dzieci, wiek dziecka
Alicja Rotfeld
Wychowanie

Znamy wiek dziecka, w którym kochamy je najbardziej

Niemowlęta są słodkie, gdy … śpią. Dwulatki łatwo wpadają w histerię. Nastolatki potrafią pyskować. Czy więc małe dziecko, to mały kłopot? Kiedy najbardziej kochamy swoje dzieci?

Dokładnie pamiętam wrzeszczącego niemowlaka, jakim była moja córka. Czekałam wtedy z niecierpliwością, aż urośnie i będzie potrafiła powiedzieć, dlaczego płacze. Wyczekiwałam pierwszej przespanej nocy, momentu, aż zacznie chodzić, mówić, bo ... wtedy będzie łatwiej. Gdy zaczęła mówić, z jej ust padały nie tylko słowa "kocham cię", ale również "jesteś okropna" (czego wcześniej nie przewidziałam). Kiedy opanowała umiejętność chodzenia, nie musiałam jej w końcu wszędzie nosić, ale kierunek, w którym chadzała często, był zupełnie inny niż ten, w którym bym chciała, by szła. Gdy zaczęła się wspinać po meblach, czekałam, aż urośnie, by zrozumieć zagrożenia, jakie na niż czyhają. Gdy urosła zagrożeniem przestał być upadek ze stołu, a pojawiły się czyhające na nią potwory w postaci cybrprzemocy. Kiedy kochałam ją najbardziej? Biorąc pod uwagę to, że każde dziecko jest inne, ciężko wybrać jeden wiek, w którym jest ono najwspanialsze.
Badacze fundacji propagującej sport wśród najmłodszych, postanowili jednak sprawdzić preferencje rodziców. Stworzyli ankietę, którą wypełniło ponad 2 tysiące rodzin. Były wśród nich zarówno rodziny z jednym dzieckiem, jak i wielodzietne.  Określali moment w życiu dziecka, kiedy opieka nad nim była najbardziej satysfakcjonująca i bezstresowa. 

Zobacz też: Jak kochać dziecko...

Kiedy najbardziej kochamy nasze dzieci?

Wiek, w jakim dzieci dają rodzicom najwięcej radości i najmniej problemów rodzice określili, jako 5 lat. Dziecko w tym wieku najczęściej przesypia noce, zakończyło okres buntu, potrafi się komunikować, jest w miarę samoobsługowe i jak, określili rodzice, ma "coraz lepsze poczucie humoru". Dziecko w tym wieku potrafi nawiązywać kontakty z rówieśnikami i bawić się z nimi przez dłuższą chwilę, nie angażując przy tym, aż tak bardzo rodziców. Pogranicze przedszkola i szkoły okazało się być momentem w życiu dziecka, który rodzice lubią najbardziej. Już nie niemowlę, ale jeszcze nie uczeń. 

Najtrudniejszy okres w wychowaniu dziecka?

Ankietowane rodziny wskazały wiek między 10.-12. rokiem życia. Początki okresu dojrzewania kojarzą się rodzicom z konfliktami, w które ciągle wchodzą dzieci, nieustannymi negocjacjami, problemami szkolnymi, buntem, rozchwianiem emocjonalnym. Dzieci przestają wtedy być słodkimi maluszkami i na każdym kroku próbują podkreślać swoją dorosłość i niezależność, choć w rzeczywistości są niedojrzałe i niesamodzielne. Spędzanie czasu z rodzicami staje się dla nich "obciachowe". 

Mmm... jako mama 11-latki zupełnie nie mogę się z tym zgodzić. Uwielbiam spędzać czas z moją nastolatką (mam nadzieję z wzajemnością), prowadzić z nią rozmowy nie o różowym jednorożcu, ale o życiu. Ciekawią mnie jej spostrzeżenia, a negocjacje postrzegam jako umiejętność mojej córki bronienia własnego zdania. 
Jest jednak pewna kwestia, z którą w 100% zgadzam się z ankietowanymi rodzicami, mianowicie większość rodzin stwierdziła, że wychowanie dzieci to w 50% przyjemność, a w drugiej połowie – bardzo ciężka i stresująca praca.

Zobacz też: Znamy bajki, które tuczą dzieci

Który wiek dziecka jest twoim ulubionym? Pisz w komentarzu

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Fotolia
Wychowanie
Przez tych 7 etapów muszą przejść wszyscy rodzice!
Trudno wychować dziecko bez zaliczenia tych „baz”. To drabinka, po której dzieci wchodzą w dorosłe życie.

Każdy kolejny rok życia dziecka , to kolejne wyzwania. Niektóre etapy są trudniejsze, inne bardziej zabawne. Trudno jednak pominąć tych 7 tematów, które nieodzownie wiążą się z dziećmi. 1. Zmęczenie i brak snu To najtrudniejszy, pierwszy etap, gdy maluszek zawita w Waszym domku. Nocne wstawanie, by nakarmić dziecko, przewijanie, niepokój związany z niepewnością, czy poradzimy sobie jako rodzice, sprawia, że wielu rodziców ma poczucie bycia "zombie". Oczywiście jest to żartobliwe określenie, ale gdy zapyta się młodą mamę, o czym marzy – często mówi – godzince snu, albo chwili dla siebie. Czytaj: Budzisz się zmęczona? Sprawdź dlaczego i co możesz z tym zrobić? 2. Dziecko zaczyna chodzić Ten etap rzeczywiście jest tak samo trudny, jak pierwszy. Maluch niezwykle ciekawy świata potrafi dać rodzicom nieźle w kość. Uwaga i koncentracja na tym, czego dotyka, gdzie idzie i co wkłada do buzi, jest ogromnie męcząca fizycznie. Zabezpieczanie całego domu przed dzieckiem powoduje, że nasz umysł i zmysł przewidywania przyszłości, pracuje na zwiększonych obrotach, często ulegając przeciążeniu ;-). Nie zapominajmy, że jest to także cudowny okres, pokazywanie nowych rzeczy i widok zaskoczonej i zachwyconej miny dziecka – bezcenny. Czytaj: Bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim 3. Dziecko mówi... za dużo! Najpierw martwimy się, że dziecko jeszcze nie mówi, potem, że mówi za mało , a na koniec, że mówi za dużo... Nie martwcie się, to okres przejściowy. Gdy dziecko przeistoczy się w nastolatka, znowu będzie mówić monosylabami, a wy będziecie marzyć, by chciało z Wami porozmawiać o otaczającym świecie i pytać Was o zdanie. 4. Kłamstwa Przyjdzie taki dzień, że złapiemy dziecko na kłamstwie. To trudna sprawa świadcząca o tym, że maluch wszedł na inny etap i zaczyna zdawać sobie sprawę, że...

Wychowanie
Coraz więcej jedynaków
Lęk przed utratą pracy, brak własnego mieszkania nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o licznej rodzinie.

Lęk przed utratą pracy, brak własnego mieszkania nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o licznej rodzinie. Planowanie rodziny nie jest naszą mocną stroną. Ponad połowa ślubów zawierana jest w sytuacji wyższej konieczności, czyli gdy owoc miłości spieszy się na świat lub już nań zawitał. To sprawia, że pierwsze rodzicielskie doświadczenia bywają trudne. W życiu różnie się zdarza... Od dojrzałości obojga rodziców i ich rodzin wyjściowych w dużym stopniu zależy, czy za kilka lat zechcą – już w bardziej komfortowych warunkach – ponownie zostać rodzicami. Zdarza się też odwrotna sytuacja. Młodzi, ambitni ludzie odkładają decyzję o założeniu rodziny. Trzydziestokilkuletnie kobiety nagle odkrywają, że zegar biologiczny tyka i nie zostało już wiele czasu na znalezienie odpowiedniego kandydata na męża i ojca dzieci oraz na powiększenie rodziny zgodnie z wcześniejszymi marzeniami. – Nie zawsze liczba dzieci zależy tylko od naszych chęci – zaznacza Dorota Szczepan-Jakubowska z Pracowni TROP w Warszawie. – W życiu różnie się zdarza, dlatego nie uważam, że bycie rodzicami jedynaka jest czymś wyjątkowym. Ilu z nas ma rodzeństwo? 44,5% Jedynacy Jest ich ponad 3,5 mln, w tym blisko 1,2 mln to dzieci wychowywane tylko przez jedno z rodziców. 37% Dwoje dzieci Rodzin z dwójką dzieci jest blisko 3 mln, w tym 429 tys. to niepełne rodziny. 12% Troje rodzeństwa Rodzin z trójką dzieci jest mniej niż 1 mln. Niepełne stanowią znikomą ich część - jest ich niewiele ponad 11 tys. 6,5% Czworo i więcej rodzeństwa W Polsce mamy 467 tys. pełnych rodzin wielodzietnych oraz 49 tys. niepełnych. Coraz więcej jedynaków Od połowy lat 90. w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Podobno jest to symptom tego, że stajemy się krajem wysoko rozwiniętym. Dziecko, jeszcze niedawno postrzegane jako dar od Boga, a w jesieni życia rodziców jako...

edipresse.25266NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Rozwój
Skala Brazeltona
Badacze już dawno temu potwierdzili to, co większość matek instynktownie przeczuwa – że noworodek nie jest „czystą kartą”, ale człowiekiem o określonym charakterze.

Noworodek ma jednak niezwykle ograniczone środki wyrazu – potrafi jedynie płakać i spać.. Niejeden zdesperowany rodzic marzy, by dzieci przychodziły na świat z instrukcja obsługi w komplecie. Skala Brazeltona jest taką właśnie „Instrukcją Obsługi Noworodka”. Doktor Berry Brazelton wiele lat temu zrozumiał i przekazał innym prostą prawdę – językiem dziecka jest jego zachowanie. Uważna obserwacja najdrobniejszych reakcji malucha pozwala odczytać wysyłane przez niego sygnały i odpowiednio na nie zareagować – pozwala na efektywną komunikację między rodzicami a dzieckiem Na czym więc polega badanie przy pomocy Skali Oceny Zachowania Noworodka (NBAS) według Brazeltona? Właściwie już pierwsze słowo wprowadza w błąd. Nie jest to bowiem tak naprawdę badanie, nie ma tu mowy o prawidłowościach czy nieprawidłowościach, chorobach czy anomaliach. Osoba badająca po prostu wraz z rodzicami poświęca około 30 minut na obserwację zachowania maluszka w różnych sytuacjach – po to, aby go poznać i dowiedzieć się, z kim ma do czynienia. Jak wygląda badanie wg skali Brazeltona? Podczas spotkania osoba badająca będzie się starała dowiedzieć jak najwięcej na temat zachowania dziecka , na temat jego osobowości, tego co lubi, a co jest dla niego nieprzyjemne, jak radzi sobie ze stresem. Cennym źródłem informacji są rodzice – oni bowiem najlepiej znają swojego malucha. Jednak to półgodzinne spotkanie powinno uświadomić wam, jak wiele potrafi wam przekazać wasze dziecko oraz jak wiele umiejętności posiada – nawet jeśli ma dopiero kilka dni. Będziecie wspólnie obserwować sen maluszka: czy śpi snem sprawiedliwego, czy budzi go najlżejszy hałas, co przeszkadza mu bardziej – światło czy dźwięk? Zobaczycie wrodzone odruchy noworodka – pozostałość po naszych ewolucyjnych przodkach, ale też „wyprawka od Matki Natury”...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak