieci

11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność.
Tatiana Audycka-Szatrawska
przerażone dziecko w zoo
wychowanie

Przerażony chłopiec w zoo: dlaczego rodzice nie reagują?

Rodzinna wycieczka do zoo stała się dla tego chłopca traumatycznym przeżyciem. Nie dość, że nikt nie pomógł dziecku, które przestraszyło się dzikiego zwierzęcia, to jeszcze dorośli wszystko nagrali i... pokazali w internecie.
Magdalena Drab
Dziecko włożyło kurczaka do buzi
wychowanie

Dziecko włożyło żywego kurczaka do buzi. Rodziców to bawi!

Maluszek nie mógł wiedzieć, że może zrobić zwierzęciu krzywdę. Ale rodzicom dziecka najwyraźniej taka zabawa się spodobała! Niemowlę włożyło głowę kurczaka do buzi – to nagranie trudno się ogląda!
Magdalena Drab
Dorota Zawadzka krytykuje szpanowanie wśród dzieci
wychowanie

Dorota Zawadzka ostrzega: „Nie uczcie dzieci takich postaw!”. Chodzi o zakupy do szkoły

Superniania pokazała przykład fatalnych wzorców dla rodziców. Tuż przed początkiem roku szkolnego większość z nas wpada w szał zakupów, ale są rzeczy, których lepiej nie kupować. Szpanowanie gadżetami to jedna z gorszych postaw, jakich można uczyć dzieci - grzmi Dorota Zawadzka.
Magdalena Drab
Jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?
wychowanie dziecka
rodzeństwo
wychowanie

Różnica wieku między rodzeństwem: jaka jest najlepsza – duża czy mała?

Mała czy duża – jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza? Wraz z psycholożką Julitą Wojciechowską wyjaśniamy, że choć posiadanie brata lub siostry ma z punktu widzenia maluchów mnóstwo zalet, wad również nie brakuje – niezależnie od tego, ile lat dzieli rodzeństwo.
Aneta Żuchowska
Ola Żebrowska po retuszu
wychowanie

Aleksandra Żebrowska pokazała zdjęcia po retuszu. „W realnym życiu to nieosiągalne”

Aleksandra Żebrowska poprawiła swoje zdjęcie w specjalnej aplikacji. Efekt? Zdumiewający! Gwiazda w ogóle nie przypomina samej siebie i... jest tym przerażona. „Nie zrujnujmy tym życia sobie i naszym dzieciom” – zaapelowała na Instagramie.
Magdalena Drab
mama wyrzuciła zabawki
wychowanie

Mama wyrzuciła wszystkie zabawki 5-latka: bo miał bałagan i był bezczelny [FILM]

Ta mama miała dość bałaganu w pokoju dziecka. Zabawki leżały wszędzie, tarasując wejście. W dodatku kobieta od dwóch dni prosiła syna o zrobienie porządku. Gdy usłyszała bezczelną odpowiedź, postanowiła działać. Jej film robi furorę w sieci!
Magdalena Drab
Minister rolnictwa krytykuje dzieci z miast
stres
wychowanie
stres u dziecka

Minister Rolnictwa KRYTYKUJE DZIECI Z MIAST: „Wychowywane bez wartości, coraz słabsze”

Grzegorz Puda kontrowersyjnie porównał dzieci ze wsi do tych z miast. Polityk stwierdził, że wiejska młodzież, w odróżnieniu od tej z miast, radzi sobie w życiu znacznie lepiej, jest nauczona ciężkiej pracy i zaradna. Słowa ministra wzbudziły w internautach oburzenie.
Aleksandra Zaborowska
Założyciel Arki Noego zdradził, że jego dzieci nie chodziły na religię
wychowanie

Założyciel Arki Noego: „Moje dzieci nie chodziły na religię w szkole”

Robert „Litza” Friedrich zdradził, że wolał sam zadbać o to, by jego dzieci dorastały w wierze, a nie powierzać tak ważną sprawę instytucji szkoły. Rozsądne podejście?
Milena Oszczepalińska
Ksiądz porównuje kobiety do brudnych szklanek
wychowanie
kościół
psychologia wychowania

Młody ksiądz zachęca do czystości: kobieta jest jak BRUDNA SZKLANKA

Młody salezjanin, ksiądz Jakub Piątkowski, przedstawił swoje zdanie na temat czystości przedmałżeńskiej na… platformie TikTok. Jego kontrowersyjne porównanie kobiety do brudnej szklanki wywołało burzę w sieci.
Aleksandra Zaborowska
Andrzej Saramonowicz o koronawirusie
zdrowie
wychowanie
dobre wychowanie

Znany reżyser o osobach nienoszących maseczek: „Wychowaliśmy bandę bezdusznych skur*******”

Znany reżyser i scenarzysta Andrzej Saramonowicz wypowiedział się na temat osób, które odmawiają zasłaniania nosa i ust. W bardzo ostrych słowach skrytykował sposób ich wychowania.
Aleksandra Zaborowska
Weronika Rosati
wychowanie
dobre wychowanie
wychowanie bezstresowe

Weronika Rosati wychowuje córkę bezstresowo: „Wszyscy uważają, że dałam jej sobie wejść na głowę”

Weronika Rosati zdecydowała się przyjąć model wychowania bezstresowego. Młoda mama uważa, że dziewczynka jeszcze wiele nacierpi się w życiu. Mała Eli kaprysi jednak nawet w sytuacji, gdy jest niemodnie ubrana...
Joanna Biegaj
Plebiscyt na najgłupsze zdanie na temat macierzyństwa i wychowania dzieci
wychowanie

Najgłupsze zdanie na temat macierzyństwa i wychowania to... Zagłosuj!

Słyszałaś pewnie wiele „dobrych rad” i mądrości o wychowaniu dzieci, które przyprawiały cię o dreszcze. Która z nich denerwuje cię najbardziej i jest, nie owijając w bawełnę, po prostu najgłupsza? Wybierz zwycięzcę!
Milena Oszczepalińska
Zwracanie uwagi dziecku przez inne mamy na placu zabaw
wychowanie
plac zabaw
dobre wychowanie

Piaskownicowe mamuśki: Przestańcie zwracać uwagę mojemu dziecku! Tylko ja to mogę!

Kto dał ci prawo, do mówienia mojemu dziecku co mu wypada? Skąd wiesz, na jakiego człowieka chcę je wychować?
Marta Kabulska
Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?
dobre wychowanie dziecka
wychowanie bez przemocy
wychowanie bezstresowe

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

Często słyszy się, że dziadkowie bardziej kochają wnuki niż własne dzieci. To zastanawiające, że dziadkowie, którzy w młodości byli surowi dla swoich dzieci, dla wnuków są pobłażliwi i rozpieszczają je do granic możliwości. Z czego może wynikać tak inne podejście do pociech?
Katarzyna Gałązkiewicz