Reklama

Czym jest Generacja Z?

Pokolenie ekranów, nowych technologii, dzieci sieci, czyli Generacja Z – pokolenie dzieci urodzonych po 1995 roku, kolejne po JPII (zwanym na świecie Millennials).
Dzieci z Generacji Z nie znają świata bez smartfonów, tabletów, internetu. Urodzone w świecie cyfrowym. Nie pamiętają czasów telewizorów bez pilota czy telefonów nieposiadających ekranów dotykowych. My dorośli stopniowo wkraczaliśmy do cyfrowego świata, dla nich on istnieje od zawsze. Technologia to nieodłączna cześć ich życia. Czy to dobrze?

Reklama
Alicja Rotfeld

Jakie naprawdę są dzieci z Gen Z?

Świetnie odnajdują się w cyfrowym świecie. Niejednokrotnie pokazują rodzicom, jak obsługiwać nowe technologie. Smartfony czy tablety nie stanowią dla nich tajemnic, co często przeraża rodziców. Widok kilkulatka z tabletem w ręku w autobusie, poczekalni lub hotelowej stołówce potrafi budzić uczucia niepokoju w rodzicach czy dziadkach. Demonizujemy technologie, utożsamiając tablet w ręku dziecka jedynie z ogłupiającymi grami, z pewnością uzależniającymi. A przecież bycie online daje dużo więcej możliwości. Dzieci z Generacji Z potrafią rewelacyjnie komunikować się rówieśnikami z odległych części świata. Wykorzystują technologie nie tylko do nawiązywania międzynarodowych znajomości, ale również do rozwiązywania problemów. Korzystają z elektronicznych dzienników, kont internetowych, robią zakupy online, nawiązują międzykulturowe znajomości.
Dobrze znają zagrożenia, jakie czyhają na nie w internecie i wiedzą, jak się przed nimi ustrzec. Mają dużą samoświadomość dotyczącą zagrożeń, które płyną z nadmiernego korzystania z internetu.
Główny zarzut do Generacji Z to właśnie nadmierne korzystanie z technologii. Warto pamiętać, że technologia to nie tylko czyhające na dzieci zagrożenie, ale również cała masa możliwości, z których dzieci z Generacji Z potrafią korzystać. Nie powinniśmy o tym zapominać i nie nastawiać się jedynie na negatywne konsekwencje, jakie niesie za sobą rozwój i wszechobecność technologii. Budowanie relacji społecznych wciąż jest dla nich najważniejsze. Są jednak bardziej zajęte niż nasze pokolenie. Wydaje nam się, że dzieci z Generacji Z są przestymulowane zbyt dużą ilością bodźców, one same jednak tego nie odczuwają i nie potwierdzają (w dokumencie stworzonym przez hatalska.com).

Dzieci z Generacji Z są z pewnością bardziej kontrolowane przez swoich rodziców. Boimy się chociażby pozwolić im bawić na podwórku bez naszej obecności czy nie pozwalamy jeździć na rowerach bez kasków itp. Mimo to, mają większą wrażliwość społeczną i ogromną potrzebę kontaktu z rówieśnikami, którą spełniają chociażby przez rozmowy na chatach. Doskonale jednak zdają sobie sprawę, że nic nie zastąpi rozmów i spotkań z przyjaciółmi face to face.

Według hatalska.com to pokolenie, które zmieni nasz świat ... na lepsze.

Film jest oczywiście spojrzeniem jedynie na wycinek społeczeństwa. W sieci pojawiły się zarzuty dotyczące ukazywania jedynie dzieci rodziców dobrze sytuowanych materialnie. Niestety ciężko doszukać się badań dotyczących Generacji Z przeprowadzonych w Polsce, dlatego przedstawiamy jedynie punkt widzenia blogerki.

Zobacz też: 10 gier edukacyjnych dla dzieci na tablet

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama