Polecane książki dla 3-latka
Adobe Stock/Syda Productions
Zakupy

Książki dla 3-latków: propozycje dla chłopców i dziewczynek [TOP 7]

Zastanawiasz się, jakie książki będą najlepsze dla 3-latka? Sprawdź, na które z nowości i bestsellerów warto zwrócić szczególną uwagę. W naszym zestawieniu znajdziesz zarówno książki dla 3-latka dziewczynki, jak i 3-latka chłopca. A wśród nich – propozycje idealne na dobranoc oraz do wspólnej nauki i zabawy w ciągu dnia.

Wśród polecanych książek dla 3-latków nie mogło zabraknąć ani książeczek obrazkowych, ani tych pełnych mądrych, prostych historii. Wierszyków i prozy. Przekonaj się, że na naszej liście znajdują się wyłącznie  tzw. pewniaki, których tytuły warto pamiętać, wybierając książkowy prezent lub podczas wizyty w bibliotece. 

1. Tajemniczy las, czyli podróż po leśnych ścieżkach

Poszukując nowości wśród książek dla trzylatków, prawdopodobnie natkniecie się na ten tytuł. I bardzo dobrze, bo choć mało tu tekstu, niemal każda linijka pokazuje, że na naturę można potrzeć nie tylko wnikliwie, ale i z czułością. Na przykład? Porównując cętki na grzbiecie jelonka i jego mamy ze światełkami migoczącymi na wieczornym niebie. Albo szukając jagód na deser dla małego niedźwiadka lub kryjówek dla zajączków, w których mogą czuć się bezpiecznie. A wszystko to na ilustracjach, od których naprawdę trudno oderwać wzrok...

Tak, Sandra Dieckmann zaprasza dzieci w niezwykłą podróż po lesie. Pokazuje sceny z leśnego życia o różnych porach roku i dnia. Już na pierwszy rzut oka widać, jaka to piękna kraina… Ale to nie jedyny powód, dla którego nie będziecie szybko przerzucać stron. Ilustracje kryją w sobie bowiem wiele szczegółów, które wspaniale jest odkrywać powoli – jak na prawdziwego obserwatora przyrody przystało.

Na końcu książki znajdziemy ciekawe informacje na temat bohaterów Tajemniczego lasu. Można zatem powiedzieć, że to bardzo udane połączenie picturebooka z książką edukacyjną. 

PS. Z serii Tajemnicza przyroda w Wydawnictwie Słowne ukazała się również Tajemnicza dżungla.

Tytuł: Tajemniczy las
Autor: Sandra Dieckman
Ilustracje: Sandra Dieckman
Wydawnictwo Słowne Młode (2022)

Książki dla 3-latków: Tajemniczy las
Wyd. Słowne

2. Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki (moc zabaw relaksujących i pogłębiających więzi)

„Matki na całym świecie wiedzą i czują, że dzieci chcą być głaskane, przytulane” pisze prof. Marta Bogdanowicz, jedna z najważniejszych osobistości polskiej pedagogiki. Ale czytać wierszyki i jednocześnie zapewniać dziecku mnóstwo frajdy (lub ukojenia) z drapania po pleckach lub delikatnego szczypania? Masowania, muskania, rysowania, chwytania za dłoń (palec, stópkę)...?

Spokojnie, to tylko na początku wydaje się skomplikowane. Za drugim, trzecim, setnym czy pięćsetnym spotkaniem z Przytulankami zapomnicie nawet o najtrudniejszych początkach. Tak właśnie było w naszym przypadku, ponieważ ta książka towarzyszyła nam codziennie (tak, codziennie) przez bite 3 lata (od 2 do 5 roku życia córki). Nasze ulubione masażyko-wierszyki to: Bocian i szpak (z przyjemnym drapaniem), Placek (z ugniataniem, ściskaniem boczków, głaskaniem), Bajeczka (z wędrowaniem palcami i dłońmi po pleckach).

Warto podkreślić, że prof. Marta Bogdanowicz wiele masażyków opracowała do wierszy takich poetów jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Danuta Szlagowska. Prócz wspaniałej zabawy pełnej bliskości, dzięki tej książce, dziecko pozna też moc wyjątkowych wierszyków.

Tytuł: Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki
Autor: Marta Bogdanowicz
Ilustracje: Cezary Deliński
Wydawnictwo: Harmonia (2017)

Książki dla 3-latka: Przytulanki
Wyd. Harmonia

3. Elementarz dobrych manier pana Szopa: kultura osobista jest super!

Jeśli uważacie, że 3 lata to wiek, w którym warto wprowadzić dziecko w świat dobrych manier — ta książka z pewnością pomoże. Znajdziecie tu rady, jak zachować się przy stole, wobec starszych i rówieśników. 

Zasady savoir-vivre dużo łatwiej zapamiętać, kiedy przybiorą formę zabawnych wierszyków. Równie ciekawie zilustrowanych sytuacjami z życia (nie zawsze) sympatycznych zwierzątek. Rymowane porady pełne są wskazówek co do tego, jak zachowywać się w kulturalnie. Na przykład:

Dobrą radę dam ci, smyku:
nie drap się po pupie.
Nie najładniej to wygląda,
Kiedy jesteś w grupie.

Na obrazku obok — słonik trzymający w trąbie parasolkę i próbujący się nią podrapać po... wiecie czym. I dwie zdumione myszki oraz zaniepokojony pan Szop. A to tylko jedna z 47 cennych wskazówek savoir-vivre dla 3-latków.

Tytuł: Elementarz dobrych manier pana Szopa
Autor: Patrycja Wojtkowska-Skóra
Ilustracje: Joanna Myjak
Wydawnictwo: Wilga (2020)

Książka dla 3-latka: Elementarz dobrych manier
Wyd. Wilga

4. Rok w przedszkolu: książka obrazkowa w sam raz dla 3-latka

Co się dzieje w przedszkolu od września do wakacji? Baaardzo dużo… Przemysław Liput zilustrował to wszystko w kolejności chronologicznej (od września do wakacji) i z wyjątkową dbałością o szczegóły (a to coś w sam raz dla małych bystrzaków).

Muszę też przyznać, że nie spodziewałam się, że dzięki tej książce dowiem się aż tyle o przedszkolu… mojej własnej córki. „Rok w przedszkolu” zaczęłyśmy „czytać” już na ławeczce przed biblioteką i okazało się, że ukazane tu sytuacje, postacie i przedmioty są albo takie same, albo zupełnie inne niż w przedszkolu córki… Byłam zdziwiona, ale i szczęśliwa, bo dotąd długo i na próżno próbowałam rozmawiać z Małą o przedszkolu. A tu – proszę! Przewracając strony tej książki, słyszałam historyjkę za historyjką. A to o myciu rączek, a to o procedurach przy wychodzeniu na spacery, a to o kolegach i koleżankach…

„Rok w przedszkolu” raczej nie sprawdzi się jako książka do „czytania” przed snem. Może się bowiem zdarzyć, że twój przedszkolak też się rozgada (np. na temat jak to było u nich z przygotowaniami do Dnia Niepodległości) czy rozemocjonuje (np. w związku z tym, że w przedstawianym przedszkolu, najzwyczajniej w świecie, mieszka sobie kot). Jednocześnie gorąco polecam ją do przeglądania w wolnym czasie w ciągu dnia.

Tytuł: Rok w przedszkolu
Autor/ilustracje: Przemysław Liput
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia (2016)

Książki dla 3-latka: Rok w przedszkolu
Wyd. Nasza Księgarnia

5. Kicia Kocia poznaje strażaka

Nasza przygoda z Kicią Kocią zaczęła się właśnie od książeczki o sympatycznym sąsiedzie, strażaku. Kici Koci nie mieściło się w głowie, że pan, który przyszedł do nich z wizytą – w zwykłym, wcale nie strażackim ubraniu – naprawdę gasi pożary i bierze udział w akcjach ratowniczych. Uwierzyła, kiedy uratował ją, gdy wdrapała się na drzewo, z którego nie mogła zejść… Nie bez znaczenia jest, że za sprawą bohatera strażaka, właśnie ta książeczka może wydać się ciekawa zarówno dla 3-letnich dziewczynek, jak i chłopców. 

Ani się obejrzałam, a kolekcja książeczek o Kici Koci powiększyła się do kilkunastu tomików. Wspólnie z córką wybierałyśmy te opowiastki, które dotyczyły tematów interesujących córkę. Na przykład przed wyjazdem nad morze zaopatrzyłyśmy się w tę pod tytułem „Kicia Kocia na plaży”. A kiedy na tapecie pojawiła się kwestia podróży na Księżyc – „Kicia Kocia w kosmosie”.

Niestety, książeczka „Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie” nie sprawiła, że córka pokochała warzywa i owoce, ale… zainspirowana jednym ze śniadań Kici Koci, zażyczyła sobie kilka pomidorków koktajlowych na kolację.

Jedno jest pewne: dzieci lubią Kicię Kocię. Prawdopodobnie za to, że jej radości i problemy są podobne do tych, które znają z życia. I prosty przekaz, opatrzony charakterystycznymi, przyjemnymi w odbiorze ilustracjami. Dorośli lubią Kicię Kocię za to, że lubią ją ich dzieci i za… przyjazną cenę każdej z książeczek.

Tytuł: Kicia Kocia poznaje strażaka
Autor: Anita Głowińska 
Ilustracje: Anita Głowińska 
Wydawnictwo: Media Rodzina (2012, 2019)

Książki dla 3-latków: Kicia Kocia poznaje strażaka
Wyd. Harmonia

6. Wiersze Tuwima dla dzieci, czyli ponadczasowa klasyka dla 3-latka

Kiedy rozmawiałam o książkach dla dzieci z rodzicami rówieśników mojej trzyletniej wówczas córki, często okazywało się, że wielu z nich również nie wyobraża sobie domowej biblioteczki bez wierszyków Tuwima. Jeden zdolny trzylatek znał nawet na pamięć prawie całą „Lokomotywę”: „Stoi na stacji lokomotywa, tłusta, ogromna i pot z niej spływa…” Na własne uszy słyszałam, jak recytował, zapamiętale oddając „puffff, jak goląco, ufff, jak goląco!” i nie mogłam wyjść z podziwu.

U nas (bardzo) długo (bardzo) ulubionymi wierszami były „Okulary” i „Spóźniony słowik”. Można jedynie przypuszczać, że popularność poety wśród najmłodszych wynika z talentu „pana Tuwina” (tak u nas mówiło się swego czasu na autora „Ptasiego radia”). Rytmy, rymy, starannie dobrane nie tylko słowa, ale i głoski sprawiają, że melodia tych wierszy po prostu wpada w ucho i bardzo jej tam dobrze.

Wiersze Tuwima, czytane cichutko i powoli, znakomicie mogą się sprawdzić w charakterze lektury na dobranoc.

Tytuł: Wiersze dla dzieci
Autor: Julian Tuwim
Ilustracje: Olga Siemaszko
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka (2022)

Książki dla 3-latków: Wiersze Tuwima
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

7. Świat należy do ciebie, czyli moc serca i odwagi

To książka dla 3-latków, która może okazać się jedną z najważniejszych w domowej biblioteczce na wiele lat, a może nawet na całe życie. Na każdego przedszkolaka czekają tu trzy lekcje dotyczące bardzo ważnych spraw: miłości, wiary w siebie i zachwytu nad światem. Lekcje to działające na wyobraźnię ilustracje i wierszyki, które mogą okazać się bardzo pomocne, gdy trzeba będzie podejmować ważne (nawet jeśli dziecięce) decyzje. Przykład? Proszę bardzo:

Zawsze słuchaj głosu serca,
Nie bój się przekraczać granic.
Idź przez życie pewnym krokiem.
A przeszkody? Miej je za nic!

Tytuł: Świat należy do ciebie
Autor: Barry Falls
Ilustracje: Barry Falls
Wydawnictwo Słowne (2022)

Książki dla 3-latka: Świat należy do Ciebie
Wyd. Słowne

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA