Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, telewizor, dziewczynka
Fotolia.pl
Wychowanie

Znamy bajki, które tuczą dzieci

Lepiej wyłącz telewizor - dzieci tyją, gdy oglądają te bajki!

Eksperci grzmią: telewizja tłumi wyobraźnię, hamuje rozwój (także ruchowy), zaburza kontakty z bliskimi i przekazuje złe wzorce. Dzieci poniżej 2. roku życia w ogóle nie powinny jej oglądać, starszym wystarczy pól godziny przed telewizorem dziennie. I to pod warunkiem, że mądrze wybierzemy program! Teraz do argumentów przeciw telewizji dochodzi jeszcze jeden: niektóre bajki sprawiają, że… dzieci tyją.

Zobacz: Po obejrzeniu tych zdjęć wyłączysz dziecku telewizor

Winne - otyłe postacie z bajek

Jak to możliwe? Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado przebadali blisko 300 dzieci w różnym wieku (8, 12 i 13 lat). Większość oglądała bajki, z tym że bohaterowie części z nich mieli zaokrąglone kształty, pozostałych – wyglądali zdrowo. I co się okazało? Dzieci, które napatrzyły się na rysunkowe postacie z wydatnymi brzuchami, dwa razy częściej sięgały po wysokokaloryczne, niezdrowe jedzenie niż ich rówieśnicy, którzy patrzyli na szczupłych bohaterów, lub ci, którzy telewizji nie oglądali wcale. 

Badacze podejrzewają, że mimo iż bajkowe postacie nie są realne, dzieci uznawały, że pełne, obfite kształty to norma, i tak właśnie powinno wyglądać także ludzkie ciało.

Wychowanie to sprawa rodzica

Ale uwaga, to jeszcze nie koniec eksperymentu! Nawet dzieci, które oglądały „tuczące” kreskówki, dokonywały zdrowszych kulinarnych wyborów, jeśli tylko ktoś przypomniał im o zasadach odżywiania, zanim sięgnęły po cukierka albo chipsy. Wniosek? We wszystkim warto zachować umiar. I pamiętać, że to my wychowujemy, nie telewizja.

Jakie bajki z "okrągłymi" postaciami przychodzą wam do głowy? Oto kilka naszych skojarzeń:

  • Gumisie
  • Troskliwe misie (i w ogóle wszystkie misie :))
  • Świnka Peppa
  • Muminki
  • Teletubisie

Polecamy: Dziecko uzależnione od telewizji - co robić?

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

chłopiec przed tv, telewizor, tv, dziecko przed telewizorem
fotolia
Wychowanie
Czy telewizja jest dobra dla dziecka?
Szklany ekran ograniczać rozwój dziecka. Ale może też go wspierać. Wszystko zależy od tego, co i jak długo maluch ogląda. Sprawdź, jak mądrze korzystać z telewizora.

Telewizja jest jak magnes - potrafi na długo przyciągnąć uwagę dziecka. Jeśli dla twojego dziecka wpatrywanie się w szklany ekran jest ulubioną rozrywką, pora to zmienić. Czy to oznacza, że najlepiej pozbyć się telewizora ? Nie. Wystarczy włączać go tylko od czasu do czasu i ... mieć do tego dobry powód. Telewizja a niemowlę Autorzy poradnika "Żegnaj telewizorku" przestrzegają, że telewizja  ma niekorzystny wpływ już na rozwój mowy niemowlęcia .    Niemowlę przebywające w pobliżu włączonego  telewizora tylko pozornie nie zwraca na niego uwagi. Jego umysł stara się jednak naśladować dźwięki, które docierały do niego z odbiornika. Gdy  próbuje łączyć swoje myśli w logiczne ciągi, napotyka trudności, m.in. dlatego, że uczyło się dotąd niemal wyłącznie obrazów i słów ze szklanego ekranu. Jak pomóc dziekcu w nauce mowy?   Telewizja a dziecko kilkuletnie Jeszcze większe szkody telewizja może wyrządzić kilkulatkowi. Jeśli dziecko spędza przed odbiornikiem zbyt wiele czasu, ucierpią na tym jego kontakty z rówieśnikami , bo nie ma czasu, by się z kimś zaprzyjaźnić.    Telewizja może mieć wpyw na zachowanie dziecka , bo jego energia nie znajduje ujścia.  Nauczyciele mówią, że najwięcej problemów z uspokojeniem szalejących dzieci mają w poniedziałki, bo maluchy odreagowują weekend spędzony przed telewizorem.    Nie bez znaczenia dla psychiki dziecka jest także to, co ogląda. W świadomości malucha oglądającego filmy, w których leje się krew, tworzy się fałszywy obraz świata. Czasem nawet dziecko mimowolnie naśladuje to, co widziało w telewizji. Brutalne sceny mogą budzić w nim lęk, być przyczyną koszmarów nocnych.   W pewnym stopniu t elewizja ogranicza też dziecięcą wyobraźnię i zabija kreatywność dziecka . Posługuje się bowiem...

Fotolia.pl
Aktualności
Koniec z niezdrową żywnością dla dzieci i jej reklamą
Dużo zmian nastąpi w nowym roku w kwestii dbałości o zdrowe odżywianie dzieci. Podczas trwania programów telewizyjnych dla maluchów nie będzie reklamy niezdrowej żywności. Chipsy i słodkie napoje mają zniknąć również ze szkolnych sklepików.

 Po pierwsze: zakaz reklamy niezdrowej żywności podczas programów dla dzieci Od nowego roku  programom i audycjom kierowanym do dzieci w wieku do 12 lat, nadawanym między godziną 6. a 20. nie będą towarzyszyły reklamy żywności , w których jest duża ilość tłuszczu, cukru i sodu , takich jak chipsy czy napoje wysokosłodzone . Taki zakaz będzie obowiązywał z woli nadawców, którzy podpisali w tej sprawie porozumienie.  Zakazu emisji reklam zobowiązali się przestrzegać: Telewizja Polska, ITI Neovision, Telewizja Polsat, Telewizja Puls, TVN, VIMN Poland oraz The Walt Disney Company Polska. Produkty, których reklama będzie zakazana w audycjach dla dzieci zostały opisane w kryteriach żywieniowych , czyli dokumencie opracowanym na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności przez Instytut Żywności i Żywienia oraz zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia. - Bardzo doceniamy to, że nadawcy w swojej działalności uwzględniają ważny element społeczny, jakim jest ochrona dzieci i młodzieży przed niezdrową żywnością – oznajmił Jan Dworniak. Polecamy: Nie warto jeść śmieci. 5 powodów, by trzymać dzieci z daleka od fast foodu Prezes telewizji publicznej Juliusz Braun dodał, że samoregulacja daje nadzieję skutecznego funkcjonowania. Podpisane porozumienie wynika z zapisów ustawy o radiofonii i telewizji. Zapisano w nim, że audycjom dla dzieci nie powinny towarzyszyć przekazy handlowe dotyczące artykułów spożywczych lub napojów zawierających składniki, których nadmierna ilość w codziennej diecie jest niewskazana. Z monitoringu prowadzonego przez KRRiT wynika, że w 2012 roku reklamy produktów niezdrowej żywności stanowiły 10 procent wszystkich reklam emitowanych przy audycjach dla dzieci, w zeszłym roku - 7 procent.   Po drugie: Zakaz  sprzedaży chipsów, słodkich napojów w sklepikach szkolnych Pod koniec października Sejm zdecydował...

terroryzm, lęki dziecięce, dziecko i tragiczne wydarzenia, wojna i dziecko, dziecko i telewizja
Fotolia
Wychowanie
Straszne wiadomości - czy i jak rozmawiać z dzieckiem o tragediach?
Nawet jeśli w porę wyłączysz telewizor, niepokojące wiadomości twoje dziecko może zobaczyć gdzie indziej. Jak tłumaczyć, co się stało i jak sprawić, by dziecięce poczucie bezpieczeństwa nie legło w gruzach, wyjaśniają eksperci.

Często bywamy z dzieckiem u znajomych, odwiedzamy naszych rodziców. Niestety, w wielu domach telewizja jest włączona cały czas i ciągle słychać potworne wiadomości dotyczące wojen, terroryzmu, wypadków, powodzi, pożarów. Zaraz po usłyszeniu takiej informacji wszyscy zabierają się za komentowanie jej i dyskutowanie – opowiada Katarzyna, mama dwuletniej dziewczynki, która niepokoi się, że jej dziecko widzi takie obrazy. Czy słusznie? Czy rzeczywiście małe dziecko nie powinno oglądać podobnych doniesień w telewizji, bo nie jest na to gotowe? O wyjaśnienie problemu poprosiliśmy psycholożki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – prof. Annę Brzezińską i dr Joannę Urbańską. prof. Anna Brzezińska: Dziecko nie rozumie wielu informacji, które do niego docierają. Jednak obserwując zachowanie ludzi wokół siebie, ich miny i gesty, podniesiony ton i napięcie w głosie, intuicyjnie czuje, że coś złego się stało. To samo dotyczy wiadomości czy filmów oglądanych w telewizji. Kilkulatek szybko zauważa, że rodzice czy inni domownicy nie są spokojni, zainteresowani jego sprawami i uśmiechnięci, czyli tacy jak zwykle. A nie rozumiejąc powodów tej zmiany, zaczyna odczuwać lęk i inaczej się zachowuje. dr Joanna Urbańska: Część rodziców podpisałaby się jednak pod stwierdzeniem: „A moje dziecko może siedzieć w pokoju, nawet gdy w telewizji jest horror i się nie boi!" albo „Kiedy jest mowa o tragediach i innych złych wiadomościach, nie widać, by było poruszone, bo jest z tym oswojone". AB: Pomińmy kwestię tego, czy maluch do trzech lat powinien przebywać w miejscu, w którym stale jest włączony telewizor, ale pomyślmy, co to oswojenie oznacza. Jeśli dziecko siedzi i bawi się, może po prostu nie zwraca uwagi na obraz telewizyjny, co nie zmienia faktu, że telewizja w jakiś sposób i tak na nie oddziałuje.  JU: A jeśli jednak widać,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak