Polecane książki dla 3-latka
Adobe Stock/Syda Productions
Zakupy

Książki dla 3-latków: propozycje dla chłopców i dziewczynek [TOP 7]

Zastanawiasz się, jakie książki będą najlepsze dla 3-latka? Sprawdź, na które z nowości i bestsellerów warto zwrócić szczególną uwagę. W naszym zestawieniu znajdziesz zarówno książki dla 3-latka dziewczynki, jak i 3-latka chłopca. A wśród nich – propozycje idealne na dobranoc oraz do wspólnej nauki i zabawy w ciągu dnia.

Wśród polecanych książek dla 3-latków nie mogło zabraknąć ani książeczek obrazkowych, ani tych pełnych mądrych, prostych historii. Wierszyków i prozy. Przekonaj się, że na naszej liście znajdują się wyłącznie  tzw. pewniaki, których tytuły warto pamiętać, wybierając książkowy prezent lub podczas wizyty w bibliotece. 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

1. Tajemniczy las, czyli podróż po leśnych ścieżkach

Poszukując nowości wśród książek dla trzylatków, prawdopodobnie natkniecie się na ten tytuł. I bardzo dobrze, bo choć mało tu tekstu, niemal każda linijka pokazuje, że na naturę można potrzeć nie tylko wnikliwie, ale i z czułością. Na przykład? Porównując cętki na grzbiecie jelonka i jego mamy ze światełkami migoczącymi na wieczornym niebie. Albo szukając jagód na deser dla małego niedźwiadka lub kryjówek dla zajączków, w których mogą czuć się bezpiecznie. A wszystko to na ilustracjach, od których naprawdę trudno oderwać wzrok...

Tak, Sandra Dieckmann zaprasza dzieci w niezwykłą podróż po lesie. Pokazuje sceny z leśnego życia o różnych porach roku i dnia. Już na pierwszy rzut oka widać, jaka to piękna kraina… Ale to nie jedyny powód, dla którego nie będziecie szybko przerzucać stron. Ilustracje kryją w sobie bowiem wiele szczegółów, które wspaniale jest odkrywać powoli – jak na prawdziwego obserwatora przyrody przystało.

Na końcu książki znajdziemy ciekawe informacje na temat bohaterów Tajemniczego lasu. Można zatem powiedzieć, że to bardzo udane połączenie picturebooka z książką edukacyjną. 

PS. Z serii Tajemnicza przyroda w Wydawnictwie Słowne ukazała się również Tajemnicza dżungla.

Tytuł: Tajemniczy las
Autor: Sandra Dieckman
Ilustracje: Sandra Dieckman
Wydawnictwo Słowne Młode (2022)

Książki dla 3-latków: Tajemniczy las
Wyd. Słowne

2. Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki (moc zabaw relaksujących i pogłębiających więzi)

„Matki na całym świecie wiedzą i czują, że dzieci chcą być głaskane, przytulane” pisze prof. Marta Bogdanowicz, jedna z najważniejszych osobistości polskiej pedagogiki. Ale czytać wierszyki i jednocześnie zapewniać dziecku mnóstwo frajdy (lub ukojenia) z drapania po pleckach lub delikatnego szczypania? Masowania, muskania, rysowania, chwytania za dłoń (palec, stópkę)...?

Spokojnie, to tylko na początku wydaje się skomplikowane. Za drugim, trzecim, setnym czy pięćsetnym spotkaniem z Przytulankami zapomnicie nawet o najtrudniejszych początkach. Tak właśnie było w naszym przypadku, ponieważ ta książka towarzyszyła nam codziennie (tak, codziennie) przez bite 3 lata (od 2 do 5 roku życia córki). Nasze ulubione masażyko-wierszyki to: Bocian i szpak (z przyjemnym drapaniem), Placek (z ugniataniem, ściskaniem boczków, głaskaniem), Bajeczka (z wędrowaniem palcami i dłońmi po pleckach).

Warto podkreślić, że prof. Marta Bogdanowicz wiele masażyków opracowała do wierszy takich poetów jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Danuta Szlagowska. Prócz wspaniałej zabawy pełnej bliskości, dzięki tej książce, dziecko pozna też moc wyjątkowych wierszyków.

Tytuł: Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki
Autor: Marta Bogdanowicz
Ilustracje: Cezary Deliński
Wydawnictwo: Harmonia (2017)

Książki dla 3-latka: Przytulanki
Wyd. Harmonia

3. Elementarz dobrych manier pana Szopa: kultura osobista jest super!

Jeśli uważacie, że 3 lata to wiek, w którym warto wprowadzić dziecko w świat dobrych manier — ta książka z pewnością pomoże. Znajdziecie tu rady, jak zachować się przy stole, wobec starszych i rówieśników. 

Zasady savoir-vivre dużo łatwiej zapamiętać, kiedy przybiorą formę zabawnych wierszyków. Równie ciekawie zilustrowanych sytuacjami z życia (nie zawsze) sympatycznych zwierzątek. Rymowane porady pełne są wskazówek co do tego, jak zachowywać się w kulturalnie. Na przykład:

Dobrą radę dam ci, smyku:
nie drap się po pupie.
Nie najładniej to wygląda,
Kiedy jesteś w grupie.

Na obrazku obok — słonik trzymający w trąbie parasolkę i próbujący się nią podrapać po... wiecie czym. I dwie zdumione myszki oraz zaniepokojony pan Szop. A to tylko jedna z 47 cennych wskazówek savoir-vivre dla 3-latków.

Tytuł: Elementarz dobrych manier pana Szopa
Autor: Patrycja Wojtkowska-Skóra
Ilustracje: Joanna Myjak
Wydawnictwo: Wilga (2020)

Książka dla 3-latka: Elementarz dobrych manier
Wyd. Wilga

4. Rok w przedszkolu: książka obrazkowa w sam raz dla 3-latka

Co się dzieje w przedszkolu od września do wakacji? Baaardzo dużo… Przemysław Liput zilustrował to wszystko w kolejności chronologicznej (od września do wakacji) i z wyjątkową dbałością o szczegóły (a to coś w sam raz dla małych bystrzaków).

Muszę też przyznać, że nie spodziewałam się, że dzięki tej książce dowiem się aż tyle o przedszkolu… mojej własnej córki. „Rok w przedszkolu” zaczęłyśmy „czytać” już na ławeczce przed biblioteką i okazało się, że ukazane tu sytuacje, postacie i przedmioty są albo takie same, albo zupełnie inne niż w przedszkolu córki… Byłam zdziwiona, ale i szczęśliwa, bo dotąd długo i na próżno próbowałam rozmawiać z Małą o przedszkolu. A tu – proszę! Przewracając strony tej książki, słyszałam historyjkę za historyjką. A to o myciu rączek, a to o procedurach przy wychodzeniu na spacery, a to o kolegach i koleżankach…

„Rok w przedszkolu” raczej nie sprawdzi się jako książka do „czytania” przed snem. Może się bowiem zdarzyć, że twój przedszkolak też się rozgada (np. na temat jak to było u nich z przygotowaniami do Dnia Niepodległości) czy rozemocjonuje (np. w związku z tym, że w przedstawianym przedszkolu, najzwyczajniej w świecie, mieszka sobie kot). Jednocześnie gorąco polecam ją do przeglądania w wolnym czasie w ciągu dnia.

Tytuł: Rok w przedszkolu
Autor/ilustracje: Przemysław Liput
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia (2016)

Książki dla 3-latka: Rok w przedszkolu
Wyd. Nasza Księgarnia

5. Kicia Kocia poznaje strażaka

Nasza przygoda z Kicią Kocią zaczęła się właśnie od książeczki o sympatycznym sąsiedzie, strażaku. Kici Koci nie mieściło się w głowie, że pan, który przyszedł do nich z wizytą – w zwykłym, wcale nie strażackim ubraniu – naprawdę gasi pożary i bierze udział w akcjach ratowniczych. Uwierzyła, kiedy uratował ją, gdy wdrapała się na drzewo, z którego nie mogła zejść… Nie bez znaczenia jest, że za sprawą bohatera strażaka, właśnie ta książeczka może wydać się ciekawa zarówno dla 3-letnich dziewczynek, jak i chłopców. 

Ani się obejrzałam, a kolekcja książeczek o Kici Koci powiększyła się do kilkunastu tomików. Wspólnie z córką wybierałyśmy te opowiastki, które dotyczyły tematów interesujących córkę. Na przykład przed wyjazdem nad morze zaopatrzyłyśmy się w tę pod tytułem „Kicia Kocia na plaży”. A kiedy na tapecie pojawiła się kwestia podróży na Księżyc – „Kicia Kocia w kosmosie”.

Niestety, książeczka „Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie” nie sprawiła, że córka pokochała warzywa i owoce, ale… zainspirowana jednym ze śniadań Kici Koci, zażyczyła sobie kilka pomidorków koktajlowych na kolację.

Jedno jest pewne: dzieci lubią Kicię Kocię. Prawdopodobnie za to, że jej radości i problemy są podobne do tych, które znają z życia. I prosty przekaz, opatrzony charakterystycznymi, przyjemnymi w odbiorze ilustracjami. Dorośli lubią Kicię Kocię za to, że lubią ją ich dzieci i za… przyjazną cenę każdej z książeczek.

Tytuł: Kicia Kocia poznaje strażaka
Autor: Anita Głowińska 
Ilustracje: Anita Głowińska 
Wydawnictwo: Media Rodzina (2012, 2019)

Książki dla 3-latków: Kicia Kocia poznaje strażaka
Wyd. Harmonia

6. Wiersze Tuwima dla dzieci, czyli ponadczasowa klasyka dla 3-latka

Kiedy rozmawiałam o książkach dla dzieci z rodzicami rówieśników mojej trzyletniej wówczas córki, często okazywało się, że wielu z nich również nie wyobraża sobie domowej biblioteczki bez wierszyków Tuwima. Jeden zdolny trzylatek znał nawet na pamięć prawie całą „Lokomotywę”: „Stoi na stacji lokomotywa, tłusta, ogromna i pot z niej spływa…” Na własne uszy słyszałam, jak recytował, zapamiętale oddając „puffff, jak goląco, ufff, jak goląco!” i nie mogłam wyjść z podziwu.

U nas (bardzo) długo (bardzo) ulubionymi wierszami były „Okulary” i „Spóźniony słowik”. Można jedynie przypuszczać, że popularność poety wśród najmłodszych wynika z talentu „pana Tuwina” (tak u nas mówiło się swego czasu na autora „Ptasiego radia”). Rytmy, rymy, starannie dobrane nie tylko słowa, ale i głoski sprawiają, że melodia tych wierszy po prostu wpada w ucho i bardzo jej tam dobrze.

Wiersze Tuwima, czytane cichutko i powoli, znakomicie mogą się sprawdzić w charakterze lektury na dobranoc.

Tytuł: Wiersze dla dzieci
Autor: Julian Tuwim
Ilustracje: Olga Siemaszko
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka (2022)

Książki dla 3-latków: Wiersze Tuwima
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

7. Świat należy do ciebie, czyli moc serca i odwagi

To książka dla 3-latków, która może okazać się jedną z najważniejszych w domowej biblioteczce na wiele lat, a może nawet na całe życie. Na każdego przedszkolaka czekają tu trzy lekcje dotyczące bardzo ważnych spraw: miłości, wiary w siebie i zachwytu nad światem. Lekcje to działające na wyobraźnię ilustracje i wierszyki, które mogą okazać się bardzo pomocne, gdy trzeba będzie podejmować ważne (nawet jeśli dziecięce) decyzje. Przykład? Proszę bardzo:

Zawsze słuchaj głosu serca,
Nie bój się przekraczać granic.
Idź przez życie pewnym krokiem.
A przeszkody? Miej je za nic!

Tytuł: Świat należy do ciebie
Autor: Barry Falls
Ilustracje: Barry Falls
Wydawnictwo Słowne (2022)

Książki dla 3-latka: Świat należy do Ciebie
Wyd. Słowne

Zobacz także:

Książki dla 4-latków
Adobe Stock/aletia2011
Zakupy
Książki dla 4-latków: 7 prawdziwych bestsellerów
Przedstawiamy książki dla 4-latków, które zachwyciły nasze dzieci. To propozycje wybrane spośród tysięcy tytułów, które ukazywały się na rynku… przez ostatnie 110 lat. Z akcentem na wyjątkowo ciekawe i edukacyjne nowości z lat 2021 i 2022.

Książki dla 4-latków muszą być naprawdę ciekawe i mądre, bo 4-latek to już bardzo wymagający czytelnik. I nie zawsze wystarczy postawić na pierwszą lepszą książkę z etykietą „nowość”. Pamiętaj też, że każde dziecko jest inne i każde ma prawo do swych ukochanych książek. Jakie książki wybrać dla 4-latka? Mamy nadzieję, że nasze (sprawdzone) propozycje zainspirują do bardzo owocnych odkryć. Najszczęśliwsza książka pod chmurką – dla dziewczynki i chłopca Tytuł: Najszczęśliwsza książka pod chmurką Autor: Nina Peret Ilustracje: Nina Peret Rok wydania: 2022 (Wydawnictwo Słowne) Propozycja dla czterolatków (i nie tylko), których wyobraźnia nie zna granic. Ta książka obrazkowa pozwoli dzieciom tworzyć wyjątkowe opowieści. I budzić wyjątkowo pozytywne emocje. Jak? W myśl zasady:  „Najbardziej na świecie szczęście lubi bujać w wyobraźni, bo...tam wszystko jest możliwe!” Moc inspirujących ilustracji pełnych detali sprawi, że każde spotkanie z tą książką przyniesie kolejne, piękne historie. Takie, których jeszcze nikt nie zna, a w waszej rodzinie mogą zostać zapamiętane na zawsze. Dzika książka o dzikach i ich kuzynach – pozycja edukacyjna Tytuł: Dzika książka o dzikach i ich kuzynach Autor: Jola Richter-Magnuszewska Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska Rok wydania: 2020 (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) Lojalnie ostrzegam wszystkich rodziców przed tą książką. Musiałam czytać ją swojej czterolatce wieczór w wieczór, przez kilka miesięcy... Doszło do tego, że całe jej fragmenty znała na pamięć i była draka, gdy tylko się przejęzyczyłam lub próbowałam pominąć któreś zdanie. Do tego, przez całą zimę chodziła w czapce przypominającej łeb dzika, a na torcie urodzinowym...

Najlepsze książki dla 5-latka
Adobe Stock/khmelev
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Jakie książki dla 5-latka sprawdzą się najlepiej? Spośród bestsellerów i nowości oraz ulubionych książek naszych 5-latków, wybraliśmy propozycje, wśród których z pewnością znajdziesz propozycję idealną. I dla chłopca, i dla dziewczynki.

W naszym rankingu książek najlepszych dla 5-latków nie mogło zabraknąć baśni, książek edukacyjnych i… detektywistycznych. A to dlatego, że wyobraźnia dzieci w wieku 5 lat wciąż pracuje na najwyższych obrotach. Chcą także poznać odpowiedzi na jak najwięcej nurtujących je pytań. 5 lat – to czas, kiedy warto sięgać też po książki, które pozwolą oswoić trudne emocje. Tak, by coraz lepiej odnajdywać się w grupie rówieśników. Jako rodzic na pewno wiesz, jakie to ważne dla twojego 5-latka... Dobre książki dla 5-latków potrafią nie tylko uczyć, ale i bawić. Do łez. Jeśli więc nasze dzieci uwielbiają zabawne książki (lub jeszcze nie wiedzą, że książki potrafią być doskonałym źródłem dobrego humoru), warto zadbać, by w domowej biblioteczce nigdy ich nie zabrakło.   Bajczary i czarbaje – idealna książka edukacyjna Tytuł: Bajczary i czarbaje Autor: Joanna Papuzińska, Ilustracje: Anna Łazowska Rok wydania: 2019 (Wydawnictwo Literatura) Jak wiadomo nie od dziś, baśnie mają cudowną moc. Przenosząc w świat pełen magii, jednocześnie zawierają wskazówki, jak warto postępować w zupełnie realnych sytuacjach. Tak właśnie jest w przypadku zbioru baśni Bajczary i czarbaje , które (od współczesnych bajarzy i bajarek!) zebrała Joanna Papuzińska i jej syn, Antoni Beksiak. Uwaga, od iście baśniowych ilustracji Anny Łazowskiej trudno oderwać wzrok.  Nad bajczarami unosi się zapach magicznych ziół. Od ukrytych skarbów bije wielki blask. Bywa nawet, że kawałek księżyca spada na łąkę. Zwierzęta mają magiczne moce, a ludzie — jak to w życiu — bywają i dobrzy, i źli. I oczywiście, zawsze to ci dobrzy mogą liczyć na przychylność przyrody i losu... Twardziele też czują – dobra książka dla 5-letniego chłopca Tytuł: Twardziele też...

Książki dla 6 latków
Adobe Stock/Konstantin Yuganov
Czas wolny
Najlepsze książki dla 6-latków [TOP 7]
Jakie książki wybierać dla 6-latków? Które nowości i bestsellery naprawdę warto wziąć pod uwagę? Przedstawiamy propozycje, które (nie bez powodu) okazały się ważne dla naszych 6-letnich córek i synów.

Wśród książek, które warto podsunąć 6-latkom, nie powinno zabraknąć takich, które wciągną i jednocześnie pozwolą lepiej zrozumieć siebie i innych. Dzieci w wieku 6 lat wciąż chętnie słuchają o przygodach zwierząt, ale coraz częściej mogą interesować je książki, których bohaterami są „prawdziwe” dzieci. Jako rodzic 6-latka zastanawiasz się pewnie również, czy są książki, które pomogą ci rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, takie jak np. odrzucenie przez rówieśników lub śmierć. Oto wybrane przez nas tytuły, z którymi warto zapoznać dzieci w wieku 6 lat. Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły  Tytuł: Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły Autor: Magdalena Młodnicka Ilustracje: Ola Makowska Rok wydania: 2022 (Wydawnictwo Jedność) O tym, jak bardzo dzieci potrafią być okrutne, wiedzą najlepiej... dzieci gnębione przez swych rówieśników. Niestety, do pierwszych spotkań z małymi gnębicielami może dojść już w przedszkolu. Cóż, właśnie z tej „okazji” książka ta trafiła do naszej domowej biblioteczki. W grupie przedszkolnej mojej córki pojawiła się przebojowa dziewczynka, która kolejno doprowadzała do płaczu inne dzieci (podporządkowując sobie grupę i segregując wszystkich według własnego humoru). Czy ta książka nam pomogła? Tak. Sprawiła też, że częściej rozmawiamy z córką na temat szacunku, uczuć i zachowań (słów), które mogą sprawić, że komuś będzie baaardzo przykro. Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły , powstała z myślą o dzieciach w wieku 5-8 lat, które: doznały (lub doznają) upokorzeń ze strony innych dzieci,  są świadkami dręczenia rówieśników, są... gnębicielami swych rówieśników. Pełno tu pytań i odpowiedzi, których znajomość może się przydać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak