Tego nigdy nie rób - 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka
Sprawdź czego unikać, aby wychować dowartościowane, pewne siebie dziecko. Przeczytaj listę zakazów dla rodzica.
1 z 5
Nie słuchając niszczysz samoocenę dziecka
To niszczy samoocenę dziecka:
1. Niesłuchanie dziecka. Przerywanie i zmienianie tematu, odpowiadanie za dziecko wpływa bardzo źle na jego pewność siebie. Kiedy dzieci czują się wysłuchane i zrozumiane, ich samoocena podskakuje w górę.
Czytaj też: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało - 4 sposoby
2 z 5
Brak akceptacji niszczy samoocenę dziecka
To niszczy samoocenę dziecka:
2. Brak akceptacji uczuć dziecka. Rodzic powinien akceptować wszystkie (bez wyjątku) uczucia swojego malucha. Jeśli będziesz powtarzać: "Chłopcy nie powinni się mazgaić i żalić" albo "To nieładnie się gniewać", dziecko może zacząć się wstydzić własnych emocji i zamykać w sobie.
Zdania zakazane podczas wychowania dziecka - dołącz do dyskusji na forum babyonline
3 z 5
Brak konsekwencji niszczy samoocenę dziecka
To niszczy samoocenę dziecka:
3. Brak konsekwencji. Dziecko powinno wiedzieć, czego i kiedy może się spodziewać. Niestabilność rodziców, ich brak konsekwencji i przewidywalności przytłacza malucha.
Czytaj też: 5 zdań, których nienawidzi dziecko
4 z 5
Zakazy niszczą samoocenę dziecka
To niszczy samoocenę dziecka:
4. Stawianie zbyt wielu zakazów. Pomyśl, czy twoja nadopiekuńczość nie wynika z braku wiary w możliwości dziecka? Zabranianie dziecku podejmowania własnych decyzji działa niszcząco na jego pewność siebie. Nawet niemowlę ma potrzebę decydowania o sobie, a co dopiero przedszkolak! Wystarczy, że pozwolisz mu wybrać między niebieskimi, a czerwonymi spodenkami a jego ego już zostanie podbudowane.
Czytaj też: Jak radzić sobie ze zbuntowanym przedszkolakiem
5 z 5
Brak szacunku niszczy samoocenę dziecka
To niszczy samoocenę dziecka:
5. Brak szacunku dla dziecka. Zachowuj się wobec dziecka tak, jak chciałabyś, aby zachowywał się wobec ciebie twój szef. Jeśli nie taktujesz dziecka z szacunkiem, nie słuchasz, nie starasz się go zrozumieć, nie wybaczasz błędów i nie kierujesz nim w delikatny i rozsądny sposób, jesteś na najlepszej drodze do wychowania skrytego, zamkniętego, obawiającego się każdego nowego wyzwania człowieka.
Czytaj też: Jak wyznaczać dziecku granice?