Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko przed komputerem
Adobe Stock
Wychowanie

Dziecko przed komputerem – ile czasu spędzanego przed ekranem to bezpieczna dawka

Dziecko przed komputerem to częsty widok w wielu domach. I dobrze, bo umiejętność obsługi telefonu, tabletu i komputera jest dzisiaj niezbędna. Niestety zbyt częsty i za długi kontakt dziecka z ekranami komputera i smartfonu niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Sprawdź, ile godzin dziecko może spędzać przed komputerem.

Czas, który spędza dziecko przed komputerem, telewizorem czy telefonem ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Nie żyjemy w próżni, trudno jest więc izolować dziecko od współczesnej technologii, dlatego całkowity zakaz korzystania z elektroniki jest krokiem radykalnym i stosowanym, gdy dojdzie do uzależnienia. W jego zapobieganiu kluczowy jest zdrowy rozsądek.

Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść do tego tematu z głową i dopilnować, żeby dziecko przed komputerem nie siedziało bezmyślnie całymi godzinami.

Spis treści:

40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]

Dziecko przed komputerem – ile czasu

Zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu. 

  • do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka).
  • od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon.
  • od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch.


Z kolei polscy specjaliści twierdzą, że:

  • dzieci poniżej 3 roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji i korzystać z komputera
  • dzieci od 3 do 7 lat – maksymalnie 30 minut dziennie (3,5 godziny tygodniowo)
  • dzieci w wieku od 7 do 12 lat – maksymalnie ok. 60 minut dziennie.

Dziecko przed komputerem spędza zwykle więcej czasu

Amerykańskie badanie z 2015 r. przeprowadzone wśród pacjentów poradni dziecięcych wykazało, że aż 96 proc. dzieci do 4 roku życia korzysta z urządzeń elektronicznych, ¾ z nich posiada własne urządzenie. Z tego samego badania dowiadujemy się, że większość 2-latków korzysta z nowoczesnej technologii na co dzień, oglądając najczęściej filmy familijne na Netflixie lub YouTube. W Polsce też zmierzamy w tym kierunku. 

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że aż 55 proc. polskich jedenastolatków spędza więcej niż 2 godziny dziennie na oglądaniu filmów. Ponad 60 proc. tych dzieciaków kolejne 4 godziny spędza przed komputerem lub smartfonem (2 godziny na grach, 2 godziny na innych aktywnościach), co daje przynajmniej 6 godzin dziennie przed ekranem urządzenia elektronicznego!

Ile godzin przy komputerze to uzależnienie

Różni specjaliści stosują różne kryteria do oceny uzależnienia dziecka od komputera. Jedni mówią, że jeśli pociecha siedzi przy komputerze 4 godziny dziennie, to sygnał świadczący o uzależnieniu. Inni oceniają raczej, jak spędzanie czasu przed ekranem wpływa na funkcjonowanie dziecka. Według WHO problem istnieje, gdy:

  • dziecko obsesyjnie spędza czas przed komputerem (poza obowiązkami nie robi nic innego)
  • granie na komputerze negatywnie wpływa na jego relacje z otoczeniem.


Co to oznacza w praktyce? Kluczem do trafnej oceny sytuacji jest obserwacja dziecka. Jeśli:

  • dziecko woli siedzieć przed komputerem niż spotykać się z rówieśnikami
  • zaniedbuje naukę
  • najchętniej zaraz po przebudzeniu usiadłoby do komputera
  • nie chce spędzać czasu z rodziną, bo woli grać,
  • próby ograniczenia dziecku czasu spędzanego przed komputerem (telewizorem, smartfonem) kończą się agresją dziecka.
     

to znak, że może być uzależnione.

Jeżeli twoje dziecko wykazuje symptomy uzależnienia, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Próba wyrwania dziecka ze szponów nałogu na własną rękę może bowiem być bardzo trudnym doświadczeniem dla całej rodziny. Specjalista podpowie, jakie kroki podjąć, udzieli wsparcia, może zalecić terapię, jakiej warto poddać dziecko.


Pomocy można szukać w każdym ośrodku leczenia uzależnień, gdyż uzależnienie od komputera ma ten sam mechanizm co uzależnienie od alkoholu czy narkotyków – najlepiej sprawdza się w ich przypadkach terapia behawioralna. Warto wiedzieć, że w leczenie uzależnienia dziecka musi być włączona cała rodzina – oddanie dziecka pod opiekę terapeuty nie wystarczy!

Dziecko przed komputerem musi mieć limitowany czas

Nie ma znaczenia, czy dziecko siedzi przed komputerem, telefonem, tabletem czy telewizorem – wszystkie te czasy należy sumować jako czas spędzany przed ekranami.

W przypadku dzieci poniżej 18 miesiąca życia, a nawet 3 lat, włączony telewizor nawet tylko w tle jest złym pomysłem: nadmiar dźwięków i bodźców jest szkodliwy dla dziecka i może prowadzić do nadmiernego pobudzenia i problemów ze snem.

Po 6 roku życia bardzo istotne jest, aby rodzice uczyli dzieci mądrego korzystania z technologii. To dobry moment, żeby rozmawiać z dziećmi o internetowym hejcie, o pozornej anonimowości w świecie, tłumaczyć, dlaczego zbyt dużo czasu przed ekranem może być niekorzystne dla dziecka.

Jako rodzice musimy pamiętać o tym, że kiedy dziecko przed komputerem spędza zbyt dużo czasu, jest zagrożone m.in.


Dzieci mają też po prostu za mało czasu na tradycyjną zabawę i zabawy ruchowe dla dzieci (które mają niezwykle korzystny wpływ na ich rozwój), interakcje z rówieśnikami w rzeczywistym świecie, budowanie więzi z rodzicami i bliskimi. Warto zastanowić się, czy nasze dziecko nie spędza zbyt dużo czasu przed ekranem, a jeśli tak – wprowadzić odpowiednie zmiany.

Zobacz też:

dziecko, laptop, komputer, przedszkolak, uzależnienie od komputera
© olly - Fotolia.com
Wychowanie
Czy twoje dziecko jest uzależnione od komputera? - test
chłopiec przed tv, telewizor, tv, dziecko przed telewizorem
fotolia
Wychowanie
Oglądanie telewizji przed snem utrudnia zasypianie!
Dla wielu dzieci oglądanie bajek przed snem stanowi ważny element wieczornych rytuałów. Rodzice w ten sposób próbują wyciszyć aktywne ciało dziecka. Według najnowszych badań to duży błąd!

Najnowsze badania przeprowadzone w Nowej Zelandii opublikowane przez "Pediatrics" pokazują, że rytuał oglądania telewizji przed snem może utrudniać dziecku zaśnięcie! Wykazują one, że im więcej dzieci ogląda telewizję wieczorem, tym krócej śpią . W badaniu wzięło udział ponad 2000 dzieci i młodzieży. Obserwowano uczestników w trakcie 90 minut przed snem. Naukowcy następnie badali korelacje z długością czasu poświęconego na zasypianie. Wszystkie dzieci w próbie przez pewien czas (poprzedzający zasypianie) oglądały telewizję. Okazało się, iż te dzieci, którzy dłużej oglądały telewizję miały większe problemy z zaśnięciem. Wyniki innych badań (przeprowadzone przez Seattle Children’s Institute ) pokazują, że oglądanie programów telewizyjnych wszelkiego rodzaju po godzinie dziewiętnastej (u dzieci w wieku 3-5 lat) może spowodować problemy z zasypianiem, koszmary lub poczucie zmęczenia po obudzeniu. Co robić, aby dziecko spokojnie zasypiało ? Louise Foley zaleca, aby dzieci koncentrowały się na zajęciach z zakresu sztuki i rzemiosła, prac domowych lub po prostu spędzały czas z rodziną. "Nie znamy jeszcze dokładnej pory dnia na oglądanie telewizji, która byłby najmniej obciążająca dla dziecka. Jednak większość międzynarodowych wytycznych zaleca, aby dzieci spędzały mniej niż 2 godziny przed ekranem dziennie , a nasze badania wskazują, że byłoby dobrze, aby ograniczyć ten czas szczególnie wieczorem."- mówi dr Foley. Czy pozwalacie dziecku oglądać telewizję przed snem?

dziewczynka i tablet
fotolia.com
Wychowanie
Nie dawaj dziecku tabletu! Specjaliści ostrzegają przed zagrożeniami!
2-latek nie powinien oglądać telewizji ani korzystać z tabletu. W ostateczności, może spędzić przed ekranem max. 15 minut dziennie. Dłuższe korzystanie z nowych technologii przez małe dzieci zubaża mowę, może skutkować nadpobudliwością i spadkiem inteligencji!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Korzystanie z tabletów, komputerów, smartfonów czy oglądanie telewizji jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Jeżeli jako rodzic masz wątpliwości, czy na to pozwalać, to dobrze świadczy o tobie! Zdania psychologów na temat "dzieci a nowoczesne technologie" są podzielone, ale przeważają głosy, że do 2. roku życia dziecko nie powinno mieć z nimi styczności. Dla jego dobra. 2-latek korzysta z tabletu? Max. 15 minut dziennie! Logopeda Joanna Wędrychowska ostrzega , że dłuższe korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci może mieć fatalne skutki. Bezpieczny czas korzystania z tabletu czy oglądania bajek w telewizorze dla 2-latka to kwadrans dziennie: Malutkie dzieci, 2-latki nie powinny oglądać telewizji dłużej, niż 15 minut dziennie. Nie wiem, czy rodzice zdają sobie z tego sprawę. Jeżeli popatrzymy na bajki rzeczywiście dostosowane do wieku, to one właśnie tyle trwają. Natomiast bajki z internetu, Youtube’a trwają znacznie dłużej .  Dziecko nadpobudliwe, o ubogim słownictwie? To przez tablet! Zagrożeniem jest dla dzieci niezwykle łatwy dostęp do internetu i łatwość obsługi tabletów. Często dzieci radzą sobie z nimi lepiej, niż dorośli. Rodzic, który zostawia dziecku włączoną wybraną przez siebie bajkę nie może mieć pewności, że dziecko właśnie tę bajkę obejrzy. Przełączenie jej na coś innego to tylko jeden ruch palcem! W dodatku to tak wciąga! A skutki mogą być fatalne:  W mojej pracy bardzo łatwo mogę wyłowić dzieci komputerowe lub telewizyjne. Są to dzieci, które mają bardzo ubogie słownictwo, niechętnie się komunikują, bo są nastawione tylko na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak