Dziecięce buty
Fotolia
Zakupy

Jakie buciki zabrać na wakacje?

Wygodne, lekkie, przewiewne. No i oczywiście zdrowe dla małej stópki. Sprawdź, które dziecięce buty spełniają te warunki.
Hanna Więcławek-Wassermann - ortopeda traumatolog
dr n. med. Hanna Więcławek-Wassermann
Konsultacja merytoryczna

Sandałki (TAK)

Powinny mieć to wszystko, co każde zdrowe buty. A więc: sprężystą podeszwę z antypoślizgową powłoką, zapobiegający płaskostopiu wyprofilowany środek, odpowiednią wielkość (dłuższe o około centymetr od stopy). Czy muszą jednak być zabudowane z tyłu? Na pewno tak, jeśli są przeznaczone dla trzy-, czterolatka lub młodszego dziecka. Sztywny zapiętek utrzymuje bowiem małą stopę w prawidłowej pozycji, zapobiegając tym samym jej przekrzywianiu na boki. Starszak może nosić sandałki niezabudowane z tyłu, ale tylko wtedy, gdy nie ma płaskostopia lub koślawości pięt. 

A co z zabudowanym przodem? Ma tę zaletę, że chroni dziecięce palce przed urazami, nie jest jednak konieczny. W butach odkrytych to samo zadanie spełni lekko uniesiony do góry przód.
                 

Trampki lub półtrampki (NIE)

Trzeba przyznać, że mogą podobać się dzieciom: są kolorowe, bywają w gwiazdki, autka, serduszka itp. W dodatku od kilku sezonów są bardzo modne i dlatego często noszone przez rodziców czy starsze rodzeństwo. Nic dziwnego, że niejeden maluch, chcąc brać z nich przykład, chętnie założyłby trampki lub półtrampki. Powiedzmy jednak wprost – to nie są buty odpowiednie dla przedszkolaka, a tym bardziej małego dziecka. Są bowiem zbyt miękkie (a konkretnie: mają zbyt miękki zapiętek) dla nieukształtowanej jeszcze stopy. Trampki można kupić dopiero dziecku w wieku szkolnym. 
 

Klapki (TAK, ALE)

Chodzić tak, by nie spadły? To wcale nie takie łatwe! Trzeba napinać odpowiednio stopy, co pobudza do pracy ich mięśnie. To doskonała gimnastyka dla dziecięcych stópek. I – podobnie jak chodzenie po piasku czy trawie – świetna profilaktyka płaskostopia. Pod warunkiem jednak, że nie będą to zwykłe, płaskie klapki, ale wyprofilowane: z podparciem pod łukiem stopy i zagłębieniem pod piętę. Nawet takie nie powinny być jednak nadużywane. I na pewno nie mogą na stałe zastąpić sandałów. Bo jak w nich biegać, skakać czy się wspinać? Kilkulatek może je włożyć od czasu do czasu. A już bezwzględnie powinien je nosić na basenie
 

Drewniaki (NIE)

Co prawda wymuszają na maluchu, by napinał stopy, ćwicząc przy okazji ich mięśnie. Jednak drewniaki dyskwalifikuje płaska niczym naleśnik podeszwa. A buty dla dziecka powinny być w środku wyprofilowane. Inne sprzyjają płaskostopiu. 
 

Kalosze (TAK, ALE)      

Mimo że nie spełniają wszystkich warunków, by mogły być uznane za zdrowe obuwie, to jednak maluch może je założyć na spacer, by np. beztrosko brodzić po kałużach. Trzeba tylko pamiętać, że w kaloszkach nogi bardzo się pocą. Dlatego dziecko musi mieć cienkie bawełniane skarpetki. No i spacer nie może być długi!

Przeczytaj także: Mali kałużowcy, czyli zabawy z dzieckiem w deszczu

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fotolia
Zdrowie
Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy
Kiedy trzeba zacząć leczyć płaskostopie u dziecka? Co robić, gdy malec stawia stopy do środka albo szura nogami jak staruszka? Czy małe dziecko może nosić buty po starszym bracie?

Na pytania rodziców odpowiada lek.med. Andrzej Szybiński, ortopeda-traumatolog. Stopy mojego dziecka są zupełnie płaskie. Czy to oznacza, że mój dwulatek ma płaskostopie? Nie. Stopy  małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszcz, a mięśnie są jeszcze słabe i "siadają" pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia. O płaskostopiu można mówić dopiero wówczas, jeśli w 4 roku życia  stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi. Dziecko powinno wówczas trafić do ortopedy, który dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp.   Przeczytaj także: Ważne pytania o płaskie stopy    Moja półtoraroczna córeczka chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Czy to problem? Chodzenie ze stopami skierowanymi do środka najczęściej nie wymaga korygowania – dziecko z czasem samo zorientuje się, że znacznie wygodniej stawiać stopy równolegle.  Na wszelki wypadek warto jednak wybrać się do ortopedy: zdarza się , że kierowanie stóp do środka wiąże się z deformacją biodra albo nieprawidłowym ustawieniem podudzi. Zawsze trzeba skontaktować się z ortopedą, jeśli stopy dziecka wykrzywione są w znacznym stopniu albo  problem dotyczy tylko jednej z nich.   Mój synek chodzi na placach. Czy powinnam iść z nim do ortopedy? Jeśli dziecko potrafi stać i chodzić opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – dziecko chodzi na palcach , bo lubi eksperymentować. Jeśli jednak robi to przez cały czas, a stopę trudno ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym...

buty dla dzieci na lato, sandały, buty do wody
Adobe Stock
Zakupy
Sandały dla dzieci: najlepsze buty na lato! Co jeszcze przyda się w upały? (buty do wody, klapki, crocsy)
Buty dla dzieci na lato powinny być wyjątkowe. Bo oprócz tego, że mają pomagać dziecku w prawidłowym chodzeniu, to jeszcze muszą być na tyle komfortowe, by nawet w upały nie obcierały i by stopy się w nich nie pociły. Warto zainwestować w buty profilaktyczne: sandały dla dzieci albo półbuty sportowe. Na wakacje przydadzą się też buty do wody oraz klapki.

Buty dla dzieci na lato muszą spełniać różne funkcje: innych butów dziecko potrzebuje na wycieczkę do lasu, inne przydadzą się nad morzem, a inne w mieście albo w domu. Buty na lato to także buty do uprawiania sportu oraz do wody i do pływania. Wszystkie te buty, zarówno sandały, jak i klapki oraz crocsy, powinny posiadać cechy, które decydują o bezpieczeństwie i prawidłowym rozwoju stóp dziecka. Buty dla dzieci na lato: Sandały dla dzieci na lato Buty sportowe dla dzieci na lato Klapki dla dzieci na plażę Buty dla dzieci do wody Kapcie dla dzieci na lato Sandały dla dzieci to buty na spacery Jakie buty dla dzieci kupić na upały? Przede wszystkim nie powinnaś kupować dla dziecka sandałów bez zabudowanej pięty – czyli posiadających z tyłu jedynie pasek. Stopa dziecka (nawet kilkulatka) musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, w innym wypadku łatwiej ulega zniekształceniom. Sandały nie muszą mieć zabudowanej części przedniej, ale ważne, by nie miały z przodu zbyt luźnych pasków (bo stopa wtedy ślizga się, a dziecku trudniej chodzić). Poza tym sandały profilaktyczne dla dziecka powinny mieć elastyczną podeszwę. W środku but musi być odpowiednio wyprofilowany – całkowicie płaska podeszwa dyskwalifikuje nawet najpiękniejsze sandałki.   Buty sportowe dla dzieci na lato: na wycieczki i do zabaw Na spacery do lasu czy do jazdy na rowerze dziecko powinno zakładać buty sportowe. Dzięki temu noga jest stabilniejsza, lepiej chroniona przed zwichnięciami i zwykłymi otarciami (do takich butów nie wpada piasek czy igły z drzew). Najlepiej sprawdzają się buty typu adidasy – tak jak w wypadku sandałków muszą mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę, a w środku powinny być odpowiednio wyprofilowane. W części przedniej paluszki dziecka powinny mieć na tyle dużo miejsca, by...

buty na wiosnę dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Buty na wiosnę dla dzieci: dla rocznego dziecka i dla dwulatka (na spacer i po domu)
Dobre buty na wiosnę dla dzieci są wygodne i nie wykoślawiają stopy. Najlepiej kupić solidne buty sportowe albo trzewiki, a na cieplejsze dni lekkie trampki. Takie buty na wiosnę sprawdzą się i dla dwulatka, i dla rocznego dziecka. Uwaga, rozważnie dobieraj markę i rozmiar − to ważne w przypadku butów na wiosenne spacery i po domu.

Buty na wiosnę dla dziecka muszą być wygodne i tak uszyte, by nie wykoślawiły nóżki. Wybierając buty na wiosnę dla dwulatka, zwróć uwagę na ich solidność, łatwość zakładania i jakość materiałów. A dla rocznego dziecka kup wiosenne buty na rzepy. Nie oszczędzaj na butach dla dziecka i zmieniaj je co 4-6 miesięcy! Źle dobrane buty mogą spowodować płaskostopie, wady kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Koniecznie zapewnij dziecku nowe, dobre buty na wiosnę do przedszkola, na deszcz i po domu! Spis treści: Jakie buty na wiosnę wybrać na spacery? Buty dla dzieci na wiosnę: na cieplejsze dni Jakie buty dla dzieci kupić na deszcz? Jak wybrać buty na wiosnę do przedszkola? Jakie buty sportowe kupić na wiosnę dla dziecka? Buty dla dzieci na wiosnę: po domu Eleganckie buty na wiosnę dla dzieci Jak buty na wiosnę wybrać na spacery? Na wiosenny spacer najlepsze dla dwulatka i starszego dziecka będą półbuty lub trzewiki, oczywiście już nieocieplane. Powinny być z naturalnej skóry: w takich bucikach dziecko na pewno się nie spoci. Muszą być odrobinę większe niż stopa , ale maksymalnie o centymetr. Nie powinny być większe, gdyż obuwie dla dzieci jest odpowiednio wyprofilowane, ma podparcie pod tzw. łuk podłużny stopy (by zapobiec płaskostopiu). Buty na wiosnę na spacery powinny mieć: sztywny zapiętek , dzięki któremu pięta nie będzie się przekrzywiać na boki szerokie i wygodne noski, by paluszki nie miały za ciasno elastyczną podeszwę, by ułatwić ruch stopy w czasie chodzenia     Ważne: dziecku, które ma płaskostopie lub inną wadę stóp, lekarz może zalecić obuwie profilaktyczne . Zwykle jest ono nieco wyższe, za kostkę, by usztywnić staw skokowy. Niektóre modele mają też tzw. obcas Thomasa zapobiegający płaskostopiu. Buty na wiosnę dla dzieci: na cieplejsze dni...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz