Czas, który spędza dziecko przed komputerem, telewizorem czy telefonem ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Nie żyjemy w próżni, trudno jest więc izolować dziecko od współczesnej technologii, dlatego całkowity zakaz korzystania z elektroniki jest krokiem radykalnym i stosowanym, gdy dojdzie do uzależnienia. W jego zapobieganiu kluczowy jest zdrowy rozsądek.

Reklama

Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść do tego tematu z głową i dopilnować, żeby dziecko przed komputerem nie siedziało bezmyślnie całymi godzinami.

Spis treści:

Dziecko przed komputerem – ile czasu

Zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu.

  • do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka).
  • od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon.
  • od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch.

Z kolei polscy specjaliści twierdzą, że:

Zobacz także
  • dzieci poniżej 3 roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji i korzystać z komputera
  • dzieci od 3 do 7 lat – maksymalnie 30 minut dziennie (3,5 godziny tygodniowo)
  • dzieci w wieku od 7 do 12 lat – maksymalnie ok. 60 minut dziennie.

Dziecko przed komputerem spędza zwykle więcej czasu

Amerykańskie badanie z 2015 r. przeprowadzone wśród pacjentów poradni dziecięcych wykazało, że aż 96 proc. dzieci do 4 roku życia korzysta z urządzeń elektronicznych, ¾ z nich posiada własne urządzenie. Z tego samego badania dowiadujemy się, że większość 2-latków korzysta z nowoczesnej technologii na co dzień, oglądając najczęściej filmy familijne na Netflixie lub YouTube. W Polsce też zmierzamy w tym kierunku.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że aż 55 proc. polskich jedenastolatków spędza więcej niż 2 godziny dziennie na oglądaniu filmów. Ponad 60 proc. tych dzieciaków kolejne 4 godziny spędza przed komputerem lub smartfonem (2 godziny na grach, 2 godziny na innych aktywnościach), co daje przynajmniej 6 godzin dziennie przed ekranem urządzenia elektronicznego!

Ile godzin przy komputerze to uzależnienie

Różni specjaliści stosują różne kryteria do oceny uzależnienia dziecka od komputera. Jedni mówią, że jeśli pociecha siedzi przy komputerze 4 godziny dziennie, to sygnał świadczący o uzależnieniu. Inni oceniają raczej, jak spędzanie czasu przed ekranem wpływa na funkcjonowanie dziecka. Według WHO problem istnieje, gdy:

  • dziecko obsesyjnie spędza czas przed komputerem (poza obowiązkami nie robi nic innego)
  • granie na komputerze negatywnie wpływa na jego relacje z otoczeniem.

Co to oznacza w praktyce? Kluczem do trafnej oceny sytuacji jest obserwacja dziecka. Jeśli:

  • dziecko woli siedzieć przed komputerem niż spotykać się z rówieśnikami
  • zaniedbuje naukę
  • najchętniej zaraz po przebudzeniu usiadłoby do komputera
  • nie chce spędzać czasu z rodziną, bo woli grać,
  • próby ograniczenia dziecku czasu spędzanego przed komputerem (telewizorem, smartfonem) kończą się agresją dziecka.

to znak, że może być uzależnione.

Jeżeli twoje dziecko wykazuje symptomy uzależnienia, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Próba wyrwania dziecka ze szponów nałogu na własną rękę może bowiem być bardzo trudnym doświadczeniem dla całej rodziny. Specjalista podpowie, jakie kroki podjąć, udzieli wsparcia, może zalecić terapię, jakiej warto poddać dziecko.

Pomocy można szukać w każdym ośrodku leczenia uzależnień, gdyż uzależnienie od komputera ma ten sam mechanizm co uzależnienie od alkoholu czy narkotyków – najlepiej sprawdza się w ich przypadkach terapia behawioralna. Warto wiedzieć, że w leczenie uzależnienia dziecka musi być włączona cała rodzina – oddanie dziecka pod opiekę terapeuty nie wystarczy!

Dziecko przed komputerem musi mieć limitowany czas

Nie ma znaczenia, czy dziecko siedzi przed komputerem, telefonem, tabletem czy telewizorem – wszystkie te czasy należy sumować jako czas spędzany przed ekranami.

W przypadku dzieci poniżej 18 miesiąca życia, a nawet 3 lat, włączony telewizor nawet tylko w tle jest złym pomysłem: nadmiar dźwięków i bodźców jest szkodliwy dla dziecka i może prowadzić do nadmiernego pobudzenia i problemów ze snem.

Po 6 roku życia bardzo istotne jest, aby rodzice uczyli dzieci mądrego korzystania z technologii. To dobry moment, żeby rozmawiać z dziećmi o internetowym hejcie, o pozornej anonimowości w świecie, tłumaczyć, dlaczego zbyt dużo czasu przed ekranem może być niekorzystne dla dziecka.

Jako rodzice musimy pamiętać o tym, że kiedy dziecko przed komputerem spędza zbyt dużo czasu, jest zagrożone m.in.

  • otyłością
  • zaburzeniami snu
  • zaburzeniami zachowania
  • słabo rozwiniętymi umiejętnościami społecznymi
  • przemocą
  • kłopotami z koncentracją
  • problemami z nauką

Dzieci mają też po prostu za mało czasu na tradycyjną zabawę i zabawy ruchowe dla dzieci (które mają niezwykle korzystny wpływ na ich rozwój), interakcje z rówieśnikami w rzeczywistym świecie, budowanie więzi z rodzicami i bliskimi. Warto zastanowić się, czy nasze dziecko nie spędza zbyt dużo czasu przed ekranem, a jeśli tak – wprowadzić odpowiednie zmiany.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama