Czy rodzeństwo mieszane, tzw. parka, jest lepsze niż dwóch braci? Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga dowodzą niezbicie, że płeć rodzeństwa ma szczególny wpływ na nasz rozwój, emocje, zdrowie psychiczne i samoocenę. Z badań wynika, że posiadanie siostry przynosi więcej korzyści. Dlaczego tak dobrze jest mieć siostrę lub kilka sióstr?

Reklama

Dzięki siostrze lepiej żyjemy i rozumiemy innych

Kto ma siostrę ten wie, że tzw. darcie kotów na zmianę z wielką miłością to w tych relacjach po prostu norma. Jednocześnie pewnikiem jest także to, że zawsze można na nią liczyć, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach, a i czasem pożyczyć jakiś ciuch z jej szafy. Nieważne czy jest starsza, czy młodsza, czy między dziećmi jest duża, czy mała różnica wieku. Ważne, by mieć siostrę. Jak dowodzą badania, posiadanie siostry chroni rodzeństwo przed depresją, a także powoduje, że rodzina staje się sobie bliższa i łączą ją silniejsze więzy.

„Relacja z siostrą pomaga rozwijać umiejętności społeczne, takie jak zdolności komunikacyjne, sztukę kompromisu i umiejętność negocjacji” – mówi adiunkt Alex Jensen z Uniwersytetu Brighama Younga (USA), prowadzący badania dotyczące relacji z rodzeństwem. „Nawet wtedy, gdy siostry mają konflikt, to jeśli jest on niewielki, dobrze nam zrobi w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych".

5 najważniejszych korzyści z posiadania siostry

Oto 5 najważniejszych powodów, według naukowców, dla których tak dobrze jest mieć siostrę (lub więcej sióstr).

1. Dzięki niej zachowasz równowagę psychiczną

Okazuje się, że posiadanie siostry zapewnia nam pełnię zdrowia psychicznego. Jak tłumaczą psychologowie, siostry pomagają chronić rodzeństwo przed poczuciem samotności i lękiem. A także to właśnie dzięki siostrom dochodzi do scalenia rodziny po śmierci rodziców. Tak dowodzą badania z 2010 roku opublikowane w Journal of Family Psychology. To wszystko wpływa także na lepszą ocenę własnej wartości.

Zobacz także

2. Będziesz mieć więcej współczucia dla innych

Badacze z z Uniwersytetu Brigham Younga odkryli także, że posiadanie siostry sprawia, że stajemy się milsi i bardziej otwarci. Także jeśli chodzi o emocje i uczucia. Dzieje się tak dlatego, że siostry zwykle same są bardziej nastawione na pozytywne zachowania społeczne, takie jak współczucie i altruizm. Często okazują swoją miłość i zaangażowanie. Siła takiego oddziaływania jest nawet większa niż w pełnej miłości relacji rodzicielskiej.

Prowadząca badania, profesor Laura Padilla-Walker tłumaczy także, że nawet jeśli w relacji z siostrą są konflikty, tak długo, jak jest między rodzeństwem uczucie i miłość, i tak czerpiemy z tego niebywałe korzyści. Takie walki sprawiają, że uczymy się jak reagować na konflikty i jak się ich pozbywać. To niezwykle przydatna umiejętność w życiu.

3. Wyćwiczysz umiejętności społeczne

Według Jeffreya Klugera, autora publikacji o relacjach rodzeństwa („The Sibling Effect") możemy nauczyć się jak odpierać trudne argumenty albo jak minimalizować rozrastające się i niewygodne dla nas sytuacje. Zwłaszcza w relacji ze starszą siostrą. Z drugiej strony, tłumaczy, że posiadanie młodszego rodzeństwa, może wyzwolić w nas uczucia i zachowania opiekuńcze, a także umiejętność wczuwania się w uczucia innych. Więc nie ma znaczenia czy siostra jest młodsza, czy starsza.

4. Wytrenujesz umiejętności komunikacyjne

Badania dowodzą, że bracia, którzy dorastali z siostrami, są znacznie lepsi w komunikacji z kobietami, niż dzieci, które były jedynakami lub posiadały tylko braci. Niektóre z tez badaczy świadczą też o tym, że posiadanie rodzeństwa innej płci jest bardzo przydatne i wartościowe dla obu stron w czasie dorastania. Siostry i bracia w okresie dojrzewania stają się sobie o wiele bliżsi, bo są dla siebie wzajemnie najlepszym źródłem informacji o płci przeciwnej.

5. Siostry uczą niezależności i jak mieć ambicje

W 2009 roku brytyjscy psychologowie odkryli, że ludzie wychowywani przynajmniej z jedną siostrą są bardziej zdeterminowani i samodzielni, niż ci, którzy dorastali tylko z braćmi. Chodzi tu zwłaszcza o wewnętrzne pragnienie robienia czegoś lepszego za każdym razem i osiągania zamierzonych celów. Dziewczynki są w tym bardziej zdeterminowane i motywują do takiego zachowania też swoje rodzeństwo.

Posiadanie siostry więc to mnóstwo zalet. Badacze nie wspominają o minusach. Nawet konflikt z siostrą może być niezwykle cenny. Dzięki nim czujemy się mniej zestresowani, bo lepiej potrafimy sobie radzić z problemami w życiu. Osoby, które wzięły udział w badaniach (571 osób w wieku od 17 do 25 lat) i miały co najmniej jedną siostrę, czuły się bardziej szczęśliwe i były optymistycznie nastawione do świata. W przeciwieństwie do tych, które dorastały wyłącznie z braćmi.

Tylko wytłumaczcie to w prostych słowach maluchowi, który tak bardzo chciał mieć braciszka. Może warto wspomnieć, że z siostrą też będzie mógł się pobawić samochodzikami?

A Wy, jak się czujecie? Jakie macie doświadczenia z siostrami? Rzeczywiście lepiej w życiu mieć siostrę czy brata?

Reklama

Źródło: Huffington Post, ScienceDaily.com, News.byu.edu

Reklama
Reklama
Reklama