5 pytań, które powinnaś zadać zanim ukarzesz dziecko
Nie znajdziesz tu odpowiedzi na pytanie czy i w jaki sposób karać dziecko. Dowiesz się za to, o co powinnaś zapytać samą siebie zanim zastosujesz karę.
1 z 5
Ustal zasady
1. Czy ustaliłam uczciwe i rozsądne zasady obowiązujące w naszym domu?
Jako rodzic, musisz ustalić granice. Bez jasno określonych zasad domowych dzieci są skłonne iść własną drogą. Niesprawiedliwe jest, aby ukarać je za to, czego nie wiedziały lub było niedopowiedziane.
Twoje zasady muszą być sprawiedliwe.
Nie wystarczy jedynie ustalić zasady. Należy również wyjaśnić konsekwencje za ich złamanie. Kiedy dzieci zrozumieją zasady, oczekiwania, i konsekwencje są bardziej skłonne, aby dostosować do nich swoje zachowanie.
Zobacz też: Jak sprawić, by dziecko Cię słuchało - 4 sposoby >>
2 z 5
Kiedy karać dziecko, a kiedy wybaczać
2. Czy na pewno chcesz ukarać dziecko?
Dzieci popełniają błędy. Czasami zdarza im się to częściej.
To nierozsądne, aby karać dziecko za każdym razem, gdy zrobi coś złego. Musisz zastanowić się, które zachowania rzeczywiście zasługują na ukaranie i być konsekwentna w działaniu. Jeśli nie będziesz konsekwentnie i sprawiedliwie dostosowywać kar do zachowania, stracą one pożądany efekt.
Twoje dzieci muszą zrozumieć, że ich działania mają swoje konsekwencje, ale również wiedzieć, że jesteś w stanie wykazać, przebaczenie.
3 z 5
Czy kara jest odpowiednia
3. Czy kara jest odpowiednia?
Jeśli uznasz, że dane zachowanie dziecka powinno zostać ukarane, musisz zastanowić się, jaka powinna być kara.
Bardzo łatwo sięgnąć po zbyt surowe kary. Z drugiej strony, trzeba upewnić się, że nie jest ona zbyt pobłażliwa, bo będzie nieskuteczna.
Pamiętaj, że karą nie muszą być zakazy, ale są nią również odebrane przywileje (np. oglądanie bajek).
Tego nigdy nie rób - 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka >>
Należy również pamiętać, że każde dziecko jest inne. Co działa na jedno dziecko nie musi być dobre dla innego. Nieuzasadnione kary mogą prowadzić do rozgoryczenia i żalu dziecka.
4 z 5
Nie ulegaj emocjom
4. Czy działam pod wpływem emocji?
Najgorsze, co może zrobić to wymierzać kary w złości.
Kiedy pozwalasz, aby gniew tobą kierował, możesz zrobić rzeczy, których potem będziesz żałować – takie, które pozostawią w dziecku blizny emocjonalne lub fizyczne.
Jeśli twoje dziecko zasługuje na karę, odczekaj, aż emocje opadną. Kiedy jesteś już spokojna, podchodzisz do sytuacji bardziej racjonalnie i masz większe zrozumienie dla malucha.
5 z 5
Lekcja życia
5. Co twoje dziecko może wynieść z tego doświadczenia?
Kiedy maluch źle się zachowuje, masz okazję do przeprowadzenia cennej lekcji życia o tym, co to jest dobro, zło, przebaczenie itp.
Zobacz też: Mama kontra przedszkolak - 5 rozwiązań najczęstszych problemów >>
Nie pozwól sobie, aby ukaranie dziecka stało się ważniejsze niż lekcja, jaką dziecko może z niego wyciągnąć.
Dołącz do rozmów mam przedszkolaków o wychowaniu- na forum babyonline