Wybrałyśmy 8 książek o kosmosie, które naszym zdaniem najbardziej spodobają się przedszkolakom i nieco starszym dzieciom, a w dodatku są bardzo dobrze napisane i zawierają dawkę wiedzy dostosowaną do potrzeb małych miłośników kosmosu. Warto rozwijać tę ciekawość i podsuwać dziecku różnego rodzaju pomoce, takie jak gry, puzzle czy książki z obrazkami, których obecnie jest na rynku ogromny wybór. Oto lista naszym zdaniem najlepszych książek o kosmosie, układzie słonecznym i planetach, które zachwycą każdego początkującego astronoma.

Reklama

Najlepsze książki o kosmosie dla małego astronoma:

Książki dla dzieci o kosmosie

W naszym zestawieniu książek dla dzieci o kosmosie znajdziecie kilka pozycji dla ciekawskich przedszkolaków. Dzieci w tym wieku żywo interesują się kosmosem, a zadawane przez nie pytania czasami zdają się być bardzo trudne.

„Popatrz w niebo cz. 1”

Książka dla dzieci o kosmosie: Popatrz w niebo
materiały prasowe

Na początek coś dla najmłodszych miłośników kosmosu. „Popatrz w niebo” to seria trzech książeczek autorstwa Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej. Pierwsza część przeznaczona jest dla niemowląt, druga dla dzieci do 2 lat, a trzecia dla 2-3-latków. Głównym tematem książek jest niebo, ale jest ono tak przedstawione, by odpowiadało na potrzeby rozwojowe najmłodszych.

„Kicia Kocia w kosmosie”

Książka dla dzieci o kosmosie: Kicia Kocia w kosmosie
materiały prasowe

Seria książeczek o Kici Koci należy do ulubionych opowieści najmłodszych dzieci. W tej części Kicia Kocia marzy o tym, by zostać astronautką! Ogląda gwiazdy, księżyc i zastanawia się, czy mogłaby na niego polecieć. Okazuje się, że jest to możliwe, bo w kosmos latają rakiety kosmiczne. Ciekawa, prosta, a zarazem edukacyjna historyjka dla 2-3 latków.

Zobacz także

„Profesor Astrokot odkrywa kosmos”

Książka dla dzieci o kosmosie: Profesor Astrokot odkrywa kosmos
materiały prasowe

Profesor Astrokot, który ma stopień naukowy chyba w każdej dziedzinie, odkrywa przed małymi czytelnikami tajemnice Wszechświata. Książka Dominica Wallimana to duża porcja solidnej wiedzy o kosmosie podana w zabawny i przystępny dla dzieci sposób. W dodatku zawiera przepiękne ilustracje i jest bardzo ładnie wydana.

„Astronomia. Atlas dla dzieci”

Książka dla dzieci o kosmosie: Astronomia. Atlas dla dzieci
AdobeStock

Wśród książek dla dzieci o kosmosie nie może zabraknąć atlasu z prawdziwego zdarzenia. „Astronomia. Atlas dla dzieci” to kompendium wiedzy dla najmłodszych o gwiazdach, galaktykach, układach planetarnych, asteroidach, kometach i wielu innych zagadnieniach, które nurtują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

„Kosmiczna sonda uliczna”

Książka dla dzieci o kosmosie: Kosmiczna sonda uliczna
materiały prasowe

Autorka „Kosmicznej sondy ulicznej”, Joanna Rusinek, wykorzystała w książce motyw sondy ulicznej do zadania wielu zabawnych pytań na temat kosmosu. Nie zdziwcie się, bo te pytania mogą być bardzo zaskakujące, np. „Czy w kosmosie wypada dłubać w nosie?”. Niezwykle humorystyczna, fantastycznie zilustrowana książka dla dzieci o kosmosie, której nie powinno zabraknąć w domowej biblioteczce ciekawskiego przedszkolaka.

„Łajka, kosmiczny pies”

Książka dla dzieci o kosmosie: Łajka, kosmiczny pies
AdobeStock

Historię psa Łajki znają wszyscy dorośli, teraz pora, by poznały ją też dzieci. Kosmiczny pies oprowadza dzieci po kosmosie, planetach i historii lotów w kosmos. Z książki można dowiedzieć się, czym był Wielki Wybuch, co to jest kometa albo meteoryt. Lektura raczej dla starszych przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.

„Mam przyjaciela kosmonautę”

Książka dla dzieci o kosmosie: Mam przyjaciela kosmonautę
materiały prasowe

Ta książka dla dzieci o kosmosie z serii Mądra Mysz przybliża najmłodszym zawód kosmonauty. Tytułowym przyjacielem jest Jurek, kosmonauta, który przygotowuje się do swojego pierwszego w życiu lotu kosmicznego. Czytelnik wraz z bohaterami – Anią i Pawłem – może podejrzeć, jak wygląda praca w ośrodku szkoleniowym i na orbicie, jak wygląda skafander kosmonauty, jak ląduje prom kosmiczny. To naprawdę ekscytujące!

„Tu jesteśmy”

Książka dla dzieci o kosmosie: Tu jesteśmy
materiały prasowe

„Tu jesteśmy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich jest prawdziwym hitem wśród książek dla dzieci o kosmosie. Można dowiedzieć się z niej, jak w praktyce wygląda badanie kosmosu, jakie eksperymenty i misje są przeprowadzane, by odkryć wciąż niezbadany Wszechświat, czym są gwiazdy, planety, czarne dziury, jak wygląda teleskop, rakieta i wiele innych. Polecamy!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama