6 umiejętności, bez których dziecko sobie nie poradzi w życiu
Wcale nie chodzi o umiejętności językowe czy matematyczne. Bo wbrew pozorom to nie wysokie IQ i studia na zagranicznej uczelni sprawią, że twoje dziecko poradzi sobie w dorosłym życiu. Potrzebne są zupełnie inne umiejętności, by osiągnąć sukces i właśnie teraz powinnaś ich dziecko nauczyć!
Każdy chce być szczęśliwy. Co jest do tego potrzebne? Jedni mówią: pieniądze. Drudzy twierdzą: wysoki poziom wykształcenia. Jeszcze inni: sprzyjające okoliczności. Nikt z nich nie ma racji. Aby dobrze radzić sobie w życiu, trzeba nauczyć się kilku rzeczy. Najlepiej w dzieciństwie, bo potem trudno zmieniać swoje przyzwyczajenia, nastawienie, a czasem jest to nawet po prostu niemożliwe. Czego zatem powinnaś nauczyć swoje dziecko? Sześciu wartości, które pozwalają na rozwój inteligencji emocjonalnej. Bo to właśnie ona odpowiada za osiągnięcie w życiu sukcesu. Potwierdzają to badania!
1. Samoświadomość
Każdy z nas ulega emocjom: przeżywa radość, smutek, błogość czy gniew. Dlatego pierwszym krokiem do rozwoju inteligencji emocjonalnej jest nauczenie dziecka rozpoznawania własnych emocji i ich nazywania. Jak to zrobić? W codziennych sytuacjach pomóż dziecku nazywać emocje, np. powiedz, gdy płacze i tupie, bo nie chcesz mu kupić batonika: „Widzę, że się gniewasz".
2. Kierowanie emocjami
Wszyscy lubimy się cieszyć, gdy jednak doświadczamy smutku czy gniewu, uważamy je za złe. Tymczasem nie ma złych emocji, istnieją tylko niewłaściwe sposoby ich wyrażania. Tak tępiona przez rodziców dziecięca złość, wcale nie jest negatywna i dopiero, gdy dziecko przekształca ją w agresję, staje się problemem. Dlatego w momencie, gdy już dziecko nauczy się nazywać radość radością, a gniew gniewem, musi przejść do kolejnego etapu i poznać sposoby radzenia sobie z uczuciami. Wyjaśnij, że złość najlepiej przeczekać. Jak pomóc w tym czekaniu dziecku? Możesz wprowadzić „metodę czerwonego światła". Powiedz dziecku, że gdy jest bardzo złe, powinno skupić się na wyobrażaniu sobie czerwonego światła na drodze. Gdy złość zaczyna przechodzić, dziecko może wyobrazić sobie światło żółte, a gdy emocje opadną – zielone.
Czytaj też: Bunt trzylatka – jak sobie z nim radzić
3. Samomotywacja
Samomotywacja pozwala dziecku – pomimo porażek – próbować kolejny raz zawiązać buty czy nauczyć się wierszyka. Jest motorem do rozwoju i działania. To ona pozwala osiągać ambitne cele i zmieniać nierealne plany na te bardziej przystępne. Jak jej uczyć? Dopinguj dziecko do działania, wierz w nie, ale stawiaj też przed nim wyzwania i ucz cierpliwości w osiąganiu celu (nie od razu da się nauczyć liczyć, trzeba wielu ćwiczeń i powtórzeń, by zacząć czytać itp.).
4. Empatia
Dzięki niej dziecko jest w stanie wyczuwać twój nastrój, zrozumieć, dlaczego nie wolno deptać biedronki i wybaczyć koledze jego gorszy humor. Bez niej życie w prawdziwej bliskości z innymi byłoby niemożliwe. Dlatego pomagaj dziecku wczuć się w skórę innych, mówiąc np. „Zobacz, Kasi jest teraz smutno, bo zabrałaś jej książeczkę".
Zobacz też: Pomaganie – jak go nauczyć, by dziecko było wrażliwe?
5. Nawiązywanie znajomości
Dziecko potrafiące porozmawiać z kolegą w piaskownicy czy poprosić o cukierki w sklepie to prawdziwy skarb. Dzięki takiej umiejętności czuje się pewniej i nabiera przekonania, że da sobie radę. Dlatego zachęcaj dziecko do zabaw z rówieśnikami i wciągaj je do rozmów także z dorosłymi.
6. Podtrzymywanie kontaktów
Pozwala na odnalezienie swojego miejsca w świecie, daje poczucie bezpieczeństwa, bo można zawsze na kogoś liczyć i poczucia przynależności do konkretnej grupy. Twoje dziecko, zdobywając nowych przyjaciół, uczy się od nich wielu rzeczy i ma możliwość wymiany z nimi swoich uczuć.
Czytaj też: Dziecko nielubione w przedszkolu – jak możesz mu pomóc?