dziecko, tablet, dziewczynka, okulary
fotolia
Wychowanie

„Boję się braku wi-fi” - Generacja Z - to do niej należy twoje dziecko!

Jeśli urodziłaś dziecko po 1995 roku, należy ono do Generacji Z. Sprawdź, jakie są dzieci z Generacji Z. Zobacz ciekawy film.

Czym jest Generacja Z?

Pokolenie ekranów, nowych technologii, dzieci sieci, czyli Generacja Z – pokolenie dzieci urodzonych po 1995 roku, kolejne po JPII (zwanym na świecie Millennials).
Dzieci z Generacji Z nie znają świata bez smartfonów, tabletów, internetu. Urodzone w świecie cyfrowym. Nie pamiętają czasów telewizorów bez pilota czy telefonów nieposiadających ekranów dotykowych. My dorośli stopniowo wkraczaliśmy do cyfrowego świata, dla nich on istnieje od zawsze. Technologia to nieodłączna cześć ich życia. Czy to dobrze?

Generacje, pokolenia
Alicja Rotfeld

 

Jakie naprawdę są dzieci z Gen Z?

Świetnie odnajdują się w cyfrowym świecie. Niejednokrotnie pokazują rodzicom, jak obsługiwać nowe technologie. Smartfony czy tablety nie stanowią dla nich tajemnic, co często przeraża rodziców. Widok kilkulatka z tabletem w ręku w autobusie, poczekalni lub hotelowej stołówce potrafi budzić uczucia niepokoju w rodzicach czy dziadkach. Demonizujemy technologie, utożsamiając tablet w ręku dziecka jedynie z ogłupiającymi grami, z pewnością uzależniającymi. A przecież bycie online daje dużo więcej możliwości. Dzieci z Generacji Z potrafią rewelacyjnie komunikować się rówieśnikami z odległych części świata. Wykorzystują technologie nie tylko do nawiązywania międzynarodowych znajomości, ale również do rozwiązywania problemów. Korzystają z elektronicznych dzienników, kont internetowych, robią zakupy online, nawiązują międzykulturowe znajomości.
Dobrze znają zagrożenia, jakie czyhają na nie w internecie i wiedzą, jak się przed nimi ustrzec. Mają dużą samoświadomość dotyczącą zagrożeń, które płyną z nadmiernego korzystania z internetu.
Główny zarzut do Generacji Z to właśnie nadmierne korzystanie z technologii. Warto pamiętać, że technologia to nie tylko czyhające na dzieci zagrożenie, ale również cała masa możliwości, z których dzieci z Generacji Z potrafią korzystać. Nie powinniśmy o tym zapominać i nie nastawiać się jedynie na negatywne konsekwencje, jakie niesie za sobą rozwój i wszechobecność technologii. Budowanie relacji społecznych wciąż jest dla nich najważniejsze. Są jednak bardziej zajęte niż nasze pokolenie. Wydaje nam się, że dzieci z Generacji Z są przestymulowane zbyt dużą ilością bodźców, one same jednak tego nie odczuwają i nie potwierdzają (w dokumencie stworzonym przez hatalska.com).

Dzieci z Generacji Z są z pewnością bardziej kontrolowane przez swoich rodziców. Boimy się chociażby pozwolić im bawić na podwórku bez naszej obecności czy nie pozwalamy jeździć na rowerach bez kasków itp. Mimo to, mają większą wrażliwość społeczną i ogromną potrzebę kontaktu z rówieśnikami, którą spełniają chociażby przez rozmowy na chatach. Doskonale jednak zdają sobie sprawę, że nic nie zastąpi rozmów i spotkań z przyjaciółmi face to face.

Według hatalska.com to pokolenie, które zmieni nasz świat ... na lepsze.

Film jest oczywiście spojrzeniem jedynie na wycinek społeczeństwa. W sieci pojawiły się zarzuty dotyczące ukazywania jedynie dzieci rodziców dobrze sytuowanych materialnie. Niestety ciężko doszukać się badań dotyczących Generacji Z przeprowadzonych w Polsce, dlatego przedstawiamy jedynie punkt widzenia blogerki.


Zobacz też: 10 gier edukacyjnych dla dzieci na tablet

 

40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]

Fotolia.pl
Wychowanie
Urządzenia mobilne szkodzą dzieciom - alarmują naukowcy
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie udowadniają, że używanie tabletów i smartfonów przez dzieci poniżej 30. miesiąca życia może negatywnie wpływać na ich rozwój.

Lepsze klocki, niż gra w ich układanie Zdaniem badaczy interakcji społecznych można nauczyć się jedynie podczas obserwowania innych ludzi lub zabawy z nimi, a nie z telewizji czy aplikacji mobilnych . Okazuje się też, że  gry wirtualne (nawet te oparte na tych samych zasadach co tradycyjne,  np. budowanie wieży z klocków) zmniejszają umiejętności sensomotoryczne i wzrokowo-ruchowe najmłodszych dzieci. Nie rozwijają one myślenia przestrzennego ani umiejętności motorycznych rąk. - Te urządzenia często zastępują inne aktywności, potrzebne do rozwoju zdolności sensomotorycznych i koordynacji wzrokowo-ruchowej – mówi Jenny Radesky, pediatra rozwojowo-behawioralny Akademii Medycznej Uniwersytety Bostońskiego. Problem w tym, że w rzeczywistości coś tak prostego jak zabawa klockami lepiej rozwija umiejętności małego dziecka niż elektroniczny gadżet. Czytaj też: Najpierw klocki, potem tablet - radzi psycholog   Emocji dziecko nauczy się tylko od drugiego człowieka Według badań Radesky, opublikowanych w magazynie Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej , używanie przez dziecka tabletu czy smartfonu w tak młodym wieku – chodzi o dzieci do 3. roku życia -  może również negatywnie wpływać na jego rozwój społeczno-emocjonalny . Na tak wczesnym etapie dorastania niezwykle ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, a zastępowanie go elektroniką prowadzić może do konsekwencji, których nie jesteśmy na razie w stanie przewidzieć. Chodzi szczególnie o problemy w rozwoju empatii i zdolności rozwiązywania problemów w sytuacjach społecznych. Dziecko nabywa je podczas nienadzorowanej zabawy i komunikacji z rówieśnikami . Sadzanie go przed tabletem może mu to znacząco utrudnić. Badaczka powołuje się tu na wspomniane badania dotyczące wpływu telewizji – fakt, że nie jest ona wstanie zastąpić w procesie uczenia dziecka interakcji z drugim...

dziewczynka i tablet
fotolia.com
Wychowanie
Nie dawaj dziecku tabletu! Specjaliści ostrzegają przed zagrożeniami!
2-latek nie powinien oglądać telewizji ani korzystać z tabletu. W ostateczności, może spędzić przed ekranem max. 15 minut dziennie. Dłuższe korzystanie z nowych technologii przez małe dzieci zubaża mowę, może skutkować nadpobudliwością i spadkiem inteligencji!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Korzystanie z tabletów, komputerów, smartfonów czy oglądanie telewizji jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Jeżeli jako rodzic masz wątpliwości, czy na to pozwalać, to dobrze świadczy o tobie! Zdania psychologów na temat "dzieci a nowoczesne technologie" są podzielone, ale przeważają głosy, że do 2. roku życia dziecko nie powinno mieć z nimi styczności. Dla jego dobra. 2-latek korzysta z tabletu? Max. 15 minut dziennie! Logopeda Joanna Wędrychowska ostrzega , że dłuższe korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci może mieć fatalne skutki. Bezpieczny czas korzystania z tabletu czy oglądania bajek w telewizorze dla 2-latka to kwadrans dziennie: Malutkie dzieci, 2-latki nie powinny oglądać telewizji dłużej, niż 15 minut dziennie. Nie wiem, czy rodzice zdają sobie z tego sprawę. Jeżeli popatrzymy na bajki rzeczywiście dostosowane do wieku, to one właśnie tyle trwają. Natomiast bajki z internetu, Youtube’a trwają znacznie dłużej .  Dziecko nadpobudliwe, o ubogim słownictwie? To przez tablet! Zagrożeniem jest dla dzieci niezwykle łatwy dostęp do internetu i łatwość obsługi tabletów. Często dzieci radzą sobie z nimi lepiej, niż dorośli. Rodzic, który zostawia dziecku włączoną wybraną przez siebie bajkę nie może mieć pewności, że dziecko właśnie tę bajkę obejrzy. Przełączenie jej na coś innego to tylko jeden ruch palcem! W dodatku to tak wciąga! A skutki mogą być fatalne:  W mojej pracy bardzo łatwo mogę wyłowić dzieci komputerowe lub telewizyjne. Są to dzieci, które mają bardzo ubogie słownictwo, niechętnie się komunikują, bo są nastawione tylko na...

Duo Lactil, probiotyk dla dzieci
materiały prasowe
Zakupy
Duo-Lactil - probiotyk dla dzieci i dorosłych
Pierwszy w Polsce synbiotyk (probiotyk + prebiotyk) 4. generacji z opatentowaną technologią podwójnej ochrony bakterii Duolac.

Doskonały, by pomóc ochronić przewód pokarmowy przed przykrymi skutkami zmiany diety, flory bakteryjnej lub zatruciami pokarmowymi oraz w okresach antybiotykoterapii.   Duo-Lactil (www.duo-lactil.pl) zawiera 1 mld 5 wyselekcjonowanych szczepów bakterii probiotycznych (Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus) oraz prebiotyk , dzięki którym działa wspomagająco: na usprawnienie funkcjonowania przewodu pokarmowego, w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej jelit, w okresie zwiększonej skłonności do infekcji. W organizmie człowieka znajduje się 10 razy więcej drobnoustrojów niż komórek organizmu. Mikroflora to 100 bilionów i 500 gatunków bakterii probiotycznych. Aż 50% bakterii probiotycznych jest w jelicie grubym. Technologia Duolac to unikalna formuła ochrony bakterii dwiema powłokami (białkową i polisacharydowo-hydrokoloidową), które zabezpieczają je przed niszczącym działaniem kwasów i enzymów trawiennych przewodu pokarmowego. Dzięki temu bakterie Duo-Lactil otoczone osłonką trafiają do jelita grubego bez uszkodzeń i zapewniają efektywniejsze działanie. Duo-Lactil dostępny jest w kapsułkach dla dorosłych oraz w saszetkach dla dzieci i nie wymaga przechowywania w lodówce. Pierwszy w Polsce synbiotyk 4. generacji – co to oznacza? Podwójna otoczka, dzięki której do jelita grubego dociera 1 mld bakterii probiotycznych 5 wyselekcjonowanych szczepów bakterii + prebiotyk (FOS) Brak konieczności przechowywania w lodówce Dwie formy: kapsułki (dla dorosłych) i saszetki (forma przyjazna dzieciom) Podwójna osłona to opatentowana technologia Duolac, która gwarantuje, że do miejsca działania w jelicie grubym dociera miliard dobroczynnych bakterii zawartych w każdej kapsułce lub saszetce Duo-Lactilu. W ten sposób preparat pomaga utrzymać prawidłową florę bakteryjną...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak