Jak rozmawiać z dzieckiem o miłości?
Czy twoje dziecko ma już swoją przedszkolną miłość? Sprawdź, jak rozmawiać z dzieckiem o miłości.
1 z 9
Walentynki z dzieckiem
Słuchaj i rozmawiaj z przedszkolakiem
Jeżeli twój przedszkolak właśnie zakochał się – słuchaj cierpliwie jego zwierzeń i dużo z nim rozmawiaj. Odłóż domowe obowiązki, tak aby dziecko poczuło, że cała twoja uwaga skupia się właśnie na nim. Dziecięce emocje są bardzo ważne, a często samo dziecko nie potrafi ich wyjaśnić, nazwać, zrozumieć. Pomóż mu w tym. Powiedz, że to, co czuje do drugiej osoby, jest bardzo ładnym uczuciem i człowiek, który kocha, jest szczęśliwy. Podpowiedz też dziecku, jak może okazywać miłość do kogoś, np. pomagając tej osobie, broniąc jej przed innymi, spędzając z nią miło czas. Zwróć uwagę, że nie wystarczy komuś powiedzieć, że się go kocha, trzeba także tak się wobec tej osoby zachowywać. Bo wtedy taka miłość ma prawdziwą wartość.
Zobacz też: Zakochany maluch
2 z 9
Buziak pod murem
Bądź wsparciem dla dziecka
Przedszkolaki przeważnie wybierają do zabawy dzieci tej samej płci, gdy więc jakieś dziecko „wyłamie się" i zacznie „jednać się z wrogiem" dając mu buziaki, chodząc z nim za rękę, jest narażone na wyśmiewanie i kpiny. Ile razy słyszymy: „Zakochana para - Jacek i Barbara!".
3 z 9
Buziak pod stołem
Nie lekceważ uczuć dziecka
Nigdy nie wyśmiewaj zakochanego dziecka! Nie mów mu też, że jego uczucie jest nieważne albo że jest nieprawdziwe, bo tylko dorośli potrafią się zakochać. To nieprawda! Przedszkolak również potrafi odczuwać miłość – na miarę swojego wieku.
4 z 9
Buziak dla rowerzysty
Uważaj, by nie zrobić dziecku przykrości
Dziecięca miłość jest bardzo delikatna. Nie uśmiechaj się więc pod nosem, słuchając opowieści swojej córki, jakie to Staś ma piękne włosy. Twoje niby niewinne gesty mogą dziecku sprawić przykrość.
5 z 9
Buziak dla marynarza
Zachowaj dyskrecję
Fakt, że dziecko opowiedziało ci o swoim zakochaniu, oznacza, że ci bezgranicznie ufa. Nie zawiedź jego zaufania. Sekrety, które zdradzi ci przedszkolak, pozostaw dla siebie.
6 z 9
Skradziony buziak
Tłumacz dziecku, co czuje
Pamiętaj, że to, co przeżywa dziecko, często może być dla niego zupełnie niezrozumiałe. Dlatego postaraj się nazywać jego emocje. Powiedz np.: Lubisz Kasię, więc denerwuje cię, gdy ktoś jej dokucza. To dobrze, że stajesz w jej obronie.
7 z 9
Buziak na peronie
Bądź wyrozumiała
Twoje dziecko może teraz dużo mówić np. o Basi, chcieć się ciągle z nią spotykać, bawić, robić jej prezenty. Pozwól na to, oczywiście w granicach rozsądku: pójście na urodziny sympatii jest ok, ale już kupowanie jej kilku drogich prezentów to przesada.
8 z 9
Pożegnanie na peronie
Pokaż dziecku, jak powinno okazywać miłość
Wytłumacz, że ciągnięcie za włosy czy szturchanie nie jest dobrą metodą zwrócenia uwagi ukochanej osoby. Trzeba być miłym, pomocnym, bronić sympatii przed atakiem rówieśników. Wtedy jest szansa na odwzajemnienie ciepłych uczuć.
9 z 9
Buziak na przestrzeni lat
Zdystansuj się
Trudne rozmowy o miłości z przedszkolakiem? Poczekaj jeszcze kilka lat, a poziom trudności i argumenty rozmówcy znacznie wzrosną. Póki co ciesz się wraz z dzieckiem, kiedy przeżywa swoją miłość.