Co robić, żeby dziecko nie kłamało?
Bądźmy szczerzy, każdemu może się przytrafić małe kłamstewko. Problem w tym, gdy dziecko kłamie często i bez mrugnięcia okiem. Co wtedy robić? Sprawdź, jak zachęcić dziecko do mówienia prawdy!
Opublikowano: poniedziałek, 18 lutego 2013 12:47
Reklama
1 z 3
Gdy dziecko kłamie
Twoje dziecko powiedziało, że zjadło w przedszkolu cały obiad, choć wiesz od wychowawczyni, że nie chciało tknąć zupy i mięsa. Pytasz swojego przedszkolaka, dlaczego pokłócił się z kolegą, a on, patrząc ci prosto w oczy, mówi, że to dlatego, że kolega wyrwał mu zabawkę, choć widziałaś, że było dokładnie na odwrót.
Co robić, gdy dziecko nie mówi prawdy? Jak oduczyć je kłamania?
- Sama nie oszukuj. Nigdy nie mów do dziecka: „Jeżeli dzwoni ciocia, to powiedz, że mnie nie ma".
- Dotrzymuj słowa. Nie obiecuj (np. „Pobawię się z tobą po obiedzie.", "Jutro kupimy zabawkę"), jeśli nie jesteś pewna, że czy będziesz w stanie spełnić obietnicę.
- Przyznawaj się do własnych błędów. Pokaż dziecku, że każdy ma prawo się mylić, ale potem trzeba wziąć odpowiedzialność na siebie – przyznać się i przeprosić za błędy.
Zobacz też: Dlaczego dzieci kłamią?
2 z 3
- Tłumacz, dlaczego nie wolno kłamać. Podawaj konkretne przykłady: „Jakbyś się czuł, gdybym powiedziała, że podzielę się z tobą czekoladą, a potem zjadła ją sama?".
- Określ jasne zasady („Mówimy prawdę", „Nie krzywdzimy innych" itp.). Możecie je spisać i powiesić w widocznym miejscu. Pamiętaj, że nie tylko dziecko musi ich przestrzegać, ale również i ty.
- Informuj dziecko o konsekwencjach kłamstwa: „Jeżeli Ola znowu przekona się, że ją oszukałaś – nie będzie chciała się z tobą bawić."
3 z 3
- Chwal i nagradzaj za dobre i uczciwe postępowanie „Cieszę się, że mi o tym powiedziałeś", „Doceniam to, że przyznałeś się do winy".
- Nie wyznaczaj kary za kłamstwo, ale za przewinienie.
- Nie zakładaj, że dziecko kłamie, jeśli nie jesteś tego do końca pewna. Niesłuszne oskarżenie jest dużo gorsze niż nieukaranie dziecka za kłamstwo. Pamiętaj, że sumienie to najlepszy sędzia.
Czytaj też: Małżeństwo, dzieci, kłótnie, kłamstwa...
Reklama
Reklama
Reklama