PEGI (Pan-European Game Information) to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier, czyli niewielkiej wielkości oznaczenia, które możesz znaleźć z przodu i z tyłu opakowania pudełkach gier konsolowych i komputerowych. Klasyfikują one gry ze względu na minimalny wiek gracza oraz rodzaj treści.

Reklama

Ma on pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych dla dzieci. Działa on od 2003 roku i obecnie stosowany jest w 30 krajach. System ten został uznany przez Komisję Europejską oraz Rząd RP za pomocny w ochronie dzieci przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku.

Spis treści:
1. PEGI - jak odczytywać oznaczenia na grach?
2. Wady i zalety systemu klasyfikacji gier PEGI
3. PEGI info - popularne gry

4. PEGI-3 - gry dla dzieci w każdym wieku

5. PEGI-7 - najfajniejsze gry 7+

Zobacz także

PEGI - jak odczytywać oznaczenia na grach?

Ranking wiekowy PEGI
Przedziały wiekowe stosowane w Polsce w PEGI to 3, 7, 12, 16, 18. Informują o tym, czy dana gra zawiera treści odpowiednie do określonego wieku. Warto zwrócić uwagę, że podział ten nie uwzględnia stopnia trudności ani umiejętności niezbędnych do przejścia danej gry.

PEGI

Oznaczenia te skierowane są do rodziców, sprzedawcy nie są zobowiązani do ich przestrzegania, a co za tym idzie, mają prawo sprzedać 10-latkowi grę z oznaczeniem 18+. To, w co grają dzieci, pozostaje więc indywidualną sprawą każdego rodzica.

Podział PEGI ze względu na rodzaj treści
Przyczyny przeznaczenia danej gry dla określonej grupy wiekowej zobrazowano ikonkami symbolizującymi (od lewej): dyskryminację, narkotyki, nagość/seks, przemoc, wulgaryzmy, sceny wywołujące przerażenie, hazard i gra w Internecie z innymi ludźmi.

PEGI RODZAJ TREŚCI

Wady i zalety systemu klasyfikacji gier PEGI

Największą zaletą, jak i wadą PEGI jest jego prostota. Dzięki jasnemu podziałowi i nieskomplikowanemu podziałowi łatwo i szybko możemy dowiedzieć się, czy dana gra jest odpowiednia dla dziecka. Niestety prostota przejawia się również w jego tworzeniu, czyli podstawie, na której dana gra trafia do poszczególnych przedziałów PEGI. Proste symbole nie są w stanie precyzyjnie określić fabuły gry, a tym bardziej jej wpływu na indywidualną jednostkę.

Przykład: symbolem PEGI „narkotyki" zostają oznaczone gry, w których „pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków”, niezależnie od kontekstu. Oznacza to tyle, że ten sam symbol „narkotyki” znajdzie się zarówno na grach propagujących zażywanie narkotyków, jak i tych, które informują o negatywnych skutkach ich zażywania.

Doktor anglistyki Michał Mochocki przeanalizował owo zagadnienie w artykule zatytułowanym „Lektury szkolne w ratingu PEGI”. Zainteresowało go, czy ta sama treść (np. czynności seksualne) w grze komputerowej traktowana jest z większą surowością, niż gdy zawarta jest w książce? Czy książkę ze sceną drastycznej przemocy udostępniamy młodszym odbiorcom niż grę komputerową z analogiczną sceną?

Okazało się, że do kategorii 18+ powinny należeć takie lektury, jak „Potop” (zawiera przemoc, dyskryminację, bluźnierstwa), „W pustyni i w puszczy” (przemoc, dyskryminacja), ale również lektura czwartoklasistów szkoły podstawowej „Pinokio”, ze względu na „obrazy okrutnej przemocy wobec postaci człekopodobnych i zwierzęcych” oraz „obrazy przemocy wobec słabszych i bezbronnych postaci człekopodobnych”.

PEGI jest więc prostym systemem, pomocnym w podejmowaniu decyzji o zakupie gry, ale nie gwarantującym odpowiedniego doboru treści dla twojego dziecka. Ważny jest nie tylko rodzaj gry, w którą gra dziecko, ale również sposób, w jaki postrzega ono świat w niej przedstawiony. Sprawdzajmy więc i czytajmy oznakowania na grach, ale przede wszystkim uczmy dzieci rozróżnienia fikcji od rzeczywistości. Jak zauważył to jeden z internautów „PEGI nie pełni funkcji zakazu tak jak znak STOP na drodze, a jedynie funkcję informacyjną”.

PEGI info - popularne gry

Poniżej znajdziesz PEGI dotyczące najpopularniejszych gier wśród dzieci i nastolatków.

Fortnite

Wiek: 12+
Treści: łagodna przemoc (w grze gracze posługują się różną bronią, jednak nie ma krwi ani brutalnych scen).

W grze można dokonywać zakupów nowych strojów, postaci itd. Ostrzegamy przed podpinaniem karty płatniczej do konta małoletnich użytkowników i radzimy, aby wszystkie zakupy odbywały się pod kontrolą rodzica.

League of Legends (LOL)

Wiek: 12+
Treści: łagodna przemoc (w grze gracze posługują się różną bronią, jednak nie ma krwi ani brutalnych scen).

Counter-Strike (CS)

Wiek: 16+/18+
Treści: umiarkowana przemoc
Uwaga: „Counter-Strike: Global Offensive” została zaklasyfikowana dla użytkowników powyżej 18 roku życia. Poprzednie części posiadały oznaczenie 16+.

Minecraft

Wiek: 7+
Treści: łagodna przemoc, która nie zawiera żadnych widocznych szkód lub obrażeń i wymierzona jest w fantastyczne, nierealistyczne stworzenia.
Uwaga: niektóre dodatki lub rozszerzenia do gry Minecraft zostały zaklasyfikowane jako 12+.

Grand Theft Auto V (GTA)

Wiek: 18+
Treści: silna przemoc i wulgarny język.

The Sims 4

Wiek: 12+
Treści: łagodna, nierealistyczna przemoc (np. możliwość wszczęcia bójki postaci w grze) oraz insynuacje seksualne.

Among Us

Wiek: 7+
Treści: łagodna przemoc, która nie zawiera żadnych widocznych szkód lub obrażeń i wymierzona jest w fantastyczne, nierealistyczne stworzenia.

Roblox

Wiek: 7+
Treści: łagodna przemoc, która nie zawiera widocznych szkód oraz sceny, które mogą przestraszyć użytkowników poniżej 7. roku życia.

PEGI-3 - gry dla dzieci w każdym wieku

To nieprawda, że gry zakwalifikowane dla użytkowników od 3 roku życia nadają się jedynie dla maluchów. Wśród gier niezawierających kontrowersyjnych bądź szkodliwych treści znajdziemy bardzo wiele popularnych tytułów, które na pewno spodobają się wielu dzieciakom, jak i ich rodzicom. Wszystkie tytuły przetestowałyśmy także same!

Fifa

Kultowy symulator gry w piłkę nożną od lat bije rekordy popularności wśród młodych (a także dorosłych) miłośników futbolu. Gra dostępna na konsole PlayStation, Xbox, Nintendo Switch oraz komputery PC.

Animal Crossing

Bijąca rekordy popularności gra polega na zaludnianiu i odkrywaniu wyspy. Użytkownik wykorzystuje nowe znajomości i znalezione materiały do budowania domów bądź hodowania zwierząt. Gra dostępna jedynie na Nintendo Switch.

Crash Team Racing: Nitro-Fueled

Bajkowe wyścigi samochodowe zwierzątek to fajna zabawa dla całej rodziny. Chociaż oprócz ścigania się, użytkownicy mogą także przeszkadzać innym graczom poprzez zrzucanie bomb czy strzelanie, całość odbywa się nieszkodliwie i bez przemocy. Gra dostępna na konsole PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Overcooked

Gra na czas, która polega na jak najszybszym przygotowywaniu dań do podania w restauracji. Bohaterowie (od 2 osób w górę) muszą szybko zorganizować sobie pracę i określić kto sieka, kto myje talerze, a kto gotuje. Ciekawy pomysł na rodzinne popołudnie! Gra dostępna na komputery PC oraz konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

PEGI-7 - najfajniejsze gry 7+

Wśród gier zakwalifikowanych dla dzieci powyżej 7 roku życia polecamy dwie, które szczególnie wyróżniły się na tle innych. Obydwa tytuły zostały w całości sprawdzone i przetestowane przez naszą redakcję!

Unravel

Opowieść o małych ludzikach powstałych z kłębków wełny wzbogacona o przepiękną grafikę oraz ścieżkę dźwiękową. Oferuje możliwość grania w jedną lub dwie osoby. Chociaż PEGI zaklasyfikowała ją jako zawierającą „delikatne sceny przemocy wobec fantastycznych istot”, rozgrywka przebiega łagodnie i polega głównie na umiejętnościach zręcznościowych, a ewentualne ciosy zadawane przeciwnikom nie powodują żadnych widocznych obrażeń. Gra dostępna na komputery PC, konsole Xbox, PlayStation oraz Nintendo Switch.

Cuphead

Wybitna gra, która rozkochała w sobie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Osadzona w stylistyce lat 30-tych (zarówno wizualnie, jak i muzycznie) opiera się na miniwyzwaniach: platformowych torach przeszkód bądź strzelaniu i unikaniu ciosów tzw. „bossów”.

Ta gra otrzymała klasyfikację PEGI -7, ponieważ zawiera „nierealistyczną przemoc w środowisku lub kontekście przyjaznym dzieciom oraz przemoc, która nie zawiera żadnych widocznych krzywd lub obrażeń fantastycznych lub mitycznych istot”. Chociaż gra polega na zadawaniu ciosów bądź strzelaniu do wrogów, sceny te osadzone są w humorystycznym, rysunkowym klimacie i nie powodują skojarzeń z agresją. Gra dostępna na konsole Xbox, PlayStation oraz Nintendo Switch.

Spyro Reignited Trilogy

Mały, wesoły smoczek musi odczarować swoich krewnych i przyjaciół, którzy zostali zamienieni w kamienie. Chociaż Spyro, jak każdy smok, zionie ogniem, gra jest zaprojektowana w sposób pozbawiony agresji i przyjazny dzieciom. Pozycja otrzymała klasyfikację PEGI -7, ponieważ zawiera „nierealistyczną przemoc w środowisku lub kontekście przyjaznym dzieciom oraz przemoc, która nie zawiera żadnych widocznych krzywd lub obrażeń fantastycznych lub mitycznych istot”. Gra dostępna na komputery PC, konsole Xbox, PlayStation oraz Nintendo Switch.

Klasyfikację gier możesz sprawdzać na oficjalnej stronie PEGI. Wystarczy wpisać tytuł pozycji w wyszukiwarce, aby otrzymać informacje o dedykowanej grupie wiekowej, dostępnych platformach oraz treściach zawartych w rozgrywce.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama