Joey Salads w eksperymencie społecznym - Porwanie dzieci
screen z youtube
Wychowanie

Myślisz, że twoje dziecko jest bezpieczne? One też tak myślały

Ten eksperyment pokazał, że wystarczy kilka sekund i twoje dziecko zachowa się w ten sam sposób.

Siadasz na ławeczce, a twoje dziecko bawi się beztrosko na placu zabaw. Spokojnie wyciągasz gazetę, książkę, grasz na telefonie. Jesteś pewna, że dziecko jest bezpieczne i cały czas masz je pod kontrolą. Ale czy na pewno?

Znany vloger Joey Salads przeprowadził szokujący eksperyment i pokazał rodzicom, jak ufne są ich dzieci i wystarczy kilkanaście sekund, żeby dziecko odeszło z całkowicie obcym mężczyzną.

Na co udało się skusić dzieci?

Salads rozpoczyna eksperyment: podchodzi do rodziców siedzących na ławce przy placu zabaw i informuje, że przeprowadza eksperyment społeczny na temat porwań dzieci i czy chciałyby wziąć w nim udział. Kiedy rodzice wyrażają zgodę i wskazują swoje dziecko, mężczyzna podchodzi do malucha i pokazuje mu słodkiego, małego pieska, daje mu pogłaskać i pyta, czy chce obejrzeć więcej piesków. Każde z zaczepionych dzieci, bez zastanowienia dało mężczyźnie rękę i nie oglądając się na mamę poszło z nieznajomym.
To co zobaczyły mamy, zatrwożyło je, bo przecież nieraz powtarzamy swoim dzieciom, że nie wolno rozmawiać, nic brać, a tym bardziej odchodzić z kimś obcym.

Zobacz fim:



Amerykanim, który do tej pory znany był z wkręcania ludzi na ulicy, tym razem postanowił wykorzystać swoją popularność w szczytnym celu.

Ten eksperyment powinien wyczulić nas na zagrożenia jakie wkoło czają się na nasze dzieci oraz, jak łatwo jest wzbudzić zaufanie każdego dziecka.

Zobacz także: Jak nie zgubić dziecka

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

zabawa dzieci
Fotolia
Aktualności
Brudne znaczy szczęśliwe! Pozwólmy im na to
Zabawa musi być zabawą, często bez sztywnych reguł

Badania naukowców z ośrodków kanadyjskich (University of Lethbridge w Albercie), amerykańskich (Baylor College of Medicine), ale także polskich (Instytutu Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie) wskazują na kluczowy wpływ zabawy na rozwój mózgu dziecka, który już w czasie pierwszego roku życia rośnie do rozmiarów ¾ wielkości mózgu dorosłego człowieka. 100 bilionów neuronów łączy się ze sobą właśnie w trakcie zabawy, co pozwala dzieciom ćwiczyć umysł i ciało oraz zapamiętywać to, czego się nauczyło. To jak maluch będzie się uczył, jak reagował na emocje i czy będzie potrafił zaplanować swoje działania konsekwentnie zależy właśnie od zabawy. Coraz to nowe wrażenia powodują, że mózg jest po prostu większy, nawet o 30%.   Zobacz także: Rozwijamy zmysł dotyku – 10 zabaw dla dzieci   Mały odkrywca Zwykła zabawa łyżeczką już pobudza zmysły dziecka do kolejnych eksperymentów. Kolor, smak, faktura sprawiają, że maluch poznaje świat i prawidłowo rozpoznaje, co właśnie trzyma w rękach. Tak naprawdę machanie grzechotką jest procesem naukowym. Podobnie jak turlanie się z górki, skakanie po kałużach, malowanie rękami , robienie hałasu takiego, że pękają bębenki w uszach. Bez tego mózg nie pracuje prawidłowo. Naukowcy mówią, że tylko ssaki mają zdolność zabawy i aż szkoda z niej nie skorzystać. Eksperyment z udziałem szczurów wykazał, że te małe, które były zamknięte w ciemnych pomieszczeniach i nie były stymulowane bodźcami w żaden sposób, miały mniej rozbudowaną korę mózgową i mniejszą liczbę połączeń nerwowych. Warto zatem pozwolić dziecku na nieograniczoną sztywnymi regułami, ale zawsze bezpieczną, zabawę.   Jak to jest z tym huśtaniem? Ale zabawa to nie tylko rozwój umysłowy. To także rozwój fizyczny. Dlaczego? A no dlatego, że układ przedsionkowy...

Wypadek na placu zabaw
AdobeStock
Aktualności
Rzeszów: Bujawka zerwała się razem huśtającym się dzieckiem. Kto zawinił?
A ty wiesz, jaki jest stan techniczny placu zabaw, na który chodzisz z własnym dzieckiem?

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad stan placu zabaw, na którym twoje dziecko się beztrosko bawi? Ja nie, do czasu, gdy zaczęłyśmy chodzić na plac zabaw, na którym codziennie rano pan sprawdzał stan wszystkich zabawek . Nie wiem, czy to był zarządca, czy osoba prywatna, ale pojawiał się każdego dnia o tej samej porze, sprawdzając sprężyny, śruby i łańcuchy. Dopiero wtedy zdałam sobie sprawę, że idę maluszkiem na plac zabaw i w pełni ufam, że nic złego mojemu dziecku nie grozi. W okolicy mamy 5 placów zabaw i na żadnym innym na przeciągu 4 lat nie trafiłam na osobę, która sprawdzałaby huśtawki, zjeżdżalnie czy drabinki. Tymczasem może z nimi być różnie. Przekonali się o tym rodzice 4-latki z Rzeszowa. Ktoś odkręcił śrubę Kilka dni temu na jednym z rzeszowskich placów zabaw bocianie gniazdo, na którym bujało się małe dziecko, nagle się urwało i runęło na ziemię. 4-latce na szczęście nic poważnego się nie stało. Skończyło się tylko na kilku siniakach i obtarciach. Ojciec dziewczynki postanowił ostrzec innych rodziców, szczególnie że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc przeznaczonych dla dzieci w Rzeszowie. Sprawa została zgłoszona do zarządcy placu zabaw. Zarządu Zieleni Miejskiej, który jako instytucja odpowiedzialna za to miejsce poinformował, że wykonawca, czyli MPGK Rzeszów, zobowiązany jest do sprawdzania stanu technicznego urządzeń dwa razy w tygodniu. Ciężko sobie wyobrazić, w jakim celu ktoś to zrobił, ale przegląd huśtawki po nieszczęśliwym wypadku wykazał, że ktoś celowo odkręcił śrubę mocującą siedzisko. Zobacz także:  Wakacyjne niebezpieczeństwa na placu zabaw: na co zwracać uwagę? Bezpieczne place zabaw Plac zabaw to miejsce wszechstronnego rozwoju każdego dziecka. Jednak ciekawa i kreatywna zabawa powinna być bezpieczna, a sprzęty zabawowe na placu zabaw nie powinny stwarzać zagrożenia dla użytkowników. Idąc z...

dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
Panthermedia
Wychowanie
10 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw
Na placu zabaw nie marnuje się czasu. Piaskownica i huśtawki mogą dać maluchowi niemal tyle korzyści, ile wykłady na dziecięcym uniwersytecie. Nie wierzysz? A jednak to prawda. I to co najmniej z dziesięciu powodów.

Gdy przechodzisz obok placu zabaw , zwykle dobiega stamtąd radosny pisk baraszkujących maluchów. Czasem także płacz – bo małe starcia o podebrane wiaderko, zajętą bez kolejki huśtawkę czy zaanektowany bezprawnie rowerek są nieuniknione i zdarzają się w najlepszym towarzystwie kilkulatków. Nie wahaj się, tylko dołącz do dzieci na placu zabaw razem z dzieckiem. Co prawda zmęczone mamy nie znajdą tu ciszy, ale na pewno wytchnienie, gdy dzieci choć na pewien czas swą uwagę skierują w inną stronę. Tu maluchy mogą się wyszaleć, czyli zażyć takiej porcji ruchu, która jest im potrzebna do prawidłowego rozwoju . Dlatego nawet już z raczkującym dzieckiem warto wybrać się na plac zabaw i pozwolić mu np. na zabawę w piaskownicy . A tobie może jednym okiem uda się przeczytać gazetę. 1. Jest skutecznym lekarstwem na poprawę humoru Wystarczy popatrzeć na twarze dzieci, które wchodzą na plac zabaw. Smutne bywają tylko te, których rodzice nie przygotowali psychicznie do powrotu do domu. Radość wyzwala w organizmie substancje chemiczne, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i jeszcze bardziej poprawiają nastrój dziecka . Plac zabaw zapewnia również maluchowi więcej swobody niż mieszkanie czy podwórko. A zapewnienie dziecku częstej możliwości swobodnej i beztroskiej zabawy to prosty sposób na wychowanie optymisty . 2. Czasem działa uspokajająco Taki zbawienny wpływ może mieć huśtanie . Oddziałuje na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę. Dobrze wpływa także na koncentrację i skupienie. Zobacz też: Dlaczego dzieci lubią się bujać? 3. Pozwala maluchowi usprawnić ciało Dzięki sprzętom na placu zabaw dzieci uczą się kontrolować ciało, poznają jego ograniczenia, zdobywają umiejętność koordynowania i planowania ruchów. Gdy dziecko na placu zabaw intensywnie się rusza, wzmacniają się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak