dziecko, dziewczynka, uśmiech
Wychowanie

6 rad, jak wychować szczęśliwe dziecko

Aby dziecko czuło się ważne, potrzebne i kochane, wcale nie trzeba wydawać majątku na superzabawki. Są dużo lepsze i skuteczniejsze sposoby, żeby twoje dziecko stało się zadowolone i uśmiechnięte!

Tym, co najlepiej służy szkrabowi już od pierwszych chwil życia, jest miłość mamy – zgodnie twierdzą psycholodzy. A to uczucie można okazywać na mnóstwo sposobów! Przede wszystkim pamiętaj o czułości: głaskaniu, całowaniu, huśtaniu, przytulaniu... Gesty te sprawiają bowiem, że twoje maleństwo czuje się szczęśliwe i bezpieczne. Obdarzaj więc nimi dziecko jak najczęściej! Ale na tym nie koniec...

1. Dużo rozmawiaj z dzieckiem

Zawsze przemawiaj do swojego dziecka miękko, czule i spokojnie. Łagodny, pieszczotliwy ton wspaniale uspokaja niemowlę. Śpiewaj też szkrabowi piosenki, naśladuj różne głosy zwierząt, a gdy zacznie gaworzyć – rób to razem z nim. Dzieci wprost za tym przepadają!

2. Bądź dla dziecka wyrozumiała

Nie żądaj od dziecka doskonałości. Twój dwulatek coś potłukł, rozlał, rozsypał? Nie złość się, to tylko dziecko. Wolno mu popełniać błędy.

Poznaj: Nieoczywisty sposób na stres

3. Nie żałuj dziecku pochwał

Postaraj się każdego dnia znaleźć w zachowaniu dziecka przynajmniej dwie rzeczy, za które należy się pochwała. Możesz np. powiedzieć: „No proszę, piękny rysunek!”. Albo: „Bardzo ładnie, że nie przeszkadzałeś, gdy drzemałam”. Pochwała działa jak nagroda!

4. Pozwól dziecku się gniewać

Nie strofuj dziecka, że się złości. Przykre napięcia muszą zostać odreagowane. Dlatego, zamiast pokrzykiwać, staraj się dziecko uspokoić. Przypomnij też, że zawsze jesteś gotowa go wysłuchać, kiedy czuje gniew. Pociecha nie będzie wtedy tłumić w sobie złych emocji, tylko nauczy się o nich mówić.

5. Znajdź czas na zabawę z dzieckiem

Wspólne czytanie bajek, malowanie, lepienie z plasteliny... Pamiętaj, dzieci uwielbiają bawić się z mamą. Odłóż więc czasem na bok sprzątanie czy prasowanie i rozłóż na stole loteryjkę lub inną grę. Albo wybierz się z pociechą do parku i zagrajcie w klasy bądź poćwiczcie odbijanie piłki. Sprawisz tym dziecku prawdziwą frajdę!

6. Traktuj dziecko z szacunkiem

Zawsze staraj się uwzględniać potrzeby dziecka. Synek stawia z zapałem wieżę z klocków? Nie żądaj kategorycznie, by natychmiast posprzątał zabawki. Daj mu chwilę na dokończenie budowli. Twoje dziecko będzie wtedy wiedziało, że jego zdanie się liczy.

Dyskutuj na forum: Co myślicie o klapsie w pupę?
 

Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]

macierzyństwo, mama z dzieckiem, niemowlę
Fotolia
Mama
Robiąc to, okazujesz dziecku miłość
Kochasz swoje dziecko nad życie, ale czasem masz wrażenie, że nie potrafisz mu tego okazać? Spokojnie, twoje dziecko doskonale wie, że je kochasz. Sprawdź, czy robisz to, co zapewnia malca o twojej miłości.

Uśmiechaj się do dziecka i patrz mu w oczy Pamiętaj, żeby pochylać się lub kucać, gdy do niego mówisz. Wtedy maluch dobrze cię widzi, a nie tylko słyszy twój głos z góry. Kontakt wzrokowy z dzieckiem jest bardzo ważny, często bez słów można wyrazić dużo więcej niż długą rozmową. Słuchaj tego, co dziecko ma do powiedzenia Myślisz sobie "oczywiście, przecież słucham". Ale czy na pewno? Czy nie przerywasz zniecierpliwiona mówiąc "tak, już dobrze, skończ obiadek", albo "teraz bądź cicho, mama ogląda film"? Rozmawiaj z dzieckiem i wysłuchuj do końca tego, co ma ci do powiedzenia! Czytaj i opowiadaj dziecku bajki To może być wasz mały wieczorny rytuał – kiedy maluch już jest w łóżku, czytasz mu bajkę na dobranoc. Słuchanie bajek jest bardzo rozwijające, a twoja obecność i głos dodatkowo budują poczucie bezpieczeństwa malucha. Dawaj dziecku wybór Oczywiście kilkulatek nie może zupełnie sam decydować o tym, co będzie robił, jadł i w co ubierał, ale możesz już od najmłodszych lat pokazywać swojemu dziecku, że jego zdanie się liczy. Zapytaj, czy woli marchewkę czy brokuły do obiadu albo czy wybiera bluzkę w paski czy groszki.  Wysyłaj dziecku kartki i listy Czasami zdarza się, że musisz wyjechać w podróż służbową, albo maluch jedzie na tydzień do dziadków. Wyślij mu list! Nie musi być długi, wystarczy kilka zdań. Zawsze znajdzie się ktoś, kto go dziecku przeczyta. Możesz mieć pewność, że takie listy dziecko będzie przechowywało jak największy skarb przez wiele lat. I pamiętaj: e-mail czy sms to nie to samo! Idź za dzieckiem, kiedy chce cię prowadzić Takim małym gestem mówisz mu bardzo wiele: że się dla ciebie liczy, że jest ważne, że bierzesz pod uwagę jego zdanie, że go słuchasz. Najczęściej maluch robi to, bo chce ci coś pokazać, czyli podzielić się z tobą swoim ważnym...

dziecko, maluch, zabawa, mama, śmiech
Wychowanie
Naucz dziecko pewności siebie
Chciałabyś, by dziecko z uśmiechem wyruszyło na podbój świata? Naucz go pewności siebie. Dzięki temu szybciej nawiąże przyjaźnie, przyzwyczai się do przedszkola, szkoły, pracy.

Doskonale wie, czego chce, ale potrafi również zaakceptować zdanie innych. Lubi nowe wyzwania, choć jeszcze ciągle najlepszym miejscem pod słońcem są dla niego ramiona rodziców. Tak właśnie wygląda pewny siebie dwulatek . Twoje dziecko także może nim zostać. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek. Kochaj dziecko z całych sił Tak to już jest, że pewność siebie nierozerwalnie jest związana z miłością. Jeśli ją okazujesz dziecku, mówisz tym samym: jesteś kimś bardzo ważnym i wartym kochania. W ten sposób dziecko uczy się kochać siebie , zaczyna lubić swoje cechy i je akceptować. Dzięki temu w tym nowym dla niego świecie czuje się bezpiecznie. A to poczucie pozwala mu nie bać się nowych wyzwań (np. stawiania pierwszych kroczków , jazdy na rowerku itp.). Miłość warto (i trzeba!) okazywać dziecku na różne sposoby. Nie wystarczy tylko mówić, jak bardzo się kocha. Potrzebne są również czułe gesty, przytulanie, wspólne śmiechy i wygłupy podczas zabawy. Potrzebna jest w odpowiednich momentach uwaga, którą rodzice skupiają na dziecku w stu procentach. Dlatego mów, jak bardzo kochasz, przytulaj, baw się z dzieckiem, śmiej i nie zostawiaj go samemu sobie, gdy płacze (nawet gdybyś była na niego zła czy zmęczona jego zachowaniem). Bądź oparciem dla dziecka Dziecko, które może zawsze na ciebie liczyć , czuje się pewniej i bezpieczniej. Łatwiej mu wtedy podejmować się nowych zadań, bo wie, że w razie trudności przyjdziesz mu z pomocą: pokażesz, jak włożyć klocek do pudełka i co zrobić, gdy dokuczają koledzy w piaskownicy. Pamiętaj, że dziecko oparcie znajduje nie tylko w słowach otuchy, ale także w ciepłej atmosferze. Twoje dziecko na pewno bardzo lubi, gdy przytulasz się do swojego męża, bo wtedy czuje, że jest częścią kochającej się rodziny. Łatwiej mu wtedy nabrać pewności siebie , bo dom jest jego ostoją. Pozwól dziecku na...

Wychowanie
Szczęśliwy mały człowiek
Dowiedz się, jak postępować, by zapewnić synkowi czy córeczce nie tylko szczęśliwe dzieciństwo, ale także pełne miłości dorosłe życie!

  Dziecko kochane bezwarunkowo ma w życiu łatwiej – nabiera pewności siebie i umie dostosować się do wymagań innych. Warto więc wiedzieć, jak postępować, by zapewnić synkowi czy córeczce nie tylko szczęśliwe dzieciństwo, ale także pełne miłości dorosłe życie! Gdy rodzice są optymistami, rośnie szansa, że maluch też będzie pogodny to fakt, kluczem do szczęścia naszych pociech jest miłość. Ale tylko taka, która nie stawia żadnych warunków. Nie mówi: „Kocham cię, bo jesteś taki rozkoszny, grzeczny, mądry...”, tylko: „Kocham cię nawet wtedy, gdy nie podoba mi się to, co robisz”. Mów i... słuchaj Już w ciąży można zwracać się do maleństwa na wiele sposobów, np. przemawiać do niego czule, nucić kołysanki. Naukowcy udowodnili, że rozkrzyczane noworodki słysząc łagodny głos matki, który znają z okresu prenatalnego, szybciej się uspokajają i zasypiają. Nasze rady: - Spędzając dzień z niemowlęciem, mów mu, co teraz robisz, śpiewaj piosenki, naśladuj głosy zwierząt. A kiedy zacznie gaworzyć, gaworz razem z nim. Dziecko bardzo to lubi, bo wtedy wie, że to, co „mówi”, jest dla innych ważne. - Słuchaj uważnie, co pociecha ma do powiedzenia. Podpytuj, jak minął dzień w przedszkolu, co wydarzyło się w szkole czy na podwórku. Poprzez rozmowę lepiej poznajesz dziecko, a ono dowie się, że ma w Tobie oparcie. Traktuj z szacunkiem Nawet najmłodsze dziecko ma prawo do własnych opinii czy upodobań. Maluch, którego głos brany jest w rodzinie pod uwagę, czuje się kimś ważnym. Później, w dorosłym życiu nie będzie nikomu pozwalał „rozstawiać się po kątach”. Nasze rady: - Zawsze staraj się uprzedzać malca o swoich zamiarach. Nie żądaj kategorycznie, by np. posprzątał zabawki, kiedy zajęty jest robieniem budowli z klocków. Daj mu chwilę na dokończenie zabawy. - Kiedy to tylko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak