klasyfikacja gier PEGI, gry dla dzieci
Zakupy

PEGI - co to jest? Jak czytać oznaczenia na grach?

PEGI to klasyfikacja gier ze względu na treści. Pozwala ona rodzicom wybrać gry odpowiednie do wieku dziecka i określa, czy w fabule znajdują się np. przemoc, przekleństwa bądź nagość. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne oznaczenia i polecamy gry, które same przetestowałyśmy!

PEGI (Pan-European Game Information) to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier, czyli niewielkiej wielkości oznaczenia, które możesz znaleźć z przodu i z tyłu opakowania pudełkach gier konsolowych i komputerowych. Klasyfikują one gry ze względu na minimalny wiek gracza oraz rodzaj treści.

Ma on pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych dla dzieci. Działa on od 2003 roku i obecnie stosowany jest w 30 krajach. System ten został uznany przez Komisję Europejską oraz Rząd RP za pomocny w ochronie dzieci przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku.

Spis treści:
1. PEGI - jak odczytywać oznaczenia na grach?
2. Wady i zalety systemu klasyfikacji gier PEGI
3. PEGI info - popularne gry

4. PEGI-3 - gry dla dzieci w każdym wieku

5. PEGI-7 - najfajniejsze gry 7+

Telefon – czy pozwalać dziecku na zabawę z nim? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)

PEGI - jak odczytywać oznaczenia na grach?

Ranking wiekowy PEGI
Przedziały wiekowe stosowane w Polsce w PEGI to 3, 7, 12, 16, 18. Informują o tym, czy dana gra zawiera treści odpowiednie do określonego wieku. Warto zwrócić uwagę, że podział ten nie uwzględnia stopnia trudności ani umiejętności niezbędnych do przejścia danej gry.
 

ranking wiekowy PEGI


Oznaczenia te skierowane są do rodziców, sprzedawcy nie są zobowiązani do ich przestrzegania, a co za tym idzie, mają prawo sprzedać 10-latkowi grę z oznaczeniem 18+. To, w co grają dzieci, pozostaje więc indywidualną sprawą każdego rodzica.
 

Podział PEGI ze względu na rodzaj treści
Przyczyny przeznaczenia danej gry dla określonej grupy wiekowej zobrazowano ikonkami symbolizującymi (od lewej): dyskryminację, narkotyki, nagość/seks, przemoc, wulgaryzmy, sceny wywołujące przerażenie, hazard i gra w Internecie z innymi ludźmi.

PEGI

Wady i zalety systemu klasyfikacji gier PEGI

Największą zaletą, jak i wadą PEGI jest jego prostota. Dzięki jasnemu podziałowi i nieskomplikowanemu podziałowi łatwo i szybko możemy dowiedzieć się, czy dana gra jest odpowiednia dla dziecka. Niestety prostota przejawia się również w jego tworzeniu, czyli podstawie, na której dana gra trafia do poszczególnych przedziałów PEGI. Proste symbole nie są w stanie precyzyjnie określić fabuły gry, a tym bardziej jej wpływu na indywidualną jednostkę.

Przykład: symbolem PEGI „narkotyki" zostają oznaczone gry, w których „pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków”, niezależnie od kontekstu. Oznacza to tyle, że ten sam symbol „narkotyki” znajdzie się zarówno na grach propagujących zażywanie narkotyków, jak i tych, które informują o negatywnych skutkach ich zażywania.

Doktor anglistyki Michał Mochocki przeanalizował owo zagadnienie w artykule zatytułowanym „Lektury szkolne w ratingu PEGI”. Zainteresowało go, czy ta sama treść (np. czynności seksualne) w grze komputerowej traktowana jest z większą surowością, niż gdy zawarta jest w książce? Czy książkę ze sceną drastycznej przemocy udostępniamy młodszym odbiorcom niż grę komputerową z analogiczną sceną?

Okazało się, że do kategorii 18+ powinny należeć takie lektury, jak „Potop” (zawiera przemoc, dyskryminację, bluźnierstwa), „W pustyni i w puszczy” (przemoc, dyskryminacja), ale również lektura czwartoklasistów szkoły podstawowej „Pinokio”, ze względu na „obrazy okrutnej przemocy wobec postaci człekopodobnych i zwierzęcych” oraz „obrazy przemocy wobec słabszych i bezbronnych postaci człekopodobnych”.

 

PEGI jest więc prostym systemem, pomocnym w podejmowaniu decyzji o zakupie gry, ale nie gwarantującym odpowiedniego doboru treści dla twojego dziecka. Ważny jest nie tylko rodzaj gry, w którą gra dziecko, ale również sposób, w jaki postrzega ono świat w niej przedstawiony. Sprawdzajmy więc i czytajmy oznakowania na grach, ale przede wszystkim uczmy dzieci rozróżnienia fikcji od rzeczywistości. Jak zauważył to jeden z internautów „PEGI nie pełni funkcji zakazu tak jak znak STOP na drodze, a jedynie funkcję informacyjną”.

PEGI info - popularne gry

Poniżej znajdziesz PEGI dotyczące najpopularniejszych gier wśród dzieci i nastolatków.

Fortnite

Wiek: 12+
Treści: łagodna przemoc (w grze gracze posługują się różną bronią, jednak nie ma krwi ani brutalnych scen). 

W grze można dokonywać zakupów nowych strojów, postaci itd. Ostrzegamy przed podpinaniem karty płatniczej do konta małoletnich użytkowników i radzimy, aby wszystkie zakupy odbywały się pod kontrolą rodzica.

League of Legends (LOL)

Wiek: 12+
Treści: łagodna przemoc (w grze gracze posługują się różną bronią, jednak nie ma krwi ani brutalnych scen). 

Counter-Strike (CS)

Wiek: 16+/18+
Treści: umiarkowana przemoc
Uwaga: „Counter-Strike: Global Offensive” została zaklasyfikowana dla użytkowników powyżej 18 roku życia. Poprzednie części posiadały oznaczenie 16+. 

Minecraft

Wiek: 7+
Treści: łagodna przemoc, która nie zawiera żadnych widocznych szkód lub obrażeń i wymierzona jest w fantastyczne, nierealistyczne stworzenia. 
Uwaga: niektóre dodatki lub rozszerzenia do gry Minecraft zostały zaklasyfikowane jako 12+. 

Grand Theft Auto V (GTA)

Wiek: 18+
Treści: silna przemoc i wulgarny język.

The Sims 4

Wiek: 12+
Treści: łagodna, nierealistyczna przemoc (np. możliwość wszczęcia bójki postaci w grze) oraz insynuacje seksualne.

Among Us

Wiek: 7+
Treści: łagodna przemoc, która nie zawiera żadnych widocznych szkód lub obrażeń i wymierzona jest w fantastyczne, nierealistyczne stworzenia. 

Roblox

Wiek: 7+
Treści: łagodna przemoc, która nie zawiera widocznych szkód oraz sceny, które mogą przestraszyć użytkowników poniżej 7. roku życia.

PEGI-3 - gry dla dzieci w każdym wieku

To nieprawda, że gry zakwalifikowane dla użytkowników od 3 roku życia nadają się jedynie dla maluchów. Wśród gier niezawierających kontrowersyjnych bądź szkodliwych treści znajdziemy bardzo wiele popularnych tytułów, które na pewno spodobają się wielu dzieciakom, jak i ich rodzicom. Wszystkie tytuły przetestowałyśmy także same!

Fifa

Kultowy symulator gry w piłkę nożną od lat bije rekordy popularności wśród młodych (a także dorosłych) miłośników futbolu. Gra dostępna na konsole PlayStation, Xbox, Nintendo Switch oraz komputery PC.

Animal Crossing

Bijąca rekordy popularności gra polega na zaludnianiu i odkrywaniu wyspy. Użytkownik wykorzystuje nowe znajomości i znalezione materiały do budowania domów bądź hodowania zwierząt. Gra dostępna jedynie na Nintendo Switch.

Crash Team Racing: Nitro-Fueled

Bajkowe wyścigi samochodowe zwierzątek to fajna zabawa dla całej rodziny. Chociaż oprócz ścigania się, użytkownicy mogą także przeszkadzać innym graczom poprzez zrzucanie bomb czy strzelanie, całość odbywa się nieszkodliwie i bez przemocy. Gra dostępna na konsole PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Overcooked

Gra na czas, która polega na jak najszybszym przygotowywaniu dań do podania w restauracji. Bohaterowie (od 2 osób w górę) muszą szybko zorganizować sobie pracę i określić kto sieka, kto myje talerze, a kto gotuje. Ciekawy pomysł na rodzinne popołudnie! Gra dostępna na komputery PC oraz konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

PEGI-7 - najfajniejsze gry 7+

Wśród gier zakwalifikowanych dla dzieci powyżej 7 roku życia polecamy dwie, które szczególnie wyróżniły się na tle innych. Obydwa tytuły zostały w całości sprawdzone i przetestowane przez naszą redakcję!

Unravel

Opowieść o małych ludzikach powstałych z kłębków wełny wzbogacona o przepiękną grafikę oraz ścieżkę dźwiękową. Oferuje możliwość grania w jedną lub dwie osoby. Chociaż PEGI zaklasyfikowała ją jako zawierającą „delikatne sceny przemocy wobec fantastycznych istot”, rozgrywka przebiega łagodnie i polega głównie na umiejętnościach zręcznościowych, a ewentualne ciosy zadawane przeciwnikom nie powodują żadnych widocznych obrażeń. Gra dostępna na komputery PC, konsole Xbox, PlayStation oraz Nintendo Switch.

Cuphead

Wybitna gra, która rozkochała w sobie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Osadzona w stylistyce lat 30-tych (zarówno wizualnie, jak i muzycznie) opiera się na miniwyzwaniach: platformowych torach przeszkód bądź strzelaniu i unikaniu ciosów tzw. „bossów”.

Ta gra otrzymała klasyfikację PEGI -7, ponieważ zawiera „nierealistyczną przemoc w środowisku lub kontekście przyjaznym dzieciom oraz przemoc, która nie zawiera żadnych widocznych krzywd lub obrażeń fantastycznych lub mitycznych istot”. Chociaż gra polega na zadawaniu ciosów bądź strzelaniu do wrogów, sceny te osadzone są w humorystycznym, rysunkowym klimacie i nie powodują skojarzeń z agresją. Gra dostępna na konsole Xbox, PlayStation oraz Nintendo Switch.

Spyro Reignited Trilogy

Mały, wesoły smoczek musi odczarować swoich krewnych i przyjaciół, którzy zostali zamienieni w kamienie. Chociaż Spyro, jak każdy smok, zionie ogniem, gra jest zaprojektowana w sposób pozbawiony agresji i przyjazny dzieciom. Pozycja otrzymała klasyfikację PEGI -7, ponieważ zawiera „nierealistyczną przemoc w środowisku lub kontekście przyjaznym dzieciom oraz przemoc, która nie zawiera żadnych widocznych krzywd lub obrażeń fantastycznych lub mitycznych istot”. Gra dostępna na komputery PC, konsole Xbox, PlayStation oraz Nintendo Switch.

Klasyfikację gier możesz sprawdzać na oficjalnej stronie PEGI. Wystarczy wpisać tytuł pozycji w wyszukiwarce, aby otrzymać informacje o dedykowanej grupie wiekowej, dostępnych platformach oraz treściach zawartych w rozgrywce.

Zobacz też:

dziecko, dziewczynka, komputer, internet
Wychowanie
Gry komputerowe poprawiają refleks dziecka!
Gier komputerowych nie trzeba odsądzać od czci i wiary, bo nie tylko sprawiają radość, ale mogą też pomagać w rozwoju dziecka. Jednak jest kilka warunków, by nie były szkodliwe. Oto one.

O tym, jak dobrym są ćwiczeniem są gry komputerowe, świadczy test przeprowadzony wśród amerykańskich chirurgów. Okazało się, że ci lekarze, którzy lubią grać w gry zręcznościowe, szybciej wykonują zabiegi i rzadziej popełniają błędy niż ich niegrający koledzy. Podobny mechanizm występuje także u dzieci. Według psychologów, mali gracze mają lepszą niż pozostali rówieśnicy koordynację wzrokowo-ruchową i refleks . Szybciej też uczą się abstrakcyjnego myślenia. Oto warunki, by zabawa przy komputerze pomagała w rozwoju dziecka, a nie mu szkodziła.  Jak powinno rozwijać się dziecko - zobacz  Kalendarz rozwoju dziecka Dopasuj grę komputerową do wieku dziecka Nie daj sobie wmówić, że jakaś gra jest dobra, bo grają w nią wszyscy. Z badań wynika, że wiele „kultowych” gier skierowanych jest do osób powyżej 18. roku życia. Zbyt dorosła gra może zawierać treści, które wywołają stany lękowe i agresję  u dziecka . Wpoi mu też niewłaściwe zasady, np. że za złe uczynki należy się nagroda (np. punkty za zabijanie). Nasza rada. Zanim kupisz jakąś grę, weź pod lupę symbole, które znajdują się na opakowaniu . By dowiedzieć się czegoś o grach internetowych, poczytaj recenzje zamieszczone w sieci. Sprawdź, co oznaczają symbole PEGI na grach komputerowych Uświadom dziecku zagrożenia gier internetowych Aż 70 procent małoletnich internautów używa sieci właśnie po to, by w niej grać – wynika z raportu „Dzieci aktywne online”. Najczęściej do komputera siadają chłopcy, ale to dziewczynki spędzają w sieci więcej czasu. Mali zawodnicy tworzą nawet internetowe rankingi, w których najlepsi walczą o czołową lokatę. Rozgrywki nie ograniczają się jednak tylko do rywalizacji. Równocześnie można także rozmawiać na czatach i forach. Nasza rada. Uświadom dziecku, że w trakcie gry obowiązują takie...

dziecko, komputer
Panthermedia
Gry i zabawy
Komputer, tablet, komórka dla dziecka - czy już pora na takie gadżety?
Małe dzieci szybko stają się ekspertami od technologicznych wynalazków. Świetnie radzą sobie z komputerem, znają wszystkie możliwości komórki. Pozostaje tylko pytanie, jak je wychowywać, by mądrze z tego korzystały.

Można zrezygnować z posiadania telewizora, używać komputera tylko wtedy, gdy maluch śpi, i chować przed nim komórkę... Tak radykalne rozwiązania mają jednak mniej wyznawców i nie rozwiązują sprawy. Prędzej czy później dziecko i tak zetknie się z  komputerem, tabletem i smartfonem . Może więc lepiej od początku uczyć je mądrze się nimi posługiwać? Właściwie wykorzystany sprzęt elektroniczny jest dobrą pomocą naukową. Nawet trzylatek może sporo skorzystać – poznawać literki, cyferki, ich układ na klawiaturze. Dzieci chętnie poznają tajniki komputera, ale trudno je potem od niego oderwać – dlatego od początku ustal jasne zasady korzystania. Trzy-, czterolatkowi pozwól korzystać z komputera przez kilkanaście minut dziennie i nie częściej niż trzy razy w tygodniu, pod warunkiem, że wcześniej miał bawił się już zabawkami niezbędnymi dla jego prawidłowego rozwoju . Nie przedłużaj wyznaczonego czasu. Nastaw budzik, a gdy czas minie, przerwij zabawę, pozwalając maluchowi dokończyć zadanie. Nie licz, że dziecko samo zrezygnuje. Nie zostawiaj malucha sam na sam z komputerem. Potraktuj czas przed nim spędzony jako kolejną możliwość do bycia razem. Możesz go wiele nauczyć, ale też uchronić przed zagrożeniami. Ustaw sprzęt we wspólnym pokoju. Łatwiej egzekwować ograniczenia czasowe i kontrolować dziecko. Ustal, w co, jak długo i  kiedy dziecko może grać . Poszukaj streszczenia lub opisu treści gry, a najlepiej najpierw w nią zagraj. Kieruj się oznaczeniami PEGI umieszczonymi na opakowaniu. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.pegi.info.pl. To ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier ( PEGI – Pan-European Game Information ), opracowany, by chronić dzieci i młodzież przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku. Jeśli na grze znajdziesz znaczek PEGI OK , to nie ma w niej m.in. przemocy, nagości,...

tablet dla dziecka, smartfon dla dziecka, komputer dla dziecka, dziecko w internecie, bezpieczeństwo w sieci, gry online dla dzieci
Fotolia
Wychowanie
Zanim wpuścisz dziecko do sieci - 11 rad, które pozwolą uniknąć kłopotów
Jeśli twoje dziecko z okazji świąt Bożego Narodzenia dostanie tablet lub smartfon z dostępem do sieci, przeczytaj ten tekst. Od ciebie zależy, czy będzie w niej bezpieczne.

Nie ma sensu sprowadzać roli rodzica do funkcji kontrolera, który zagląda dziecku przez ramię, by sprawdzić, co robi w smartfonie , tablecie czy komputerze . Wszystkiego i tak nie zobaczysz. Można dziecku, ufać, można ustalać zasady, ale przede wszystkim warto się zaangażować i być obecnym w świecie, który tak bardzo je fascynuje. Być razem z nim i mądrze je po nim prowadzić. 1. Ustal zasady korzystania z komputera, tabletu, smartfona Są konieczne, bo od cyberzabawek trudno się oderwać. Określ, na jakich zasadach dziecko może z nich korzystać, np. po powrocie ze szkoły, żeby mogło się przy nich odprężyć, albo gdy już ma odrobione lekcje. Ucz, że nie powinno sięgać po smartfon lub tablet podczas posiłków, wizyt gości, na rodzinnym spacerze, przed wyjściem do szkoły i przed snem (to utrudnia zasypianie). Dziecko, które zaczęło naukę w szkole, może korzystać z przeznaczonych dla niego aplikacji czy gier codziennie. Ważne jednak, by robiło to w towarzystwie rodzica. Czas, jaki na poświęcicie na zabawę w wirtualnym świecie , nie powinien przekraczać 2 godzin – w myśl zasady, im młodsze dziecko, tym krótszy. To ważne nie tylko ze względu na ryzyko uzależnienia, ale również dla zdrowia dziecka (jego dobrego wzroku, prostego kręgosłupa), zapewnienia mu odpowiedniej porcji ruchu w ciągu dnia i znalezienia czasu na zwykłą zabawę, sport, spotkania z rówieśnikami, rozmowy z rodzicami, czytanie książek. Polecamy: Bezpieczne zakupy przez internet 2. Pamiętaj o wieku dziecka Zadbaj, aby dziecko korzystało z treści odpowiednich do jego poziomu rozwoju. Sprawdzaj oznaczenie PEGI. To ikonki informujące o minimalnym wieku użytkowników, dla których przeznaczona jest gra czy aplikacja oraz o zawartych w niej ewentualnych elementach przemocy, wulgaryzmach, kontekstach erotycznych czy scenach, które mogą wystraszyć dzieci. Klasyfikację PEGI możesz sprawdzić także w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz